19 Września 2024 23:46:55
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Asus AC-3200 aktuali...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· [S] i7-7700T + płyta
· RT AX 89X
· Wireguard na FreshTo...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Jaki router kupić?
· Openvpn+klient android
· Bandwidth -Dzienne M...
· TOMATO VPN GUI - kon...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Jaki router do 1000/...
· [S] ASUS RT-AX89X
· Czy to jeszcze NAS?
· Switch zasilany prze...
· [Howto] Xpenology na...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Kto "steruje" MAC ad...
· Omv raid 0
· [S] Orange Pi Lite
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [904]
· Asus AC-3200 aktu... [2]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [217 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 417
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.118.31.230
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » DD-WRT - firmware
 Drukuj wątek
DD-WRT jak to "ugryźć"
drozol
Witam.

Jest to mój pierwszy post na tym forum.
Zacznę może od tego, że od jakiegoś czasu jestem użytkownikiem routera ASUS WL-500W. Wgrałem sobie do niego alternatywne oprogramowanie (oleg) i zainstalowałem potrzebne mi rzeczy według tutorialów dostępny w Internecie. W sumie byłem, przez długi czas zadowolony, ale nie bardzo odpowiadała mi prędkość odczytu z dysku USB podpiętego do routera. Postanowiłem zakupić coś mocniejszego - wybór był wiec naturalny - RT-N16. Niestety jego słaba dostępność i wysoka cena skutecznie zdopingowała mnie do poszukania czegoś podobnego w niższej cenie. Postawiłem na NETGARA WNR3500L. No i tu docieramy do sedna.
Mam ten routerek, ale nie za bardzo wiem co dalej mam robić. Tzn. ściągnąłem sobie paczkę dd-wrt.v24-13309_NEWD-2_K2.6_big.bin, wgrałem do routera i nie wiem co trzeba robić dalej.
Właściwie to na początek potrzebował bym następujących rzeczy:
- obsługa podłączanych dysków do USB - ext, FAT, ntfs
- obsługa pakietów ipkg, bo w tej chwili otrzymuję komunikat: please enable jffs first, you can't use IPKG without jffs suport
- w asusie miałem busybox w wersji BusyBox v1.14.3 (2009-08-22 11:21:46 MSD) multi-call binary, natomiast w ddwrt mimo nowszej wersji jest to BusyBox v1.13.4 (2009-11-25). Czy można go jakoś upgredować - potrzebowałbym np.. narzędzia do podziału dysku na partycje i sformatowanie go z konsoli - czy coś takiego jest możliwe pod DDWRT.

Myślę, że starczy na początek. Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc, zwłaszcza odnośniki do tutoriali odnośnie DDWRT dla początkujących.
Dodam jeszcze że myślałem również o openWRT, ale to chyba już jest rzecz dla trochę bardziej zaawansowanych użytkowników.
Edytowany przez drozol dnia 05-01-2010 21:33
 
shibby
co do ipkg to mysle ze na poczatek musisz wpisac w google "ddwrt optware wiki" Smile

obsluge dyskow powinienes miec z poziomu gui.

btw pochwal sie odrazu jak ci chodzi router na ddwrt, jak z radiem, jak dziala w Nce, I jak juz podlaczysz cos na usb to jakie masz transfery po usb np po ftp.
Proxmox VE: i5-13400T, 64GB RAM, 512GB NVMe, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology SA6400
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
mrskoku
ja swoj odbieram jutro. na pierwszy ogien pojdzie test transferu z synology ds210j
 
drozol

Cytat

shibby napisał/a:
co do ipkg to mysle ze na poczatek musisz wpisac w google "ddwrt optware wiki" smiley


Nie no jakąś tam wiedzę posiadam, ale wolałbym poczytać jakiegoś praktycznego tutoriala - takiego jak w przypadku asusa, gdzie jest np. napisane to ze szczegółami typu na jakie partycje (przykładowo) podzielić dysk itp.
edit: nie , no widzę że nie była, to wcale taka zła rada smiley

Cytat

btw pochwal sie odrazu jak ci chodzi router na ddwrt, jak z radiem, jak dziala w Nce, I jak juz podlaczysz cos na usb to jakie masz transfery po usb np po ftp.




Router dostałem wczoraj więc za bardzo czasu nie było na testy. Ogólnie DDWRT działa spoko bez zwiech na tyle na ile dało się go przetestować. Na razie nie mam N-ki więc nie testowałem radia, co do transferów z USB, to niestety nie udało mi się uzyskać wyczytanych 8,5 Mb/s. U mnie transfer oscylował w granicach 5,5 Mb/s zarówno na oryginalny fw - samba dysk ntfs, jak i ext3 na ddwrt przez ftp.
Może to wina konfiguracji - poczekam, aż obada go ktoś kto ma jakieś doświadczenie z firmwarem
Edytowany przez drozol dnia 06-01-2010 21:32
 
skoku
bosak
mam nadzieje ze jutro bedzie Wink babka powiedziala mi, ze juz na kuriera czekaja (tez wiele razy tam dzwonilem), mimochodem powiedziala, ze juz fakture za routery dostali - wiec jest szansa Smile
 
shibby

Cytat

edit: nie , no widzę że nie była, to wcale taka zła rada smiley


moja rada to prawie jak link do tutoriala Smile
Proxmox VE: i5-13400T, 64GB RAM, 512GB NVMe, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology SA6400
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
drozol
OK. Poczytałem trochę, ale jakoś nie mogę ruszyć do przodu. Ponawiam więc pytanie. W olegu miałem fdiska zawartego w busybox. W DD-WRT go nie ma - a w wiki piszą, że żeby podzielić dysk trzeba skorzystać z ubuntu. Czy faktycznie nie można tego zrobić bezpośrednio z routerka ??? Jeśli można to jak wzbogacić busyboxa o fidska, ewentualnie może jest jakieś inne narzędzie które pozwoli mi podzielić dysk bezpośrednia z routera.
 
drozol
No jak tam, nikt faktycznie nie wie nic na temat który opisałem powyżej.

Niemniej jednak po kilku dniach walki poradziłem sobie jakoś ale stare problemy się całkowicie nie rozwiązały a pojawiła się masa nowych.

1. W katalogu /bin znajduje się busybox z instalacji dd-wrt. Czy istnieje możliwość skasowania go i wgrania w to miejsce innego pliku?? Jak próbuje to zrobić to pisze, że nie mam praw do zapisu w katalogu /bin. Poza tym cały czas nie wiem czy mogę tak sobie po prostu podmienić ten plik.
2. Po przeczytaniu parokrotnym wiki na temat usb, Optware itd. wyszło mi, że nie potrzebuję mieć aktywnej partycji jffs, aby móc używać Optware. Na dysku usb mam partycje 1GB podmontowaną do /opt. Niestety po wydaniu komenty np. ipkg upgrade wyświetla mi się komunikat: please enable jffs first, you can't use IPKG without jffs support. Co zmienić żebym nie musiał włączać partycji jffs, i mógł korzystać z ipkg.
3. Partycja wymiany swap. Też trochę poczytałem, niby wszystko robię ok, tzn. zakładam partycję, potem mkswap, a na koniec swapon. No i przy tej ostatniej komendzie dostaję komunikat: swapon failed: Function not implemented. Wyczytałem gdzieś na forum, że osoba mająca ten problem przy wersji build 13401 wgrała build 13405 i problem ustąpił. Ja w tej chwili mam wgrane DD-WRT v24-sp2 (01/02/10) std-usb-ftp - build 13575M NEWD-2 K2.6 Eko a cały czas nie mogę włączyć tego swapu.
 
obsy
Busybox nie ruszaj. To kluczowy element systemu, podmiana (o ile będziesz mógł) może skończyć sie nieszczęśliwie.

Po prostu dd-wrt ma skompilwoanego busyboxa z innymi opcjami. W normalnych ruterach fdiski i inne takie nie sa do niczego potrzebne, wiec wkompilowanie tego zajmowało by tylko niepotrzebnie flash.
Musisz doinstalować to sobie po prostu. A co do optware w dd-wrt po prostu postępuj zgodnie z ich wiki, każdy system rządzi się swoimi prawami i robi się niektóre rzeczy w taki a nie inny sposób.
Masz niepotrzebny ruter, uszkodzony czy nie - ch?tnie przygarn? go.
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt
http://openrouter.info
 
drozol

Cytat

obsy napisał/a:
A co do optware w dd-wrt po prostu postępuj zgodnie z ich wiki, każdy system rządzi się swoimi prawami i robi się niektóre rzeczy w taki a nie inny sposób.


Ok. A co może być nie tak, że nie mogę włączyć tego swapu ??
 
shibby
swapon nie jest obslugiwane przez firmware. Ktos zrobil bube w zrodlach svn i wylaczyl montowanie swapa.

Miejmy nadzieje ze w nowej wersji ddwrt to poprawia.
Proxmox VE: i5-13400T, 64GB RAM, 512GB NVMe, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology SA6400
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 36

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

maxikaaz
27-07-2024 15:07
@servee - na początek router do rozebrania i obejrzenia, ciężko wróżyć tak tylko po objawach

maxikaaz
27-07-2024 14:55
@servee - cały kontroler nie pada tak sobie z powodu "zbiegu okoliczności",
więc prawdopodobnie gdzieś przepięcie.

servee
25-07-2024 13:33
@maxikaaz: działało, aż pewnego pięknego dnia przestało działać. W tym dniu była też burza, ale to raczej zbieg okoliczności.

maxikaaz
25-07-2024 11:38
@servee - o ile problem jest w obrębie samych wyjść (dławiki, warystory), to naprawialne, ale jeśli w samym SoC - to nienaprawialne ze względu na koszta. A co było przyczyną?

servee
25-07-2024 09:22
W routerze RT-N18u siadły mi wszystkie porty LAN oraz WAN. Działa tylko radio. To jest naprawialne?

ptyku
29-06-2024 15:16
hi, mam problem z routerkiem RT-AC88u a dokładniej z wgraniem nowego firmware.

tamtosiamto
03-06-2024 16:24
poszlo w koncu -najpierw przez restoration jakies stare ddwrt, potem z menu update plik ac66u z art o zmianie 868l->ac66u

tamtosiamto
02-06-2024 21:44
trx size 44560384 > memory size 33554432 nigdy czegos takiego nie widzialem podczas flashowania rutera

tamtosiamto
02-06-2024 21:37
wgrywanie ddwrt z opisu zmiany softu z dlinka na asusa nic nie daje, dalej startuje tomato, wgranie ddwrt dla ac66u wchodzi, ale z niego tez nie da sie wgrac ofw asusa i merlina, kicha

tamtosiamto
02-06-2024 19:57
Probowal ktos wrocic z tomata do OFW ASAUSa na przerowbionym DIR868l -> rt-ac66u ? Ni cholery nie moge dac sobie rady.

86,057,135 unikalnych wizyt