Witam, to pierwszy mój post traktujący o konfiguracji plików ... jak wcześniej już wspominałem staram się zrozumieć działanie poszczególnych skryptów aby w sposób jasny móc je dostosowywać do własnych potrzeb. Myślę że omawianie tych że plików pozwoli wielu osobom na odnalezienie ewentualnych błędów, które uniemożliwiają poprawne działanie poszczególnych usług. Moja wiedza w tej kwestii jest na tyle uboga, że jestem zmuszony ograniczyć się do zadawania pytań, nie będę ukrywał że post ten napisałem gdyż sam mam poważny problem z ich konfigurowaniem.
Na pierwszy ogień rzucam QOS w wydaniu nbd, ponieważ większość informacji na temat jego konfiguracji ogranicza się do wpisania regułki:
uci set qos.wan.upload=128
uci set qos.wan.download=512
uci commit
qos-start
Co w rzeczywistości nie przekłada się na jego poprawne działanie.
Po uruchomieniu przeze mnie na komputerze A, który jest połączony z routerem za pomocą kabla - aplikacji uTorrent, na komputerze A i B - który łączy się za pośrednictwem wifi sieć nie działa gdyż jest zapychana przez torrenta. Miało to miejsce również, kiedy używałem routera D-Linka DI 524, który nie ma QOS. Czyli wnioskuję, że qos nie działa. Podany przeze mnie wynik działania komendy uci show qos jest dla mnie i pewnie dla wielu czytających to forum zagadką. Począwszy od 1 jego lini czyli:
qos.wan=interface
nie mam pojęcia czy to ja mam tutaj wpisać odpowiedni interfejs, czy skrypt sam pobiera tę wartość.
Kolejna linia:
qos.wan.classgroup=Default
zapewne odwołuje się do grupy, która rozpoczyna się w miejscu:
qos.Default=classgroup
Składa się ona z definicji każdego z priorytetów:
Priority R11; czyli najwyższy w całej hierarchi, Express, Normal i najniższy Bulk.
Kolejne moje pytanie brzmi, czy odpowiedni priorytet przyznawany jest na podstawie tych definicji, czyli min. wielkości pakietu?
Kolejną zagadką są dla mnie niektóre wpisy qos.cfg*, bo myślę że wpis np.
qos.cfg5=classify
qos.cfg5.target=Priority
qos.cfg5.ports=22,53,80
zakłada priorytet wszelki usługom korzystającym z tych portów.
Idąc tym tropem wpis:
qos.cfg10.target=Bulk
qos.cfg10.portrange=1024-65535
qos.cfg10.srchost=192.168.1.1
qos.cfg10.dsthost=192.168.1.246
gdzie 192.168.1.1 jest adresem routera, a 192.168.1.246 adresem komputera A, na którym odpalany jest torrent ...
Wedle tego wpisu, wszystkie pakiety przechodzące przez port 23433, na którym działa mi uTorrent powinny być najniższego priorytetu i nie powinny blokować w najmniejszy sposób przeglądarki na komputerze B.
Chyba że czegoś nie rozumiem ...
Zapraszam do dyskusji i pomocy ...
Myślę że przy odrobinie dobrej woli osób RwtajemniczonychR1; da się później z tego sklecić jakiś ciekawy artykuł.
Za nieściśłości przepraszam, ale posta pisałem w pośpiechu ... w pracy ;-)
Edytowany przez cymesky dnia 17-03-2008 14:41
@cymesky: zawsze jakoś dziwnie pakiety oglądasz . qos zakładany jest interfejs wan. Nic tam nie wpisujesz bo to właśnie jest wan, jak w pozostałych konfiguracjach. To co podałaś (i nie wiadomo dlaczego przez uci bo tylko zaciemnileś obraz jak ten plik wygląda) to tylko konfiguracja. Przetwarzany on jest przez /usr/lib/qos/generate.sh (co możesz się dowiedzieć ze skryptów startowych qosa) na odpowiednie regułki iptables/tc. Wydając polecenia iptables / qos-stat (czyli pośrednio tc) możesz sie dowiedzieć jak zostały wygenerowane.
Opis tc i w ogóle reguł przetwarzania znajdziesz w googlach (podstawowa lekura: lartc, jest po polsku).
Rzuciłeś się od razu na kobyłę, która w założeniach ma być uniwersalna; nie zawsze to działa dla wszystkich sieci i lepiej napisać swoje własne - patrz przykład ArteQ i jego simpleshaper.
Pisząc tuning, co masz dokładnie na myśli... Poprawę głównego mechanizmu tego qos, czy zmianę parametrów w pliku /etc/config/qos ? Simpleshaper ogranicza tylko ruch wewnętrzny, a p2p niestety zatykają WAN a nie LAN ... Wziąłem się za kobyłę, bo wychodzę z założenia że po nitce do kłębka, zresztą jak już pisałem jestem zielony ... ale spragniony wiedzy
Napisanie konfiguracji / skryptów po swojemu. Najłatwiej zaobserwować to u ludzi używających tomato: prawie każdy ma ustawienia po swojemu dostosowane do specyfiki swojej sieci. Uniwersalne rozwiązanie zwykle się nie sprawdza i każdy ustawia po swojemu.
Czy skrypty spod Tomato działają na OpenWRT? Bo ciężko jakieś przykłady znaleźć dla tego systemu. Jestem wzrokowcem, szybko uczę się tego co widze jak wygląda.
Jest może też jakiś sposób aby podglądnąć działanie napisanego skryptu? Jakie pakiety przez jaki port wpadają, które uciekają ... itp. ? Coś co powinno mi znaleźć błedy czy też luki w skrypcie i analize całego ruchu?
Pisałem przecież. QoS jest tylko zbiorem odpowiednich regułek iptables/tc,
więc możesz zobaczyć jak wyglądają i jak działają, ile pakietów wpada
przez odpowiednie wywołanie iptables i tc.
· Łącznie użytkowników: 24,126 · Najnowszy użytkownik: goldi111
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.
servee
24-01-2025 18:18
Światłowód + mediakonwenter. Ekranowana skrętka nie jest wymagana, taką sytuację już zastałem. Zamierzam ją wymienić na zwykłą. Da to coś?
shibby
17-01-2025 07:45
a ta skrętka ekranowana o której piszesz to jakiś wkopany przewód do bramy/furtki/kamer y zewn? Jak tak to jego też przez zabezpieczenie podepnij.
shibby
17-01-2025 07:43
no to pora zabezpieczyć kable LAN zabezpieczeniami przeciwprzepięciow ymi - tanio nie będzie. Jak przychodzi ci internet? Skrętką czy światłem? Jak skrętką to zacząłbym od tego.
servee
12-01-2025 12:52
Ponownie padły mi wszystkie porty sieciowe w routerze - to już 3-ci w 6 m-cy. Podejrzany to ekranowana, nieuziemiona skrętka - 12mb. Czy jest to możliwe?
dawidt
21-12-2024 01:09
siema
Maniek91PL
06-11-2024 22:37
dzięki !
maxikaaz
29-10-2024 14:27
@Maniek91PL - Administration=> Admin Access, i tam masz "Allow Wireless Access" do zaznaczenia
Maniek91PL
26-10-2024 22:07
siemka! ktoś przypomni co się ustawiało jeśli nie mogę wejść od strony wifi do tomato? od lan działa
overflow2
04-10-2024 17:34
Kupowałem Asusy n10u albo n12d1 ale nie widzę ich, chyba już nie produkują, Chodzi o coś nowego i taniego. Transfery niewielkie.
maxikaaz
04-10-2024 09:38
@overflow2 patrząc po dostępności funkcji w nowych kompilacjach, to chyba nawet WRT54G/GL jeszcze ma OpenVPN, albo jakiś odpowiednik... zależy, na jakie transfery liczysz.