02 Maja 2024 07:23:23
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· konfiguracja rout... [10]
· nju swiatło pytania [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.222.117.109
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Asus
 Drukuj wątek
Pytania LAMERA odnosnie zakupu WL-500gP
dodo02
Witam Wszystkich na Forum!

Na dniach zamierzam kupic ruter Asus wl-500g Premium. Miałem pare wątpliwości, ale po przeczytaniu całego forum pytania się tylko namnowzyly Grin Widze, ze siedzi tu wiele tegich glow, dlatego chciałbym abyście rozwiali moje poniższe wątpliwości, bo szczerze mówiąc jego opcje bardzo mnie interesuja SmileNo chyba ze jest jakis inny sprzet który mi polecicie?

Na samym początku przyznam ze jesem totalnym LAMEREM jeśli chodzi o te sprawy. Z linuxem prawie nie miałem kontaktu, a na sieciach znam się slabo. Mimo to, jak zauważyłem troche wiedzy będę musial liznąć - powiedzcie tylko co gdzie poczytac żeby zrobic to szybko Smile W domu mam teraz dwa komputery (PC i Laptop i szykuje się kolejny) wszystko w XP i wszystko polaczone prowizoryczna siecia przez rozdzielanie internetu w Windowsie XP. Najwięcej moich obaw budzi wlasnie system XP i drukarka która posiadam. Jeśli chodzi o windowsa to nic mnie nie przekona - większość programow których uzywam nie ma alternatywy pod Linuxa, a poza tym dochodzi brak znajomości tego systemu wśród domownikow i brak możliwości zmiany oprogramowania na laptopie (firmowy). Jeśli chodzi o drukarke, to wybor wl-500gp wynika glownie z tego ze musi ona stac daleko od kompa i wlasnie przy gniazdku z kablowka (Warszawa - chello- modem: Scientifick Atlanta EPX2203).

Taka jest moja sytuacja, a to sprawy w których prosiłbym Was o rade:

1 Przede wszystkim zalezy mi na tym aby z poziomy Windowsa XP bezbolesnie, bez przelaczania się na inne systemy i korzystając z systemu graficznego moc sterowac drukarka i sciąganiem plikow na podlaczony do rutera dysk/PenDrive. Z każdego komputera w domu niezależnie, który jest wlaczony. Czytałem gdzies tu, ze alternatywny soft pozwala nawet na wklejanie linkow do downloadu (rapidshare).

2 Najwazniejszy powod dla którego chce kupic ten model to możliwość lacza bezprzewodowego i komunikacja z drukarka. Wprawdzie mojego modelu HP PSC 1315 (urzadzenie wielofunkcyjne) nie ma na liscie przetestowanych przez Asusa, ale dystrybutor sprzętu Asusa twierdzi, ze wystaczy tylko zainstalowac normalnie wszedzie drukarke i podmienic jej port z USB na TCP/IP podając IP Asusa. Dzis walczylem z tym pol dnia probując laczyc tak drukarke z drugiego kompa, żeby nie przełączać bez przerwy kabla od drukarki miedzy kompami, albo nie przerzucac przez otoczenie sieciowe i skanowac za pomoca oprogramowania HPR30; niestety, nie potrafie tego ustawic Sad Wiem ze sa tez sterowniki do mojego sprzętu pod Linuxa
http://hplip.sourceforge.net/install...index.html
Będę mogl korzystac z windowsowego HPmenagera?

3. Wazne jest dla mnie bezpieczeństwo sieci. Mieszkam na duzym osiedlu gdzie jest pelno gimnazjalistow, którzy marza o tym żeby zostac hakerami i gdzies się włamać. Mój kolega jak nie zabezpieczyl sieci to miał niezle jazdy. Czytałem na forum, ze aby korzystac z niektórych bardziej zaawansowanych funkcji w alternatywnym sofcie, wylaczacie niektóre zabezpieczenia (o ile dobrze zrozumialem). Jak wyglada sprawa bezpieczeństwa?

4. Do przebicia mam cale mieszkanie - kolo 9m czyli 2,5 grube sciany i biurko, które nie wiem czemu czasami uniemozliwia korzystanie z myszki bezprzewodowej (powyżej 1m). Czy wl-500gp da rade bez przerobek (z elektroniki praktycznej tez jestem zielony)? Jaka karte WI-FI kupic do PC? Tu czytałem ze zdarza się ze niektóre egzemplarze Asusa nie chca działać z niektórymi kartami innych firm? Czy będę odczuwal zauważalny spadek prędkości polaczenia z internetem (lacze 4 MCool?

5 Co tu duzo mowic jeśli chodzi o sama siec i internet to licze na to ze nic się nie zmieni i ze dalej będę mogl bez problemu grywac w gierki zasysac z eMula?

6 Dysk do rutera mam zamiar laczyc przez mostek unitek Y-103
http://www.atrium-kielce.com/index.ph...itek-y-103
i jak na razie z braku funduszy będzie to dysk ATA 20GB. Mostek ten ma w sobie oprogramowanie i zachowuje się jak PenDrive. U niektórych, w tym umnie, wymagane jest aby prze dpodlaczeniem przez USB chwilke (15-30 s) popracowal z dyskiem (na wlaczonym zasilaniu) ponieważ w przeciwnym razie system nie widzi partycji. Czy ktos może używał czegos takiego i miał problemy? Czy istnieje mozliwosc zainstalowania na takim dysku wspolnego dla wszystkich oprogramowania i zeby to jeszcze w miare szybko chodzilo? Np stery do drukarki i skanera.

Jeśli chodzi o reszte to mam jeszcze pytania:

7 Czy rzeczywiście tak latwo uszkodzic ten modem instalując nowy soft? Nie chciałbym zamienic go w aczkolwiek ladne, ale drogie pudelko :/ Czemu konieczne jest uzycie COMa przy odratowywaniu i czy nie można go zastąpić czyms innym tak aby nie tracic gwarancji przy rozkręcaniu? Czy akcje z Pinem 9 często się zdarzaja?

8. Czy instalując alternatywny soft można dodac obsługę BlueTooth i postawic bezproblemowo jakis Server WWW/FTP?

9. Czy wgrywanie nowego softu wiaze się z potrzeba budowania całego programu w Linuxie? To pytanie może niektórych rozłożyć na łopatki, ale jak już wspominałem jestem zielony Grin


Mysle ze na początku bede korzystal z firmowego softu - teraz zalezy mi tylko zeby drukarka była dostepna dla wszystkich komputerow, żeby moc wymieniac szybko pliki i żeby odbywalo się to bezprzewodowo. Jak tylko znajde czas na reszte, poczytam, popatrze, i przerzue się na soft alternatywny. Tylko napiszcie od czego zaczac..
 
SlyT
1. Oryginalny soft PRAWDOPODOBNIE umozliwi Ci kozystanie z drukarki USB. Skoro tak twierdzi sprzedawca to jesli nie bedzie dzialac to spokojnie mozna oddac.
2. Sciaganie i zarzadzanie sciagniem na oryginalnym sofcie lezy na calego. Zapomnij.
dot. pyt. 3 - piszesz pewnie o wifi. Szyfrowanie WPA2-PSK z odpowiednio dlugim kluczem + filtrowanie MAC zalatwia sprawe.
dot. pyt. 4 duzo zalezy od ulozenia i grubosci scian. W moim przypadku mam tak ze w sypialni nie mam wifi (zakret i zelbet), natomiast 200 m od bloku sygnal dobry. Dodatkowo w oryginalnym systemie nie masz mozliwosci regulacji mocy wifi.
dot. pyt. 5 Jesli do tej pory ci to tak chodzilo to asus w tej sprawie nic nie pogorszy. Ale generalnie kazde lacze (prawie kazde Wink a szczegolnie asymetryczne) mozna "zabic" intensywnoscia nawiazywania polaczen w jednostce czasu.
dot. pyt. 7 Odpowiem krotko - latwo. Mi udalo sie to dwukrotnie. Raz w przypadku swojego sprzetu i tylko Pin9 mnie uratowal - nie bawilem sie w lacznosc poprzez COM. W drugim przypadku poniewaz to bylo w czasie wgrywania nowszej wersji oryginalu sprzet pojechal na gwarancji i wrocil nowy egzemplarz.
dot. pyt. 9 System alternatywny to linux. W zaleznosci od tego co sobie wgrasz masz albo system bez mozliwosci modyfikacji (Tomato, DD-WRT ?), albo calkowicie modulowy system (OpenWRT).

Reasumujac:
rozejrzalbym sie na twoim miejscu za czym innym. Moze ew. oddzielny router i oddzielny NAS (dysk sieciowy) z dobrze opracowanym systemem sciagania oraz obsluga drukarek na usb ?
Linksys E2000 Tomato 1.28 shibby's compilation
Linksys EA6700 FreshTomato
 
dodo02
Czyli, jesli dobrze zrozumialem, myslac o pozniejszej przesiadce na Open WRT moge zapomniec o pracy w WindowsieXP i jednoczesnym zarzadzaniu siecia/uzywaniu drukarki/sciaganiu plikow?

Jak czytalem w moim przypadku Tomato odpada z powodu braku obslugi USB :/

Czy sprawdzenie zasiegu sieci uzywajac dwoch laptopow i WIFI bedzie w miare wiarygodne? Ruter jest chyba silniejszy?
 
SlyT

Cytat

Czyli, jesli dobrze zrozumialem, myslac o pozniejszej przesiadce na Open WRT moge zapomniec o pracy w WindowsieXP i jednoczesnym zarzadzaniu siecia/uzywaniu drukarki/sciaganiu plikow?

Skad takie wnioski ?

OpenWRT WYMAGA znajomosci linuxa przynajmniej na srednim poziomie. Probowales kiedys pracowac na linuxie w trybie graficznym ? A instalowac cos ? Udalo sie ? Nie przerazalo cie ? Wszystko w OpenWrt robisz albo z poziomu konsoli (linii polecen) albo z WebUI (X-Wrt - polecam). Jako ze piszesz ze jestes poczatkujacy nie polecam OpewWRT. OpenWRT z racji swojej modulowosci pozwala na samodzielne dostosowanie systemu do wlasnych potrzeb. Okupione jest to pewnym wysilkiem zwiazanym z instalacja potrzebnych modulow, zaznajomieniem sie z dokumentacja, reczna edycja plikow ...

Mysle ze doswiadczenie z dwoma laptopami bedzie wiarygodne.
Linksys E2000 Tomato 1.28 shibby's compilation
Linksys EA6700 FreshTomato
 
dodo02
Wnioskowalem po tym:

Cytat

dot. pyt. 9 System alternatywny to linux. W zaleznosci od tego co sobie wgrasz masz albo system bez mozliwosci modyfikacji (Tomato, DD-WRT ?), albo calkowicie modulowy system (OpenWRT).

ale chyba rzeczywiscie zle Cie zrozumialem :/

Jedyny linux z jaki mialem stycznosc to ManDrake. Probowalem nim ratowac to co zostalo z moich danych gdy wywalilo mi dwa razy Windowsa wraz z partycjami. Niestety bootowalny z plyty, wiec malo co sie dalo w nim zrobic, bo po kazdej zmianie opcji (konfiguracja sieci, czy nagrywarek) trzeba bylo robic restart, a on nie zapisywal zmian (przynajmniej ja nie umialem tego zrobic). Jedyne do czego doszedlem i mi sie przydalo to instalacja i mapowanie pendrive, no i odzyskalem dane Grin . A tak to wygladal jak Windows...

Oczywsicie na poczatku bym nie instalowal OpenWRT. Nie jestem samobojca. Mnie nie przeraza to ze w celu prawidlowej konfiguracji bede musial usiasc do Linuxa i w nim pogrzebac. Nawet chetnie to obczaje na wypadek humorow windy, ale dla mnie wazne jest aby w codziennej pracy w WinXP moc szybko wydrukowac/zeskanowac, dodac pliki do sciagania jesli bede chcial wylaczyc kompa, albo wgrac wspolne oprogramowanie lub dane na dysk podlaczony do rutera. Jesli chodzi o parametry sieci to moze byc i Linux. Zalezy mi na latwosci i szybkosci obslugi podstawowych opcji i pracy dla wszystkich uzytkownikow w domu w Windowsie XP.
Edytowany przez dodo02 dnia 01-12-2007 23:30
 
arteq
@dodo02

niewiem czy dobrze Cie zrozumiałem w twoich odpowiedziech, ale system jaki jest na routerze a jaki na PC niema znaczenia! To czy zainstalujesz OpenWrt nie znaczy ze juz musisz na domowych PCtach linxua instalować, nic z tych rzeczy.

Sadze podobnie jak Kolega SlyT, albo 2 urzadzenia NAS +router, albo samodzielne dostosowanie Asusa do swoich potrzeb. Jeżeli chodzi o bezpieczenstwo WPA2 + MAC filter i z głowy. Sciaganie plików, tu jest gorzej. Asusowy system DownloadMaster kuleje, a nawet gorzej lezy :] Tutaj przydałaby sie rtorrent(BT) + wget4web(http). Jednak takie cos da sie zrealizować na OpenWrt lub (i nikt tego tu nie wspomina) Olegu, gdzie poczęści mamy cos z OpenWrt(pakiety, masa pakiet) i dobre GUI, z wsparciem drukarki, samby ftp. Pozatym niedawno wydano nowa wersje tego softu, gdzie poprawiono wiele buraków i jest to juz naprawe prawdziwy replacement dla oficjalnego softu. Dodam, ze Oleg to modyfikacja oficjalnego, Interfejs ten sam, Wgrywa się bez problemowow jednym kliknieciem. NIestety, jak ma sie jedno to brak drugiego - QoS czyli zarządzania pasmem takiego jake w Tomato czy OpenWrt. Jestem pewien, że bedziesz i Tobie potrzebny gdyż czytajac z postów lubisz ssać Wink pliki Smile A wiec łacze musiało by być w miare sprawiedliwie podzielone Smile

Kolejnym problemem jest brak Polskich wersji poradników jak zainstalować dysk, poakiety itd. Wiele osób stęka z tego powodu Wink Moze i jest to bariera. Sadze ze jezeli bedzie wiele takich osób to powinniśmy zrobic jakie sensowne FAQ i przetłumaczyć poradniki z forum wl500g.info.

Aha, jezeli sciagasz dużo i duże pliki chyba nie warto bawić sie w zadne p2p na asusie. Transfer z dysku USB na dysk PCta jest bardzo wolny wiem to z praktyki.
Pozdrawiam, Artur
http://digi-led.pl Elementy elektroniczne | urz?dzenia sieciowe | us?ugi informatyczne
http://openwrt.pl - Polskie Centrum OpenWrt
o p e n (your) r o u t e r . p l
 
dodo02
Mysle, ze bariere jezykowa raczej przeskocze Wink Tylko przy wgrywaniu softu wolalbym polegac na cudzych tlumaczeniach... ale kiedy to bedzie...

Cytat

niewiem czy dobrze Cie zrozumiałem w twoich odpowiedziech, ale system jaki jest na routerze a jaki na PC niema znaczenia! To czy zainstalujesz OpenWrt nie znaczy ze juz musisz na domowych PCtach linxua instalować, nic z tych rzeczy.


Czyli bede mogl po skonfigurowaniu np Oleg'a zarzadzac drukarka i ftp przez XP bez przelaczania sie miedzy systemami. Suuper Smile

Jesli chodzi o sciaganie to torentow poki co nie uzywam - tylko rapidshare i eMule, a to i tak w tej chwili zadko. Gorzej jak sie znajdzie cos duuuzego dlatego pytam o ten dysk i mozliwosc wklejania adresow z poziomu XP.

Cytat

Aha, jezeli sciagasz dużo i duże pliki chyba nie warto bawić sie w zadne p2p na asusie. Transfer z dysku USB na dysk PCta jest bardzo wolny wiem to z praktyki.


Chodzi o transfer dysk=>USB=>ruter ? Bo chyba potem to juz zalezy tylko od polaczenia sieciowego, a to jest szybkie? Czytalem ze ludzie tutaj podlaczaja nawet po 4 duze dyski. Skoro to tak wolno idzie to po co? Ja myslalem zeby wrzucic tam foty i multimedia zeby kazdy mogl sobie pouzywac bez ciaglego proszenia drugiej osoby zeby udostepnila. I jakies drobne programy jak HPnavigatora o ile bedzie on dzialal. Czy jest mozliwosc ze bede widzial ten dysk jako dodatkowy dysk systemowy, albo otoczenie sieciowe na wszystkich komputerach?

Tu mi sie jeszcze cos przypomnialo. Jesli podlacze dysk twardy pod wl-500gp to chyba musze go sformatowac w jakims Linuxowym systemie plikow i nie bede mogl przerzucac dowolnie danych? Wydaje mi sie to dosc dziwne i niepraktyczne, ale moze to pytanie jest poprostu glupie. Wiedze mam mala dlatego prosze o wyjasnienie Wink

Cytat

Sadze podobnie jak Kolega SlyT, albo 2 urzadzenia NAS +router

Czy takie rozwiazanie do domowych uzytkow obslugujace drukarke USB jest duzo drozsze? Nie wiem prawde mowiac jakiego sprzetu ewentualnie szukac, o jakich parametrach. O ruterach troche czytalem ale reszta...
Edytowany przez dodo02 dnia 02-12-2007 01:16
 
arteq
wgrywanie na dysk i sciaganie z dysku sieciowego jest wolne, gdyż procesor jest nieco wolny i samba moze sporo obciazyć. Innym wyjsciem jest postawienie ftpa i tym sposobem wgrywac i scagać pliki. Wada: niemożna bedzie ustawic jako dysku sieciowego na komputerze, tylko trzeba bedzi sie trzeba logować za kazdym razem. W przypadku samby bedzie moze ustawic jako dodatkowy dysk jednak kosztem transferu. Innym wyjsciem jest ostawienie NFS i modmontowac jako dysk sieciowy jednak wiem ze da sie to linuxie, ale czy w XP ?

Dysk koniecznie sformatowac w systemie plików ext3 lub nawet xfs. koniecznie swap ok 200-500mb.

Serwery NAS sa ostatnio dosc popularne i chetnie kupowane. niestety to dodatkowe koszta.Czasem sam serwer bez dysku kosztuje 500zł....
Pozdrawiam, Artur
http://digi-led.pl Elementy elektroniczne | urz?dzenia sieciowe | us?ugi informatyczne
http://openwrt.pl - Polskie Centrum OpenWrt
o p e n (your) r o u t e r . p l
 
sebiko
Witam i od razu chce podziekowac ArteQ za pomoc . Co do pomyslu spolszczenia instrukcji instalcji pakietów i formatowania dysku to bardzo dobry pomysl. Sam mam problem z sformatowaniem dysku jak również pakietów(choć pakiety można za pomocą www, Prawda?).
inna ważna kwestia to wydanie jakiegos faq dotyczącego samych ustawień w opewrt. Dam przykład z oprogramowaniem appro. Twórcy wydali książkę dotyczącą wielu ustawen, parmetrów itp.Nie ukrywam, iz książka bardzo mi pomogla!!!. w chcwili obecnej mam ovislinka z appro ale chce go zamienic na asusa ze względu na możliwosci ściagania danych i drukarki.
wydaje mi sie ze takie poradniki ułatwiły by życie nie tylko lamerow ale jak i również Wam tj. arteQ i obsy.mielibyscie zdecydowanie mniej głupich pytań np. ode mnieGrin
pozdro i jakie sa wasze opinie????
 
sebiko
dodo02 instaluj openwrt z www sama instaacja jest bardzo prosta
 
SlyT

Cytat

ArteQ napisał/a:
Innym wyjsciem jest ostawienie NFS i modmontowac jako dysk sieciowy jednak wiem ze da sie to linuxie, ale czy w XP ?


Da sie.
Linksys E2000 Tomato 1.28 shibby's compilation
Linksys EA6700 FreshTomato
 
arteq
@sebiko Co do OpenWrt to jest projekt openwrt.pl Smile Tak sie zajrzyj tam, a napewno cos sie dowiesz Smile Mysle zeby zrobic cos na bazie Olga, Soft jest niezły i na serwer NAS nadaje się w sam raz Smile(rym nie zamierzony Pfft) Tez cos na bazie wiki. Planuje postawić na serwerze openwrt.pl, gdyż szkoda troche kasy na nastepny serwer Pfft Co prawda koszta nie duze, ale zawsze cos Smile
Pozdrawiam, Artur
http://digi-led.pl Elementy elektroniczne | urz?dzenia sieciowe | us?ugi informatyczne
http://openwrt.pl - Polskie Centrum OpenWrt
o p e n (your) r o u t e r . p l
 
sebiko
witam takie pytanko gdzie moge sasiadce zmniejszyc lacze jej ip to 192.168.1.11 mam kamikaze z xwrt?
 
arteq
http://artekw.cerbero.pl/oleg/index.php Zalązek FAQ Pfft
Pozdrawiam, Artur
http://digi-led.pl Elementy elektroniczne | urz?dzenia sieciowe | us?ugi informatyczne
http://openwrt.pl - Polskie Centrum OpenWrt
o p e n (your) r o u t e r . p l
 
sebiko
a jakie tam jst hasllo zeby wejsc
 
dodo02

Cytat

ArteQ napisał/a:Dysk koniecznie sformatowac w systemie plików ext3 lub nawet xfs. koniecznie swap ok 200-500mb


Czy majac taki system plikow bede mogl dzialac na dysku Windowsem, chociazby uzywajac FTPa? Bedzie go widzial?

Cytat

SlyT napisał/a:

Cytat

ArteQ napisał/a:
Innym wyjsciem jest ostawienie NFS i modmontowac jako dysk sieciowy jednak wiem ze da sie to linuxie, ale czy w XP ?


Da sie.


Gdzies czytalem ze sa problemy z dzialaniem tego systemu plikow. Czy to prawda?

Cytat

ArteQ napisał/a:
Serwery NAS sa ostatnio dosc popularne i chetnie kupowane. niestety to dodatkowe koszta.Czasem sam serwer bez dysku kosztuje 500zł....


Shock no nie powiem... jak do domowego uzytku to troche nie na moja kieszen Sad Wiec chyba jednak sprobuje i sie pomecze z asusem.

Caly czas moje obawy budzi drukarka. Niby dystrybutor powiedzial ze kazda bedzie dzialac jak ja odpowiednio podlacze, ale dlaczego w takim razie w tabeli zgodnosci sa czerwone krzyzyki? W dodatku pare osob mi powiedzialo ze zdarzalo sie ze produkty HP nie dzialaly nawet na zwyklych PrintServerach, bo nie wszystkie HP sa przystosowane do pracy w sieci. I na jakiej podstawie mialbym go potem zwrocic, bo zapewnienie dystrybutora jest tylko ustne Smile a info na stronie nie obejmuje mojego modelu.

Jeszcze dwa miesiace temu na warszawskiej gieldzie elektronicznej na GUSie w kazdym sklepiku byl wl-500 i (mysle) byla mozliwosc przetestowania. Teraz polowa sprzedawcow robi wielkie oczy jak pytam o ten model. Czy znacie jakis sklep w Wawie gdzie bym mogl podejsc z drukarka i przetestowac zgodnosc z wl-500gP (oczywiscie na oryginalnym sofcie)? A moze jest taka osoba na forum z ktora moglbym sie ustawic? (wiem to pytanie jest troche bezczelne Smile )
 
obsy

Cytat

dodo02 napisał/a:

Czy majac taki system plikow bede mogl dzialac na dysku Windowsem, chociazby uzywajac FTPa? Bedzie go widzial?
[quote]

Chyba mylisz pojęcia. FTP to ftp, nie ma znaczenia jaki system plików jest pod nim. Będzie działać.

[quote]

Gdzies czytalem ze sa problemy z dzialaniem tego systemu plikow. Czy to prawda?



Do tej pory miliony systemów typu *unix posługuje się tym. Więc jak myślisz?

Cytat


Caly czas moje obawy budzi drukarka. Niby dystrybutor powiedzial ze kazda bedzie dzialac jak ja odpowiednio podlacze, ale dlaczego w takim razie w tabeli zgodnosci sa czerwone krzyzyki? W dodatku pare osob mi powiedzialo ze zdarzalo sie ze produkty HP nie dzialaly nawet na zwyklych PrintServerach, bo nie wszystkie HP sa przystosowane do pracy w sieci. I na jakiej podstawie mialbym go potem zwrocic, bo zapewnienie dystrybutora jest tylko ustne Smile a info na stronie nie obejmuje mojego modelu.


To znaczy że nie działa Smile. Przecież dystybutor nie zna wszystkich konfiguracji sprzętowych. Co miał Ci powiedzieć, żebyś sprzętu nie kupował Smile.

A tak serio - generalnie ten printserver jest przezroczysty i robi za "głupi" konwerter adres_ip -> port USB (tak więc drukujesz na adresPfftort a nie usb). _Powinno_ działać, ale z racji zwalonych protokołów obsługi (zwłaszcza w hp) rożnie to działa. Może, ale nie musi. Jak nie podłączysz to się nie przekonasz.
Masz niepotrzebny ruter, uszkodzony czy nie - ch?tnie przygarn? go.
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt
http://openrouter.info
 
arteq
teoretycznie kazda drukarka USB bedzie działac. Print serwer działa na pakiecie p910nd
Pozdrawiam, Artur
http://digi-led.pl Elementy elektroniczne | urz?dzenia sieciowe | us?ugi informatyczne
http://openwrt.pl - Polskie Centrum OpenWrt
o p e n (your) r o u t e r . p l
 
arteq

Cytat

sebiko napisał/a:
a jakie tam jst hasllo zeby wejsc


hasło do przegladania nie jest potrzebne, tylko edycja jest zablokowania. Tak mi sie zdaje...
Pozdrawiam, Artur
http://digi-led.pl Elementy elektroniczne | urz?dzenia sieciowe | us?ugi informatyczne
http://openwrt.pl - Polskie Centrum OpenWrt
o p e n (your) r o u t e r . p l
 
dodo02

Cytat

obsy napisał/a:

Cytat

dodo02 napisał/a:

Czy majac taki system plikow bede mogl dzialac na dysku Windowsem, chociazby uzywajac FTPa? Bedzie go widzial?
[quote]

Chyba mylisz pojęcia. FTP to ftp, nie ma znaczenia jaki system plików jest pod nim. Będzie działać.

[quote]

Gdzies czytalem ze sa problemy z dzialaniem tego systemu plikow. Czy to prawda?



Do tej pory miliony systemów typu *unix posługuje się tym. Więc jak myślisz?



Jak wczesniej pisalem, nie planuje spedzac za duzo czasu na Linuxie. Szczerze mowiac to narazie w ogole nie zamierzam tym bardziej, ze czytalem, iz Oleg`a mozna instalowac z Windowsa. Chodzilo mi o to, ze korzystajac z Windowsa nie bede widzial partycji dysku ktory podlacze do wl-500gP. Znalazlem w sieci taki program:

Ext2 Installable File System For Windows
http://www.fs-driver.org/index.html

Opini o nim nie za wiele, ale mam nadzieje, ze nie ma skutkow ubocznych na partycjach Windowsa. Moze jestescie w stanie polecic cos jeszcze co by rozpoznawalo takze inne systemy linuxowe, tak na przyszlosc? Czy istnieja jakies sposoby zeby ruter odczytywal partycje NTFS czy FAT32? Chodzi o to zeby nie formatowac pendrivea, jesli to on by robil za dysk.

Mam jeszcze pytanie odnosnie samego alternatywnego softu i jego modyfikacji. Oleg`a mozna instalowac przez Windowsa i dolaczone oprogramowanie Asusa (to bezpieczne?). A jak jest z innymi softami i ewentualnymi modyfikacjami? Tez mozna to robic bez Linuxa? Czy istnieje mozliwosc jakiegos testowania softu na Linuxie zanim sie go wysle na ruter, tak zeby nie dzialac w ciemno modyfikujac program? Pewnie zanim to sprawdze minie jeszcze duuuzo czasu, ale wole juz teraz zapytac Smile
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 4

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,510,278 unikalnych wizyt