29 Marca 2024 12:41:48
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [27]
· [Howto] Xpenology... [15]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
35.175.180.255
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: PORTAL :: » Tutoriale

generuje plik o nazwie 2-day.png - i wtedy jest niewidoczny w index.html -btw gdzie się modyfikuje nazwy plików wynikowych ?
Edytowany przez anonim747874734 dnia 07-01-2011 23:13
 Drukuj wątek
MRTG - wykresy na tomato
shibby
UWAGA 1!!! Procesor podczas generowania wykresów obciążony jest w 100%. Jeżeli mamy na routerze np klienta torrenta lub inną usługę, która w znacznym stopniu obciąża nam router zalecam nie używać mrtg. U mnie powodowało to restarty routera średnio raz na dzień.

UWAGA 2!!! Musisz mieć możliwość instalowania optware oraz miejsce na składowanie wygenerowanych plików graficznych. Bez tego nie masz co czytać dalej.

UWAGA 3!!! Moja podsieć to 192.168.0.0/24 i takiej klasy dotyczy ten opis. Jeżeli masz inna to zmień w konfigach, skryptach i firewallu na swoją.

UWAGA 4!!! Tutorial piszę z głowy, więc gdzieś mogą być literówki lub błędy. Bądźcie czujni i zgłaszajcie błedy Smile

MRTG to prosty sposób na przedstawienie danych za pomocą wykresów. Może czytać dane z snmp lub ze skryptu. W tym temacie podam przykłady na generowanie 2ch wykresów:
- ping do onet.pl - generowane przez skrypt - dane z ping
- DL i UL danego usera - generowane przez skrypt - dane z iptables

Wykres zużycia łącza sobie podarowałem gdyż jest generowany w wwwgui tomato.

I. instalacja i wstępna konfiguracja MRTG.

Instalujemy mrtg

Cytat

ipkg update
ipkg install mrtg


Tworzymy potrzebne nam katalogi i pliki:

Cytat

mkdir /opt/etc/mrtg
mkdir /opt/etc/mrtg/bin
touch /opt/etc/mrtg/mrtg.cfg
touch /opt/etc/mrtg/bin/pingonet
touch /opt/etc/mrtg/bin/user2
mkdir /opt/share/mrtg
touch /opt/share/mrtg/index.html
chmod +x /opt/etc/mrtg/bin/pingonet
chmod +x /opt/etc/mrtg/bin/user2


W katalogu /opt/etc/mrtg znajdować się będzie plik konfiguracyjny. W katalogu /opt/etc/mrtg/bin skrypty które będą nam generowały dane.
W /opt/share/mrtg znajdą się wygenerowane wykresy (png) oraz index.html. Skryptom nadaliśmy atrybut execute.

Zawartość pliku mrtg.cfg

Cytat

Options[_]: growright, bits

EnableIPv6: no
WorkDirFrownopt/share/mrtg
HtmlDirFrownopt/share/mrtg
RunAsDaemon: No
Language: Polish

#---------------------------------------------------------------
# ping onet
#---------------------------------------------------------------

Target[pingonet]: `/opt/etc/mrtg/bin/pingonet`
MaxBytes[pingonet]: 550
kilo[pingonet]: 1024
Options[pingonet]: growright, gauge, nopercent, nobanner, noinfo
YLegend[pingonet]: czas odpowiedzi
ShortLegend[pingonet]: ms
Suppress[pingonet]: ymw
WithPeak[pingonet]: d
Background[pingonet]: #f0f0f0
Colours[pingonet]: GREEN#30c030,BLUE#1000ff,DARK GREEN#006600,VIOLET#ff00ff
LegendI[pingonet]: onet.pl [min]
LegendO[pingonet]: onet.pl [max]
Legend1[pingonet]: Min. ping do onet.pl
Legend2[pingonet]: Max. ping do onet.pl
Legend3[pingonet]: Maksymalny ping do onet.pl w czasie sprawdzania
Legend4[pingonet]: Maksymalny ping do onet.pl w ci▒gu 5 minut
Title[pingonet]: Ping
PageTop[pingonet]: Ping do onet.pl ...
XSize[pingonet]: 450
YSize[pingonet]: 140

#---------------------------------------------------------------
# User 2
#---------------------------------------------------------------

Target[2]: `/opt/etc/mrtg/bin/user2`
MaxBytes[2]: 1250000
kilo[2]: 1024
Options[2]: growright, nopercent, nobanner, noinfo
YLegend[2]: bytes per second
ShortLegend[2]: B/s
Suppress[2]: ymw
WithPeak[2]: d
Background[2]: #f0f0f0
Colours[2]: GREEN#30c030,BLUE#1000ff,DARK GREEN#006600,VIOLET#ff00ff
Title[2]: 192.168.0.2
PageTop[2]: Statystyki dla: Shibby (192.168.0.2)...
XSize[2]: 450
YSize[2]: 140


W skrócie... mrtg uruchamiać będziemy z palca przez shedulera. Może działać jako daemon ale szkoda pamięci naszego routerka Smile Lepiej zeby odpalał się raz na 15min. Nie będę wgłębiał się w to co dana linia robi. Odsyłam tu do manuala. Zwrócię uwagę na jedną opcję. W Options[pingonet] jest opcja gauge, której nie ma w user2. Jest ona potrzebna po to by mrtg nie przerabiało wyniku końcowego ze skryptu a przyjmowało go jako daną do wykresu.

Przykład: bez tej opcji wynik jest odejmowany od ostatniej wartości, dzielona na czas i dzielona przez 8. w ten sposób otzymamy wynik w B/s. Ponieważ chcemy by zwrócona wartość przez skrypt pingonet była nam wyświetlona, musimy zastosować opcje gauge. Mam nadzieje, że to w miare jasno wyjaśniłem Smile

Opcja WithPeak definiuje jakie wykresy ma nam generować, natomiast Suppress, które ma pomijać:
d - dzienny
w - tygodnoiwy
m - miesieczny
y - roczny

Ja nakazałem by generował tylko dzienny. Czemu? Przyjmijmy, że mamy w sieci 15 userów, dla których chcemy generować wszystkie wykresy. 15*4=60 wykresów co 15min a to troche dużo dla naszego routerka o czym pisałem na początku. Zalecałbym generowanie max 10 wykresów dziennych.

Zwrócę uwagę też na to ze każdy wykres musi się unikatowo nazywać jak i wszystkie opcje dla danego wykresu.

Plik konfiguracyjny już mamy, zabieramy się więc za skrypty.

II. Skrypty

Potrzebny nam będzie bash

Cytat

ipkg install bash


Skrypt musi nam zwrócić 4 linie:
- dane 1
- dane 2
- date (ale dany none gdyż jej nie wykorzystujemy)
- nazwę wykresu

Czemu dane1 i dane2? A no dlatego ze rysuje dwie linie Smile W przypadku pingu dane1 to ping minimalny, dane2 to ping sredni. Ew można dane2 użyć jako ping do innego portalu. W ten sposób bedziemy mieli wykres dwóch pingów w jednym.

Najpierw musimy stworzyć sobie potrzebny łańcuch iptables, który będzie zbierał dane. Jeżeli ktoś ma tablice v2 + statsperuser to już takie regułki ma Smile

Warto więc sprawdzić czy mamy łańcuchy iptables download i upload.

Cytat

iptables -L download

oraz

iptables -L upload


Jeżeli zwróci nam

Cytat

Chain download (1 references)
target prot opt source destination
0 -- anywhere shibby

oraz

Cytat

Chain upload (1 references)
target prot opt source destination
0 -- shibby anywhere


to pomijamy poniższy krok. W przypadku braku łańcuchów otrzymamy błąd

Cytat

iptables: No chain/target/match by that name


Wtedy na końcu firewall wklejamy:

Cytat

iptables -N download
iptables -N upload
iptables -I FORWARD 1 -j download
iptables -I FORWARD 2 -j upload
iptables -A download -d 192.168.0.2 -s ! 192.168.0.0/24
iptables -A upload -s 192.168.0.2 -d ! 192.168.0.0/24


po czym robimy restart firewalla

Cytat

service restart firewall


Lańcuchy dodane. Sprawdzmy co tam się dzieje.

Cytat

iptables -L download -vnx


Pakiety i bajty powinny rosnąć podczas korzystania z internetu (pamietamy ze daliśmy by nie obejmował ruchu wewnatrz sieci, tak więc wymiana plików miedzy kompami w sieci nie spowoduje nam wzrostu wykresu.

Zawartość user2:

Cytat

#!/opt/bin/bash

#download
/usr/sbin/iptables -L download -vnx | awk '{print $8" "$2}' | grep '192.168.0.2 ' | awk '{print $2}'

#upload
/usr/sbin/iptables -L upload -vnx | awk '{print $7" "$2}' | grep '192.168.0.2 ' | awk '{print $2}'

#uptime
echo "none"

#name
echo "192.168.0.2"


Tak więc wyciągamy sobie z iptables dane download i upload:
Wynik uruchomienia skryptu powinien być mniej wiecej taki

Cytat

[root@groov root]$ /opt/etc/mrtg/bin/user2
805717344
39056657
none
192.168.0.2
[root@groov root]$


Zawartość pingonet:

Cytat

#!/opt/bin/bash

ADRES="onet.pl"
SIZE="24"
COUNT="4"

QUERY=`/bin/ping -s $SIZE -c $COUNT $ADRES | grep "min/avg/max" | awk '{print $4}'`

if [ "$QUERY" = "" ]; then
echo "0"
echo "0"
else
echo $QUERY | cut -d "/" -f1 | cut -d "." -f1
echo $QUERY | cut -d "/" -f2 | cut -d "." -f1
fi

echo "none"
echo $ADRES


Jak widać pingujemy 4 razy to onetu i wyciagamy ping minimalny i średni oraz zaokrąglamy wynik do całości.

Wywołanie skryptu powinno dam nam mniej wiecej taki wynik:

Cytat

[root@groov root]$ /opt/etc/mrtg/bin/pingonet
31
38
none
onet.pl
[root@groov root]$


mamy wszystko a więc odpalmy na próbe mrtg Smile

Cytat

/opt/bin/perl -w /opt/bin/mrtg /opt/etc/mrtg/mrtg.cfg


W /opt/share/mrtg powinny nam sie pokazac pliki.
Jeżeli mamy pliki to czas na index.html

III. Index.html

Przykładowy plik /opt/share/mrtg/index.html

Cytat

Statystyki mrtg








Ping do onet.pl User 2






Prosty html ktory robi nam tabelke i wyswietla dla png Smile

IV. Sheduler

W wwwgui Administation -> sheduler zaznaczamy jakis wolny plan, zaznaczamy bo odpalał sie każdego dnia co 15min i dopisujemy komende:

Cytat

/opt/bin/perl -w /opt/bin/mrtg /opt/etc/mrtg/mrtg.cfg


V. Koniec

To tyle na dziś.

Pozostaje tylko postawić sobie jakis serwerem www. Ci co mają tablice mogą użyć mini_httpd, ci co mają rtorrent z rtwi mogą użyć lighttpd. Jest jeszcze thttpd więc jest w czym przebierać. Oczywiście katalog z /opt/share/mrtg można dać gdzie sie chce (np do katalogu z tablica i tak jak tablice uruchamiamy przez http://ip_routera:8000/board/ tak mrtg można będzie ogladać z http://ip_routera:8000/mrtg/). Trzeba pamiętać by zmienić w konfigu położenie katalogu WorkDir i HtmlDir.

Wynik końcowy naszej ciężkiej pracy

update.groov.pl/mrtg1.jpg

U mnie w ten sposób zrobiłem troche więcej wykresów. Całość prezentuje sie tak:
update.groov.pl/mrtg.jpg

Podziekował.
Edytowany przez shibby dnia 09-06-2010 09:24
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
krasus
Znalazłem mały błędziek:
Najpierw zakładasz touch /opt/etc/mrtg/user2 a następnie się odwołujesz doFrownopt/etc/mrtg/bin/user2 to samo tyczy się onetping ;-)





A teraz problemik:

1. za kazdym razem musze to robic recznie z /opt/sbin/mini_httpd -p 9999 -u root -c **.cgi -d /opt/share/mrtg
albo dopisać powyższe w tomato do Administration/script/init

2. Tak samo z wpisami w firewallu, wpisane z ręki w konsoli działają krótkotrwale musiałem dopisać w zakładce firewall w tomato

3. Najgorsze dla mnie nie chce mi pokazać wykresów od strony WANu i nie mam pomysłu na to.

Nie moge się po wanie połączyć tylko po lanie widze statystyki, wiesz jak to mozna obejsc?
Edytowany przez krasus dnia 04-08-2009 06:49
1. ASUS WL-500GP v.1 + 2xkingston 4GB <->
tomato Version
1Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR1-097 K26 USB Tor-VPN
2. WRT150N + DDWRT
3. WRT54GL v.1.1 SD mod + TOMATO
 
shibby

Cytat

Znalazłem mały błędziek:
Najpierw zakładasz touch /opt/etc/mrtg/user2 a następnie się odwołujesz doFrownopt/etc/mrtg/bin/user2 to samo tyczy się onetping ;-)


brawo za czujnosc, poprawiony tutorial

Cytat

1. za kazdym razem musze to robic recznie z /opt/sbin/mini_httpd -p 9999 -u root -c **.cgi -d /opt/share/mrtg
albo dopisać powyższe w tomato do Administration/script/init

2. Tak samo z wpisami w firewallu, wpisane z ręki w konsoli działają krótkotrwale musiałem dopisać w zakładce firewall w tomato


tomato to soft typu read-only. zmiany permamentne trzeba zapisywac do nvram. dlatego wpis iptables czy linie do startu mini_httpd najlepiej umiescic w skryptach firewall.

Cytat

3. Najgorsze dla mnie nie chce mi pokazać wykresów od strony WANu i nie mam pomysłu na to.

Nie moge się po wanie połączyć tylko po lanie widze statystyki, wiesz jak to mozna obejsc?


trzeba otworzyc port na swiat.

reasumujac twoje wszystkie pytania wpisz cos takiego na koncu skryptu firewall

Cytat

/opt/sbin/mini_httpd -p 9999 -u root -c **.cgi -d /opt/share/mrtg
iptables -A INPUT -p tcp --dport 9999 -j ACCEPT


powinno wszystko zadzialc. serwis strony bedzie sie uruchamial automatycznie po restarcie (rozumiem ze masz skrypt ktory montuje ci po restarcie /opt). i port masz otwarty na swiat, wiec z zewnatrz tez sie podlaczysz przez http://twoje_publiczne_ip:9999/

pozdrawiam.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
krasus
Niestety Voisowa Słuchawka Siemensa z bazą wpięta na złącze Ethernetowe ma bardzo wielki problem z połączeniem się (działa przez 5 minut potem zwis i po resecie wraca znów na 5 minut), nie skutkuje ani DMZ, ani przekierowane porty i wyłączony forewall oraz wipisany adres IP na stałe.


Router z mrtg oraz swopem robiący w sumie 12 (4-ping, 4-wan i 4-wifi) wykreców co 5 minut narazie działa dobrze i się nie zawiesza ale to dopiero pierwszy dzien :-)

Mrtg działała na tTomato RAF 1.23.8624 ND + USB + RAF mod TB Version for ASUS USB Router + IP/MAC Limiter RAF version.

Shibby dzieki za pomoc :-)
Edytowany przez krasus dnia 07-08-2009 11:49
1. ASUS WL-500GP v.1 + 2xkingston 4GB <->
tomato Version
1Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR1-097 K26 USB Tor-VPN
2. WRT150N + DDWRT
3. WRT54GL v.1.1 SD mod + TOMATO
 
tachion
Witam.
Troche odkopie temat.

Po prawie dwóch latach przegladania forum oraz zabawy z WRT54G mam pytanko do shibby (lub kogos kto moze pomoc) poniewaz nie mam za wiele czasu a juz pare godzin sie mecze.

Jak zrobic wykresy dla wiecej uzytkowników.
Mrtg mam w boardzie, config zmienialem, wszystko poustawialem, ale tylko jeden wykres sie generuje.
Po wykonanie:

 /opt/bin/perl -w /opt/bin/mrtg /opt/etc/mrtg/mrtg.cfg 


otrzymuje:


Can't exec "/opt/etc/mrtg/bin/1": Permission denied at /opt/bin/mrtg line                                   2030.
2010-01-10 13:31:04: WARNING: Running '/opt/etc/mrtg/bin/1': Permission d                                  enied
2010-01-10 13:31:04: WARNING: Could not get any data from external command '/opt                                  /etc/mrtg/bin/1'
Maybe the external command did not even start. (Permission denied)

2010-01-10 13:31:04: WARNING: Problem with External get '/opt/etc/mrtg/bin/1':
   Expected a Number for 'in' but nothing'

2010-01-10 13:31:04: WARNING: Problem with External get '/opt/etc/mrtg/bin/1':
   Expected a Number for 'out' but nothing'

Can't exec "/opt/etc/mrtg/bin/dbox2": No such file or directory at /opt/bin/mrtg                                   line 2030.
2010-01-10 13:31:04: WARNING: Running '/opt/etc/mrtg/bin/2': No such file or                                   directory
2010-01-10 13:31:04: WARNING: Could not get any data from external command '/opt                                  /etc/mrtg/bin/2'
Maybe the external command did not even start. (No such file or directory)

2010-01-10 13:31:04: WARNING: Problem with External get '/opt/etc/mrtg/bin/2                                  ':
   Expected a Number for 'in' but nothing'

2010-01-10 13:31:04: WARNING: Problem with External get '/opt/etc/mrtg/bin/2                                  ':
   Expected a Number for 'out' but nothing'

Can't exec "/opt/etc/mrtg/bin/voip": No such file or directory at /opt/bin/mrtg                                   line 2030.
2010-01-10 13:31:04: WARNING: Running '/opt/etc/mrtg/bin/3': No such file or                                   directory
2010-01-10 13:31:04: WARNING: Could not get any data from external command '/opt                                  /etc/mrtg/bin/3'
Maybe the external command did not even start. (No such file or directory)

2010-01-10 13:31:04: WARNING: Problem with External get '/opt/etc/mrtg/bin/3'                                  :
   Expected a Number for 'in' but nothing'

2010-01-10 13:31:04: WARNING: Problem with External get '/opt/etc/mrtg/bin/3'                                  :
   Expected a Number for 'out' but nothing'

2010-01-10 13:31:04: WARNING: Problem with External get '/opt/etc/mrtg/bin/4':
   Expected a Number for 'in' but got ''

2010-01-10 13:31:04: WARNING: Problem with External get '/opt/etc/mrtg/bin/4':
   Expected a Number for 'out' but got ''

Can't exec "/opt/etc/mrtg/bin/Ovis": No such file or directory at /opt/bin/mrtg                                   line 2030.
2010-01-10 13:31:04: WARNING: Running '/opt/etc/mrtg/bin/5': No such file or                                   directory
2010-01-10 13:31:04: WARNING: Could not get any data from external command '/opt                                  /etc/mrtg/bin/5'
Maybe the external command did not even start. (No such file or directory)

2010-01-10 13:31:04: WARNING: Problem with External get '/opt/etc/mrtg/bin/5'                                  :
   Expected a Number for 'in' but nothing'

2010-01-10 13:31:04: WARNING: Problem with External get '/opt/etc/mrtg/bin/5'                                  :
   Expected a Number for 'out' but nothing'

2010-01-10 13:31:13: ERROR: Target[2][_IN_] ' $target->[0]{$mode} ' did not eval                                   into defined data
2010-01-10 13:31:13: ERROR: Target[2][_OUT_] ' $target->[0]{$mode} ' did not eva                                  l into defined data
2010-01-10 13:31:13: ERROR: Target[4][_IN_] ' $target->[2]{$mode} ' did not eval                                   into defined data
2010-01-10 13:31:13: ERROR: Target[4][_OUT_] ' $target->[2]{$mode} ' did not eva                                  l into defined data
2010-01-10 13:31:13: ERROR: Target[5][_IN_] ' $target->[3]{$mode} ' did not eval                                   into defined data
2010-01-10 13:31:13: ERROR: Target[5][_OUT_] ' $target->[3]{$mode} ' did not eva                                  l into defined data
2010-01-10 13:31:13: ERROR: Target[6][_IN_] ' $target->[4]{$mode} ' did not eval into defined data
2010-01-10 13:31:13: ERROR: Target[6][_OUT_] ' $target->[4]{$mode} ' did not eval into defined data
2010-01-10 13:31:13: ERROR: Target[7][_IN_] ' $target->[5]{$mode} ' did not eval into defined data
2010-01-10 13:31:13: ERROR: Target[7][_OUT_] ' $target->[5]{$mode} ' did not eval into defined data


Domyslam sie ze to chodzi o pliki uzytkowników w /opt/etc/mrtg/bin/.

Kombinowalem z tymi plikami na rozne sposoby, jeden z nich zaczal współpracowac, ale generował wykres jakby dla innego uzytkownika, tzn. gdy nic nie bylo sciagane i tak wykres sie rysowal.

Mozliwe ze chodzi o te linie:


#download
/usr/sbin/iptables -L download -vnx | awk '{print $8" "$2}' | grep '192.168.0.2 ' | awk '{print $2}'

#upload
/usr/sbin/iptables -L upload -vnx | awk '{print $7" "$2}' | grep '192.168.0.2 ' | awk '{print $2}'


NIe jestem tego pewien, bo nie doszedlem jeszcze do tego o co w nich chodzi. Z powodu sesji mam troche malo czasu ze by sie dalej bawic, ale dam sobie narazie z tym spokoj, a w tym czasie moze ktos pomoze.

Tak na koniec "Świetna robota shibby, twoje tutoriale sa super, jest czym sie bawic i co robic"

Pozdrawiam.
Edytowany przez tachion dnia 10-01-2010 13:47
WRT54G v 3.1+1.25.8515 .5 RAF ND Thor SD-MOD
WNR-3500 L
 
obsy
Can't exec "/opt/etc/mrtg/bin/1": Permission denied at /opt/bin/mrtg line 2030.
2010-01-10 13:31:04: WARNING: Running '/opt/etc/mrtg/bin/1': Permission d enied

Nie masz uprawnień do wykonania tego czegoś lub to coś nie ma +x ?
Masz niepotrzebny ruter, uszkodzony czy nie - ch?tnie przygarn? go.
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt
http://openrouter.info
 
shibby
nie wiesz co robi skrypt to wykonaj go pokolei

iptables -L download -vnx
iptables -L download -vnx | awk '{print $8" "$2}'
iptables -L download -vnx | awk '{print $8" "$2}' | grep '192.168.0.2 '
/usr/sbin/iptables -L download -vnx | awk '{print $8" "$2}' | grep '192.168.0.2 ' | awk '{print $2}'

patrzac na wyniki dojdziesz co dany argument robi Smile

pokaz wogole co masz w lancuchu download i upload
iptables -L download -vnx
iptables -L upload -vnx

i pokaz konfig mrtg
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
tachion
Juz sobie poradzilem.

Nie widział plików w etc/mrtg/bin/.
Utworzyłem je jeszcze raz i działa super.

FAjna sprawa z tymi wykresami.

Shibby jest genialny.

Pozdro.
Edytowany przez tachion dnia 12-01-2010 12:03
WRT54G v 3.1+1.25.8515 .5 RAF ND Thor SD-MOD
WNR-3500 L
 
spamon
A może ktoś spróbuje zainstalować RRDTool ?
Mialem kiedyś na serwerze, i znacznie mniej obciążał procek.
Z tego co pamiętam to generował wykresy tylko przy ich otwieraniu przez www.
Jeśli sie mylę, proszę o sprostowania / poprawki
 
anonim747874734
w index.html jest błąd w nazwie pliku png dla usera:

Cytat


 
shibby
w pliku mrtg.conf. Nazwa jest to co jest w []. np [pingonet]. Dlatego słuszna uwaga ze plik wynikowy to nie user2 tylko 2, bo w konfigu wskazalismy [2] Smile
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
anonim747874734

Cytat

shibby napisał(a):
w pliku mrtg.conf. Nazwa jest to co jest w []. np [pingonet]. Dlatego słuszna uwaga ze plik wynikowy to nie user2 tylko 2, bo w konfigu wskazalismy [2] Smile


czyli dodanie każdego nastepnego usera to wpis w ogniomurku :

iptables -A download -d 192.168.0.*-s ! 192.168.0.0/24
iptables -A upload -s 192.168.0.* -d ! 192.168.0.0/24

i dadnie nowej sekcji typu User3 w mrtg.cfg ?
 
shibby
true Smile

no i zrobienie nowego pliku wykonywalnego. Patrz "Zawartość user2:"
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
anonim747874734

Cytat

shibby napisał(a):
true Smile

no i zrobienie nowego pliku wykonywalnego. Patrz "Zawartość user2:"


dostrugałem tak jak chciałem,działa wyśmienicie. co prawda dreamweaver'em musiałem podtunigowac index.html ale jest git. THX shibby !
 
shibby
niezamaco - powiedzialby czesio ;P
podpowiem ci tylko ze mips2 jest juz na tyle mocnym routerem by mrtg dzialalo jako daemon - ja tak mam.

wystarczy w konfigu wlaczyc
RunAsDaemon: No
na Yes

i do startu (np do firewalla) dodac

Cytat

logger MRTG start...
/opt/root/statperuser/statusers.sh
/opt/bin/mrtg /opt/etc/mrtg/mrtg.cfg


oczywiscie popraw sciezki na swoje. Statperusers.sh to plik z regulkami iptables z lancuchami download i upload.

Teraz z hanmonogramu mozna wywalic co 15min wpis Smile
Edytowany przez shibby dnia 09-01-2011 08:06
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
anonim747874734

Cytat

shibby napisał(a):
niezamaco - powiedzialby czesio ;P
podpowiem ci tylko ze mips2 jest juz na tyle mocnym routerem by mrtg dzialalo jako daemon - ja tak mam.

wystarczy w konfigu wlaczyc
RunAsDaemon: No
na Yes

i do startu (np do firewalla) dodac

Cytat

logger MRTG start...
/opt/root/statperuser/statusers.sh
/opt/bin/mrtg /opt/etc/mrtg/mrtg.cfg


oczywiscie popraw sciezki na swoje. Statperusers.sh to plik z regulkami iptables z lancuchami download i upload.

Teraz z hanmonogramu mozna wywalic co 15min wpis Smile


czyli generalnie :
mkdir /opt/root/statperuser (bo nie miałem)
touch /opt/root/statperuser/statusers.sh
chmod +x /opt/root.statperuser/statusers.sh

wpisuję w niego :
np:
iptables -N download
iptables -N upload
iptables -I FORWARD 1 -j download
iptables -I FORWARD 2 -j upload
iptables -A download -d 192.168.1.* -s ! 192.168.1.0/24
iptables -A upload -s 192.168.1.* -d ! 192.168.1.0/24

i wywalam powyższe ze skryptu ogniomurka i na to miejsce dodaję :

logger MRTG start...
/opt/root/statperuser/statusers.sh
/opt/bin/mrtg /opt/etc/mrtg/mrtg.cfg (po jego uprzedniej edycji względem tryubu uruchamiania)

zgadza się ?
Edytowany przez anonim747874734 dnia 09-01-2011 09:57
 
shibby
tak, pamietaj o chmod +x dla statusers.sh
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
naiLo
Witam, mam taki problem z konfiguracją. Jestem właśnie w momencie gdzie chce sprawdzić skrypt "user2" i wywala mi coś takiego:


[root@RT-N16 ~]$ /opt/etc/mrtg/bin/user2
BusyBox v1.18.4 (2011-06-24 11:38:51 CEST) multi-call binary.

Usage: grep [-HhnlLoqvsriwFE] [-m N] [-A/B/C N] PATTERN/-e PATTERN.../-f FILE [FILE]...

Search for PATTERN in FILEs (or stdin)

Options:
        -H      Add 'filename:' prefix
        -h      Do not add 'filename:' prefix
        -n      Add 'line_no:' prefix
        -l      Show only names of files that match
        -L      Show only names of files that don't match
        -c      Show only count of matching lines
        -o      Show only the matching part of line
        -q      Quiet. Return 0 if PATTERN is found, 1 otherwise
        -v      Select non-matching lines
        -s      Suppress open and read errors
        -r      Recurse
        -i      Ignore case
        -w      Match whole words only
        -F      PATTERN is a literal (not regexp)
        -E      PATTERN is an extended regexp
        -m N    Match up to N times per file
        -A N    Print N lines of trailing context
        -B N    Print N lines of leading context
        -C N    Same as '-A N -B N'
        -e PTRN Pattern to match
        -f FILE Read pattern from file

/opt/etc/mrtg/bin/user2: line 5: 192.168.2.100 : command not found
BusyBox v1.18.4 (2011-06-24 11:38:51 CEST) multi-call binary.

Usage: grep [-HhnlLoqvsriwFE] [-m N] [-A/B/C N] PATTERN/-e PATTERN.../-f FILE [FILE]...

Search for PATTERN in FILEs (or stdin)

Options:
        -H      Add 'filename:' prefix
        -h      Do not add 'filename:' prefix
        -n      Add 'line_no:' prefix
        -l      Show only names of files that match
        -L      Show only names of files that don't match
        -c      Show only count of matching lines
        -o      Show only the matching part of line
        -q      Quiet. Return 0 if PATTERN is found, 1 otherwise
        -v      Select non-matching lines
        -s      Suppress open and read errors
        -r      Recurse
        -i      Ignore case
        -w      Match whole words only
        -F      PATTERN is a literal (not regexp)
        -E      PATTERN is an extended regexp
        -m N    Match up to N times per file
        -A N    Print N lines of trailing context
        -B N    Print N lines of leading context
        -C N    Same as '-A N -B N'
        -e PTRN Pattern to match
        -f FILE Read pattern from file

/opt/etc/mrtg/bin/user2: line 9: 192.168.2.100 : command not found
none
192.168.2.100


natomiast skrypt "pingonet" wskazuje poprawnie

natomiast gdy chce uruchamiam mrtg wywala coś takiego:


[root@RT-N16 ~]$ /opt/bin/perl -w /opt/bin/mrtg /opt/etc/mrtg/mrtg.cfg
ERROR: Line 23 (GREEN#006600,VIOLET#ff00ff) in CFG file (/opt/etc/mrtg/mrtg.cfg)  does not make sense

Powered by ASUS RT-N16 + Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-084V K26 USB AIO + SAMSUNG S2 PORTABLE 1TB
 
shibby
no to jeszcze pokaz zawartosc pliku user2 i linie 23 z mrtg.cfg Smile
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
naiLo
plik mrtg.cfg


Options[_]: growright, bits

 EnableIPv6: no
 WorkDir: /opt/share/mrtg
 HtmlDir: /opt/share/mrtg
 RunAsDaemon: No
 Language: Polish

 #---------------------------------------------------------------
 # ping onet
 #---------------------------------------------------------------

 Target[pingonet]: `/opt/etc/mrtg/bin/pingonet`
 MaxBytes[pingonet]: 550
 kilo[pingonet]: 1024
 Options[pingonet]: growright, gauge, nopercent, nobanner, noinfo
 YLegend[pingonet]: czas odpowiedzi
 ShortLegend[pingonet]: ms
 Suppress[pingonet]: ymw
 WithPeak[pingonet]: d
 Background[pingonet]: #f0f0f0
 Colours[pingonet]: GREEN#30c030,BLUE#1000ff,DARK
GREEN#006600,VIOLET#ff00ff
 LegendI[pingonet]: onet.pl [min]
 LegendO[pingonet]: onet.pl [max]
 Legend1[pingonet]: Min. ping do onet.pl
 Legend2[pingonet]: Max. ping do onet.pl
 Legend3[pingonet]: Maksymalny ping do onet.pl w czasie sprawdzania
 Legend4[pingonet]: Maksymalny ping do onet.pl w ci.gu 5 minut
 Title[pingonet]: Ping
 PageTop[pingonet]: Ping do onet.pl ...
 XSize[pingonet]: 450
 YSize[pingonet]: 140

 #---------------------------------------------------------------
 # User 2
 #---------------------------------------------------------------

 Target[user2]: `/opt/etc/mrtg/bin/user2`
 MaxBytes[user2]: 1250000
 kilo[user2]: 1024
 Options[user2]: growright, nopercent, nobanner, noinfo
 YLegend[user2]: bytes per second
 ShortLegend[user2]: B/s
 Suppress[user2]: ymw
 WithPeak[user2]: d
 Background[user2]: #f0f0f0
 Colours[user2]: GREEN#30c030,BLUE#1000ff,DARK GREEN#006600,VIOLET#ff00ff
 Title[user2]: 192.168.2.100
 PageTop[user2]: Statystyki dla: PC (192.168.2.100)...
 XSize[user2]: 450
 YSize[user2]: 140


plik user2


#!/opt/bin/bash

 #download
 /usr/sbin/iptables -L download -vnx | awk '{print $8" "$2}' | grep
'192.168.2.100 ' | awk '{print $2}'

 #upload
 /usr/sbin/iptables -L upload -vnx | awk '{print $7" "$2}' | grep
'192.168.2.100 ' | awk '{print $2}'

 #uptime
 echo "none"

 #name
 echo "192.168.2.100"


Powered by ASUS RT-N16 + Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-084V K26 USB AIO + SAMSUNG S2 PORTABLE 1TB
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 14

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

70,442,405 unikalnych wizyt