28 Marca 2024 11:18:33
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [26]
· [Howto] Xpenology... [13]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.209.63.120
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: PORTAL :: » Testy i recenzje
 Drukuj wątek
Krótka recenzja Linksys WRT120N
Exeqtor
Przymuszony obowiązkiem Pfft "zwycięzcy" zaprezentuję krótki przegląd routera, który dotarł do mnie w ostatnim tygodniu. Z braku czasu i możliwości technicznych będzie to raczej krótki opis wrażeń z uruchomienia ww. urządzenia niż test z prawdziwego zdarzenia.

Specyfikacja zaczerpnięta od Obsy'ego
* procesor SoC Atheros AR7240 400MHz
* 2 MB pamięci flash
* 32MB pamięci RAM
* Radio Atheros AR9285 single stream N radio (b/g/n, pojedynczy strumień do 150Mbps)
* 5 portowy przełącznik Ethernet 10/100 (1WAN + 4LAN)
* wbudowane anteny

Najważniejsze cechy produktu:
* zgodność ze standardami IEEE 802.11n 2.0 w wersji roboczej, 802.11g oraz 802.11b
* Certyfikaty IEEE 802.11g oraz 802.11b Wi-Fi gwarantują zgodność ze standardami branżowymi
* Algorytm szyfrowania WPA2T82; najwyższej klasy zapewnia bezpieczeństwo
* Nieskomplikowany kreator konfiguracji
* Porty Ethernet 10/100 z obsługą usługi auto-crossover (MDI/MDI-X) R11; bez konieczności stosowania kabli krzyżowych
* Montaż urządzenia w pozycji poziomej lub na ścianie

Dane techniczne
* Model: WRT120N
* Standardy: IEEE 802.3u, 802.11g, 802.11b, 802.11n w wersji roboczej
* Diody LED: zasilanie, Internet, połączenie bezprzewodowe, Wi-Fi Protected SetupT82;, Ethernet(1-4)
* Porty: Internet, Ethernet (1-4), zasilanie
* Przyciski: Reset, Wi-Fi Protected SetupT82;
* Typ okablowania: Cat5
* Liczba anten: 2 (wewnętrzne)
* Modulacje:
802.11b: CCK/QPSK, BPSK
802.11g: OFDM/BPSK, QPSK, 16-QAM, 64-QAM
802.11n: OFDM/BPSK, QPSK, 16-QAM, 64-QAM
* Moc nadawania w dBm:
802.11b: 16.5 ± 1.5 dBm (typowa)
802.11g: 13.5 ± 1.5dBm (typowa)
802.11n: 13.5 ± 1.5dBm (typowa)
* Czułość odbiornika w dBm:
-94dBm (typowa) przy 1 Mb/s
-90dBm (typowa) przy 11 Mb/s
-75dBm (typowa) przy 54 Mb/s
* Zysk anteny w dBi: 2.0 (maks.)
* Protokół UPnP obsługa/certyfikat: obsługa
* Zabezpieczenia sieci bezprzewodowej: Wi-Fi Protected AccessT82; 2 (WPA2), WEP, filtrowanie adresów MAC urządzeń bezprzewodowych
* Klucz zabezpieczeń: szyfrowanie maks. 128 bitów
* Wymagania dotyczące systemu operacyjnego: Windows XP, Vista, lub Vista 64-bit Edition z najnowszymi aktualizacjami (dla oprogramowania Network Magic oraz kreatora konfiguracji), Mac OS X 10.4 lub nowszy (dla kreatora konfiguracji)

A teraz zdjęcia routera oraz zawartość pudełka:
img21.imageshack.us/img21/1816/pudelkou.th.jpgimg16.imageshack.us/img16/3075/zawartosc1.th.jpg
img16.imageshack.us/img16/6167/zawartosc2.th.jpgimg21.imageshack.us/img21/3980/goraq.th.jpg
img185.imageshack.us/img185/3723/spod.th.jpgimg185.imageshack.us/img185/4864/porty.th.jpg

Jak widać na zdjęciach router jest bliźniaczo podobny do opisywanego przez Obsy modelu WRT160NL. Brakuje mu tylko anten zewnętrznych oraz portów USB.

Demo panelu zarządzania routerem jest dostępne pod adresem http://ui.linksys.com/files/WRT120N/1...0N/1.0.01/
Najnowsza wersja firmware to obecnie 1.0.02.

Router podłączałem pod WRT54GL z wgranym Tomato. Niestety nie mam możliwości podłączenia go jako samodzielny router i sprawdzenia jak sobie radzi bez "pomocy".

Konfiguracja routera przebiegała bezproblemowo. Tzn. całkowicie zignorowałem płytkę CD dołączoną i routera i skonfigurowałem go ręcznie.

Nowością (jak dla mnie, bo miałem do czynienia głównie z WRT54GL i WAG200G ) jest tzw. PIN, który naklejony jest na spodzie urządzenia. Jest to duże ułatwienie dla osób, które nie miały styczności z konfiguracją routerów. Dzięki niemu po wykryciu routera przez np. komputer i podaniu poprawnego kodu PIN, automatycznie proponowane jest włączenie zabezpieczenia WPA i generowany jest klucz.

Osoby początkujące, które nie bardzo wiedzą jakie zabezpieczenie wybrać w routerze mają dzięki temu problem z głowy.

Po połączeniu urządzenie nie sprawiało problemów. Zdaję sobie sprawę, że prawdziwy test wymaga żeby urządzenie pracowało przez jakiś czas pod obciążeniem. Niestety na razie nie mam możliwości tego sprawdzenia.

Za jakiś czas router będzie samodzielnie rozdzielał internet z telewizji kablowej. Wtedy postaram się napisać o jego kulturze pracy.

Podsumowanie:
Urządzenie wygląda ładnie i tyle Smile W zamierzeniach ma zastąpić wysłużonego WRT54GL. Czy tak się stanie czas pokaże.
Prawdziwe oblicze tej maszynki może pokazać alternatywny soft - jeśli się ukaże.
Edytowany przez Exeqtor dnia 18-09-2009 21:26
 
iroc
Oczywiście modelu WRT160NL

Cytat

do opisywanego przez Obsy modelu WRT160N
, pogratulować jeszcze raz wygranej Smile
Proud winner of NETGEAR WNR3500L
tomato,ddwrt,gargoyle
 
Exeqtor

Cytat

iroc napisał/a:
Oczywiście modelu WRT160NL

masz rację już poprawiłem. Ewentualne kolejne błędy są efektem świętowania wygranej. Skutki jak widać trwają do dzisiaj Grin

Cytat

, pogratulować jeszcze raz wygranej Smile


Dzięki. Smile
 
dodo02
W zasadzie to nie dodam swojej opini bo nie mialem z tym urzadzeniem do czynienia, ale... Dzis poszedlem do dziekanatu zachecony informacja ze jakoby zostal kupiony tam nowy WRT160NL. Okazalo sie ze to wlasnie WRT120N. Poszedlem tam z gosciem ktory go stawial (nie zaden informatyk). Router chodzi na oryginalnym sofcie z wlaczonymi zabezpieczeniami WPA2. Po lanie podlaczone sa trzy kompy i printserver. Po wifi chodza okazjonalnie laptopy. Generalnie to gosc narzekal ze potrafi sie przyciac pare razy w tygodniu tak bez powodu. Narzekanie skupilo sie na tym ze zasieg wifi nie wychodzi dalej niz za dwie sciany (w dziekanacie to jakies 6m). Mozna to oczywiscie zrzucic na atmosfere podczas rejestracji wrzesniowej Grin Nie wiem czy ta informacja komukolwiek pomoze, najlepiej by bylo jakby kolega Exeqtor cos wiecej pozniej napisal.
 
gsrw005

Cytat

Exeqtor napisał/a:

Podsumowanie:
Urządzenie wygląda ładnie i tyle Smile W zamierzeniach ma zastąpić wysłużonego WRT54GL. Czy tak się stanie czas pokaże.
Prawdziwe oblicze tej maszynki może pokazać alternatywny soft - jeśli się ukaże.


Generalnie założenie jest takie że bezpośrednim następcą 54GL'ki ma być 160NL - opisywany przez Ciebie 120N to "wstęp" - "entry level" do sieci dla użytkowników domowych.
a... gratuluję wygranej
i na koniec - tak dla pełnej jasności Smile
pamiętaj że sprzęt posiada gwarancję tylko na sofcie oryginalnym SmileSmile jakby co SmileSmile
 
kredek
Czy jest jakiś sposób, żeby w sieci 3 komputerów (win7, win7, xp), jednemu z komputerów z win7 ograniczyć przepustowość łącza?
 
majkel152
zdaje się iż nie da się w tym modelu, z emulatora wynika iż możesz mu jedynie po mac zmniejszyć priorytet dostępu do netu
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 9

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

Adooni
18-03-2024 19:20
Asus napisał coś takiego Note: Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node. Only one set is available for each band.

70,416,483 unikalnych wizyt