Witam!
Mam pytanie dot klienta NTP. Czy stan, który teraz opiszę jest poprawny:
Instaluje z poziomu X-WRT klienta NTP określam jakiś serwer, w konsoli wpisuję polecenie date i zostaje przedstawiony obecny czas. Jeśli robie restart urządzenia i wpisuję tę samo polecnie otrzymuje predefiniowany rok i czas tj. 00:00 rok 2000. Ponadto po zainstalowaniu pakietu NTP klient o w aktywnych procesach nie mam nic dot NTP.... Czy jest to poprawny stan systemu? Czy po wpisaniu komendy ps i chcąc widzieć proces NTP muszę wykonać to:
Cron
Na początek co to cron R30; Cron to automat. Automat do okresowego wykonywania określonych skryptów czy binarek. Dla naszych potrzeb będziemy go wykorzystywać np. do okresowego uruchamiania klienta ntp i synchronizacji czasu z zegarem atomowym. Innym zastosowaniem crona może być np. cykliczna rejestracja naszego adresu IP w jednym z serwisów oferujących tzw. Dynamic DNS.
W zasadzie sama instalacja z poziomu X-Wrt jest prozaiczna i sprowadza sie do jednego kliknięcia mysza. Całość sprawy związanej z instalacja i konfiguracja crona załatwiamy w zakładce System/Cron w X-Wrt. Ale co dalej ? Sam cron jest uruchomiony, ale na czym polega istota jego działania ? Otóż cron odczytuje sobie informacje nt. co i kiedy wykonać z pewnych plikow. W przypadku OpenWrt lokalizacją takich plików jest /etc/crontabs/. Plik z informacjami dla crona można stworzyć przy okazji dodawania pierwszego zadania dla crona używając komendy echo. I tak dla przykładu komenda:
stworzy nam w /etc/crontabs plik o nazwie root z zawartością R0 * * * * /etc/init.d/S60ntpR1; (bez cudzysłowów). Znaczenie tego polecenia jest następujące: każde zero minut (czyli de facto co godzinę) wykonuj skrypt /etc/init.d/S60ntp . Co oznacza zapis 0 * * * * ?
*
pierwsza pozycja w tym zapisie oznacza o ktorej minut ma byc wykonane dane zadanie,
*
druga pozycja oznacza o której godzinie (0 - 23),
*
trzecia pozycja to dzień miesiąca (1 - 31),
*
czwarta pozycja to miesiąc (1 - 12)
*
ostatnia pozycja oznacza dzień tygodnia (0 - 6, gdzie 0 to niedziela).
Kolejne wpisy do /etc/crontabs/root można dodawać już samodzielnie używajac edytora plików zawartego w X-Wrt.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
mkaiser
Edytowany przez mkaiser dnia 21-03-2008 20:22
Nie widzisz, bo ntpclient wykonuje się w momencie podniesienia interfejsu. Czyli jak robi się ifup wan, bo jak złapie adres to wykona się także ntpclient. (przynajmniej w kamikaze).
Jak chcesz to możesz dołożyć cykliczne sprawdzanie w cronie, tylko po co.
hmm, też mam Kamikaze a topologia wyglada tak:
Asus WL-500GP wywoluje polacznie PPPoE do U.S.Robotic 9105 ktory pełni funkcje mostu. Robie reset Asusa czyli wg mnie podnoszę na nowo interfejs WAN (chyba, że się mylę) a skubany czasu nie aktualizuje... Muszę sprawdzić czy po restarcie mam ten sam adres z Netii czy też nie. co do Crona to zgadzam się, po co? Poruszyłem ten temat bowiem szukając na forum odnalzłem post z wyciągiem z "ps" i tam proces klienta ntp sobie chodził więc się zdziwiłem
Bo to zależy od wersji. Kiedyś faktycznie proces biegał sobie z crona/w pamięci na stałe. Teraz (przynajmniej ntpclient) uruchamiany jest przez hotpluga w momencie podniesienia interfejsu (zobacz sobie /etc/hotplug.d/iface/20-ntpclient).
Więc zrób z palca ifup wan i zobacz czy zaktualizuje czas.
>>>>>>>>>>>>>>PROBLEM ROZWIĄZANY<<<<<<<<<<<<<<<
Urządzenie: ASUS WL-500G Premium
Dystrybucja OpenWrt: Kamikaze 7,09
Problem: klient NTP po restarcie urządzenia nie aktualizował czasu (po restarcie czas wracał do 2000r.)
Analiza i rozwiązanie:
Problem zauważyłem gdy na nowo wgrałem Kamikaze i podniosłem konfigurację z backupu. Kopia konfiguracji była wykonana na systemie, w którym było już sporo dodatkowych paczek wgranych (m.in USB[printserver, nośniki zew], klient NTP i parę innych).
Przyczyną błędu być może był fakt, że podnosiłem backup konfiguracji GDY w systemie NIE BYłO wszystkich tych paczek, które były obecne podczas robienia kopii konfiguracji a ZWŁASZCZA nie było klienta NTP.
Dziś wgrałem ponownie Kamikaze i konfigurowałem urządzenie od zera.
W chwili obecnej powróciłem poprzedniej funkcjonalności urządzenia w tym również klient NTP i PO RESTARCIE czas jest POPRAWNY
· Łącznie użytkowników: 24,115 · Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.
Maniek91PL
06-11-2024 22:37
dzięki !
maxikaaz
29-10-2024 14:27
@Maniek91PL - Administration=> Admin Access, i tam masz "Allow Wireless Access" do zaznaczenia
Maniek91PL
26-10-2024 22:07
siemka! ktoś przypomni co się ustawiało jeśli nie mogę wejść od strony wifi do tomato? od lan działa
overflow2
04-10-2024 17:34
Kupowałem Asusy n10u albo n12d1 ale nie widzę ich, chyba już nie produkują, Chodzi o coś nowego i taniego. Transfery niewielkie.
maxikaaz
04-10-2024 09:38
@overflow2 patrząc po dostępności funkcji w nowych kompilacjach, to chyba nawet WRT54G/GL jeszcze ma OpenVPN, albo jakiś odpowiednik... zależy, na jakie transfery liczysz.
overflow2
30-09-2024 20:53
Jaki aktualnie najtańszy router do tomato do openvpn?
maxikaaz
27-07-2024 15:07
@servee - na początek router do rozebrania i obejrzenia, ciężko wróżyć tak tylko po objawach
maxikaaz
27-07-2024 14:55
@servee - cały kontroler nie pada tak sobie z powodu "zbiegu okoliczności", więc prawdopodobnie gdzieś przepięcie.
servee
25-07-2024 13:33
@maxikaaz: działało, aż pewnego pięknego dnia przestało działać. W tym dniu była też burza, ale to raczej zbieg okoliczności.
maxikaaz
25-07-2024 11:38
@servee - o ile problem jest w obrębie samych wyjść (dławiki, warystory), to naprawialne, ale jeśli w samym SoC - to nienaprawialne ze względu na koszta. A co było przyczyną?