20 Kwietnia 2024 12:57:29
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Szukam zaproszenia n...
· konfiguracja router ...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [21]
· Szukam zaproszeni... [16]
· dodatkowe złącz... [4]
· konfiguracja rout... [0]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.224.53.202
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Asus
 Drukuj wątek
Asus RT-N16
stanleytli
Kuplem ten ruter i moje pytanie, co do niego wgrac, jaki alternatywny firmware (Tomato czy DD-WRT) i w skrocie czym sie rozni od oryginalnego firmware asusa, jakie zalety i wady.
To moj poczatek z ruterami, wiec prosze o wyrozumialosc.
 
obsy
Zacznij więc od czytania: po lewej stronie ma link do wiki tomato - przeczytaj co to potrafi.
Masz niepotrzebny ruter, uszkodzony czy nie - ch?tnie przygarn? go.
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt
http://openrouter.info
 
shibby
majac tomato jestes prawie nieograniczony mozliwosciami konfiguracji i instalacji czego tylko zechcesz. Zajrzyj do wiki-tomato. Poczytaj artykuly i tutoriale co na tomato mozna zrobic a z biegiem czasu nie bedziesz chcial wracac do oryginalu Smile

ddwrt mi osobiscie nie przypadlo do gustu. Jest "niestabilne" i czasami lubi robisz dziwne rzeczy z niewiadomo jakies przyczyny. W przzeciwienstwie do niego tomato jest stabilne i ma duzo prostrzy i przejrzysty interfejs niz ddwrt a przy tym w wiekszym stopniu konfigurowalny.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
zielony1
Witam,
shibby
Mam ASUSa RT-N16 chcę wgrać TOMATO. Proszę o link gdzie go pobrać. No i w kilku krokach jak mam zainstalować. Wyczytałem że przez Firmware Restoration ale nie idzie albo coś źle robię.
1.Czy przez USB drukarka działa na Tomato?
2. Czy będę musiał coś doinstalować aby ściągać torrenty?
Dzięki wielkie
Pozdrawiam
Edytowany przez zielony1 dnia 15-02-2010 15:51
 
edoos
http://openlinksys.info/forum/viewthread.php?forum_id=54&thread_id=9496&rowstart=80 tu poszukaj jest instrukcja
Z drukarka nie wiem , a do terrwntow to musisz miec dysk i zaisntalowac jakiegos klienta. + pare innych rzeczy Grin
 
shibby
1) tak dziala, tomato posiada funkcje printservera
2) instalujesz optware a pozniej to juz co dusza zapragnie: transmission, rtorrent + rutorrent, ctorrent. To tylko chcesz Smile Do wszystkiego znajdziesz tutoriale w wiki-tomato oraz pomoc na forum.

Opis instalacji podal juz przedmowca, wiec sie nie bede powtarzal. Ewentualnie tu masz link do angielskiej pelnej wersji instrukcji instalacji tomato na asusie:
http://www.linksysinfo.org/forums/sho...tcount=278

Co do tomato pod asusa rt-n16 to publicznie zostala wydana beta02. Do pobrania tu:
http://www.mediafire.com/?sharekey=19...663f16ecf0

Temat odnosnie tego tomato do poczytania tu:
http://www.linksysinfo.org/forums/sho...hp?t=63587
Edytowany przez shibby dnia 15-02-2010 21:43
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
adriaanek
Sorry za moje pytania, wiem, ze dla niektórych mogą wydawać się śmieszne, ale jestem troszke zielony w sprawach Tomato mam kilka pytań. Mam router RT-N16, chciałbym poznać tajniki alternatywnego softu, bo myśle, że mnie będzie to kręcić ;P ale...

1. czy w Tomato można uświadczyć opcji 'Klonuj MAC' ? bo inaczej nie dostane WAN IP :/

2. Gdzie sie wkleja te wszystkie skrypty o których piszecie, (typu mount -t ext3 /dev/sda1 /mnt) ? Pfft Czy będe miał z tym problemy ? Pfft czy to proste jak drut? Pfft

3. Czy na TOMATO router jakoś bardziej sie grzeje? I jakie jest ryzyko uszkodzenia sprzętu ? Smile

4. Czy TOMATO wykorzytsuje w pełni potencjał sprzętu ? Czy jego wszystkie przyciski, 2x USB i inne bajery wciąż będą działaly ? czy z czegoś zrezygnować bede musiał wgrywając TOMATO ? Smile

5. Oryginalny SOFT nie obsługuje mojej drukarki HP P1005 czy jest szansa że TOMATO obsłuży ?

Z góry dzięki za odp.
 
obsy
1. Tak. Po lewej masz link do emulatorów sprzętu. Poklikaj sobie, zobacz co toto potrafi
2. W odpowiednie miejsca w tomato Smile. Jeżeli nie znasz linuksa to będziesz miał problemy, ale się nauczysz. Jak każdy
3. Jak coś pójdzie nie tak to go uwalisz. Tak samo jak przy wgrywaniu oryginalnego oprogramowania
4. NA RT-N16 nie ma oficjalnie tomato. To co jest to beta i może jeszcze wszystkiego nie obslugiwać. Ale jest lepiej z wersji na wersję, wiec być może nawet teraz kiedy to pisze już wszystko działa.
5. Zależy co ta drukarka potrzebuje jeszcze do szczęścia żeby się uruchomić.
Masz niepotrzebny ruter, uszkodzony czy nie - ch?tnie przygarn? go.
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt
http://openrouter.info
 
shibby
uzupelnienie wypowiedzi obsego:

1) http://lampiweb.com/virtual/tomato/st...-index.htm Tu masz przykladowy interfejs tomato, pobaw sie. Klonowanie masz np w advanced -> mac address. To jest podstawowe tomato, Tomato pod asusa jest bardziej rozbudowane i ma wiecej fukncji jak np oblsuge usb, printserver, ftp i samba.

2) znow odwolam sie do emulatora: administration -> scripts

3) tomato nie powoduje wiekszej temperatury routera.

4) Powiedzialbym ze tak chociaz ciagle jest poprawiane i rozbudowywane. Przyciski dzialaja (jest obsluga chociaz sam nie sprawdzalem bo nie potrzebuje), usb dziala, Nka dziala. W porownaniu do oryginalu, wgrywajac tomato zrezygnujesz z jednej rzeczy: doktorka Smile

5) teoretycznie tak, tomato ma wbudowana obsluge printservera, reszta to juz kwestia indywidualna drukarki ale ta drukarka to mlodszy brat hp1018 wiec powinno byc ok.
Edytowany przez shibby dnia 17-02-2010 08:00
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
adriaanek
Dzięki Shibby i Obsy Smile

A co do tomato jeszcze widzę ze shibby ma beta 4 ? Pfft hm ? ;P

testował ktoś osiągi RT-N16 z kompa przez router do kompa po Ethernecie z gigabajtowymi kartami ?? może ktoś się podzielić swoimi obserwacjami ? U mnie w domu tylko jeden komp ma kartę giga, zatem jak jakiś drugi będę miał z gigabajtową kartą to przetestuje i na pewno napisze Wink
Edytowany przez adriaanek dnia 17-02-2010 23:10
 
Maxim
Witam wszystkich, jestem tu nowy. Posiadam N16 i chciałbym przetestować tomato. W związku z tym mam (na razie) jedno pytanie: czy da się i jak wrócić do oryginalnego oprogramowania?
 
shibby

Cytat

adriaanek napisał/a:
Dzięki Shibby i Obsy Smile

A co do tomato jeszcze widzę ze shibby ma beta 4 ? Pfft hm ? ;P

testował ktoś osiągi RT-N16 z kompa przez router do kompa po Ethernecie z gigabajtowymi kartami ?? może ktoś się podzielić swoimi obserwacjami ? U mnie w domu tylko jeden komp ma kartę giga, zatem jak jakiś drugi będę miał z gigabajtową kartą to przetestuje i na pewno napisze Wink


specjalne wzgledy Smile tak mam bete4 ale nie zostala ona upubliczniona. Publiczna beta nosi numerek 02. Zdradze info ze w becie04 jest "jumbo frame" Smile

Osiagow miedzy kompami nie testowalem bo tez mam tylko jeden komp z gigabitem.

Cytat

Maxim napisał/a:
Witam wszystkich, jestem tu nowy. Posiadam N16 i chciałbym przetestować tomato. W związku z tym mam (na razie) jedno pytanie: czy da się i jak wrócić do oryginalnego oprogramowania?


nie sprawdzalem ale wydaje mi sie ze bez problemu da sie wrocic przez asus firmware restoration. Zreszta jak juz wgrasz tomato to oryginal bedziesz omijal szerokim lukiem Smile
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Maxim
A czy w tomato jest możliwość wyłączenia - uśpienia dysku USB gdy się z niego nie korzysta z możliwością automatycznego uruchomienia gdy będzie potrzebny (po co ma się bidula niepotrzebnie kręcić przez kilka dni jak i tak nikt z niego nie korzysta - np. weekend).
 
Maxim
Mam notebook asus'a z wifi-n i z routerem asus'a n16 (oryginalne firmware) łączy mi się z prędkością 65Mbit - tak przynajmniej pokazuje win7 w konfiguracji połączenia. Czy to jest normalne? Liczyłem na więcej gdyż wcześniej z routerem DI-524 (bez n-ki) łączył się z prędkością 54 Mbit. A tu przecież ta sama firma no i N-ka zobowiązuje (chyba?). Wink
 
shibby
pamietaj ze firmware jest w stanie beta a broadcom nie ulatwia nam zycia i daje binarki sterownikow do radia dla routera zamiast zrodla. Z czasem napewno bedzie lepiej. Mi intel 4965agn laczy sie na 144mbps.

co do dysku to wydaje i sie ze przez program hdparm jest taka mozliwosc. Ale watpie zebys dysku nie korzystal Smile U mnie dysk chodzi caly czas. Chociaz czasami mam wrazenie jakby sie wylaczal nieuzywany (slychac jak sie wlacza i wylacza)
Edytowany przez shibby dnia 18-02-2010 09:24
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Maxim
Czy odłączenie dysku USB "na gorąco" - kiedy jest zamontowany ale nie pracuje (tzn nie zapisuje i nie czyta danych) jest faktycznie niebezpieczne i czym może grozić?
 
shibby
powinno sie go najpierw odmontowac.

Ponadto kolego czemu uwazasz ze dysk bedzie nieuzywany? Popatrz bedziesz mial pewnie odpalona sambe i ftp i wskazany dysk, te procesy juz beda z dysku korzystaly wiec wypadaloby je najpierw zastopowac. O jakims kliencie torrenta lub BAA nawet optware nie wspomne. Tak wiec przed odlaczeniem dysku nalezy najpierw zastopowac wszystkie procesy ktore z niego korzystaja oraz odmontowac partycje.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Maxim
Dziękuję za szybką odpowiedź. Może trochę z przyzwyczajenia, ponadto USB zaprojektowano do łączenia "na gorąco". Często potrzebuję zabrać dysk i jest mało komfortowa konieczność włączenia komputera aby go odmontować.
 
edoos
A zywotnosc dyskow sie zmniejsza przez czeste starty zatrzymania Grin
 
obsy
@Maxim: USB tak, ale nie programy które z nośnika korzystają!
Masz niepotrzebny ruter, uszkodzony czy nie - ch?tnie przygarn? go.
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt
http://openrouter.info
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 6

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

71,187,829 unikalnych wizyt