05 Maja 2024 09:00:12
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [22]
· konfiguracja rout... [10]
· nju swiatło pytania [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.145.69.255
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: HOME MEDIA :: » Technologia VoIP
 Drukuj wątek
Jaka bramka, operator i inne pytania amatora
hdx
Coraz poważniej myślę o przejściu na technologię VoIP. Obecnie używam telefonu domowego w sieci NETIA i płacę rachunki około 50zł praktycznie go nie używając. Zależałoby mi na znalezieniu tańszej alternatywy, zwłaszcza z niedrogimi rozmowami międzynarodowymi (Norwegia).
Moja obecna sieć opiera się na routerze Linksys WRT54GL z wgranym Tomato. Podłączone do niego są po kablach 4 urządzenia więc portów jako tako wolnych nie mam. Ewentualnie jeden mógłbym zwolnić. Myślę, że można by było wykorzystać WiFi dla bramki VoIP. Co o tym sądzicie?
Kolejną kwestią na pewno będzie wybór operatora. Co będzie najlepsze (i możliwie jak najtańsze) przy połączeniach przede wszystkim na stacjonarne (międzymiastowe) i międzynarodowe (tu tel. komórkowy).
No i wiadomo, że potrzebne będzie jakieś urządzenie. Polecicie coś konkretnego? O ile to możliwe to z WiFi bo tak jak pisałem wygodniej by mi było tak to podłączyć. Czy nie będzie to problematyczne (przerwania w rozmowie, słaba jakość) ?

PS. Nie ma znaczenia jaki telefon mam w domu? Obecnie jest to bezprzewodowy tel. Panasonica.
ADSL 8Mbps@TP-Link TD-8816 -> TP-Link 1043ND (OpenWRT 10.3 Backfire by shibby) -> 4 urz?dzenia na kablach + WiFi
Linksys WRT54-GL v1.1 (Tomato 1.21)
La Fonera FON2100 - wci?? czeka na kart? pami?ci i GPS Smile mo?e kiedy?...
 
kobrawerde
Moja konfiguracja jest chyba podobna..tzn. internet z UPC + Router Linksys WRT54GL . Na początku mialem bramke Voip PAP2T(linksysa) sprzęt jest OK ...ale niestety mam w domu starszą osobe która nie może przyzwyczaić się do dzwonienia przez operatora Betamax ( jeden apar. tel ) a odbierania połączeń na drugim telefonie np. Freeconet. Tak więc odpowiedź już masz tzn co do operatora Voip ...najtaniej wypadają Betamax-y np. Voipdiscount dzwonisz do całej Europy /USA w tym Polska i w abo. masz 5 godzin w tygodniu za Free na tel. stacjonarne jw. Abon. możesz wykupiś np za 33zł na ok. 4 miechy lub 90zł rok :-) . Co do bramki PAP2T to można oczywiście pomęczyć się troche z ustawieniami i będzie można dzwonić przez jednego operatora Voip i odbierać połączenia z innego na jednym apar. tel. przykład:
http://forum.voxalot.com/polski-support-voxalot/3744-pap2t-konfiguracja-pod-voxalot.html
Jednak z doświadczenia wiem że nawalały np. servery Voxalota lub centralek tel (np. MySipSwitch) choć nie bylo to częste to jednak denerwujące :-). Dlatego wymieniłem bramke Voip z PAP2T na jedną z najstarszych wersji- Fritz Box Fon -a ktorą kupiłem po okazyjnej cenie na Allegro (używka z Niemiec) i jestem wkońcu HAPPY :-) Sprzęt co prawda nie grzeszy nowością ale działa super .Ma wgrane najnowsze polskie oprogramowanie i ma wbudowaną w sobie mini centralke tel. ! Można zatem podłączyć do niej 10 operat. Voip i dowolnie konfig. sobie oper. Voip
Ps . Fritz ma wbudowany modem ADSL na neostrade / i coś tam jeszcze :-) ale można go wyłączyć !!! i wpiąć bezpośrednio do Routera np. Wrt54GL jak do zwykłego LAN -u
 
b3rok
OPERATOR - polecam www.ipcall.pl , nie wiem jak ceny do Norwegii (mozesz sobie sprawdzic w cenniku) na pewno stacjonarne: Irladnia, Niemcy, cala Polska 5gr/min. Co miesiac placi sie 1zl/za numer.

PLUSY
- cena
- jakosc
- to ze srodki masz dopoki dopoty ich nie przegadasz (wielu innych operatorow wymaga "doladowania" co miesiac/kwartalnie/polrocznie).
- billing widoczny zaraz po zakonczonej rozmowie (po zalogowaniu na stronie ipcall)

MINUSY
- problem z dzwonieniem na wszelakie infolinie (0800, 0801) - jak chce sie dodzwonic np. na infolinie do banku to musze dzwonic pod zwykly nr (a nie z serii 0800), ale w sumie 5gr/min - da sie przezyc Smile
_____________________________________________________________

SPRZET
Hmmmmmm. Obecnie mam 8level bramka VoIP IPG-811 (np. tutaj: http://www.komputronik.pl/index.php/...G-811.html) mozna kupic (ja za swoja bramke zaplacilem 120 zl - wiec mozna znalezc taniej niz w komputroniku).

Plusy
- tania bramka
- ma interfejs fxo
- prosta konfiguracja

Minusy
- jakosc wykonania
- dziwna firma (8level - nawet nie maja swojej strony internetowej)
- nie mam pojecia gdzie maja serwis i jak zalatwiac spawy gwarancyjne
_____________________________________________________________

Slowo wstepu
Mam net + tel. stacjonarny Dialogu. Chcialem taka bramke, ktora umozliwi odbieranie telefonow dzwoniacych na nr z Dialogu, natomiast wychodzace rozmowy po VOIP. Nie chcialem miec 2 telefonow. Z tego co kojarze to mialem do wyboru bramke 8level i Linksys SPA3002 (dwukrotnie drozsza). Zaryzykowalem i jestem zadowolony.
_____________________________________________________________

Jak to u mnie wyglada
Modem Dialogu --RJ45-- Router Asusa (z mojego podpisu) --RJ45 -- Bramka 8level

Kabel RJ11 (ktory byl podlaczony do telefonu) teraz biegnie do bramki 8level, a z bramki 8level biegnie inny kabel rj11 do telefonu.
_____________________________________________________________
Co do Twoich pytan
Wracajac do Twoich pytan. Hmmm jakos czarno to widze po wifi (chodzi mi o jakosc rozmow), no i chyba bys musial kupic drugi router, ktory ma:
- wifi (zeby komunikowac sie z Twoim WRTGL)
- i oczywiscie bramke voip ...
Moze wypowie sie jeszcze ktos inny?

Nie ma znaczenia jaki masz telefon.
_____________________________________________________________

Ciekawe linki
http://myspeed.visualware.com/voip/i...ndex.html - do sprawdzania lacza po katem VOIPa
http://etelefonia.pl/porownywarka.html - porownywarka voip (nie sugeruj sie nia, bo nie obejmuje wszystkich popularnych operatorow voip, ale poogladac pare ofert mozna Wink )
Edytowany przez b3rok dnia 17-07-2009 01:19
I. Huawei HG8240 + 1x Netgear r7000 @FreshTomato + Synology DS1512+
II. TP-Link TL-WDR4300 @Obsy OpenWRT Gargoyle
III. TP-Link TL-WDR3600 @Obsy OpenWRT Gargyle
 
hdx
Mhm. Generalnie wydaje się to nie być zbyt skomplikowanym zagadnieniem, myślę że sobie poradzę. Jeszcze pytanie w sprawie numeru. Czy można zachować obecny z NETII? Bardzo by mi na tym zależało bo ciężko się rozstać z nim po tylu latach Wink
ADSL 8Mbps@TP-Link TD-8816 -> TP-Link 1043ND (OpenWRT 10.3 Backfire by shibby) -> 4 urz?dzenia na kablach + WiFi
Linksys WRT54-GL v1.1 (Tomato 1.21)
La Fonera FON2100 - wci?? czeka na kart? pami?ci i GPS Smile mo?e kiedy?...
 
b3rok
Hmmmm w jakim sensie zachowac? Przeniesc z Netii do wirtualnego? Kiedys czytalem, ze nie ma takiej mozliwosci - moze cos sie zmienilo?

Ja mam "zachowany" numer Dialogu w ten sposob, ze place 35 zl/m-c abonament Smile. I mozna do mnie dzwonic i na numer Dialogowy jak i VoIPowy (Ipcall).
I. Huawei HG8240 + 1x Netgear r7000 @FreshTomato + Synology DS1512+
II. TP-Link TL-WDR4300 @Obsy OpenWRT Gargoyle
III. TP-Link TL-WDR3600 @Obsy OpenWRT Gargyle
 
fantozzi
Ja nie dawno wstąpiłem do szeregów voip i uznałem za najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest VoipDiscount, bo Europa stacjonarne free, USA i Kanada stacjonarne i komórki free, ale ten operator nie daje numeru telefonu, więc jako drugiego wybrałem
Operatora Polskiego, ACTIO ze względu, że można załadować 5pln rocznie, bo nie gonią terminy i utrzymać numer a nawet dwa numery telefonu. Jako sprzęt wybrałem bramkę IP 2R+L działa dobrze aczkolwiek do teraz nie umiem sobie poradzić w poprawnym skonfigurowaniu tego sprzętu. Kłopot polega na tym, że po zaniku napięcia lub restarcie bramki, sprzęt jako ruter ok. bo z netem się łączy od razu bez problemów a używam protokołu PPPoE natomiast telefon nie działa muszę wejść w ustawienia SIP i kliknąć APLY i to samo zrobić w ADVANCE SIP żeby ACTIO działało. Sprzęt jest mało popularny i kłopot z poradą. Plusem jest, że z jednego aparatu telefonicznego można obsłużyć dwóch operatorów voip i zwykłą dotychczasową linię telefoniczną. http://www.inteligentneprodukty.pl/Telefonia_IP/Bramka_IP_2R+L.html
Edytowany przez fantozzi dnia 03-08-2009 15:09
 
fantozzi
Teraz wszystko chodzi perfekcyjnie. Nie pisałem o tym w temacie, ale również po pięciu minutach rozmowy, osoba, z którą rozmawiałem słabo mnie słyszała i były zniekształcenia głosu, ale ten problem też rozpracowany. (bramka jest chińskiej produkcji teraz działa perfekcyjnie a jak długo to czas pokaże)
Edytowany przez shibby dnia 30-08-2012 17:04
 
b3rok
Odnośnie sprzętu o którym pisałem wcześniej 8level bramka VoIP IPG-811 - jednak nie polecam i odradzam. Działała prawidłowo przez ponad 8 miesięcy, potem uszkodził się port fxo. Odesłałem do gwarancji, bramka wróciła do mnie po 3 tyg., a w opisie naprawy było "wymiana na nowy".

No to fajnie, ale... podłączyłem, skonfigurowałem, wszystko działa. Tylko, że po 10/15 min słychać "tyknięcie" wewnątrz bramki i wszystkie diody (za wyjątkiem zasilającej) się wyłączają i oczywiście nie mogę dzwonić, ani nikt się do mnie nie dodzwoni.

Nie wytrzymałem i zamówiłem brakmę VoiP normalnej firmy (Linksys SPA-3102), o której myślałem za 1szym razem (ale wtedy kosztowała ponad 300 zł), teraz udało mi się kupić za 248 zł (razem z przesyłką).

Od wczoraj działa i mam nadzieję, że to koniec problemów. Teraz pozostaje mi odesłać 8level do gwarancji i pozbyć się tego chińskiego cholerstwa, którego producent nie ma nawet strony internetowej.

BTW
Odnośnie bramki Linksys SPA-3102, wyczytałem że lubi się wieszać. Podobno problem występował w starszych bramkach, a w nowo-wyprodukowanych już nie występuje. Wspomniany problem rozwiązuje wgranie nowego firmware-u. Moja bramka była wyprodukowana w 2009 r., ale miała firmware w wersji 3.x.x, więc (znając moje szczęście Smile ) od razu wgrałem najnowszy 5.1.10.
To tyle - mam nadzieję, że te informację komuś się przydadzą.

DOPISANO 17.09.2009:
Jest jakiś problem z najnowszym firmware-em (5.1.10), zalecany jest 5.1.7 (do pobrania: https://www.myciscocommunity.com/serv...5D.1.7.zip )
Info o problemie:
https://www.myciscocommunity.com/thre...0&tstart=0
pzdr
Edytowany przez b3rok dnia 18-09-2009 07:22
I. Huawei HG8240 + 1x Netgear r7000 @FreshTomato + Synology DS1512+
II. TP-Link TL-WDR4300 @Obsy OpenWRT Gargoyle
III. TP-Link TL-WDR3600 @Obsy OpenWRT Gargyle
 
hsurim
Do tej pory używam AG-188.
Sama funkcjonalność jej jest super, można np. na jednym telefonie odbierać jak i wykonywać połączenia z VoIP i zwykłej linii analogowej.
Ale - jak się okazuje - działa ona bezawaryjnie do czasu skończenia się gwarancji. Pfft
Pierwszy poleciał zasilacz, co objawiało się tym, że zamiast 12 V (pod obciążeniem ) była zaledwie jego połowa - kupiłem nieco mocniejszy , 1 amperowy.
Potem bramka zaczęła odjeżdżać. Przyczyną takiej usterki - jak się okazało - były kiepskie warunki chłodzenia.
Radykalnie poprawiła się jej praca kiedy wyciąłem otwór w pokrywie i wsadziłem mały wentylatorek wyciągający powietrze.
Jednak z czasem i tak musiałem wymienić kwarc 25 MHz, który był podgrzewany przez tranzystor stabilizatora napięcia i jego częstotliwość rosła, no i pojawiały się wówczas kilkusekundowe przerwy w rozmowie.
Obecnie jest OK ale i tak zamówiłem Linksysa ( przy okazji usłyszałem, że wkrótce ma nie być bramek nieblokowanych ) bo więcej walczyć mi się z AG-188 raczej nie będzie chciało.

Dzięki b3rok za sugestię zwrócenia uwagi na firmware do bramki SPA-3102.
Także zamówiłem taką z racji pozytywnych opinii jej poprawnej pracy.

Pozdrawiam.
Edytowany przez hsurim dnia 01-09-2009 08:41
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 25

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,579,949 unikalnych wizyt