25 Kwietnia 2024 14:36:12
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· nju swiatło pytania
· Jaki router kupić? ...
· konfiguracja router ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· Szukam zaproszeni... [16]
· konfiguracja rout... [8]
· nju swiatło pytania [0]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.118.166.98
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Asus
 Drukuj wątek
WL-500gP - wada karty WiFi
Szoszon
Witam
Przetestowałem wczoraj sygnał wifi z mojego asusa i powiem szczerze że się nieco zawiodłem , to na asmaxie miałem lepszy sygnał w domu.
Powiedzcie mi proszę czy powyższe rady opisane w tym temacie jesli chodzi o podniesienie poziomu sygnału są nadal aktualne i dotyczą także routerów z data producji wrzesień 2008 ?
A może inaczej - czytam i czytam o innych kartach montowanych w tych tunerach.
Jakie to karty i co daje wymiana takiej karty ?
Dzięki za wszelaką pomoc Wink
TP-MR3420 OpenWrt Backfire 10.03.XX
 
iroc
@Szoszon

Cytat

o błędach montażowych na WL-500gP wyprodukowanych przed lipcem 2007
. Więc Twój z racji wyprodukowania we wrześniu jest z pełnosprawnym radiem. Jeśli faktycznie masz problem z sygnałem poczytaj w sieci czy na 100% - może coś być z elektroniką. Ewentualnie może to wina oprogramowania , bo gdzieś czytałem że na kamikaze 8.09 jest dużo słabsza jakość sygnału (moc nadawania) radia...... Niech inni się wypowiedzą.
-asus rt-n18u-
tomato,ddwrt,gargoyle
 
Szoszon
@iroc chyba już nikt nie używa asusa , bo nie widzę żadnych dodatkowych uwag jeśli chodzi o jakość sygnału B)
Nie zmieniałem jescze oprogramowania na inne niż openwrt , więc nie mam porównania jak jest na innych Sad , ale u Ciebie w podpisie widzę że "Asus WL500gp v1 będzie openwrt" więc może Ty byś napisał co masz wgrane i jak tam radio u Ciebie się sprawuje. ?

A tak z innej beczki - można wykręcić antenkę z tyłu i wkręcić jakąś inną antenę ?
Poprawi się wtedy zasięg/sygnał wifi ?
TP-MR3420 OpenWrt Backfire 10.03.XX
 
swwitch
mam ten routerek, i radio tez kiepskie,
czy wymiana karty poprawi jakość sygnału, jeżeli tak, to na jaka i ile kosztuje?
 
waporek
witam was odświeżę trochę temat. nie dawno kupiłem asusa tylko nie wiem jak sprawdzić czy mam z wyprodukowany przed lipcem 2007 czy jakoś po numerze seryjnym sprawdzę to?? pozdrawiam
 
pablo170
Witam,

udało mi się ostatnio zakupić na Allegro jedyną wersję WL-500GP v1, jaka była w ofercie. Paczka przyszła, po pomiarach siły sygnału w domu i poza, sygnał faktycznie jest dużo słabszy, niż chociażby na RT-N10u.

Rozebrałem, okazało się, że prawdopodobnie mam kartę wifi z nieprawidłowymi rezystorami. Wygląda dokładnie tak, jak na ta na I zdjęciu z tego forum:

http://www.dd-wrt.com/phpBB2/viewtopic.php?t=26178

Czy obydwa zaznaczone rezystory musze usunąć i wstawić odpowiednie 62ohm w miejsca zaznaczone strzałkami na II zdjęciu? Czy wystarczy dolutować w ścieżce poziomej tylko ten na dole?

Co trzeba ogólnie zrobić, żeby sprzęt faktycznie zaczął chodzić jak na Asusa przystało?

Proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam!
ASUS RT-N10u + Tomato MIPSR2-101 K26 USB Big-VPN z dynamicznym podziałem łącza

ASUS WL-500GPv1 + Tomato-ND-1.28.5x-083V-Std

Mikrotik Wireless

Rób dobrze to, co daje satysfakcję.
 
pablo170
Dzięki za odpowiedź, właśnie przeglądałem aukcje, widzę, że nie brakuje póki co jeszcze kart mini pci, żeby jeszcze sprzedawcy chcieli przy każdej napisać, czy jest na chipsecie Broadcoma.

Router ma pełnić zadanie głównego nadajnika do rozdzielenia Internetu z dynamicznym podziałem łącza na 10 klientów przez Wifi, zależy mi na dobrej, jakościowej karcie z dobrą czułością przede wszystkim (górzysty teren i klienci rozsiani;p). Taka z notebooka będzie taką kartą o dobrych parametrach?

Jakie ewentualnie polecacie do tego sprzętu?

Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki!
ASUS RT-N10u + Tomato MIPSR2-101 K26 USB Big-VPN z dynamicznym podziałem łącza

ASUS WL-500GPv1 + Tomato-ND-1.28.5x-083V-Std

Mikrotik Wireless

Rób dobrze to, co daje satysfakcję.
 
pablo170
Ok, dzięki maxikaaz, a jak wygląda sprawa z mocą nadawania, jest ona taka sama dla każdej takiej karty, czy różnią się zarówno mocą, jak i czułością? Na aukcjach jak i w ogóle w Sieci ciężko znaleźć coś na ten temat. A chciałbym zakupić naprawdę dobrą kartę z dobrymi parametrami, gdyż nie tylko ja będę z tego sprzętu korzystał;p
ASUS RT-N10u + Tomato MIPSR2-101 K26 USB Big-VPN z dynamicznym podziałem łącza

ASUS WL-500GPv1 + Tomato-ND-1.28.5x-083V-Std

Mikrotik Wireless

Rób dobrze to, co daje satysfakcję.
 
pablo170
W opcjach zaawansowanych Wifi nie zmieniałem wyboru anteny nadawania/odbierania, oczywiście jest na auto.

Możliwe, że przy trybie auto w Tomato karta może nadawać przez drugie złącze u.fl, do którego nie jest podpięty konektor RP-SMA?
U mnie jest prawidłowo wpięty, czyli do konektora MAIN.

Aż z ciekawości pobawię się zmianą ustawień anten w opcjach i sprawdzę, czy będzie różnica, przepnę też RP-SMA do drugiego u.fl-a;p zobaczymy;p

Połączony z 03 czerwiec 2012 17:11:25:
Właśnie jestem po szybkim teście i co ciekawe, po przełączeniu na antenę B w opcjach Tomato, moc odbioru i nadawania taka sama, czyli z tego wynika, że korzysta z tej samej anteny MAIN.

Potwierdza się to, gdy przełączę opcje na A, wtedy router traci połączenie (mam go teraz chwilowo jako Bridge Wifi-Ethernet). Po jakimś czasie znajduje, ale baaardzo słaby sygnał, więc przy Antenie A korzysta z drugiego, "wewnętrznego" złącza u.fl.
Edytowany przez pablo170 dnia 03-06-2012 17:11
ASUS RT-N10u + Tomato MIPSR2-101 K26 USB Big-VPN z dynamicznym podziałem łącza

ASUS WL-500GPv1 + Tomato-ND-1.28.5x-083V-Std

Mikrotik Wireless

Rób dobrze to, co daje satysfakcję.
 
pablo170
U mnie karta wygląda następująco:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b...7e9cb.html

Nie widać wszystkiego, ale co najważniejsze jest.

Pod względem wersji trochę starszy model, a problem z nią występuje i opisywany jest na forum, do którego link podałem w tym poście (rezystory).

Tak jak pisałem wcześniej, po przełączeniu anteny na A w Tomato, router traci połączenie, po czym po chwili łączy się i ma bardzo słaby sygnał jak i odbiór, tak jakby nie miał anteny. Wnioskuję, że A jest jednak ustawione na antenę wewnętrzną, na karcie. W wolnej chwili spróbuję połączyć ścieżkę do u.fl-a drugiego konektora, jak będę miał jakieś rezultaty, dam znać.

Połączony z 03 czerwiec 2012 18:26:46:
Właśnie zrobiłem dokładniejsze testy. Potwierdzam to, co napisałem wcześniej. Przełączyłem antenę na A w Tomato i odkręciłem od RP-SMA, nic się nie zmieniło, nadawał, ale słabo. Postanowiłem potem zmienić na B bez dokręcania anteny, i faktycznie, teraz praktycznie zero zasięgu, czyli wynika z tego, że z B nadaje przez MAIN na antenę zewnętrzną, a na A ma antenę wewnętrzną.

Płytki moja i twoja referencyjna różnią się, więc możliwe, że po prostu konektory mogą być odwrotnie nazwane albo podpięte na odwrót na karcie.

Pytanko, twoja karta referencyjna Broadcoma w zasięgu i czułości ma podobne parametry przy takiej samej antenie, jak inne "zwykłe routery" np. tez Asusa, RT-N?
Edytowany przez pablo170 dnia 03-06-2012 18:26
ASUS RT-N10u + Tomato MIPSR2-101 K26 USB Big-VPN z dynamicznym podziałem łącza

ASUS WL-500GPv1 + Tomato-ND-1.28.5x-083V-Std

Mikrotik Wireless

Rób dobrze to, co daje satysfakcję.
 
kille72

Cytat

maxikaaz napisał(a):
Gdyby ktoś z Administracji tu zaglądał - może warto sprecyzować temat wątku poprzez nadanie mu innego tytułu, np."WL-500gP - wada karty WiFi" ?

Gotowe Smile
Edytowany przez kille72 dnia 03-06-2012 19:10
 
pablo170
maxikaaz, również popieram, myślę, że treść tego postu wielu może jeszcze pomóc przy tej szanownej maszynie, jaką jest Asus WL-500GP.

Kupiłem trochę droższą, ale nową kartę, wziąłem 318, widzę że popularna i nowszej konstrukcji, do tego polecana przez ciebie.

http://allegro.pl/04-nowa-karta-wifi-...78675.html

Jak tylko przyjdzie (mam nadzieję, że wyrobią do środy), testuję i dam znać, jakie będą rezultaty.
ASUS RT-N10u + Tomato MIPSR2-101 K26 USB Big-VPN z dynamicznym podziałem łącza

ASUS WL-500GPv1 + Tomato-ND-1.28.5x-083V-Std

Mikrotik Wireless

Rób dobrze to, co daje satysfakcję.
 
pablo170
Hehe, masz rację, jasne, lecz przy kupnie nowej karty, mam choć trochę większą pewność, że nie była ona montowana i demontowana x razy przy jakimś laptopie przez dzieciaka, gdzie mogło dojść do uszkodzenia lub np. wyrwania elementów elektronicznych na karcie. Ze względu na to, że m.in od niej będzie będzie zależało działanie całej sieci i Internetu w domu każdego klienta, wolałem wsiąść już tą nową. Po za tym jakaś gwarancja tam jest, ale wiadomo jak z tego typu elektroniką, albo działa, albo nie działa. 0v1 ;p
ASUS RT-N10u + Tomato MIPSR2-101 K26 USB Big-VPN z dynamicznym podziałem łącza

ASUS WL-500GPv1 + Tomato-ND-1.28.5x-083V-Std

Mikrotik Wireless

Rób dobrze to, co daje satysfakcję.
 
pablo170
Apropo jeszcze oryginalnej karty Asusa w tym sprzęcie, planuję z ciekawości przelutować kondensatory wedle niniejszego modu, (referencyjna zamówiona, więc mogę pobawić się na tejWink podanego również na pierwszej stronie tego postu:

http://www.dd-wrt.com/phpBB2/viewtopi...hp?t=26178

Czy można jednocześnie przelutować kondensatorki oraz nadlutować rezystor 62kOHM rezystorem 62 OHM, czy mija się to z celem?

Próbował ktoś takich patentów? Jaką macie różnicę w sile i czułości sygnału?
ASUS RT-N10u + Tomato MIPSR2-101 K26 USB Big-VPN z dynamicznym podziałem łącza

ASUS WL-500GPv1 + Tomato-ND-1.28.5x-083V-Std

Mikrotik Wireless

Rób dobrze to, co daje satysfakcję.
 
pablo170
Dla zainteresowanych:

Właśnie jestem po operacji 2w1, czyli nadlutowania rezystora R17 rezystorem 62OHM oraz modu 2ch kondensatorów na bazie toturialu z forum:

http://www.dd-wrt.com/phpBB2/viewtopic.php?t=26178

Sprawa wyglądała następująco:

Router na miejscu, netbook z programem InSidder za ścianą. Pomiar wstępny, bez jakichkolwiek modów: -60dBm +-4

1. Nadlutowanie R17 rezystorem 62OHM - lekkie zwiększenie do -57, ale za to wachnięcia do -64dBm. Z ciekawości zwarłem na krótko, spadek do -70 i jeszcze większe wachnięcia.

2. Odlutowanie rezystora 62OHM i dolutowanie drugiej strony kondensatorów do ścieżki, jak w modzie. UWAGA: nie odwracałem kondensatorów, jedynie połączyłem ścieżkę z jego odpowiednią stroną, co nie zmienia dotychczasowego starego połączenia. Kondensatory są połączone zarówno ze starą jak i nową ścieżką. - w InSidder'ze nie zauważyłem większych zmian, możliwe, że się czułość zmieniła.

3. Mod kondensatorów z pkt 2 oraz ponowne dolutowanie kondensatora: lekkie zwiększenie mocy do -56dBm w RSSI, ale niestabilnie. Szczególnie podczas zwiększania odległości - sygnał zaczął skakać ( za 2ma ścianami: -82 do -91), ping 12-115ms - czyli słabo.

Po pkcie trzecim złożyłem V1nkę w całość i podłączyłem do anteny kierunkowej yagi, zmieniając tryb na Ethernet Bezprzewodowy WiFi. I tutaj zdziwienie, bo o ile nadawał w miarę powiedzmy, tak w tym trybie nie mógł wyszukać żadnej sieci ( antena nadawcza 20m od yagi ASUSA), czyli stracił całkowicie czułość.

4. Po tej operacji sprawdzenia rozebrałem ponownie i rozlutowałem ścieżki przy kondensatorach (powrót bo oryginału bez modu), zostawiłem nadlutowany rezystor 62OHM. Wynik? Znalazł sieć, polączył się, działa normalnie (na głównym AP widać lekkie zwiększenie mocy o kilka dBm) z tym wyjątkiem, że czułość odbioru po stronie ASUSA znacznie pogorszyła się teraz.

Wniosek z mojego dzisiejszego projektu:

Mocy nie zyskałem wiele, natomiast straciłem na czułości dość sporo, co w tym fachu jest istotniejszą sprawą;p

Proszę brać pod uwagę, że przy modzie z kondensatorami, nie odlutowywalem ich z oryginalnej pozycji. Każdemu wyniki takiej bądź podobnej operacji mogły wyjść nieco inne.

Czekam teraz na kartę referencyjną, zobaczymy, jaki będzie przyrost mocy oraz czułości.

Jeżeli ktoś poradził sobie w inny sposób z zasięgiem w tym sprzęcie, niech napisze.

Pozdrawiam.
ASUS RT-N10u + Tomato MIPSR2-101 K26 USB Big-VPN z dynamicznym podziałem łącza

ASUS WL-500GPv1 + Tomato-ND-1.28.5x-083V-Std

Mikrotik Wireless

Rób dobrze to, co daje satysfakcję.
 
pablo170
Jestem już po wymianie wadliwej karty w WL-500GP na kartę referencyjną Broadcoma (BCM94318MPG). Wymiana została przeprowadzona starannie, wraz ze sprawdzeniem wcześniej pigtaila oraz dociśnięciem masy U.fl'a (był trochę luźny na gnieździe. Slot mini pci dodatkowo przedmuchałem, żeby mieć pewność łączenia każdego pinu karty.

Po montażu i złożeniu routera, przystąpiłem do testu, i tak:

Mam akurat na stanie 2 maszyny, na myśl których nieco szybciej bije serce;p:

1. Legenda: Ovislink 5460 (chipset Ralink), ustawionego na moc 20dBi
2. Legenda: Asus WL-500GP (chipset Broadcom), na temat którego jest ten niniejszy post. Ustawiony TX na wartość domyślną w Tomato (42mW) - na temat regulacji mocy będzie trzeba chyba kolejny post napisać, nie za bardzo to działa.


Oba routery uruchomione w trybie AP, ustawione na biurku w równej odległości od siebie i netbooka (2m) z programem pomiarowym.

Rezultaty?

img259.imageshack.us/img259/5035/screentestovis5460asus5.jpg

Podsumowanie:

1. Po wymianie karty na referencyjną, jest nieco lepsza moc nadawania, ale zaledwie o góra kilka dB.
2. Pod względem mocy nadawania pomiędzy Ovislinkiem (niebieski wykres) a Asusem z wymienioną kartą (czerwony wykres) jest kolosalna różnica, Ovis bije na głowę ASUSa aż o 12-16dB!!!
3. Wykres sygnału Wl-500GP jest nieco poszarpany, podczas gdy Ovisa jest idealnie prosty, brak skoków mocy nadawania.
4. Czułość Asusa jest w zasadzie taka sama (sprawdzane na innym trybie)

Zapytania:

1. Dlaczego Asus tak licho nadaje, do tego moc nadawania nie jest stała, a skacze?
2. W takim wypadku czy jest sens udostępniania Internetu przez WiFi Asusa, w terenie górzystym, gdzie nieraz każdy decybel ma znaczenie?? Może robić problemy podczas ciągłej pracy?


Pozdrawiam!
ASUS RT-N10u + Tomato MIPSR2-101 K26 USB Big-VPN z dynamicznym podziałem łącza

ASUS WL-500GPv1 + Tomato-ND-1.28.5x-083V-Std

Mikrotik Wireless

Rób dobrze to, co daje satysfakcję.
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 7

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

71,327,863 unikalnych wizyt