05 Maja 2024 01:35:49
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [22]
· konfiguracja rout... [10]
· nju swiatło pytania [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.139.82.23
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
QoS po raz enty... problem
Tocki
Witam
Łacze: DSL od tepsy 4000/512 - dziele na 9 osob
WRT54GL - tomato 1.06

Strony WWW chodzą mi dosc wolno z włączonym QoS - (wczesniej jakos chodzilo to lepiej).... Nizej przedstawiam moja konfiguracje ? Mial bym ogromna prosbe do Was ,prosil bym o napisanie co jest nie tak z moja konfiguracja? co powinienem zmienic? czy dobrze podzielilem lacze ?

images29.fotosik.pl/4/1ff84c78e7dfb278m.jpg
images24.fotosik.pl/4/29ec34bf4817d423m.jpg
images29.fotosik.pl/4/2ee2b558ba38229cm.jpg
images30.fotosik.pl/4/7ddf64ce074851d2m.jpg
Edytowany przez Tocki dnia 22-06-2007 19:43
z prochu powstales iw proch sie obrocisz
 
qba
wyczyść NVRAM poustawiaj internet i
1. wyłacz QOS i wywal skrypt i sprawdz jezeli dziala tak jak powinno to patrz dalej
2. wlacz qos na domyślnych ustawieniach jezeli dziala nadal dobrze patrz dalej
3. poustawiaj Statyczne IP i wygeneruj jeszcze raz skrypt tylko ja bym proponował go wygenerować bez UPLOADU bo tym zajmuje się QOS Wink


 
Tocki

Cytat

qba napisał/a:
wyczyść NVRAM poustawiaj internet i
1. wyłacz QOS i wywal skrypt i sprawdz jezeli dziala tak jak powinno to patrz dalej
2. wlacz qos na domyślnych ustawieniach jezeli dziala nadal dobrze patrz dalej
3. poustawiaj Statyczne IP i wygeneruj jeszcze raz skrypt tylko ja bym proponował go wygenerować bez UPLOADU bo tym zajmuje się QOS Wink




A jakie to sa domysle Grin
Limit pasma przychodzącego mam -brak czyli wyłączone.

A co dokladnie mam zle na tych ustawieniach ?
z prochu powstales iw proch sie obrocisz
 
qba
a jak podepniesz się pod modem od DSL to dziala o wiele lepiej ?
 
Tocki

Cytat

qba napisał/a:
a jak podepniesz się pod modem od DSL to dziala o wiele lepiej ?


a.d. duzo lepiej..

bez q0s strony chodza szybko nawet jak mam 400 kilo na utorencie... ale u innych to tragicznie Grin

ADD

moze w Wychodzace Lacze zle poustawialem % albo w skrypcie Robsona ? jak myslisz



edit qba: używaj opcji EDIT
Edytowany przez qba dnia 22-06-2007 22:48
z prochu powstales iw proch sie obrocisz
 
qba
sprobuj wywalic tą rzecz w QOS co jest TCP/UDP 1024-65500 ktora jest na LOW wywal ją calkiem
 
tom78

Cytat

Tocki napisał/a:
a.d. duzo lepiej..

bez q0s strony chodza szybko nawet jak mam 400 kilo na utorencie... ale u innych to tragicznie Grin

a co w tym dziwnego jak w skrypcie ustawiłeś sobie najwyższy prio. i nie ograniczyłeś sobie upload - czyli wg. mnie przejmujesz ludziom cały upload i download (najwyższy prio.) więc QoS co ma priorytetować ?

ps. szczerze powiem że gdyby miał takiego admina to bym go zatłukł łyżeczką do herbaty B)
Asus RT-AC87U OFW
Asus RT-N66u Merlin
2xWRT54GL Tomato v1.28
Qnap TS-112
 
Tocki

Cytat

tom78 napisał/a:

Cytat

Tocki napisał/a:
a.d. duzo lepiej..

bez q0s strony chodza szybko nawet jak mam 400 kilo na utorencie... ale u innych to tragicznie Grin

a co w tym dziwnego jak w skrypcie ustawiłeś sobie najwyższy prio. i nie ograniczyłeś sobie upload - czyli wg. mnie przejmujesz ludziom cały upload i download (najwyższy prio.) więc QoS co ma priorytetować ?

ps. szczerze powiem że gdyby miał takiego admina to bym go zatłukł łyżeczką do herbaty B)


to sa dane tylko czasowe - testowe ;] A co sadzisz o rescie ustawien ? w q0s jak i w skrypcie ?
Edytowany przez Tocki dnia 23-06-2007 00:01
z prochu powstales iw proch sie obrocisz
 
Tocki

Cytat

qba napisał/a:
wyczyść NVRAM poustawiaj internet i
1. wyłacz QOS i wywal skrypt i sprawdz jezeli dziala tak jak powinno to patrz dalej
2. wlacz qos na domyślnych ustawieniach jezeli dziala nadal dobrze patrz dalej
3. poustawiaj Statyczne IP i wygeneruj jeszcze raz skrypt tylko ja bym proponował go wygenerować bez UPLOADU bo tym zajmuje się QOS Wink




wspomniales bez UPLOADU - czyli w skrypcie (4.jpg) tam gdzie UL max mam dac wszystkim "-" ?
z prochu powstales iw proch sie obrocisz
 
tom78
było już pisane wiele razy - download skryptem, upload QoS - mam tak zrobione i wszystko śmiga (czasami się uTorrent przebije kilkoma niesklasyfikowanymi połączeniami ale tragedii nie ma). Wygeneruj skrypt download'u wszystkim równo a QoS jak ustawić masz w kilku tematach.
Asus RT-AC87U OFW
Asus RT-N66u Merlin
2xWRT54GL Tomato v1.28
Qnap TS-112
 
Tocki

Cytat

tom78 napisał/a:
było już pisane wiele razy - download skryptem, upload QoS - mam tak zrobione i wszystko śmiga (czasami się uTorrent przebije kilkoma niesklasyfikowanymi połączeniami ale tragedii nie ma). Wygeneruj skrypt download'u wszystkim równo a QoS jak ustawić masz w kilku tematach.


A mogl bys mi podeslac screeny z twoich ustawien.. sprobuje sie wzorowac na nich.
z prochu powstales iw proch sie obrocisz
 
adams
Wydaje mi się, że:
(Zmiany tylko dla wychodzących)
1. Napewno nie ucinaj pasma dla połączeń wychodzących z klasy Wysoki (zmiana 98% na 100%), tam mas ustawione www.
2. Dorzuć może kosztem Średniej klasy, gdzie jest tylko gg i poczta pare procent pasma dla klasy Wysoki (zmiana Klasy sredniej z 15% na 10%, zmiana klasy Wysoki z 25% na 30%)
3. Nie ograniczaj pasma dla połączeń wychodzących jeśli nie trzeba. Wydaje mi sie, że dobrze jest ograniczać pasmo wychodzące tylko dla usług typu p2p, itp. gdzie non stop inne hosty w Internecie zasysają jakieś pakiety z Twojej sieci. A tam gdzie potrzeba pasma ad-hoc na krótką bardzo chwilę, np. request http, nie ma konieczności ucinania pasma, gdyż taki ruch trwa ułamek sekundy.

(Zmiany dla przychodzące)
1. Jeżeli nie masz zamiaru dzielic ruchu wgzględem usług (nieużytkowników). Należy oczywiście ustawić w qos odpowiedni podział.
Jeżeli chcesz wykonać podział wzgłedem uzytkowników sieci, to ten skrypt robsona chyba to załatwi i nie ustawiaj nic w qos w tomato dla ruchu przychodzącego.

2. Ja bym porozmawiał z użytkownikami w sieci, z jakich usług korzystają i postarał się zoptymalizować ustawienia wg ich potrzeb.
Qos nie polega napewno na przekopiowaniu od kogoś konfiguracji na podstawie jego screenów, tylko na starannym przeanalizowaniu wlasnych potrzeb i dostosowanie ustawień do nich. Np. jeśli 9 osób w Twojej sieci korzystałoby z 8h/dobe z uusług np. VPN gdzieś tam do Internetu, wówczas Twoje ustawienie pogrążyłoby ich zupełnie.

Polecam przeczytać Qos z Tomato-wiki, ja przeczytałem raz i odrazu zrozumiałem o co w tym biega. Kiedyś bawiłem się na linuxach samym ograniczaniem pasma, bez priorytetyzowania.
WRT54GS v1.0 - Tomato, niebawem OpenWrt.
 
Tocki
Czy teraz jest lepiej ? tak powinno byc duzo niesklasyfikowanych w dystrybucji polaczen ? W skrypcie ma tak byc UL OFF ? Czy nie za malo dalem DL Gwar dla uzytkownikow?
dodam ze port(niesklasyfikowany ) 61364 to port utorrenta jak do sklasufokowac? co dodac do klasyfikacji? wczesniej mialem to DST port - 1024-65535 ale qba napisal zebym to usunal .. wiec musze to dodac z powrotem ?
images29.fotosik.pl/6/92b49317e9a7c629m.jpg

images29.fotosik.pl/6/b5850c9e70ce22a8m.jpg

images25.fotosik.pl/6/a1e9b48ba69f314am.jpg

images27.fotosik.pl/6/945977d4d24447cbm.jpg

dlaczego port 80 jest niesklasyfikowany a za chwile pisze Wysoki ? ICMP ma byc off?
images26.fotosik.pl/6/aab72fa74d0cf125m.jpg

A moze tak ? co mam zrobic z limitem ? wylaczyc kazdemu ? DL gwar mzoe byc tak ?
images28.fotosik.pl/6/5f30e634685ff412m.jpg

dodalem TCP/UDP
Dst Port: 1024-65535 i wyglada to strasznie ;/ bez tego wiecej niesklasyfikowanych
images29.fotosik.pl/6/344c94a8af7190c2m.jpg


PS.

qba ,adams i tom78 prosil bym o pokazanie sceny z swojego skryptu i klasyfikacji Smile
Edytowany przez Tocki dnia 25-06-2007 08:21
z prochu powstales iw proch sie obrocisz
 
qba
ja nie uzywam skryptu bo nie potrzebuje a w QOS-ie mam standard plus moze 3-4 dodane opcje Wink
 
Tocki

Cytat

qba napisał/a:
ja nie uzywam skryptu bo nie potrzebuje a w QOS-ie mam standard plus moze 3-4 dodane opcje Wink


rozumiem mi chyba potrzeba uzywac Grin u mnie p2p to codziennosc ;d

a co sadzisz o tych scenach wyzej ? mogl bys sie wypowiedziec o ustawieniach itp ;]


A jeszcze jedno a tu pamietam ze cos zmienialem ale nie wiem co dobrze jest?
images26.fotosik.pl/6/c4d4dd9e95ed7f10m.jpg
Edytowany przez Tocki dnia 25-06-2007 10:06
z prochu powstales iw proch sie obrocisz
 
adams
Ogólnie dużo pytań Wink I powoli zaczyna się robić z tego wiele niepotrzebnych problemów odnośnie konfiguracji. W sumie nie zapytałem, a czy bez qos wszystko chodzi lepiej ?? qba ma rację, jeśli bez qos chodzi wszystko dobrze i nikt nie narzeka na jakość usług, nie powinno się tego używać, to zawsze dodatkowe cykle zegara procesora, i być może niepotrzebne obciażanie ruterka. Proponuję wyłączyć qos i użyć jedynie skrytpu do zarządzania pasmem (ustawić ponownie upload) i porównać wydajność w działaniu sieci względem oczekiwań co do poprawnego działania usług (włączenie p2p, i jednoczesna rozmowa przez skype i oglądanie np stron www), następnie proponuje to samo wykonać z właczonym qos.
Poniżej przedstawiam moją konfigurację (ustawienia dostosowane do moich potrzeCool.
img225.imageshack.us/img225/2725/untitled1ju6.th.jpg
img98.imageshack.us/img98/9541/untitled2tk6.th.jpg
img266.imageshack.us/img266/5212/untitled3ja2.th.jpg
img266.imageshack.us/img266/9357/untitled4yx8.th.jpg

No i należy pamiętać ze qos działa dla pakietów opuszczających ruter. Pakiety do rutera nigdy nie są klasyfikowane. Ponadto jeśli jakis pakiet jest nie klasyfikowany, a powinien, to znaczy że na tę klasę trzeba ustawić większą liczbę procent w gwarantowanym pasmie kosztem innego.

I na zakończenie jeszcze raz powtórzę, jeśli nie mamy pewności jak dokładnie skonfigurować qos adekwatnie do potrzeb, ustawiamy - testujemy -ustawiamy-testujemy i tak w kółko, aż znajdziemy najlepsze ustawienie, dobrze uczyć się jest na własnych wnioskach.
WRT54GS v1.0 - Tomato, niebawem OpenWrt.
 
luk-a-sz
IMHO QoS jest potrzebny dla tych "adminów" którzy mają mały upload, bo wtedy trzeba się martwić o jego zapchanie.

A jeśli ktoś ma łącze symetryczne to spokojnie kształtuje upload skryptem. Rozumiem, że jest to krzywdzące dla innych bo nie wykorzystają możliwości uploadu. Ale popatrzmy na to ze strony odbiorcy:
np.
dostaje łącze 500/250. Wydaje mi się, że to uczciwa propozycja Smile
Ja B) nie mam kształtowanego upa i mogę go sobie wykorzystywać do woli, oczywiści tak żeby innym nie przeszkadzać.

Niestety pewnie na wakacjach będę zakładał małą sieć na jakimś dsl lub coś w ten deseń i wtedy na pewno wrócę do tego tematu Wink

ps. łączą symetryczne górą WinkSmileGrin
 
Tocki

Cytat

adams napisał/a:
Ogólnie dużo pytań Wink I powoli zaczyna się robić z tego wiele niepotrzebnych problemów odnośnie konfiguracji. W sumie nie zapytałem, a czy bez qos wszystko chodzi lepiej ?? qba ma rację, jeśli bez qos chodzi wszystko dobrze i nikt nie narzeka na jakość usług, nie powinno się tego używać, to zawsze dodatkowe cykle zegara procesora, i być może niepotrzebne obciażanie ruterka. Proponuję wyłączyć qos i użyć jedynie skrytpu do zarządzania pasmem (ustawić ponownie upload) i porównać wydajność w działaniu sieci względem oczekiwań co do poprawnego działania usług (włączenie p2p, i jednoczesna rozmowa przez skype i oglądanie np stron www), następnie proponuje to samo wykonać z właczonym qos.
Poniżej przedstawiam moją konfigurację (ustawienia dostosowane do moich potrzeCool.
img225.imageshack.us/img225/2725/untitled1ju6.th.jpg
img98.imageshack.us/img98/9541/untitled2tk6.th.jpg
img266.imageshack.us/img266/5212/untitled3ja2.th.jpg
img266.imageshack.us/img266/9357/untitled4yx8.th.jpg

No i należy pamiętać ze qos działa dla pakietów opuszczających ruter. Pakiety do rutera nigdy nie są klasyfikowane. Ponadto jeśli jakis pakiet jest nie klasyfikowany, a powinien, to znaczy że na tę klasę trzeba ustawić większą liczbę procent w gwarantowanym pasmie kosztem innego.

I na zakończenie jeszcze raz powtórzę, jeśli nie mamy pewności jak dokładnie skonfigurować qos adekwatnie do potrzeb, ustawiamy - testujemy -ustawiamy-testujemy i tak w kółko, aż znajdziemy najlepsze ustawienie, dobrze uczyć się jest na własnych wnioskach.


Dzieki, bardzo mi to pomoglo....chodzilo wszytko pieknie.. az tu nagle znowu cos sie pokrecilo..WWW chodza mi duzo duzo lepiej.. ale czy ta klasyfikacja ma byc taka ?wszytko prawie NISKIE.. czemu ? przeciez jest sklasyfikowane ? a moze to ma byc tak ?

images30.fotosik.pl/8/fe0205d8a1cfc7dem.jpg
images28.fotosik.pl/8/aee45c81ba0e142dm.jpg
images29.fotosik.pl/8/719ba21ecac1a578m.jpg
z prochu powstales iw proch sie obrocisz
 
adams
Teraz jest bardzo dobrze. Zauważ że pakiet niesklasyfikowany trafia zawsze do domyślniej kolejki. W twojej konfiguracji domyślna klasa to Niski, zatem wszystko jest dobrze i prawidłowo. Uważam że mimo bardzo nielicznej grupy nieklasyfikowanych pakietów, ustawienia masz bardzo dobre i tak zostaw, nie zmieniaj.
Jak widzisz optymalna konfiguracja, nie zawsze wiąże się ze sklasyfikowaniem każdego pakietu, tak jak wspomniałem poprzednio rozsądne ustawienie i testowanie to jedna z słusznych dróg do sukcesu w qos.
WRT54GS v1.0 - Tomato, niebawem OpenWrt.
 
Tocki

Cytat

adams napisał/a:
Teraz jest bardzo dobrze. Zauważ że pakiet niesklasyfikowany trafia zawsze do domyślniej kolejki. W twojej konfiguracji domyślna klasa to Niski, zatem wszystko jest dobrze i prawidłowo. Uważam że mimo bardzo nielicznej grupy nieklasyfikowanych pakietów, ustawienia masz bardzo dobre i tak zostaw, nie zmieniaj.
Jak widzisz optymalna konfiguracja, nie zawsze wiąże się ze sklasyfikowaniem każdego pakietu, tak jak wspomniałem poprzednio rozsądne ustawienie i testowanie to jedna z słusznych dróg do sukcesu w qos.


Ok dzieki Smile bardzo mi sie przydala twoja rada .. ale pytanko co zrobi z tymi portami od 1024-65535 ? ich nie dawac ? przydzieli je gdzies? utorrent moj kozysta z portu 61364 jego gdzies przydzieli ? ...przydziela mi go do klasy Niski: TCP 192.168.1.100 61364 89.174.34.12 (89.174.34.12) 3000 Niski . dlaczego ? przeciez mam p2p wszystkie do klasy najnizszej
Edytowany przez Tocki dnia 26-06-2007 22:24
z prochu powstales iw proch sie obrocisz
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,571,407 unikalnych wizyt