25 Kwietnia 2024 09:55:39
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· nju swiatło pytania
· Jaki router kupić? ...
· konfiguracja router ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· Szukam zaproszeni... [16]
· konfiguracja rout... [8]
· nju swiatło pytania [0]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.191.88.249
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: PORTAL :: » Tutoriale
 Drukuj wątek
Podrasuj swój router - czyli rozszerzanie możliwości Linksysa WRT54GL. Poradnik ilustrowany.
haker305
DLACZEGO LINKSYS WRT54GL?

Na dzień dzisiejszy nie ma bardziej uniwersalnego, ogólnodostępnego i przede wszystkim sprawdzonego routera bezprzewodowego w tak przystępnej cenie. Firma Linksys cieszy się wyjątkowo dobrą sławą, ze względu na to że jest marką Cisco - jest to swego rodzaju znak jakości.
Dostępne w internecie opracowania sprzętowych modyfikacji tego urządzenia są zdecydowanie niedokładne i w dużej części niekompletne. Niewyraźne i niejednoznaczne zdjęcia oraz niepełne opisy znacznie utrudniają przeprowadzanie wszelkich ulepszeń, zmuszając do pracy z kilkoma instrukcjami na raz, a niejednokrotnie konieczne jest wręcz domyślanie się "co poeta miał na myśli".
Dlatego postanowiłem stworzyć manual przejrzysty i porządny, zawierający w swej treści wszystko to, co sam chciałbym znaleźć w instrukcji tego typu.

WYBÓR ALTERNATYWNEGO OPROGRAMOWANIA

Wybór alternatywnego oprogramowania jest bardzo ciężki dla nowego użytkownika, jako że w Internecie brak jest dokładnych opisów i poradników dotyczących tej kwestii. Dlatego też, przygotowałem diagram który pomoże Ci wybrać sobie coś odpowiedniego Smile.

img522.imageshack.us/img522/7271/diagram1c.th.png

CO BĘDZIE POTRZEBNE

Zakładam, że czytając ten poradnik posiadasz już router Linksys WRT54GL i podstawową wiedzę w zakresie jego eksploatacji przy użyciu alternatywnego oprogramowania, takiego jak OpenWRT czy DD-WRT. Wskazane są także podstawowe zdolności manualne.

Musisz posiadać lutownicę i osprzęt do niej, w tym nieduży grot. Przyda się także kawał skrętki sieciowej - jako źródło "drutów" i śrubokręt krzyżakowy.

BUDOWA LINKSYSA

img18.imageshack.us/img18/567/mb2linksys.th.jpg

img251.imageshack.us/img251/641/mblinksys.th.jpg

ELEMENTY NA PŁYCIE GŁÓWNEJ

img199.imageshack.us/img199/9853/cpuram.th.jpg

img96.imageshack.us/img96/5425/flashq.th.jpg

img715.imageshack.us/img715/1292/wlan.th.jpg

Wszystkie elementy (prawidłowo rozebrany Linksys):

img714.imageshack.us/img714/964/linksysczesci.th.jpg

OTWIERANIE

Linksysa otwiera się poprzez oddzielenie niebieskiego frontu od czarnej obudowy. Przód obudowy trzyma się na 2 plastikowych zatrzaskach. Są one dość pancerne, dlatego do otwarcia trzeba użyć siły. Należy to robić z wyczuciem, żeby nie wyłamać zatrzasków.
W przypadku niepowodzenia (najczęściej wyłamuje się jeden z zatrzasków) obudowa nie trzyma się kupy, konieczne jest podklejenie jej taśmą klejącą. Ku pokrzepieniu: dzięki temu raz na zawsze znika problem z otwieraniem routera.

Otwierałem już dziesiątki Linksysów, z doświadczenia wiem, gdzie z grubsza przyłożyć siłę, żeby zatrzaski pozostały całe. Przedstawiam to na rysunku strzałkami.

img59.imageshack.us/img59/4022/linksysopen.th.jpg

img59.imageshack.us/img59/3857/open3e.th.jpg

img714.imageshack.us/img714/4646/open2.th.jpg

MOD NA SD

Producent Linksysa wyposażył go jedynie w 4MB pamięci flash. W przypadku standardowego użytkowania jest to wielkość w 100% wystarczająca, jednak gdy chcemy uruchamiać dodatkowe usługi lub programy (albo nawet przenieść system operacyjny na kartę pamięci) musimy wykonać tę modyfikację. Nawiasem mówiąc: jest to najczęściej wykonywana modyfikacja Linksysa WRT54GL.

Potrzebne będą: adapter z microSD na SD, karta microSD (pojemność teoretycznie dowolna, choć nie testowałem kart większych niż 4GB SDHC), a także kabelki ze skrętki.

Wykonanie:
· Otwieramy Linksysa,
· Odkręcamy płytę główną od podstawy (ma zostać sama płyta główna, bez żadnych elementów obudowy),
· Przygotowujemy kabelki (dł. Około 30cm, potem odpowiednio przytniemy) i sprzęt do lutowania,
· Przylutowujemy kabelki do miejsc wskazanych na zdjęciu,

img687.imageshack.us/img687/8498/sdmod.th.jpg

img638.imageshack.us/img638/954/sdmod2.th.jpg

· Wybierz miejsce, gdzie przylutujesz kartę, i przytnij odpowiednio kabelki,
· Porównaj swój adapter z tym pokazanym na zdjęciu. Przylutuj kabelki wg kolorów oraz stwórz połączenie pokazane na zdjęciu karty.

img686.imageshack.us/img686/4758/gdyz.th.jpg

· Włóż kartę w adapter, złóż Linksysa,
· Przeczytaj instrukcję uruchomienia karty odpowiednią dla Twojego oprogramowania,
· GOTOWE - możesz cieszyć się ze zwiększonych możliwości Linksysa.



MOD NA CHŁODZENIE
Wielu użytkowników Linksysa odczuwa potrzebę podkręcania procesora urządzenia albo zwiększenia mocy modułu radiowego. Router nie będzie jednak stabilny bez odpowiednich modyfikacji - konieczne jest zapewnienie lepszego chłodzenia. Część osób wywierca w obudowie dodatkowe otwory - wpływa to jednak na estetykę urządzenia, a także zwiększa ryzyko dostania się do środka niepożądanych paprochów.

Ja proponuję inne rozwiązanie. Odznacza się ono tym, że nie naruszamy obudowy routera, ponadto jest to sposób używany przez producentów i bardzo skuteczny.

Potrzebne będą: radiator na CPU, radiator na układ WLAN, taśma klejąca termoprzewodząca albo klej termoprzewodzący. Jeżeli radiatory są "z odzysku", należy je dokładnie wyczyścić.

Wykonanie:
· Otwieramy Linksysa,
· Zdejmujemy metalowy ekran (zaznaczony na zdjęciu) przez odgięcie metalowych klamerek,
· Sprawdzamy czy radiatory będą pasować (na razie bez nakładania kleju czy taśmy) do odpowiednich układów (zaznaczone na zdjęciu),
· Jeśli rozmiar jest OK, sprawdzamy czy radiatory są na pewno czyste od spodu (czyli od strony która będzie się stykać z układem),
· Nakładamy klej termoprzewodzący (lub naklejamy taśmę termoprzewodzącą) na radiator i powolnym ruchem staramy się jak najdokładniej przykleić radiator zwracając uwagę na właściwe dociśnięcie go do układu (nie może być wolnych przestrzeni między radiatorem a układem),
· Czekamy kilka chwil,
· GOTOWE - możesz cieszyć się z lepszego chłodzenia i możliwości dalszych modyfikacji urządzenia.

img686.imageshack.us/img686/1165/coolmod1.th.jpg

INFORMUJĘ SPRAGNIONYCH INFORMACJI UŻYTKOWNIKÓW ŻE TUTORIAL PO ZAKOŃCZENIU KONKURSU BĘDZIE DALEJ ROZWIJANY, W TRAKCIE REALIZACJI JEST NP. MOD NA PORT RS-232 Smile.
Edytowany przez haker305 dnia 22-01-2010 16:56
 
obsy
Nalezy zaznaczyć, że wszystkie modyfikacje wrt54gl są opisane w książce "Linksys WRT54G Ultimate Hacking". Jak poszperacie to znajdziecie pdf z nią, nie przytoczę tu miejsca gdzie on jest bo jego legalność jest dla mnie wątpliwa.
Masz niepotrzebny ruter, uszkodzony czy nie - ch?tnie przygarn? go.
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt
http://openrouter.info
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 27

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

71,321,235 unikalnych wizyt