Postaram się opisać w skrócie najważniejsze zmiany we aktualnej wersji Kamikaze 8.09. Będzie to aktualizowane, więc zaglądajcie tu często.
- zastąpiono ipkg przez jego nowszy odpowiednik - opkg
ipkg jest już nierozwijanym projektem. Jego funkcjonalnym odpowiednikiem jest opkg. Nowy program posiada generalnie taką samą składnię poleceń jak starszy, więc np. instalacja programów odbywa się standardowo przez opkg install...
- lista pakietów przeniesiona do ramdysku
Dotychczas po pierwszym uruchomieniem lub zmianach w repozytorium należało wydać polecenie ipkg update w celu aktualizacji
listy pakietów. Lista ta była trzymana w pamięci flash. Teraz polecenie opkg update należy wydać zawsze po restarcie rutera, ponieważ lista pakietów trzymana jest w pamięci ram. Wadą rozwiązania jest oczywiście potrzeba wydania tego polecenia za każdym razem, a zaletą - zwolnienie pamięci flash
- automatycznie montowanie USB
W ruterach wyposażonych w złącze USB powinno działać automatyczne montowanie dysku czy pendrive.
- montowanie zasobów dyskowych/SD
Kamikaze 8.09 zostało wyposażone w mechanizm montowania zasobów dyskowych (np sd-mod) po starcie systemu. Odpada więc potrzeba własnoręcznego tworzenia skryptów startowych, montujących na starcie dysk itd.
Plik konfiguracyjny odpowiedzialny za to - /etc/config/fstab. Składania jest w miarę czytelna, nie powinna więc sprawić problemów. Należy tylko pamiętać o włączeniu automatycznego montowania (opcja enabled=1) oraz ustawieniu odpowiedniej ścieżki do montowanej partycji!
Dla dysków na usb w niektórych przypadkach należy dodać sleep 10 na początku procedury start w /etc/init.d/fstab (po prostu usb wymaga chwili czasu na inicjację i wykrycie dysku po załadowaniu modułów)
- nowy sposób upgrade - sysupgrade
W 7.09 można było wykonać upgrade systemu wywołując odpowiednio polecenie mtd. W 8.09 można też to wykonać w taki sam sposób, jednakże wszystkie ustawienie zginą i będzie należało ponownie skonfigurować ruter. Panaceum na to ma być nowe narzędzie sysupgrade. Jego działania w dużym skrócie sprowadza się do przełączenia systemu do ramdysku, wykonanie kopii plików w /etc/config (czyli w szczególności ustawień) wywołania mtd w celu zapisania obrazu a potem ponownie odtworzenia konfiguracji. Dostępne jest to tylko dla platform mających jeden plik firmware (broadcom), więc na atherosa nie będzie to działać.
- aktualizacja skryptów obsługi radia
Dodano m.in obsługę filtrowania po macadresach
- nowe wersje pakietów
Stare programy skompilowane dla 7.09 mogą nie działać na 8.09 z racji nowych wersji bibliotek (w szczególności uclibc). Należy więc je przekompilować korzystając z nowego SDK.
Pojawiły się tez nowe pakiety - takie jak amule, rtorrent, php5 czy serwery do obsługi strumienia video. Domyślnym interfejsem graficznym stał się luci, dostępny jest oczywiście stary x-wrt.
Przed konfigurację danego pakietu należy zobaczyć, czy nie jest on przystosowany do uci i konfigurowany przez odpowiedni plik w /etc/config!
- zmiana katalogu domowego użytkownika root
W starej wersji był nim /tmp - w pamięci ram, zawartość znikała po restarcie rutera. Teraz jest to osobny katalog /root umieszczony w pamięci flash. Domyślnie logując się do rutera lądujemy w katalogu domowym - /root. Należy o tym pamiętam, bo ściągając pliki np. wget'em domyślnie zapisywane są one w bieżącym katalogu, a będzie to flash. Należy więc uważać, i dla plików tymczasowych ściągać je w /tmp.
- obsługa stref czasowych
Oczywiście należy zainstalować np. ntpclient - obsługę stref czasowych robi się przez /etc/config/system. Dla przypomnienia - dla naszego kraju jest to
uci set system.@system[0].timezone=CET-1CEST-2,M3.5.0/02:00:00,M10.5.0/03:00:00
uci commit system
- nowy firewall
Gruntownie zmieniono obsługę firewalla w 8.09. Stary plik konfiguracyjny /etc/config/firewall został zmodyfikowany tak, aby można było poszczególne reguły ustawiać przy pomocy narzędzia uci.
Przykład: odblokowanie dostępu do portu 22 (czy dostęp do ssh ze strony internetu)
uci add firewall rule
uci set firewall.@rule[-1]._name=SSH
uci set firewall.@rule[-1].src=wan
uci set firewall.@rule[-1].target=ACCEPT
uci set firewall.@rule[-1].proto=tcp
uci set firewall.@rule[-1].dest_port=22
- obsługa watchdoga
Dla platform posiadających sprzętowy watchdog została domyślnie włączona jego obsługa. Dla zwykłego użytkownika oznacza to tyle, że jeżeli ruter "zawiśnie" to powinien automatycznie nastąpić restart systemu.
- domyślny interfejs WWW
8.09 zawiera gui www o nazwie LuCI, w przeciwieństwie do starego kamikaze. Wiele modułów konfiguracyjnych (samba, p910nd, tinyproxy itd) ma swój konfigurator przystosowany do LuCI, ale tzreba to zainstalować bo to oddzielny pakiet.
Oczywiście można doinstalować x-wrt.
(nb: luci jest lekko mułowate, ale to tak właśnie działa)
- obsługa radia dla chipu Broadcom w jądrach 2.6
Na urządzeniach z chipem boradcoma (linksys, asus) można zainstalować wersję z jądrem 2.6. Radio obsługiwane jest wtedy przez opensource sterowniki. Działa tylko szyfrowanie wpa2/aes, nie działa WEP. Niestety są jeszcze problemy ze stabilnością takiego radia. (aby działało wpa2 należy doinstalować hostapd)
- montowanie dysku USB przez fstab
Wymagane jest pewne opóźnienie pomiędzy załadowaniem modułów USB a montowaniem dysku. Rozwiązanie: dodanie odpowiedniego sleep lub przeniesienie startu pliku: http://openlinksys.info/forum/viewthr...ad_id=6879
- zmiany w plikach /etc/hosts i /etc/ethers
Jeżeli używamy obrazu z luci (graficznym gui) to pliki /etc/hosts i /etc/ethers zmieniają swoją zawartość. Odpowiednie wpisy należy umieścić w /etc/config/luci_hosts i /etc/config/luci_ethers
Edytowany przez obsy dnia 28-01-2009 12:02
Niech ktoś kto ma broadcoma zainstaluje 2.6 i powie jak się radio sprawuje.
I tak jak jest napisane w changelogu - na 2.6 działa tylko szyfrowanie WPA lub bez.
Wlasnie sprawdzilem tryb multi ssid na asus 500gp, niestety urzadzenie uruchamia sieci, ale tylko do jednej mozna sie polaczyc na wersji 7.09 wszystko jest ok
Ostatnio wgrałem na Fonere 2201 Gargoyle v1.1.1 i jestem mocno zawiedziony transferem przez radio - tylko 1,1 MB/s (mierzyłem ściągając z FTP w sieci). To bardzo słaby transfer w porównaniu np. z Buffalo WHR-HP-G54 z DD-WRT v23SP2 na pokładzie. Na Buffalo osiągałem 2,8 MB/s (oba pomiary wykonywałem na linku ok 800m oraz 1m). Fonera to mój pierwszy sprzęt na Atherosie i nie miałem jeszcze okazji testować na nim DD-WRT więc nie wiem czy to kwestia softu czy te układy tak mają? Może kwestia ustawień zaawansowanych radia coś pomoże, ale tu mam problem. Gdzie mogę ustawić takie parametry jak: Fragmentation Threshold, RTS threshold, Beacon Interval i in?
Edytowany przez domgl dnia 14-12-2009 21:27
fonera to tania masówka, nie wymagaj za duzo, taka jest i tyle :]
Radio to fakt, nie za mocne jest
Pozdrawiam, Artur http://digi-led.pl Elementy elektroniczne | urz?dzenia sieciowe | us?ugi informatyczne http://openwrt.pl - Polskie Centrum OpenWrt o p e n (your) r o u t e r . p l
W takim razie będę się musiał pozbyć Fonery. Wracając do mojego pytania, wiecie gdzie w Kamikaze 8.09 można ustawić takie parametry jak: Fragmentation Threshold, RTS threshold, Beacon Interval i in?
· Łącznie użytkowników: 24,115 · Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.
Maniek91PL
06-11-2024 22:37
dzięki !
maxikaaz
29-10-2024 14:27
@Maniek91PL - Administration=> Admin Access, i tam masz "Allow Wireless Access" do zaznaczenia
Maniek91PL
26-10-2024 22:07
siemka! ktoś przypomni co się ustawiało jeśli nie mogę wejść od strony wifi do tomato? od lan działa
overflow2
04-10-2024 17:34
Kupowałem Asusy n10u albo n12d1 ale nie widzę ich, chyba już nie produkują, Chodzi o coś nowego i taniego. Transfery niewielkie.
maxikaaz
04-10-2024 09:38
@overflow2 patrząc po dostępności funkcji w nowych kompilacjach, to chyba nawet WRT54G/GL jeszcze ma OpenVPN, albo jakiś odpowiednik... zależy, na jakie transfery liczysz.
overflow2
30-09-2024 20:53
Jaki aktualnie najtańszy router do tomato do openvpn?
maxikaaz
27-07-2024 15:07
@servee - na początek router do rozebrania i obejrzenia, ciężko wróżyć tak tylko po objawach
maxikaaz
27-07-2024 14:55
@servee - cały kontroler nie pada tak sobie z powodu "zbiegu okoliczności", więc prawdopodobnie gdzieś przepięcie.
servee
25-07-2024 13:33
@maxikaaz: działało, aż pewnego pięknego dnia przestało działać. W tym dniu była też burza, ale to raczej zbieg okoliczności.
maxikaaz
25-07-2024 11:38
@servee - o ile problem jest w obrębie samych wyjść (dławiki, warystory), to naprawialne, ale jeśli w samym SoC - to nienaprawialne ze względu na koszta. A co było przyczyną?