18 Maja 2024 23:03:46
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [MOD] FreshTomato-MI...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· [Howto] Xpenology na...
· Takedown 2000
· [HOWTO] Kompilacja "...
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [870]
· [MOD] FreshTomato... [405]
· [Howto] Xpenology... [30]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.143.205.169
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Asus
 Drukuj wątek
[SLOVED] NTP
mkaiser
Witam!
Mam pytanie dot klienta NTP. Czy stan, który teraz opiszę jest poprawny:
Instaluje z poziomu X-WRT klienta NTP określam jakiś serwer, w konsoli wpisuję polecenie date i zostaje przedstawiony obecny czas. Jeśli robie restart urządzenia i wpisuję tę samo polecnie otrzymuje predefiniowany rok i czas tj. 00:00 rok 2000. Ponadto po zainstalowaniu pakietu NTP klient o w aktywnych procesach nie mam nic dot NTP.... Czy jest to poprawny stan systemu? Czy po wpisaniu komendy ps i chcąc widzieć proces NTP muszę wykonać to:

Cron

Na początek co to cron R30; Cron to automat. Automat do okresowego wykonywania określonych skryptów czy binarek. Dla naszych potrzeb będziemy go wykorzystywać np. do okresowego uruchamiania klienta ntp i synchronizacji czasu z zegarem atomowym. Innym zastosowaniem crona może być np. cykliczna rejestracja naszego adresu IP w jednym z serwisów oferujących tzw. Dynamic DNS.

W zasadzie sama instalacja z poziomu X-Wrt jest prozaiczna i sprowadza sie do jednego kliknięcia mysza. Całość sprawy związanej z instalacja i konfiguracja crona załatwiamy w zakładce System/Cron w X-Wrt. Ale co dalej ? Sam cron jest uruchomiony, ale na czym polega istota jego działania ? Otóż cron odczytuje sobie informacje nt. co i kiedy wykonać z pewnych plikow. W przypadku OpenWrt lokalizacją takich plików jest /etc/crontabs/. Plik z informacjami dla crona można stworzyć przy okazji dodawania pierwszego zadania dla crona używając komendy echo. I tak dla przykładu komenda:

$ echo R0 * * * * /etc/init.d/S60ntpR1; >> /etc/crontabs/root

stworzy nam w /etc/crontabs plik o nazwie root z zawartością R0 * * * * /etc/init.d/S60ntpR1; (bez cudzysłowów). Znaczenie tego polecenia jest następujące: każde zero minut (czyli de facto co godzinę) wykonuj skrypt /etc/init.d/S60ntp . Co oznacza zapis 0 * * * * ?

*
pierwsza pozycja w tym zapisie oznacza o ktorej minut ma byc wykonane dane zadanie,
*
druga pozycja oznacza o której godzinie (0 - 23),
*
trzecia pozycja to dzień miesiąca (1 - 31),
*
czwarta pozycja to miesiąc (1 - 12)
*
ostatnia pozycja oznacza dzień tygodnia (0 - 6, gdzie 0 to niedziela).

Kolejne wpisy do /etc/crontabs/root można dodawać już samodzielnie używajac edytora plików zawartego w X-Wrt.


Z góry dziękuję za odpowiedź.

mkaiser
Edytowany przez mkaiser dnia 21-03-2008 20:22
 
obsy
Nie widzisz, bo ntpclient wykonuje się w momencie podniesienia interfejsu. Czyli jak robi się ifup wan, bo jak złapie adres to wykona się także ntpclient. (przynajmniej w kamikaze).

Jak chcesz to możesz dołożyć cykliczne sprawdzanie w cronie, tylko po co.
Masz niepotrzebny ruter, uszkodzony czy nie - ch?tnie przygarn? go.
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt
http://openrouter.info
 
mkaiser
hmm, też mam Kamikaze a topologia wyglada tak:
Asus WL-500GP wywoluje polacznie PPPoE do U.S.Robotic 9105 ktory pełni funkcje mostu. Robie reset Asusa czyli wg mnie podnoszę na nowo interfejs WAN (chyba, że się mylę) a skubany czasu nie aktualizuje... Muszę sprawdzić czy po restarcie mam ten sam adres z Netii czy też nie. co do Crona to zgadzam się, po co? Poruszyłem ten temat bowiem szukając na forum odnalzłem post z wyciągiem z "ps" i tam proces klienta ntp sobie chodził więc się zdziwiłem Smile
 
obsy
Bo to zależy od wersji. Kiedyś faktycznie proces biegał sobie z crona/w pamięci na stałe. Teraz (przynajmniej ntpclient) uruchamiany jest przez hotpluga w momencie podniesienia interfejsu (zobacz sobie /etc/hotplug.d/iface/20-ntpclient).

Więc zrób z palca ifup wan i zobacz czy zaktualizuje czas.
Masz niepotrzebny ruter, uszkodzony czy nie - ch?tnie przygarn? go.
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt
http://openrouter.info
 
mkaiser
>>>>>>>>>>>>>>PROBLEM ROZWIĄZANY<<<<<<<<<<<<<<<
Urządzenie: ASUS WL-500G Premium
Dystrybucja OpenWrt: Kamikaze 7,09
Problem: klient NTP po restarcie urządzenia nie aktualizował czasu (po restarcie czas wracał do 2000r.)

Analiza i rozwiązanie:
Problem zauważyłem gdy na nowo wgrałem Kamikaze i podniosłem konfigurację z backupu. Kopia konfiguracji była wykonana na systemie, w którym było już sporo dodatkowych paczek wgranych (m.in USB[printserver, nośniki zew], klient NTP i parę innych).
Przyczyną błędu być może był fakt, że podnosiłem backup konfiguracji GDY w systemie NIE BYłO wszystkich tych paczek, które były obecne podczas robienia kopii konfiguracji a ZWŁASZCZA nie było klienta NTP.
Dziś wgrałem ponownie Kamikaze i konfigurowałem urządzenie od zera.
W chwili obecnej powróciłem poprzedniej funkcjonalności urządzenia w tym również klient NTP i PO RESTARCIE czas jest POPRAWNY Smile
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 15

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
12-05-2024 18:22
Ma ktos sim Plus lub Plush? Mam kod to terabajta danych na 30 dni z blikomanii Smile

RaTaJ
10-05-2024 15:43
Czy intel n100 4x 3,40Ghz z Intel HD i DDR5 byłby dobry, widziałem za 550zł z 8gb ram i ssd 512gb?

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

72,092,396 unikalnych wizyt