28 Marca 2024 23:03:28
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [27]
· [Howto] Xpenology... [14]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
54.234.136.147
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: PORTAL :: » Projekty
 Drukuj wątek
[Projekt] Optware na ovislinku i innych routerach bez SDmoda
shibby
Wielu userów boryka się z brakiem możliwości instalacji optware na routerach pozbawionych duzej ilości miejsca na jffs, sdmoda lub portu USB (przykladem może być chociażby wspomniany ovislink 1600gl). A czasami optware potrzebujemy do instalacji małego programiku jak np urlsnarf bądź msmtpd. Co zrobić? Otóż jest pewna myśl. Wiele razy o niej wspominałem na forum ale jakoś nikt nie prowadził tego w życie. Stąd ten projekt. Może wspólnymi siłami uda się opracować w pełni działający mechanizm Smile

Mysl przewodnia:
Cały pomysł polega na przechowywaniu optware w tmp czyli w pamięci RAM routera. Jak wiadomo nie jest jej dużo tak więc nie można przesadzać z ilością instalowanych dodatków, nie mniej jednak zawsze to lepsze niż nic. Oczywiście pamięć RAM jest ulotna tak więc całość będziemy wysyłać na FTP a po restarcie routera zaciągać backup optware z ftp.

Wymagania:
- założone konto FTP
- aktywowany i sformatowany jffs - tu będziemy przechowywać nas skrypt

Ograniczenia:
- proponowany przeze mnie limit zajętości optware nie powinien przekraczać ćwiartki wielkości pamięci raz czyli np 4MB optware przy 16MB RAM

A więc zaczynamy:
W skrypcie init dopisujemy:

Cytat

echo "export PATH=/opt/bin:/opt/sbin:$PATH" > /root/.profile
echo "unset LD_LIBRARY_PATH" >> /root/.profile

po czym dajemy save i reboot.

Po restarcie routera logujemy się przez ssh i wydajemy kolejno komendy:

Cytat

cd /jffs
wget http://tomato.groov.pl/Exp/ftp_opt.sh
chmod +x ftp_opt.sh


Teraz należy przeedytować plik /jffs/ftp_opt.sh (np edytorem vi, opis jak się nim posługiwać znajdziecie na googlach) i uzupełnić dane do FTP czyli login, hasło, host serwera i ewentualnie zmienić nazwę katalogu (katalog o tej nazwie musi istnieć na serwerze FTP).

Zapisujemy i wykonujemy instalację optware a więc:

Cytat

/jffs/ftp_opt.sh install


Skrypt utworzy katalog /tmp/opt, zbinduje go do /opt i zainstaluje optware. Na koniec wykona pierwszy backup na FTP.

Od tej chwili optware powinny działać. Sprobujmy wykonać ipkg update. Jak wykona się bez błędu to jesteśmy w domu Smile

Pozostało więc ustawić wykonywanie skrytów w odpowiednich miejscach:
1) w schedulerze ustawiamy wykonanie komendy /jffs/ftp_opt.sh backup codziennie o północy.
2) w skrypcie wanup dodajemy linijke:

Cytat

/jffs/ftp_opt.sh restore


Gotowe.
Czekam na info czy to w ogóle działa gdyż było testowane jedynie na "sucho" Smile Czekam na zgłaszane błędy, będziemy je poprawiać na bieżąco.
Edytowany przez shibby dnia 01-07-2010 12:19
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
mieszk3
Poszlo bez najmniejszego problemu na WRT54GL z Tomato 1.28ND. Takze jak na razie instalacja OK.
 
shibby
daj znac jak z miejscem bedzie po optware i instalacji paru rzeczy.

komenda:

Cytat

du -chs /tmp/opt

Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
mieszk3
Po czystej instalacji do ramu i nic wiecej: Mem: 12392K used, 2100K free, 0K shrd, 580K buff, 5276K cached.
Teraz jestem w pracy Wink jak w domu cos poinstaluje dam znac co i jak.

OK, no niestety nie moge zaintalowac nawet mc Wink
Nawet update repo jest mozliwy tylko krotko po restarcie routera. Pozniej to juz roznie i przewaznie nie moze sciagnac pliku wgetem. Chyba ze znasz cos malego, co moglbym sprobowac zainstalowac. Nie wiem ile wazy mc ze wszystkimi paczkami.
Edytowany przez mieszk3 dnia 30-06-2010 15:22
 
shibby
dwa ale:
1) tomato nie wspiera NFSa
2) jezeli nawet by wspieral to trzebaby miec serwer NFS ktory chodzi non stop. Konto FTP chociazby darmowe parumegowe łatwiej zdobyć.

Ponadto jak ktoś ma serwer ktory chodzi non stop to możnaby sie pokusić o plikopartycje na cifsie. Na ddwrt jest opis do tego.

Napisałem zresztą do czego się to może przydać. Jeden forumowicz chciał na ovisie mieć powiadomienie o włamaniach na maila i wypytywał mnie jak postawić msmtpd na ovislinku. Stąd ten artykuł. Czasami chcemy sprawdzić połączenia więc przydałby sie tcpdump, przydałby się też jakiś "ludzki" edytor zamiast vi np nano... do takich rzeczy wystarczy sposób instalacji optware przedstawiony w tym wątku. Nikt przeciez na ovisie nie będize stawiał mrtg, lighttpd bądź torrenta...
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
shibby
nie rozumiem po co tak drążysz. ftpget i ftpput sa standartowo w kazdym tomato. Wkoncu przesylac bedziemy raptem parumegowy plik.

Jakbys nie zauwazyl zeby cokolwiek zainstalowac na tomato musisz miec optware wiec prawie wszystkie wymienione przyklady odpadaja. Co z tego ze zrobie odpowiednia paczke pod tomato jak jej nie zainstaluje bez optware. Masz zbyt duze przyzwyczajenia z openwrt kolego.

Cytat

Wybacz, że Ciebie "atakuje" z tego powodu.

No własnie nie rozumiem twojej aluzji i postepowania.

Uwazam RooTer ze niepotrzebnie drążysz temat. FTP znaja wszyscy, znalezc darmowy hosting z kontem FTP to pryszcz, metoda dziala (bardziej w tutorialu chodzilo o trzymanie opt w tmp niz to gdzie bedzie przechowywany i skad pobierany backup), Wg mnie wybor FTP jest więc tu na miejscu i nie ma wad ale oczywiście jak ktoś znajdzie, przetestuje, opracuje i tu opisze inny sposób to będę zadowolony. Wkoncu napisałem bysmy zrobili to "wspólnymi siłami". Wiec po co krecisz? Rzucasz haslami zamiast przedstawic inne gotowe rozwiazanie.

Zadaj sobie pytanie: CO JA ZROBIŁEM DLA OPENLINKSYS?!?

Cytat

trochę skromności

nie znasz mnie, jestem bardzo skromną osobą.
Edytowany przez shibby dnia 01-07-2010 07:26
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
przemasisko
Witam i dziękuję za w/w poradnik.
Mam w/w router i chciałbym wgrać optware.
Ale mam w tej chwili dość mało pamięci

Całkowita / Wolna pamięć   14.15 MB / 3,884.00 KB (26.80%)

Czy mogę pozwolić sobie na to? Szczerze mówiąc miałem tylko chęć zmienienia edytora vi na nano ;)

Pozdr.
 
shibby
masz tyle ramu bo pewnie /tmp juz zarezerwowal sobie miejsce. Pokaz mi

Cytat

df -h

Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
przemasisko
Od razu mówię, że mam skrypcik, który blokuje rekalmy poprzez hosts i dlatego taka mała ilość pamięci.


Filesystem                Size      Used Available Use% Mounted on
/dev/root                 2.2M      2.2M         0 100% /
df: proc: No such file or directory
df: ramfs: No such file or directory
/dev/mtdblock/3           1.0M    324.0K    700.0K  32% /jffs
 
shibby
dziwne ze ci w df /tmp nie pokazal...

pokaz jeszcze mount
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
przemasisko

rootfs on / type rootfs (rw)
/dev/root on / type squashfs (ro)
none on /dev type devfs (rw)
/proc on proc type rw (0)
/tmp on ramfs type rw (0)
/dev/mtdblock/3 on /jffs type jffs2 (rw,noatime,nodiratime)
 
shibby
hmm no i tu jest /tmp podpiety jako ramfs. Dziwne, że nie widać tego w DF.

No nic, zainstaluj optware i sprawdzaj czy ci ram ucieka. z mojej obserwacji wynika ze ramfs zajmuje polowe ramu na dzień dobry, tak wiec na instalacji nano wystarczy.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
przemasisko
Niestety...

Jul  1 21:06:45 PRZEMAS user.err kernel: Out of Memory: Killed process 516 (dnsmasq).
Jul  1 21:07:01 PRZEMAS user.notice root: ADBLOCK Dnsmasq NOT Running starting Dnsmasq without Blacklist


I skrypt "adblock" już nie działa, bo brak wolnej pamięci.
Chyba nic nie da się zrobić :( Szkoda :(

Proszę mi tylko pomóc odinstalować opt, tak żeby nie było żadnych pozostałości.

P.S.
A jeśli chodzi o optware, to zainstalowało się bez problemu. Z serwerem ftp również dobrze współpracuje.
Edytowany przez przemasisko dnia 01-07-2010 21:18
 
shibby

Cytat

Proszę mi tylko pomóc odinstalować opt, tak żeby nie było żadnych pozostałości.


usun wpisy zeskryptow, schedulera oraz skrypt glowny z /jffs a pozniej restart routera i nie bedzie sladu.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
przemasisko
Jeszcze raz ja Smile
Pomogło wyłączenie Monitorowanie przepustowości i Logowanie.
Logowanie mogę odpuścić ale szkoda statystyk. Nie ma czegoś lekkiego? :>
 
th0m4s
A gdyby tak skompilować CurlFtpFS do obrazu i umieścić optware na jakimś ftp? I tak będzie używany tylko gdy mamy internet Wink
 
RooTer
th0m4s, pisałem o tym, lecz administracja uznała, że ten pomysł jest bezwartościowy i został usunięty, także lepiej uważaj;)
Linksys WRT54GS v4 OpenWrt (brcm-2.4)
D-Link DIR320 OpenWrt (brcm47xx)
 
shibby

Cytat

th0m4s, pisałem o tym, lecz administracja uznała, że ten pomysł jest bezwartościowy i został usunięty, także lepiej uważajWink


Nie gadaj bzdur. To co wy proponujecie nie ma w tomato. Operujmy na oficjalnym tomato, na rzeczach ktore są w kazdym tomato. Rożni ludzie uzywają roznych wersji tomato (niektorzy bardzo starych typu 1.19). To ma byc uniwersalne rozwiazanie dla wszystkich ktorzy nie maja (nie moga miec) sdmoda badz usb.

Cytat

A gdyby tak skompilować CurlFtpFS do obrazu i umieścić optware na jakimś ftp? I tak będzie używany tylko gdy mamy internet


prose bardzo, zrob, skompiluj pod wszystkie routerki wliczając w to ovislinka o najlepiej spolszczony interfejs.. Ba nawet wersje 1.28. Pozniej opisz a gwarantuje ci ze twoje tomato bedzie najbardziej rozchwytywanym ze wszystkich.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
th0m4s
Bardzo przepraszam za propozycje...
Przecież chwiałem tylko pomóc, bo może warto było by spróbować takiej opcji dla ruterów bez USB i sdmoda - myślę ze właśnie po to ktoś napisał NFS...
Nie wiem jak jest z Tomato - bo ruter obsługujący Tomato mam od tygodnia - i niewiele mi brakuje, ale na DLinku DIR-300 kompilacja OpenWrt z wybranymi przez siebie paczkami naprawdę niebyła problemem...
 
shibby
temat nie tyczy sie openwrt tylko tomato/ddwrt Smile w openwrt mamy system RW, w tomato i ddwrt read-only, dlatego musimy dzialac na tym co domyslnie mamy w systemie a nie wymyslac sobie nfs i inne bajery. W openwrt wiadomo ze mozemy sobie nawet potrzebne paczki doinstalowac lub wkompilowac w obraz.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 7

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

Adooni
18-03-2024 19:20
Asus napisał coś takiego Note: Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node. Only one set is available for each band.

70,429,678 unikalnych wizyt