20 Września 2024 12:35:39
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Asus AC-3200 aktuali...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· [S] i7-7700T + płyta
· RT AX 89X
· Wireguard na FreshTo...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Jaki router kupić?
· Openvpn+klient android
· Bandwidth -Dzienne M...
· TOMATO VPN GUI - kon...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Jaki router do 1000/...
· [S] ASUS RT-AX89X
· Czy to jeszcze NAS?
· Switch zasilany prze...
· [Howto] Xpenology na...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Kto "steruje" MAC ad...
· Omv raid 0
· [S] Orange Pi Lite
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [904]
· Asus AC-3200 aktu... [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [217 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 417
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.226.87.170
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » DD-WRT - firmware
 Drukuj wątek
czy warto uzywac dd-wrt?
krzys3
Witam,

moja sytuacja wyglada tak, ze mam lacze 2Mb/s podzielone przez linksysa wrt54g v5... wiece z alterantywnego oprogramowania maoge uzyc jedynie dd-wrtSmile

Tak zastanawiam sie czy wogole warto to robic?Pfft Moze to dziwne pytanie... ale mam mini siec, 5 kompow w jedynm mieszkaniuSmile 4 lapki na wifi i pc na kablu. W sumie 4 z nich sporo sciagaja, ale glownie z prywatnych trackerow, wiec z jakoscia netu nie mam wiekszych problemow, choc czasami sie zdarza (bardzo rzadko), ale wtedy wystarczy isc do ktoregos z pokoi, zrobic cos przy ktorym kompie i po klopocieSmile

Nigdy nie bawilem sie z alternatywnym softem, wiec ciezko jest mi ocenic roznicePfft

Jesli bym sie zdecydowal na dd-wrt to lepiej 23sp2 czy 24 RC 6.2 ?
Jakie sa zasadnicze roznice miedzy tymi wersjami, czy to RC jest stabilne?Smile

Pozdrawiam,
krzys3B)
 
piotrq

Cytat

krzys3 napisał/a:
Witam,

moja sytuacja wyglada tak, ze mam lacze 2Mb/s podzielone przez linksysa wrt54g v5... wiece z alterantywnego oprogramowania maoge uzyc jedynie dd-wrtSmile

Tak zastanawiam sie czy wogole warto to robic?Pfft Moze to dziwne pytanie... ale mam mini siec, 5 kompow w jedynm mieszkaniuSmile 4 lapki na wifi i pc na kablu. W sumie 4 z nich sporo sciagaja, ale glownie z prywatnych trackerow, wiec z jakoscia netu nie mam wiekszych problemow, choc czasami sie zdarza (bardzo rzadko), ale wtedy wystarczy isc do ktoregos z pokoi, zrobic cos przy ktorym kompie i po klopocieSmile

Nigdy nie bawilem sie z alternatywnym softem, wiec ciezko jest mi ocenic roznicePfft

Jesli bym sie zdecydowal na dd-wrt to lepiej 23sp2 czy 24 RC 6.2 ?
Jakie sa zasadnicze roznice miedzy tymi wersjami, czy to RC jest stabilne?Smile

Pozdrawiam,
krzys3B)



Powiem tak jak wgrasz DD WRT 24 RC6.2 i przy podstawowych ustawieniach zapominasz że masz ruter nawet jak coś ciągnie p2p to i tak strony www otwierają sie normalnie tak samo skype czy voipy nie zacinają sie rozmowy -pozatym możesz każdemu kompowi nadac stał adres ip możesz robic regóły np dziecku jak jest wyłączać net o danej godzinie i wiele innych dodatków.Lepiej 24 RC 6.2 bo tam poprawionio qos-a i w ustawieniach HFSC bardzo dobrze kolejkuje nawet szyfrowane p2p nie zakłucają spokojnego działania rutera bez zacięc itd.i nie zapycha sie po czasie.
Wrt54 GL1.1 Tomato 1.21 modified by Trzepako- conanxu-Multimo 6Mb modem w brigde
 
krzys3
piotrq dzieki za infoSmile czytalem gdzies ze v24 nie obsluguje skryptu robsonna, ktorego badz co badz wielu sobie chwali, choc z drugiej strony przy w miare zdyscyplinowanej sieci jaka mam, chyba nie jest on potrzebny - czy moglbys potwierdzic moje przypuszczania?Pfft

a ta v24 jest w miare stabilna?Smile wolalbym instalowac wersje stable niz RC, ale z drugiej strony to hfsc....

i jeszcze jedno, czy na wrt54g v5.0 po wgraniu powiedzmy dd-wrt v24 aktualizacji na nowsza wersje (po ukazaniu stabilnej) mozna dokonac normalnie przez interfejs webowy czy trzeba uzywac kombinacji jak przy pierwszysm wgrywaniu alternatywnego softu na v5.

i jeszcze jedno.... pisales ze bede mogl dac kazdemu kompowi stale ip... hmmm... a takwlasciwie co to daje?Smile

z gory dzieki
krzys3B)
 
piotrq
Jest możliwośc dania każdemu stałego ip przydzielanego dhcp po jego mac karty sieciowej i za każdym razem jak włącza sobie komputer ruter przydziela mu wyznaczony do tej karty sieciowej adres IP.Wtedy można wiedzieć lub ograniczać konkretnie na dany ip komputera co się pobiera lub regóły że np dany komp nie może po 22 odwiedzac internetu lub jakiś konkretnej strony stron lub tekstu wpisywać sie nie da np nazwiska ,adresu lub wulgaryzmów to samo i na stronach z danymi słowami nie pozwoli otworzyć ich.
Skrypt używałem jak miałem tomato ale tutaj on jest mi zbędny potrzebny by był jak bym chciał ograniczac komuś np max dowl na 1Mb,ale ddwrt 24 daje wszystkim full z piorytetami np dns,voip,www,później ftp i p2p na końcu.U mnie tomato + skrypt wykładało sie na szyfrowanych p2p np utorent zamulał sieć .Zobacz że DDWRT 24 rc6 już jest dość długo i raczej nie ma wiadomości o błędach -u mnie jest OK i stabilnie.
Co do wgrywania to nie wiem więc musisz poszukać (wydaje mi się że pierwszy raz a później już normalnie z www)
Wersja 23sp 2 żle obsługiwała hfsc ale wersja płatna pozwalała konkretnym IP komp ograniczać dowl ąle gorzej niż skrypt Robsona wersja 24 rc6 powaliła mnie a że nie mam za dużo czasu odstawiłem tomato i jadę z powodzeniem bez zamuleń na 9 komp + 1 wifi
Ogólna uwaga jest taka że wgrywając alternatywny soft dostajesz ruter który kosztował by wielokrotnie więcej z takimi możliwościami 2-3 tyś zl,a do tego człowiek trochę sie pobawi i pouczy.
Edytowany przez piotrq dnia 16-02-2008 22:25
Wrt54 GL1.1 Tomato 1.21 modified by Trzepako- conanxu-Multimo 6Mb modem w brigde
 
krzys3
dzieki za infoSmile jutro bede sie tym bawilSmile
 
krzys3
piotrq... jak ustawic na routerze w tym dd-wrt 24 stale ip dla poszczegolnych kompow?Smile p.s. zaintalowalem i poki co swietnie smigaSmile
 
krzys3
poradzilem sobieSmile po prostu nie wpisywalem w liste hosta, myslalem, ze sam mac wystarczy... mam tylko jedna watpliwosc... przy tym dhcp server jest used domain i do wyboru wan lub lan & wlan. podobny wyborjest w qos. Ja mam 4 kompy na wifi i 1 na kablu... to nalezy w obu przypadkach wybrac lan & wlan?
 
krzys3
no i wlasnie mija 7 godizna zabawy z routeremPfftP wiec generalnie mialem jakies problemy z tym nowym softem... konkretnie z qos:/ po ustawieniu wszystkiego... net smigal chwilke, po czym router dostawal ip 0.0.0.0 i ani restey modema ani jego nic nie pomagaly;/ konieczne bylo factory defaults i od nowa zabawaPfft wczesniej kilka razy przestawal pingowac przy probie zapisow qos, co zmuszalo mnie rowniez do przywracania ustawien fabrycznych.... dziwne... co to moze byc? czy jest jakas funkcja ktora wlaczam lub wylaczam i to przez to? w qos nadawalem priorytety http, dns, html, jpeg, gif, flash, smtp, pop3, bittrent, edonkey, skype, qq (czy to jest gg?:>)... no i mniej wiecej to tyleSmile aha i wan oraz hfscSmile
 
piotrq
qosa ustaw tylko wan nie ma potrzeby chyba kontrolować lanu nie piszesz z kąt masz internet modem czy coś innego i powinienes znaleśc ustawienia wrt a modemem bo tu masz problem
Edytowany przez piotrq dnia 19-02-2008 09:21
Wrt54 GL1.1 Tomato 1.21 modified by Trzepako- conanxu-Multimo 6Mb modem w brigde
 
krzys3
internet chello, czyli kablowka, dynamiczne ip.... bez ustawionego qos net dziala normalnie jak zaczynam sie tam bawic to zaczynaja sie problemy:/ czyli jesli dobrze zrozumialem WAN - kontrola dostepu dointernetu, a LAN and WLAN to kontrola wewnetrznej sieci? tak?
 
krzys3
jak to w koncu jest z priorytetami uslug w dd-wrt? exempt - jest najwyzszy czy najnizszy? bo sptkalem 2 wersje na forach...
 
piotrq
exempt najwyższy tam powinno być tylo dns i sprawy związane z telefonami voip czyli protokół sip ,qos tylko wan bo tam jest czasami ciasno i trzeba kolejkowac a lan między komuterami nie.Chyba że po wi fi zapychają sieć między sobą to trzeba włączyć izolowanie AP i kompy nie widzą się między sobą po radiu .Protokoły które nie ustawisz w qosie idą standart ,za wiele nie ustawiaj tylko te najważniejsze Dns sip www pop3 ftp p2p (od exempt do bulk)

A Lan i Lan end Wlan to tak jak mówisz
Edytowany przez piotrq dnia 19-02-2008 20:52
Wrt54 GL1.1 Tomato 1.21 modified by Trzepako- conanxu-Multimo 6Mb modem w brigde
 
krzys3
piotrq a jakie sa Twoim subiektywnym zdaniem optymalne ustawiena ip fillter? czytalem gdzies, ze 2048, 600, 600. co o tym myslisz?
 
piotrq

Cytat

krzys3 napisał/a:
piotrq a jakie sa Twoim subiektywnym zdaniem optymalne ustawiena ip fillter? czytalem gdzies, ze 2048, 600, 600. co o tym myslisz?



u mnie tak jest i sie sprawdza mniejsze wartości niż 600 mogą czasami rowalać komuś komunikatory np GG
Wrt54 GL1.1 Tomato 1.21 modified by Trzepako- conanxu-Multimo 6Mb modem w brigde
 
krzys3
a skoro juz o gg mowa... to jak sklasyfikowac gg w qos dd-wrt?Smile
 
piotrq

Cytat

krzys3 napisał/a:
a skoro juz o gg mowa... to jak sklasyfikowac gg w qos dd-wrt?Smile


niestety gg w qoesie to Tencent QQ Protocol - Chinese instant messenger protocol ale nie trzeba wszystkiego klasyfikowac


i najważniejsze exempt nie jest klasyfikowane klas jest 4 najwyższa premium itd sory ale wprowadziłem cie w błąd
Wrt54 GL1.1 Tomato 1.21 modified by Trzepako- conanxu-Multimo 6Mb modem w brigde
 
krzys3
hmm... w takim razie co to jest exempt? uzywac tego wogole czy nie?
w Twojej koniguracji ktora pokazales w watku http://openlinksys.info/forum/viewthread.php?forum_id=5&thread_id=4739 widze ze masz to na dns i sip. poki co nie mam skonfugirowanego qos... narazie w wolnych chwilach szukam przynajmniej toretycznie dobrej konfiguracji... ale idzie weekend wiec chcialbym juz cos wgracSmile
a tak btw to jestem zadowolony z dd-wrt (nawet bez qos), wydaje mi sie ze strony nieznacznie szybciej sie laduja i mam zawsze dostep do routeraSmile na oryginalnym sofcie po kilku dniach nie moglem wejsc przez interejs webowy, konieczny byl resetSad
 
piotrq
doczytałem że exempt nie jest klasyfikowane a najszybsze dns i sip[voip'] mają
być premium p2p bulk cytat ddwrt
* Exempt - This class tries to keep the bandwith and packet flow untouched.
* Premium - The top bandwidth class. By default handshaking and icmp packets fall into this class. This class should be used sparingly. Occasionally VoIP service may be placed in this class so that voice receives top priority.
* Express - The Express class is for interactive applications that require bandwidth above standard services so that interactive apps run smoothly.
* Standard - All services that are not specifically classed will fall under the standard class.
* Bulk - The bulk class is only allocated bandwidth when the remaining classes are idle. Use this class for P2P services and downloading services like FTP.
piotrq załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.

Edytowany przez piotrq dnia 22-02-2008 20:23
Wrt54 GL1.1 Tomato 1.21 modified by Trzepako- conanxu-Multimo 6Mb modem w brigde
 
krzys3
czyli... exempt to jakby... nie nadawanie zadnego priorytetu?
a co to jest aa w twoim qos?
 
piotrq
to jest qq ale też to usunąłem jak dns dałem do premium www znacząco szybciej chodzi
Wrt54 GL1.1 Tomato 1.21 modified by Trzepako- conanxu-Multimo 6Mb modem w brigde
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 44

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

maxikaaz
27-07-2024 15:07
@servee - na początek router do rozebrania i obejrzenia, ciężko wróżyć tak tylko po objawach

maxikaaz
27-07-2024 14:55
@servee - cały kontroler nie pada tak sobie z powodu "zbiegu okoliczności",
więc prawdopodobnie gdzieś przepięcie.

servee
25-07-2024 13:33
@maxikaaz: działało, aż pewnego pięknego dnia przestało działać. W tym dniu była też burza, ale to raczej zbieg okoliczności.

maxikaaz
25-07-2024 11:38
@servee - o ile problem jest w obrębie samych wyjść (dławiki, warystory), to naprawialne, ale jeśli w samym SoC - to nienaprawialne ze względu na koszta. A co było przyczyną?

servee
25-07-2024 09:22
W routerze RT-N18u siadły mi wszystkie porty LAN oraz WAN. Działa tylko radio. To jest naprawialne?

ptyku
29-06-2024 15:16
hi, mam problem z routerkiem RT-AC88u a dokładniej z wgraniem nowego firmware.

tamtosiamto
03-06-2024 16:24
poszlo w koncu -najpierw przez restoration jakies stare ddwrt, potem z menu update plik ac66u z art o zmianie 868l->ac66u

tamtosiamto
02-06-2024 21:44
trx size 44560384 > memory size 33554432 nigdy czegos takiego nie widzialem podczas flashowania rutera

tamtosiamto
02-06-2024 21:37
wgrywanie ddwrt z opisu zmiany softu z dlinka na asusa nic nie daje, dalej startuje tomato, wgranie ddwrt dla ac66u wchodzi, ale z niego tez nie da sie wgrac ofw asusa i merlina, kicha

tamtosiamto
02-06-2024 19:57
Probowal ktos wrocic z tomata do OFW ASAUSa na przerowbionym DIR868l -> rt-ac66u ? Ni cholery nie moge dac sobie rady.

86,092,081 unikalnych wizyt