18 Maja 2024 17:13:41
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [MOD] FreshTomato-MI...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· [Howto] Xpenology na...
· Takedown 2000
· [HOWTO] Kompilacja "...
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [870]
· [MOD] FreshTomato... [405]
· [Howto] Xpenology... [30]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.219.73.146
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
qos i problemy z transferem wewnatrz sieci.
mateu07
Witam,
Mam kolejne pytanko. Czy idzie ustawic tomato tak, aby QoS przycinal tylko polaczenia wychodzace poza siec lokalna? Aktualnie przy wlaczonym Qos przycina mi wszystko niezaleznie od tego czy jest to transfer wewnatrz sieci czy na zewnatrz.
Mam taki uklad - serwerek z podlaczonym modemem od neta (192.168.2.1) - wrt54g (lan 192.168.1.1) (wan 192.168.2.1) - komputerki w sieci.
I aktualnie przy wlaczonym QoS przycina mi transfer z serwerka do kompow w sieci do tych 50kb/s a czasami nizej...
Idzie jakos to obejsc?
 
cshogun
Problemem jest to że nie do końca zrozumiałeś czym dla routera jest LAN, a czym WAN. Wszystko podłączone do routera przez port WAN to WAN, łącznie z Twoim serwerem, wiec QoS go obejmuje.

Chcesz żeby serwer był jednocześnie w WAN (udostępniał Internet i korzystał z QoS) i LAN (inne usługi), więc trzeba zrobić to troche inaczej. Można ustawić 2 adresacje na 1 karcie w serwerze i dopisać statycznie odpowiednie reguły routingu w routerze, a następnie postawić odpowiednie usługi na odpowienich adresach, ale jeśli nie jesteś w tym biegły to proponuję następujące rozwiązanie:
- wstawić w serwer 2 karty sieciowe;
- udostępnić net z modemu na 1 kartę i ustawić jej adres 192.168.2.1;
- na 2 karcie ustawić jakiś adres z sieci 192.168.1.0 (LAN);
- podłączyć kartę 1 do portu WAN w routerze, a kartę 2 do LAN;
- usługi które udostępniasz w LAN stawiać tylko na adresacji LAN;
- łącząc się do serwera z LAN korzystać tylko z adresu LAN.

Powinno zadziałać - w razie problemów pisz.
 
cshogun
Jeszcze jedna korekta - oczywiście serwer nie może mieć tego samego adresu karty 1 co port WAN w routerze (a tak było w Twoim poście). Serwer ustaw na 192.168.2.1, a WAN w routerze na 192.168.2.2 z gateway na 192.168.2.1. Wink
 
at0mizer
mam prawie tak samo zrobionego neta -

mam wrt54gl ktory wychodzi na wan do dsl
router jest podlaczony do switcha a do niego dopiero podpiety cały lan
w routerze ustawione static ip
czy ustawienia qos działa tez na wewnetrzny lan skoro smiga na switchu a tylko internet "przechodzi" przez router ??
bo już sam nie wiem ... Grin
Router: 2xWRT54GL v1.1 + Tomato 1.06 pl
VoIP: PAP 2T
HQ: g k8nsu 4GB m + 1,2 TB HDD 3.5"
LAN: 2 Mb CIR
 
cshogun
Co do ostatniej wypowiedzi, to można ją różnie zrozumieć:
- piszesz że masz dsl na WAN, czyli rozumiem że modem, a nie serwer z modemem (czyli inna sytuacja niż u kolegi);
- router jest podpięty do switcha, ale patrząc na powyższe to przez port LAN zapewne (czyli inna sytuacja niż u kolegi, który ma na 99% serwer podpięty na porcie WAN);
- static IP, czy dynamic to bez znaczenia, chodzi o adresację i routing;
- qos standardowo nie działa na LAN, chyba że masz skrypty.
Przy Twojej konfiguracji problem nie istnieje.

Problemem kolegi "mateu07" jest że połączył udostępnianie Internetu z usługami dla LAN na 1 maszynie, a routerem nie jest ta maszyna tylko WRT54GL, więc musi sie do niej dostać od 2 stron w inny sposób (albo przez jedną kartę, ale wtedy trzeba ręcznie ustawić routing). HOWGH Wink
 
cshogun
Jeszcze jedno do "at0mizer" - nawet jeśli masz router podpięty przez WAN do switcha, to chodzi nadal o adresację, tzn. jeśli komputery są w adresacji LAN to będą obsłużone przez router jako LAN, modem DSL jest w adresacji WAN i router będzie go widział jako WAN. Ale i tak potwierdzam że nawet w takim wypadku problem Ciebie nie będzie dotyczył ponieważ nie łączysz usług LAN i WAN na jednej maszynie.
 
robsonn
cshogun staraj się edytować posty, a nie umieszczać jeden pod drugim. Wątek będzie dzięki temu bardziej przejrzysty. Opcja edit, na górze każdego posta po zalogowaniu Wink
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
cshogun
OK - nie zwróciłem uwagi na przycisk, zastosuję się.
 
mateu07
W takim wypadku musialbym miec w serwerze 3 karty sieciowe...
-dsl
-router
-siec
Sprobuje sie do tego zastostowac.
Nastepne pytanie - dlaczego nawet jezeli wylacze QoS transfer wewnatrz sieci wynosi tylko max 3-4 mbps?
WRT wiecej nie wyciagnie?
 
cshogun
Ad 1) 3 karty, albo 2 tak jak masz, ale na jednej podwójna adresacja i ręcznie ustawiony routing w WRT dla nowej trzeciej adresacji. prościej 3 karty jak nie czujesz sie dobrze w ustawianiu routingu.
Ad 2) Rozumiem że chodzi o sieć radiową. Jeżeli tak to możesz wyciągnać teoretyczne 54 Mbps (jesli nie używasz WDS), ale 2 sprawy - moc sygnału klientów musi być odpowiednia i nie może być kart z 802.11b (czyli pracujesz w "G only") i włączonego "CTS Protection" (koniecznego przy "mixed mode"). Przy tych założeniach i odliczeniu narzutu komunikacyjnego wyciągniesz koło 6,5 MB/s (52 Mbps). Co do QoS w Tomato, to nie dotyczy transferu po LAN, tylko LAN<->WAN.
 
mateu07
Mhm....
Chodzi o kabelek...
Po wypieciu routera wszystko wraca do 100 mbps...
Jak to rozumiec? Jakies uszkodzenie routera?
 
cshogun
Czyli obydwa urządzenia podpięte do portów LAN tak ??

Może być uszkodzenie portu w routerze - był już taki wątek na forum i kolega musiał wymienić router. Przepnij na inne porty kable i sprawdź szybkość. Sprawdź tez obydwa kable przy bezpośrednim podłączeniu urządzeń (jeśli masz auto MDI/MDI-X.)

Może być też sytuacja w której jeden z komputerów pomiędzy którymi przesyłasz dane ma inny zakres adresacji - wtedy ruch przechodzi przez router, co go spowalnia (ale nie powinno aż tak), ale bez odpowiednich wpisów routingu taki ruch nie powinien w ogóle być możliwy, czyli raczej to nie ma miejsca.
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 15

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
12-05-2024 18:22
Ma ktos sim Plus lub Plush? Mam kod to terabajta danych na 30 dni z blikomanii Smile

RaTaJ
10-05-2024 15:43
Czy intel n100 4x 3,40Ghz z Intel HD i DDR5 byłby dobry, widziałem za 550zł z 8gb ram i ssd 512gb?

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

72,082,176 unikalnych wizyt