20 Kwietnia 2024 18:10:56
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· konfiguracja router ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [21]
· Szukam zaproszeni... [16]
· dodatkowe złącz... [4]
· konfiguracja rout... [1]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.118.140.108
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Pozostałe
 Drukuj wątek
Ovislink Airlive WL-1600GL Tomato DD-WRT //tomato 1.25, 1.25V, 1.27
pablo170
Witam,
czy ktoś zauważył jakąś pozytywną/negatywną różnicę w działaniu najnowszego Tomato Shibby'iego w odniesieniu do wersji 070V?

Zastanawiam się nad przejściem, choć ta spisuje się na tym sprzęcie bardzo dobrze. Jedynie co mnie zaniepokoiło, to pojawienie się komunikatu o błędzie w zakładce QoS (mam włączony wraz ze skryptem Robsona): IPtables failed: line 28

Teraz niekiedy pojawiają się problemy z ładowaniem stron przy obciążonym łączu. Jak naprawić ten błąd?
Pozdrawiam!

Połączony z 05 październik 2011 10:01:44:
Podałem nieprawidłowy komunikat błędu, poprawka:

iptables-restore: line 28 failed

Jak z tym sobie poradzić?
Edytowany przez pablo170 dnia 05-10-2011 10:01
 
boomcak
najlepiej wylacz qos ono nic nie daje w kazdej wersji tomatoSmile dobrze podziel skryptem robsona i bedzie ok Smile
Asus RT-N18U Asuswrt-Merlin 384.18 Smile
 
HQ20
@kszul, a czy teraz masz możliwość podejrzenia hasła? Rozumiem, że z oprogramowaniem, które wgrałeś nie masz jak na razie żadnych problemów. Jak tylko odzyskam komputer to wgram nowsze oprogramowanie i po testuję, jeśli tylko czas na to pozwoli.
 
kszul
Na 1.25 nie można było podejrzeć hasła, na 1.28 (różne wersje) podgląd ładnie działał (z tego co pamiętam).

KSzul
Ovislink WL-1600GL + Tomato v1.25.8645 .2RAF ND PL
Asus RT-N10U + Tomato
 
pablo170
Ok, sprawdzę jak będzie działać bez QoS, choć w moim subiektywnym odczuciu w miarę się sprawdza, szczególnie, gdy sklasyfikuję porty, po których lecą gry w sieci. Mam kilku takich w sieci, nie chcę im blokować portów, ale chcę żeby sieć działała płynnie i optymalnie dla wszystkich, lepiej będzie w takim przypadku "przycinać porty" w QoS czy w skrypcie?
ASUS RT-N10u + Tomato MIPSR2-101 K26 USB Big-VPN z dynamicznym podziałem łącza

ASUS WL-500GPv1 + Tomato-ND-1.28.5x-083V-Std

Mikrotik Wireless

Rób dobrze to, co daje satysfakcję.
 
boomcak
hehe nie słuchasz mnie Smile
Przydzielisz mu transfer odpowiednio i niech sobie korzysta z jakich portow chce... po co komus cos blokowac ??
W swojej puli bedzie robil co mu sie podoba a wiecej mu router nie pusci transferu.
Asus RT-N18U Asuswrt-Merlin 384.18 Smile
 
pablo170
Rozumiem, lecz obawiam się jednej rzeczy.

Jeśli ustawię "tylko" dynamiczny podział łącza bez QoS i jedna bądź dwie osoby zaczną grać On-Line, co za tym idzie, będą bardzo mocno pingować łącze, wysyłając często małe pakiety. Czy router przy 9 osobach w takim wypadku wyrobi z przełączaniem wszystkich użytkowników na antenie tak, aby faktycznie nastąpił dynamiczny podział łącza?

Drugie pytanie, mój dostawca Internetu (ADSL) ma problemy, pobliska roździelnia jest nieraz przeciążona, zamiast 6Mbit/s mam nieraz tylko 1Mtit/s albo mniej. Czy w takim wypadku Skrypt Robsona (przy zachowaniu w nim reguły 90% łącza 6144kbit/s) będzie działał w miarę poprawie, gdy dostaje z WANu tylko 1Mbit/s (czy będzie dzielił odpowiednio ten niższy transfer)?

Pozdrawiam.
ASUS RT-N10u + Tomato MIPSR2-101 K26 USB Big-VPN z dynamicznym podziałem łącza

ASUS WL-500GPv1 + Tomato-ND-1.28.5x-083V-Std

Mikrotik Wireless

Rób dobrze to, co daje satysfakcję.
 
boomcak
W skrypcie wpisujesz wartosci konkretne łącza - jesli lacze nie wyciaga maksymalnego transferu dynamiczny podzial nie bedzie dzialal prawidlowo. Tak samo QoS.

Co do tych grajacych dałbym im niski piorytet i limit połaczen.
Co do wyrabiania routera to jest wskaznik obciązenia procka i mozesz sprawdzac na biezaca jak sobie radzi.

To tylko moje zdanie Smile nie jestem super fachowcem Smile
Asus RT-N18U Asuswrt-Merlin 384.18 Smile
 
Brak
boomcak - chcę tobie tylko podziękować bo międzyinnymi dzięki tobie ten router kupiłem i przeczytałem trochę tej dyskusji jaka tutaj się odbywała Pfft 1 post - mega, wszystko w jednym miejscu ,czytelnie z podanymi linkami Smile

Wersji tomato jest od groma, wyszedłem z założenia że znasz się na temacie i wgrałem tą samą co ty masz, póki co chodzi rewelacyjnie (żadnych strat,pingi takie jakie być powinny), i także kontrola connect się nie świeci (mam nadzieję że to błąd tomato a nie że ją n.p spalił bo szkoda by jej było chociaż nie wiem po co ona Pfft).
Należy też dodać że Airlive jakoś nie ukrywa się z tym aby wgrywać alternatywne oprogramowanie - to standardowe jest bardzo bardzo ubogie nie można tam n.p kompletnie wyłączyć wi-fi Wink
 
boomcak
az sie zawstydzilem SmileSmile
Asus RT-N18U Asuswrt-Merlin 384.18 Smile
 
Brak
Jednak nie jest tak różowo :/

Mam pewien problem, jechałem około 2 dni na standardowym firmwarze tego airlive, jakoś tak wyszło że nie chciało mi się zajmować tym i chciałem zobaczyć jak chodzi.

I wtedy było wszystko OK, po wgraniu Tomato niestety tak nie jest...
Mianowicie problem z transferami - mam net 50 mb/s i kiedy ściągam z serwisu hostingowego FILESONIC :

-kiedy router był na standardowym firmware lub gdy kabel jest bezpośrednio wpięty do PC można uzyskać pełny transfer (5,6 - 5,7 mCool na tzw "8 połączeniach" - wiecie, plik na 8 części i każda część osobno się łączy z serwerem
-po wgraniu tomato? transfer jest na poziomie 3,3mb/s - 4,6 mb/s i potworne skoki ma właśnie w takim zakresie.

Dodam tylko że podłączając szybkim ruchem kabel bezpośrednio pod PC - na tym samym pliku mam full transfer 5,6 mb/s ...


Dało by się coś z tym zrobić? Tak przeglądałem funkcje tomato, lekko na ślepo próbowałem coś zmienić i nie znalazłem - dodam też iż większość funkcji mam wyłączonych jak QoS, w ten moment nawet Wi-fi, podział pasma itd... (ciekawe jest też to że na oryginalnym firmware w "połączenia sieciowe" w Windows miałem "bramka internetowa" teraz coś tego nie ma...)


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
EDIT - SAMO ASEKURACJA

Pierwsze co postanowiłem zrobić to wgrać inną wersję tomato ,wgrałem tą: tomato-ND-SM_1.28PL.004H.trx (nawiasem mówiąc - jeden link z legendarnego 1 posta nie działa, można by go podmienić lub usunąć), wgrałem "cfg" z starego i ... .... problem znikł - ściąga jak powinien, osiąga full transfer bez żadnych skoków ... Więc jeżeli chodzi o ten problem pisany powyżej - to jednak z tamtą wersją (Tomato-K26-1.28.905xRAF-ML-MIPSR1-070V-Std) nie hula u mnie jak powinna Wink
Edytowany przez Brak dnia 15-10-2011 13:28
 
lolq
Od dziś jestem posiadaczem wersji tomato-K26-1.28.905xRAF-EN-MIPSR1-076V-Std, tylko zauważyłem dwie rzeczy, a mianowicie jedna wiadoma - czyli nie świeci dioda Connected, druga sprawa - w sekcji Buttons/LED mam włączony WPS 0-2 sek Toggle Wireless, po wyłączeniu radia tym sposobem radio off i dioda gaśnie, jednak po włączeniu radio się załącza, ale dioda już nie. Dopiero jak zrobie reboot wszystko wraca do normy (taki sam objaw po włączeniu/wyłączeniu wlan w Status/Overview)(w wersji tomato-ND-SM_1.27PL.42H wydaje mi się, że było ok).
Pozdrawiam.
Edytowany przez lolq dnia 02-11-2011 15:23
Karol
 
shibby

Cytat

w wersji tomato-ND-SM_1.27PL.42H wydaje mi się, że było ok


nie ma co sie dziwic ze tam diody dzialaly poprawnie. Ten soft byl robiony specjalnie z mysla o ovislinku Smile
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
lolq
Zauważyłem, przeleciałem cały wątek dot wl-1600gl Wink
Czyli to, że po ponownym włączeniu radia dioda się nie zapala to też "wina" tego routera (ovislink)?

Jeszcze jedna sprawa, co w sekcji IP Trafiic/Real Time oznacza wielkość Total [KB, MB]? Z góry sorry za pewnie banalne pytanie, ale nie jarzę tej statystyki. W trakcie ściągania np. gigowego pliku ciągle oscyluje wokół 250 MB.
Znalazłem tylko taki opis, ale nawet jak sobie jako tako przetłumaczę to nie rozumiem : P

Cytat

For most of us, the "Total" bandwidth reading for the measured time period will be the most useful piece of information. But you may also find it helpful to look for spikes in usage, particularly those that may be occurring at unexpected times - for example, late at night. In some cases, these could represent malware or other unwanted network activity.

Edytowany przez lolq dnia 03-11-2011 10:24
Karol
 
pablo170
Witam,

mam pytanie odnośnie dynamicznego DNS na Tomato w moim WL-1600GL. Schemat połączeń wygląda następujaco: Linia ADSL--ModemADSL z RJ45--Ovislink.

Założyłem konto w serwisie dynDNS.com oraz wpisałem dane w odpowiednie pola w zakładce Tomato. Po zapisaniu w pamięci, router publiczny adres IP prawidłowo ściąga, jednak z zewnątrz, z Internetu, łącząc się po swojej domenie, wyskakuje mi okno z logowaniem do modemu a nie routera.

Jak skonfigurować urządzenia, żeby można było łączyć się bezpośrednio z Tomato? Próbowałem przekierowywać port 80 na modemie, ale nic z tego.

Pozdrawiam!
ASUS RT-N10u + Tomato MIPSR2-101 K26 USB Big-VPN z dynamicznym podziałem łącza

ASUS WL-500GPv1 + Tomato-ND-1.28.5x-083V-Std

Mikrotik Wireless

Rób dobrze to, co daje satysfakcję.
 
boomcak
Modem ustaw w trybie Bridge (VPi + VCi) reszta w tomato czyli login i haslo do usługi adsl.
Teraz masz poprostu podwójny nat. Czyli dwie sieci lokalne - modem tworzy jedna w ktorej jest tylko ovis a ovis tworzy druga w której sa komputery. Powinna byc jedna czyli modem jako mostek i przez niego wszystko wprost do ovisa Smile
Asus RT-N18U Asuswrt-Merlin 384.18 Smile
 
pablo170
Dzięki serdeczne boomcak za info, wszystko pięknie działaSmile

Mam pytanie odnośnie funkcji "kontrola przeciążenia sieci" w zakładce QoS. Czy ta funkcja działa poprawnie, czy warto ją stosować i kiedy się najlepiej sprawdza? Jakie parametry ustawić?

Pozdrawiam!

Połączony z 27 listopad 2011 19:15:24:
Witam, mam wielki problem, od pewnego czasu najprawdopodobniej nie działa mi dynamiczny podział łącza (skryptem Robsona), Mam Neostradę 6mbit, max transfer zmniejszyłem już z 5,5Mbit (90% zalecane wedle opinii) do 4,5Mbit/s - spadki prędkości u mnie w rozdzielni do 5Mbit/s w weekendy, a podobno skrypt nie działa, jeżeli prędkość ADSL jest niższa niż podana w skrypcie.

Pomimo ustawienia niższych prędkości, problem nie zgasł, wystarczy, że jedna osoba w sieci wejdzie i zacznie grać On-Line, pingi wyskakują każdemu do 800ms albo powyzej 1 sek. - brak Internetu.

W logach wyświetla się komunikat:

unknown user.warn kernel: HTB: quantum of class 10010 is small. Consider r2q change.

I tak do 10023 - gdzie różnica odpowiada ilości użytkowników zdefiniowanych w skrypcie.


Co może być problemem??
Możliwe, że ustawiając dla 2ch użytkowników priorytet z normalnego na niski, skrypt nie działa prawidłowo?

Proszę o odpowiedź.
Edytowany przez pablo170 dnia 27-11-2011 19:15
ASUS RT-N10u + Tomato MIPSR2-101 K26 USB Big-VPN z dynamicznym podziałem łącza

ASUS WL-500GPv1 + Tomato-ND-1.28.5x-083V-Std

Mikrotik Wireless

Rób dobrze to, co daje satysfakcję.
 
boomcak
zrób screen z tabelka z generatora skryptu robsona
Asus RT-N18U Asuswrt-Merlin 384.18 Smile
 
pablo170
Tak wygląda u mnie tabelka klientów z generatora skryptu Robsona.

Jeżeli są jakieś sugestię, bardzo proszę o pomoc.
pablo170 załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.

ASUS RT-N10u + Tomato MIPSR2-101 K26 USB Big-VPN z dynamicznym podziałem łącza

ASUS WL-500GPv1 + Tomato-ND-1.28.5x-083V-Std

Mikrotik Wireless

Rób dobrze to, co daje satysfakcję.
 
boomcak
hm... ja mysle ze to moze byc wina tej wersji tomato. zrób sobie backup aktualnych ustawien. nastepnie wgraj wersje "Tomato Firmware v1.27.0042 PL + SpeedMod 119 z wsparciem dla OvisLink WL-1600GL" nastepnie wyczysc NVram i ustaw wszystko ponownie. jesli bedzie tak samo to mozesz wgrac ta wersje co teraz masz i mozesz szybko przywrocic zapisane wczesniej ustawienia.
Ta wersja o ktorej teraz wspominam jest dobrze przetestowana i dziala z tym routerem bardzo dobrze.
Asus RT-N18U Asuswrt-Merlin 384.18 Smile
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 13

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

71,194,341 unikalnych wizyt