23 Kwietnia 2024 10:36:50
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· konfiguracja router ...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [551]
· Szukam zaproszeni... [16]
· konfiguracja rout... [8]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.144.187.103
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: PORTAL :: » Tutoriale
 Drukuj wątek
OpenWrt & /jffs na zewnętrznym nośniku... czyli z cyklu: "potrzebuję więcej miejsca".
kabal
Przedmowa

Celem niniejszego artykułu będzie wprowadzenie użytkownika w temat przeniesienia systemu plików z partycji /jffs na zewnętrzny nośnik. Możliwość taką oferują nam urządzenia z SD-modem (np. Linksys WRT54GL) oraz wyposażone w port USB. Sprzęt jaki został użyty podczas pisania tego artykułu to ASUS WL-500gP v1.
Przy okazji artykuł ten wprowadzi mniej zaawansowanego użytkownika w etap budowania (krok po kroku) własnego obrazu OpenWrt.


Wstęp

Wielu z nas (w swoich domowych sieciach) korzysta z routerów które posiadają możliwość wgrania alternatywnego firmware'u OpenWrt. Flash w naszych urządzeniach to przeważnie 8MB. Niejednemu z nas ta ilość okazała sie niewystarczająca do zainstalowania wszystkiego co akurat jest nam potrzebne. Wtedy nachodzi myśl.. co zrobić żeby było więcej "placu". Istnieją oczywiście rozwiązania jak np. instalowanie programów na podłączonych do routera dyskach czy pendrive'ach. Niestety często zdarza się sytuacja gdzie program wymaga do działania określonych bibliotek. Wtedy musimy kombinować z ustawieniami zmiennych środowiskowych czy wykonywaniem dowiązań symbolicznych co nie zawsze daje pozytywny efekt. Przeniesienie /jffs na zewnętrzny nośnik załatwia wszystkie problemy z tym związane. Instalujesz programy bez żadnego kombinowania ze zmiennymi czy dowiązaniami. Zainteresowany jak przenieść /jffs? Zapraszam dalej :)


Plik mount_root

Cała "tajemnica" montowania systemu plików znajduje się w pliku mount_root. Przechowywany jest on w katalogu: /sbin. Oryginalnie podczas uruchamiania, OpenWrt całą zawartość katalogu /jffs montuje w pamięci flash. Oto jak wygląda oryginalny plik mount_root dla wersji 2.4:

Cytat

#!/bin/sh
# Copyright (C) 2006 OpenWrt.org
. /etc/functions.sh
jffs2_ready () {
mtdpart="$(find_mtd_part rootfs_data)"
magic=$(hexdump $mtdpart -n 4 -e '4/1 "%02x"')
[ "$magic" != "deadc0de" ]
}
grep rootfs_data /proc/mtd >/dev/null 2>/dev/null && {
. /bin/firstboot
mtd unlock rootfs_data
jffs2_ready && {
echo "switching to jffs2"
mount "$(find_mtd_part rootfs_data)" /jffs -t jffs2 && \
fopivot /jffs /rom
} || {
echo "jffs2 not ready yet; using ramdisk"
ramoverlay
}
} || {
mtd unlock rootfs
mount -o remount,rw /dev/root /
}


Aby nasz /jffs został przeniesiony na zew nośnik USB, będziemy musieli zmodyfikować ten plik oraz skompilować obraz OpenWrt.

Istnieje kilka sposobów aby /jffs został przeniesiony na nośnik USB. Oto niektóre z nich:
- montowanie pierwszej partycji na pierwszym urządzeniu (dla 2.4: /dev/scsi/host0/bus0/target0/lun0/part1) w określonym systemie plików np. EXT2 i przeniesienie /jffs na tą partycje,
- sprawdzanie czy na partycjach istnieje plik np: ".mount_jffs", zamontowanie i przeniesienie /jffs na tą partycje,
- wyszukanie partycji z określoną etykietą (LABEL) np: "jffs", zamontowanie i przeniesienie /jffs na tą partycje.

W tym artykule zająłem się opisaniem sposobu trzeciego.

Zdarza się sytuacja gdy do naszego routera podłączonych jest więcej niż jedno urządzenie (używamy np. Hub'a USB). Załóżmy że nasz dysk który miał być wykryty w "/dev/scsi/host0/" zostaje wykryty w "/dev/scsi/host1/".. partycja nie zostaje odnaleziona a wraz z nim /jffs. Wtedy system uruchamia się z ramdysku. Z kolei wyszukiwanie na partycjach pliku ".mount_jffs" na pewno wydłuży czas uruchamiania routera, gdyż wszystkie partycje musiałyby być najpierw zamontowane, a dopiero później nastąpiło bu wyszukiwanie pliku. Zatem najszybszą opcją dla routera będzie montowanie partycji po etykiecie.
Skrypt w pliku mount_root najlepiej utworzyć z wyjściem awaryjnym..czyli mam tu na myśli sytuację kiedy nie ma partycji z etykietą "jffs". Wtedy najlepiej aby router wystartował i przeniósł /jffs na pamięć flash (jak w oryginalnym OpenWrt). Można to traktować jako alternatywę z dwoma konfiguracjami.


Zmodyfikowany plik mount_root dla wersji OpenWrt 2.4:

Cytat

#!/bin/sh
# Copyright (C) 2006 OpenWrt.org
. /etc/functions.sh

jffs2_ready () {
mtdpart="$(find_mtd_part rootfs_data)"
magic=$(hexdump $mtdpart -n 4 -e '4/1 "%02x"')
[ "$magic" != "deadc0de" ]
}

grep rootfs_data /proc/mtd >/dev/null 2>/dev/null && {
. /bin/firstboot
mtd unlock rootfs_data
jffs2_ready && {
echo "Loading USB and ext2 modules" >> /tmp/x.txt
insmod usbcore
insmod ext2
insmod ehci-hcd
insmod scsi_mod
insmod sd_mod
insmod usb-storage
lsmod > /tmp/x.txt
sleep 9
find /dev/scsi/ -type b >> /tmp/x.txt 2>&1
echo "Switching to external device if exist 'jffs' label" >> /tmp/x.txt
mount LABEL=jffs /jffs -t ext2 >> /tmp/x.txt 2>&1
if [ $? -eq 0 ]
then
fopivot /jffs /rom
echo "Switching to external device completed successful"
else
echo "No 'jffs' label on external device or file system failed; switching to jffs2" >> /tmp/x.txt
mount "$(find_mtd_part rootfs_data)" /jffs -t jffs2 && \
fopivot /jffs /rom
fi
} || {
echo "jffs2 not ready yet; using ramdisk" >> /tmp/x.txt
ramoverlay
}
} || {
mtd unlock rootfs
mount -o remount,rw /dev/root /
}


Zmodyfikowany plik mount_root dla wersji OpenWrt 2.6:

Cytat

#!/bin/sh
# Copyright (C) 2006 OpenWrt.org
. /etc/functions.sh

jffs2_ready () {
mtdpart="$(find_mtd_part rootfs_data)"
magic=$(hexdump $mtdpart -n 4 -e '4/1 "%02x"')
[ "$magic" != "deadc0de" ]
}

grep rootfs_data /proc/mtd >/dev/null 2>/dev/null && {
. /sbin/firstboot
mtd unlock rootfs_data
jffs2_ready && {
echo "Loading USB and ext2 modules" >> /tmp/x.txt
insmod usbcore
insmod ext2
insmod ehci-hcd
insmod scsi_mod
insmod sd_mod
insmod usb-storage
lsmod > /tmp/x.txt
sleep 9
find /dev/sd* -type b >> /tmp/x.txt 2>&1
echo "Switching to external device if exist 'jffs' label" >> /tmp/x.txt
mount LABEL=jffs /jffs -t ext2 >> /tmp/x.txt 2>&1
if [ $? -eq 0 ]
then
fopivot /jffs /rom
echo "Switching to external device completed successful"
else
echo "No 'jffs' label on external device or file system failed; switching to jffs2" >> /tmp/x.txt
mount "$(find_mtd_part rootfs_data)" /jffs -t jffs2 && \
fopivot /jffs /rom
fi
} || {
echo "jffs2 not ready yet; using ramdisk" >> /tmp/x.txt
ramoverlay
}
} || {
mtd unlock rootfs
mount -o remount,rw /dev/root /
}


Oba skrypty podczas startu wysyłają komunikaty do pliku /tmp/x.txt (>> /tmp/x.txt). Dzięki temu mamy możliwość podpatrzenia czy wszystko wykonało sie poprawnie. Oto przykładowy wynik z pliku x.txt:

jambi.mine.nu/OpenWrt/x.PNG


Utworzenie partycji "jffs" i kompilacja obrazu OpenWrt

Zacznijmy od przygotowania pendrive'a/dysku. W tym celu w OpenWrt możemy skorzystać np. z narzędzia cfdisk:

Cytat

cfdisk /dev/scsi/host0/bus0/target0/lun0/disc

i w kreatorze cfdisk tworzymy partycje (nie musi być oznaczona jako bootowalna). Po zakończeniu formatujemy partycję w EXT2:

Cytat

mkfs.ext2 /dev/scsi/host0/bus0/target0/lun0/part1

Następnie opatrujemy ją etykietą "jffs". W OpenWrt zmiany etykiety można dokonać za pomocą tune2fs:

Cytat

tune2fs -L jffs /dev/scsi/host0/bus0/target0/lun0/part1



Przechodzimy teraz do kompilacji OpenWrt. Do tego celu musimy mieć zainstalowanego Linuxa (np. Ubuntu) na swoim PC lub Notebooku lub skorzystać z maszyny wirtualnej. Zaznaczę że powinniśmy przeznaczyć na tą operacje ok 10GB wolnej przestrzeni dyskowej.

Uwaga:
Przed kompilacją nowego obrazu OpenWrt będziemy musieli dołożyć kilka niezbędnych pakietów które zostaną wykorzystane podczas uruchamiania systemu. Będą to miedzy innymi pakiety potrzebne do wykrycia urządzeń USB oraz zamontowania partycji po etykiecie. A więc do dzieła.



Uruchamiamy konsole/terminal.
Dla wersji stabilnej wykonujemy kolejno:
- tworzymy sobie na wybranym dysku/partycji katalog "8.09":

Cytat

mkdir 8.09

- pobieramy stabilną wersje OpenWrt 8.09:

Cytat

svn co svn://svn.openwrt.org/openwrt/branches/8.09/

- przechodzimy do utworzonego katalogu 8.09:

Cytat

cd 8.09


Dla wersji trunk wykonujemy kolejno:
- tworzymy sobie na wybranym dysku/partycji katalog "trunk":

Cytat

mkdir trunk

- pobieramy rozwojową wersję OpenWrt:

Cytat

svn co svn://svn.openwrt.org/openwrt/trunk/

- przechodzimy do utworzonego katalogu trunk:

Cytat

cd trunk


Reszta jest identyczna dla obu wersji. Wykonujemy kolejno:

Cytat

./scripts/feeds update -a
./scripts/feeds install -a

Po czym wykonujemy polecenie:

Cytat

make menuconfig


Otworzy nam się ekran kompilacji OpenWrt. Wybieramy teraz kolejno:

Target System - wybieramy platformę oraz wersję jądra dla którego tworzymy obraz
Target Profile - pozostawiamy domyślnie
Target Image - pozostawiamy domyślnie


Następnie dołożymy niezbędne pakiety (zaznaczamy (*) obok pakietu) które będą wykorzystywane podczas uruchomiania OpenWrt z zmodyfikowanym plikiem mount_root.


Pakiety niezbędne do poprawnego montowania urządzeń po etykiecie:
Przechodzimy do:

Base system > busybox > Configuration > Linux System Utilities

I zaznaczamy:

Routines for detecting label and uuid on common filesystems (w trunku nie występuje ta opcja)
Ext filesystem
fat filesystem
Support option -f
Support option -v
Support mount helpers
Support specifiying devices by label or UUID


Pakiety wymagane do obsługi systemu plików:
Przechodzimy do:

Kernel modules > Filesystems

I zaznaczamy:

kmod-fs-ext2
kmod-fs-ext3
kmod-fs-vfat


Pakiety wymagane do wykrywania urządzeń USB:
Przechodzimy do:

Kernel modules > USB Support

I zaznaczamy:

kmod-usb-core
kmod-usb-storage
kmod-usb-uhci-iv (dla jądra 2.6: kmod-usb-uhci)
kmod-usb2


Oraz dla wersji trunk 2.6 aby działało szyfrowanie WPA:
W zakładce:

Network

zaznaczamy:

wpa-supplicant


Resztę dokładamy wedle własnych upodobań.
Zamykamy konfigurator OpenWrt i zapisujemy. Nie zamykamy jeszcze konsoli.
Teraz pozostało nam tylko podmienić plik mount_root.

Podmiana pliku mount_root:
Na dysku gdzie jest pobrana wersja OpenWrt przechodzimy do folderu:

/nasze_wydanie/package/base-files/files/sbin/

gdzie znajduje się plik mount_root. Edytujemy go i wklejamy odpowiedni dla naszego wydania (2.4 lub 2.6) zmodyfikowany skrypt mount_root który został przedstawiony wyżej. Zapisujemy, zamykamy i możemy już zacząć kompilacje naszego obrazu.
Zaznaczę że w katalogu:

/nasze_wydanie/package/base-files/files/

możemy wyedytować np. nasze pliki konfiguracyjne "network" czy "wireless" (etc/config/) itp.


Teraz wracamy do konsoli i wykonujemy:

Cytat

make

lub

Cytat

make -jX (gdzie X to liczba rdzeni naszego procesora).

Po skompilowaniu nasz gotowy obraz znajduje się w katalogu:

/nasze_wydanie/bin/

Teraz wystarczy wgrać nasz nowo utworzony firmware do routera, wpiąć zew. urządzenie z etykietą "jffs" i możemy instalować wszystko na co brakowało nam wcześniej miejsca :)


Podsumowanie:

Przeniesienie /jffs na zewnętrzny nośnik w większości sytuacji usprawnia działanie i użytkowanie OpenWrt choć dla początkujących barierą (którą warto przeskoczyć:) ) może okazać się etap kompilacji obrazu. Nie zastanawiamy się co usunąć podczas instalacji nowego pakietu by nie brakło nam miejsca. Jednocześnie pozostawiamy sobie wyjście awaryjne.. czyli w przypadku braku zew nośnika z etykietą "jffs" sprzęt wystartuje nam z wew. flasha trzymając skonfigurowane wcześniej ustawienia.
Reasumując.. same zalety :)


Pozdrawiam
kabal


P.S. Dla leniwych - gotowe obrazy można znaleźć na moim FTP: ftp://jambi.mine.nu
P.S.2. Podziękowania za cenne rady/sugestie dla Jejka, Obsego oraz Andrzeja P.
Edytowany przez kabal dnia 22-01-2010 15:27
 
Tytan69
Mam prośbę do fachowców od jffs.
Wiele osób używa pendriva lub SD jako dodatkową pamięć montując tradycyjnie jako przykładowy katalog /opt z systemem ext2 lub ext 3 itp.
Jest to proste jednak ciągle biję siez myślami ile wytryznma mi pendrive gdy zapisy mam co jedną minutę i to ciągle nadpisywanie tewgo samego pliku (w ramoie nie mogę go umieścić bo dane są jak baza).
Z tego wywodzu się chęć optymlanego wykorzystania pendriva przez użycie jff2. Wedug tego co czytam jffs2 oprócz kompresji danych dba o równomierne zużycie pamęci flash.
Poproszę o poradę jak załozyć jffs2 (openwrt) na pendrivie z przykładowym katalogiem montowania /opt w głownym systemie plików.

Jeśli mój pomysł nei ma sensu to może jakiś innny psosób aby pendriv równo był zużywane.
Edytowany przez Tytan69 dnia 16-02-2010 17:44
Openwrt na WRT160NL.
 
obsy
Nie ma sensu Smile. Nowoczesne pendrive same dbają o odpowiedni wear leveling.

Wystarczy że zrobisz ext2, zamontujesz z noatime, powinien pożyć trochę. Ew możesz faktycznie umieścić to w ramie i kopiować np co godzinę.
Edytowany przez obsy dnia 16-02-2010 19:19
Masz niepotrzebny ruter, uszkodzony czy nie - ch?tnie przygarn? go.
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt
http://openrouter.info
 
kabal
Dokładnie tak jak Obsy pisze.
Ja używam już jakiś kawałek czasu starego Kingstona 1GB i nie mam żadnych problemów. Utworzone 3 partycje 1-/jffs (ext2), 2-64MB SWAP, 3-logi (ext2). Gdzie przy logach mam zapisy co chwile (logi www oraz systemu).
Natomiast o dziwo miałem problemy jak wcześniej używałem HDD.. Nie wiem jaki masz sprzęt ale u mnie w Asusie USB czasami jakoś "wariowało" mi na HDD. Miałem przypadki iż po nocy musiałem resetować router bo HDD zażądał więcej napięcia i się rozłączał (ale to zdarzyło mi się może z 2-3 razy).
Użyj pendriva i działaj Smile
Edytowany przez kabal dnia 16-02-2010 19:19
 
Tytan69
dzięki.
zajeżdżam wrt160nl i mam na tym kupę rzeczy.
Miedzy innymi serwerek www widoczny w internecie ze stacją pogody i obrazkami generowanymi w php i kamerkę Smile
Ze dwa miesiące zajeżdżam pendriva Cruiser 8GB z ext3 a zapisy co minutę, odczyty częściej.
ta opcja noatimie przyda mi się. O zapisach cyklicznych z ramu na flash myślałem ale na razie za często robię restarty i bym tracił dane.
Openwrt na WRT160NL.
 
obsy
ext3 wywal. Zniszczysz pendrive wlaśnie przez journaling.
Masz niepotrzebny ruter, uszkodzony czy nie - ch?tnie przygarn? go.
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt
http://openrouter.info
 
Tytan69
kurde masz rację. da się wyłączyć pewnie journaling bo zmieniać system teraz nie pora.
Openwrt na WRT160NL.
 
jejek
Ponieważ od jakiegoś czasu trunk zamiast /sbin/mount_root korzysta z katalogu /lib/preinit/ to żeby zaproponowane rozwiązanie działało w przyszłości, trzeba modyfikację wykonać na jednym z plików z tego katalogu. Ja wybrałem 40_mount_jffs2, ale ładniej byłoby napisać własny plik.

Moja propozycja podmienia funkcję find_mount_jffs2 i opiera się na bezpośrednim przekazaniu nazwy urządzenia a nie etykietce:

find_mount_jffs2() {
   
    local plik_logu="/tmp/mount_root.log"
    echo "Historyjka o montowaniu /jffs na dysku USB" > $plik_logu

    echo -e "\nModuły dziewiczo:" >> $plik_logu
    lsmod >> $plik_logu

    insmod usbcore
    insmod ext2
    insmod ehci-hcd
    insmod scsi_mod
    insmod sd_mod
    insmod usb-storage
    echo -e "\nModuły po insmodach:" >> $plik_logu
    lsmod >> $plik_logu

    sleep 9
    echo -e "\nUrządzenia SCSI:" >> $plik_logu
    ls -l /dev/scsi/host0/bus0/target0/lun0/ >> $plik_logu

    mount /dev/scsi/host0/bus0/target0/lun0/part1 /jffs -t ext2 || mount "$(find_mtd_part rootfs_data)" /jffs -t jffs2

    echo -e "Efekt\n" >> $plik_logu
    df -h >> $plik_logu
}


Nie widzę łatwego sposobu napisania swojego skryptu. I tak trzeba by modyfikować skrypt wbudowany, żeby sprawdzał czy /jffs jest zamontowany.

Uwaga. Przy modyfikowaniu skryptu uważajcie na pliki typu kopia bezpieczeństwa. Taki zostawiony i ujęty w obrazie plik też się wykona.

P.S. 1 : Jest jakiś sposób zachowania wcięć w cytowanym tekście? Spodziewałbym się teo po tagu "code"
P.S. 2 : Może by wprowadzić śmiały zwyczaj komentowania w forum "Artykuły" samych artykułów? A problemy rozwiązywać osobnym tematem? Już z drugiego tematu się @#$%^, tzn. bałagan robi...

Z komsomolskim pozdrowieniem...
 
Tytan69

Cytat

kabal napisał/a:
Dokładnie tak jak Obsy pisze.
Ja używam już jakiś kawałek czasu starego Kingstona 1GB i nie mam żadnych problemów. Utworzone 3 partycje 1-/jffs (ext2), 2-64MB SWAP, 3-logi (ext2). Gdzie przy logach mam zapisy co chwile (logi www oraz systemu).
Natomiast o dziwo miałem problemy jak wcześniej używałem HDD.. Nie wiem jaki masz sprzęt ale u mnie w Asusie USB czasami jakoś "wariowało" mi na HDD. Miałem przypadki iż po nocy musiałem resetować router bo HDD zażądał więcej napięcia i się rozłączał (ale to zdarzyło mi się może z 2-3 razy).
Użyj pendriva i działaj Smile



Panowie chciałem coś na początek poprawić czyli dodać noatime.
Pojawia się problem podstawowy jak to wymusić.
Mam trzy partycje sda1, sda2, sda3.
sda2 to akurat swap. No ale problem jest taki że nei wiedzę configa gdzie mogę dopisać noatime bo w /ect/fstab jest tylko opis sda1 a w /etc/config/fstab jest sda1 i sda2. Nie widzę nigdzie wpisów dotyczących sda3 a tu właśnie mam robocze pliki.
Gdzie to noatime dopisać? W tym /etc/config/fstab sda1 ma target /home a faktycznie montowany jest do /mnt/sda1 czyli to nie jest używane.
Wyedytowałem ten /etc/config/fstab tak aby wskazywał prawidłowo na wszystkie trzy partycje (postawiłem też jedynki). Po restarcie wygląda wszytko prawidłowo - to znaczy nic się nie zepsuło bo montuje dyski.
Tylko czy robię to prawidłowo i czy to nie gryzie się z automontowaniem?
Edytowany przez Tytan69 dnia 20-02-2010 23:34
Openwrt na WRT160NL.
 
jejek
Gdybym był adminem to byś już bana na tydzień dostał, bo dokładnie o tobie traktuje PS2 mojego poprzedniego posta. Tylko, że Tobie trzeba to drukowanymi literami. Dlatego ćwiczenie umysłowe: co będzie czytał ktoś, kogo zainteresuje kompilowanie OpenWRT czy montowanie roota na zewnętrznym nośniku? To, że w styczniu 2010 miałeś problemy w temacie pierwszego, a w lutym - drugiego.

Wybacz, może jakiś nadwrażliwy jestem. Tyle w temacie.
Zdrówko!
 
obsy
@Tytan69: albo fstab albo hotplug. Nie mieszaj jednego z drugiim.
Masz niepotrzebny ruter, uszkodzony czy nie - ch?tnie przygarn? go.
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt
http://openrouter.info
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 8

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

71,257,954 unikalnych wizyt