24 Listopada 2024 23:06:42
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· DIR868l OFW asus vs ...
· Nowe routery: UX, UC...
· [S] Asus RT-AC56U
· Szukam zaproszenia n...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Asus RT-AC5300 ,prob...
· archer c6 v3.20
· [S] Nighthawk R7000P...
· [S]Asus RT-AC5300 - ...
· Tanie N100 na promce...
· net z telefonu wifi+...
· Tomato - bugi/proble...
· HUAWEI z światłowodem
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· rt-ax88upro częste ...
· [Howto] Xpenology na...
· Jaki router pod Open...
· Ruter z tomato
· Czy to jeszcze NAS?
· RT AC66U B1
Najpopularniejsze obecnie wątki
· DIR868l OFW asus ... [11]
· Nowe routery: UX,... [0]
· [S] Asus RT-AC56U [0]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [219 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 419
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.188.59.124
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: HOME MEDIA :: » Technologia VoIP
 Drukuj wątek
VoIP w telefonie komorkowym z Symbianem S60v3
megon
Witam wlasnie sobie skonfigurowalem doste do VoIP przez telefon komorkowy Nokia E65 - dziala to bardzo fajnie - usluge wlaczylem w newfon.pl

Dostep do sieci dialog 2 Mbity - ruter Linksys WRT54GL + pomidorek

Podam przyklad takiej isstalacji ( zrodlo : forum.symbianos.pl )

"Testy VOIP Nokia E60
Smartfon E60 jest jednym z pierwszych z serii biznesowych telefonów obsługujących telefonię internetową. W testach telefonu skupimy się tylko na jednej funkcjonalności a mianowicie wbudowanym kliencie SIP obsługującym rozmowy przez Internet w tech-nologii VOIP.
Postanowiliśmy także uzupełnić testy o bardzo szczegółowy przewodnik po konfigu-racji kont SIP na telefonie, ponieważ ustawienie poprawnie działającego konta nie jest rzeczą prostą (szczególnie dla zwykłego użytkownika) a niestety ani załączony do tel-efonu przewodnik ani ŻADEN operator VOIP nie podał prawidłowych (jeśli w ogóle) danych umożliwiających ustawienie VOIP.
Jako dostępu do Internetu użyjemy technologii WLAN. Będziemy do tego wykorzystywać lokalizacje stałe, w naszym przypadku Biuro i Dom.
W testach następnych telefonów Nokia E61 i E70 będziemy sprawdzać połączenia przez hot spoty oraz pozostałe sieci otwarte oraz testować połączenia VOIP za pośrednictwem GPRS/EGDE.
Do naszej próby użyliśmy:
1. Telefonu Nokia E60 użyczonego przez firmę Nokia Poland - www.nokia.com.pl
2. Routera Fritz!Box Fon WLAN 7050 użyczonego nam przez firmę HSF Poland z Poznania auto-ryzowanego dealera urządzeń Fritz!Box oraz Draytek - www.hsf.com.pl
3. Kont VOIP u dwóch operatorów: www.actio.pl oraz www.siect2.pl
Dwóch stałych lokalizacji udostępniających Internet:
4. Biuro: Lokalnej sieci przyłączonej do Internetu przez router postawiony na Debianie Sarge 3.1 o przepustowości nominalnej 256/1000. W sieci stale pracuje około 25 terminali podłączonych do Internetu.
5. Dom: Internetu dostarczonego przez TV Kablową z pracującymi stale dwoma komputerami podłączonymi do Internetu o przepustowości nominalnej 128/384.
Czy i jak E60 jest przygotowany do realizacji VOIP?
Dostęp do Internetu.
Telefon obsługuje zakresy EGSM 900, GSM 1800, GSM 1900 i co najważniejsze WCD-MA (3GPP Release 4) czyli potocznie UMTS. Już w tej chwili możemy korzystać z EDGE który oferuje nam transmisje z szybkością do 384 kbit/s (w praktyce nieco ponad 200 kbit/s) i UMTS oferujący szybkość do 2Mbit/s.
Z kolei funkcjonalność pozwalająca korzystać z WLAN-u nie ogranicza nas do ww. prędkości, w praktyce szybkość uzależniona jest od punktu dostępowego do sieci Inter-net i później parametrów wykupionych u dostawcy Internetu.
E60 obsługuje protokół inicjacyjny VOIP - SIP czyli zapewnia nam w praktyce dostęp do współracy ze wszystkimi operatorami telefonii internetowej (pomijając Skype) chociaż użytkownicy Skype mogą już porozmawiać z SIP-owcami przy użyciu m.in. pro-gramu Skype2SIP.
Ogólne dane techniczne (według www.nokia.com.pl)
* Sieci EGSM 900, GSM 1800, GSM 1900 oraz WCDMA (3GPP Release 4) w Europie, Afryce, regionie Azji i Pacyfiku, Ameryce Północnej i Południowej
* WLAN
* Automatyczna zmiana zakresu częstotliwości
* Formaty kodowania mowy: FR, EFR for WCDMA i AMR for GSM
Wielkość
* Waga z baterią standardową: 117 g
* Waga bez baterii: 96 g
* Waga baterii standardowej BL-5C: 21 g
* Wymiary: 115 mm x 49 mm x 16,9 mm, 96 cm3
* Forma: Jednolita
Funkcje pamięci
* Do 75 MB wewnętrznej pamięci dynamicznej na kontakty, wiadomości tekstowe i multime-dialne, dźwięki dzwonka, zdjęcia, pliki wideo, notatki kalendarza, listę spraw i aplikacje 8
* Rozszerzanie pamięci: Zmniejszona karta pamięci MMC na dwa poziomy napięcia (1,8/3 V) o pojemności 64 MB1, 2
* Gniazdo umożliwiające wymianę kart MMC bez wyłączania telefonu, co przyspiesza wkładanie i wyjmowanie kart
Wyświetlacz
* Wyświetlacz z matrycą aktywną
* 16 mln kolorów, 352 x 416 pikseli
* Przeglądanie wiadomości w 6 wierszach
* Regulowana jasność i kontrast wyświetlacza
* Funkcja powiększania umożliwia skalowanie widoku zawartości aplikacji biurowych i przeglądarki
Nawigacja
* Dwa klawisze ekranowe z przewijaniem w pięciu kierunkach, klawisz zasilania może służyć jako klawisz profilu
* Konfigurowane klawisze ekranowe: lewy i prawy
* Wprowadzanie tekstu: Klawiatura telefonu
* Kompatybilność z Klawiaturą bezprzewodową Nokia SU- 8W (sprzedawaną osobno)
* Menu w formacie listy i tabeli
* Aktywny tryb gotowości umożliwia konfigurację łatwego dostępu do 5 aplikacji
* System operacyjny Symbian OS 9.1
* Oprogramowanie Series 60
Pełne dane techniczne
http://www.nokia.com.pl/n...cje/index.html#
Pomocne aplikacje
Programy opisane poniżej nie są standardowo dołączane do telefonu, musimy je na własna rękę kupić i zainstalować.
Birdstep Mobile IP
Usługa Birdstep SmartRoaming umożliwia synchronizację danych aplikacji w telefo-nie Nokia podczas pracy w terenie. Klient Birdstep Mobile IP to mobilne rozwiązanie zapewniające funkcje monitorowania wszystkich połączeń sieciowych dostępnych dla telefonu. Pozwala ono także na wybór najlepszego z nich. Dzięki współpracy programu klienckiego z usługą Birdstep SmartRoaming użytkownik ma pewność, że aplikacje sie-ciowe będą pracować bez względu na przerwy w komunikacji sieciowej. Oprogramow-anie obsługuje najpopularniejsze aplikacje, między innymi programy do obsługi poczty e-mail i przesyłania wiadomości błyskawicznych, przeglądarki internetowe, systemy bankowości i inne rozwiązania korzystające z protokołu SSL. Więcej informacji oraz pomoc techniczną można znaleźć w witrynie http://www.smartroaming.com/.
Cena 29.99 EUR - roczna licencja
Psiloc Hotspot Finder
Aplikacja HotSpot Finder umożliwia automatyczne wyszukiwanie punktów dostępowych bezprzewodowej sieci LAN w celu nawiązania połączenia z Internetem. Program pracuje w tle, wyszukując punkty dostępowe, gdy telefon jest zamknięty. Po znalezieniu takiego punktu można jednym kliknięciem połączyć się z Internetem i uruchomić przeglądarkę. Aby używać tej aplikacji, wymagany jest telefon obsługujący funkcję sieci WLAN. Więcej informacji oraz pomoc techniczną można znaleźć w wit-rynie pomocy technicznej dotyczącej oprogramowania dla telefonu Nokia E60 lub w witrynie http://www.psiloc.com/.
Cena 32,00$
Wersja: PL
Nokia E60 w lokalizacji biurowej
Postanowiliśmy sprawdzić nasz telefon w środowisku biurowym. Jako punktu dostępowego użylismy routera VOIP Fritz!Box Fon WLAN 7050. Router postawiliśmy jako integralna część sieci firmowej ze statycznym numerem IP, z kolei na Fritzu włączyliśmy serwer DHCP tak aby klienci WiFi mogli otrzymywać IP dynamicznie. Zmieniliśmy mu domyślny SSID (nazwa sieci radiowej) i nadaliśmy mu własny identy-fikator Fritz Biuro. Jako metodę uwierzytelnienia wybraliśmy Sieć otwartą.
Jeśli wybierzemy WPA musimy wybrać siłę szyfrowania (64/128 bitów) oraz wygenerować klucz, które później będzie użyty do uwierzytelnienia Noki E60 lub innego urządzenia, które będzie chciało skorzystać z dostępu przez Fritza. Jeśli to ma być WEP musimy ustawić tryb (TKIP/AES) szyfrowania i hasło.
Aby korzystać z połączeń przez Internet musimy być w zasięgu sieci WLAN. Zajmiemy się więc najpierw ustawieniem telefonu tak by sam wyszukiwał punkty dostępu.
Ustawiamy Nokię by skanowała otoczenie w poszukiwaniu dostępnego punktu WLAN
Na klawiaturze telefonu kolejno wybieramy: Menu/Narzędzia/Ustawienia/Połączenie/WLAN
Mamy dwie zakładki: Pierwsza: Pokaż dostępność z opcjami: TAK i NIGDY. Wybi-eramy TAK jeśli chcemy aby po odszukaniu WLAN-u pokazał się nam jako dostępny i druga zakładka: Skanuj sieci z opcjami: Co minutę, co 2 minuty, co 5 minut, co 10 minut.
Proponujemy wybrać to ostatnie, ma to bowiem bezpośredni wpływ na wielkość pobier-anej energii z baterii.
Po ustawieniu tych dwóch opcji wychodzimy z aplikacji.
Szukanie punktów dostępu i ich zapisywanie
Na tej zakładce określamy punkty dostępu z których będziemy korzystali (najczęściej te które mamy zawsze pod ręką czyli np. w biurze i domu).
Wchodzimy do Menu (zawsze przycisk z symbolem Symbiana bezpośrednio pod joy-stickiem) i wybieramy: Łącza/Menedżer poł./Dost.WLAN-y. Jeśli jesteśmy w zasięgu działania naszej sieci (lub jakiejkolwiek innej) wyświetli się nam lista z dostępnymi WLAN-ami - u nas pokazał się Fritz Biuro. Naciskając joystick wchodzimy w specy-fikacje sieci i widzimy czy jest to sieć otwarta czy z uwierzytelnieniem (WEP, WPA). Mamy tu także nazwę sieci, Moc sygnału, typ, zabezpieczenie, zasięg i szybkość.
Dopisujemy naszą sieć do preferowanych punktów dostępu - wybieramy Opcje/Określ punkt dostępu. Postępujemy zgodnie ze wskazówkami na ekranie. Po akceptacji mamy już nasz pierwszy punkt dostępu, który jest zapisany w: Menu/Narzędzia/Ustawienia/Połączenie/Punkty dostępu.
Nasza sieć to Sieć otwarta więc nie mamy już nic do roboty a jeśli wcześniej wybraliśmy WEP lub WPA to musimy się uwierzytelnić. Odpowiednie dane wpisujemy w
Menu/Narzędzia/Ustawienia/Połączenie/Punkty dostępu/Tryb zabezp. WLAN, które otrzymamy od administratora naszej sieci firmowej.
Podobnie postępujemy z innymi lokalizacjami (punktami dostępu) np. w podróży (lot-nisko, hotel etc) i domu. Interesują nas tylko sieci otwarte i to najlepiej takie które są darmowe. Niestety większość z dostępnych hot-spotow może się okazać płatna. I tutaj nieocenione okazują się aplikacje opisane powyżej - Birdstep Mobile IP i Psiloc Hotspot Finder, które niestety nie są w standardowym wyposażeniu Nokii.
Ustanowienie punktów dostępu WLAN/Konfiguracja
Wybieramy Menu/Narzędzia/Ustawienia/Połączenie/Punkty dostępu.
Mamy już wcześnie zapisany punkt dostępu Fritz Biuro, teraz przystępujemy do jego konfiguracji. Jeśli tego nie zrobiliśmy lub się nie zapisał możemy go wprowadzić ręcznie.
Wybieramy Opcje/Nowy punkt dostępu/Użyj ust.domyślnych.
Mamy kolejno: Nazwa połączenia - edytujemy i wpisujemy np. Biuro. Jeśli chcemy edytować i zmienić parametry szczegółowe naciskamy Opcje/Ust.zaawansowane - gdzie mamy: rodzaje protokołów IP sieci IPv4 i IPv6. Wybieramy IPv4, gdzie ustawiamy Adres IP Telefonu (w opisywanym przypadku pozostawiamy Automatyczny bo nasz tel-efon otrzyma IP z serwera DHCP czyli Fritza), jeśli jesteśmy w sieci która wymaga staty-cznego IP wpisujemy IP (otrzymacie je od administratora sieci w waszej firmie).
Kolejna zakładka: Adres DNS - pozostawiamy Automatyczny lub wpisujemy oba DNS-y
(zasada podobna jak wyżej) - tutaj wybieramy Automatyczny.
Ustawienia IPv6 pozostawiamy bez zmian.
Następna zakładka Kanał ad-hoc pozostawiamy Automatyczny lub ustawiamy numer kanału otrzymany od administratora (w sieciach otwartych i hot spotach wybieramy Automatyczny).
Następna zakładka - Adres serwera proxy - zostawiamy Automatyczny lub jeśli w naszej sieci jest serwer pośredniczący wpisujemy go. Podobnie z Numerem portu proxy.
Aby wyjść z tej zakładki wybieramy Wróć.
Jesteśmy przy drugiej zakładce - Nośnik danych - mamy do wyboru: Pakiety danych, WLAN, Poł.danych, Duża szybkość GSM, Przez IP. Wybieramy WLAN.
Trzecia zakładka to nazwa sieci WLAN z dwoma opcjami: Wprowadź ręcznie i Wyszu-kaj nazwy sieci. Wybieramy to drugie i po chwili powinna się ukazać nazwa naszej sieci czyli Fritz Biuro. Akceptujemy wybór. Jeśli mamy w pobliżu więcej sieci wybieramy właściwą.
Czwarta zakładka - status sieci: Publiczna i ukryta. Domyślnie Publiczna.
Piąta zakładka - Typ sieci WLAN - Strukturalna i Ad Hoc. Wybieramy zazwyczaj Struk-turalna.
Szósta zakładka - Tryb zabezp.WLAN. Mamy następujące opcje: Sieć otwarta, WEP, 802.1x,WPA/WPA2. U nas jest to wcześniej zdefiniowana na routerze Sieć otwarta więc w kolejnej zakładce nic nie ustawiamy. Jeśli to któraś z pozostałych z szyfrowanym dostępem to musimy otrzymać od administratora sieci dane do uwierzytelnienia które wpisujemy w odpowiednie pola.
Kolejna zakładka - Strona główna - gdzie możemy wpisać nasza stronę www która będzie strona startową po nawiązaniu połączenia z internetem. My zdefiniowaliśmy naszą stronę firmową www.ip-fon.pl.
Sprawdzamy czy nasze ustawienia są prawidłowe i router zestawił nam połączenie z Internetem. Jeśli mamy możliwość wejścia do panelu administracyjnego routera to sprawdzamy czy nasza Nokia jest widoczna w sieci jako klient WLAN. W zakładce System/Natwork Devices, w Known Network Devices (WLAN) powinna nam się pokazać mniej więcej tak:
noname 192.168.178.21 00:13Grinf:3e:55:9b 54 MBit/s 87% Connected
Jeśli tam jej nie ma musimy raz jeszcze sprawdzić czy wszystkie ustawienia poprawnie wprowadziliśmy lub poprosić administratora naszej sieci LAN o pomoc.
Łączymy się z Internetem
Na wyświetlaczu telefonu najeżdżamy na ikonkę kuli ziemskiej (www), wybieramy i au-tomatycznie ładuje się przeglądarka www. Jeśli zdefiniowaliśmy stronę startową zosta-nie ona otwarta. U nas zaczęła się szybko ładować strona www.ip-fon.pl.
Mamy więc poprawnie zestawione łącze do Internetu, pora przystąpić do konfiguracji konta SIP.
Zakładamy, że mamy już swoje konto u któregoś z operatorów VOIP. My posłużyliśmy się kontami założonymi w firmie Net Telecom czyli Actio.pl, jako drugiego użyliśmy konta założonego w www.siect2.pl.Opiszemy ustawienia SIP tej pierwszej sieci. Wszyst-
kie kolejne konfiguruje się na podobnej zasadzie.
Konfiguracja SIP
Wybieramy kolejno Menu/Narzędzia/Ustawienia/Połączenie/Ustawienia SIP
Następnie Opcje/Dodaj nowy/Użyj profilu domyślnego.
Mamy następujące zakładki do wypełnienia.
1. Nazwa profilu - wpisujemy dowolna nazwę np Actio jeśli naszym usługodawcą telefonii inter-netowej jest firma Actio.pl
2. Profil usługi - wybieramy IETF
3. Domyślny punkt dostępu - wchodzimy w edycję - Opcje/Zmień - i w zależności od tego za pomocą czego będziemy łączyć się z internetem by telefonować wybieramy: WAP, GPRS lub nasz punkt dostępu WLAN, który ustanowiliśmy w poprzednim kroku. My oczywiście wybieramy nasz WLAN Biuro.
4. Publiczna nazwa użytkownika - nazwa/nr otrzymany od naszego usługodawcy VOIP zapisany w taki sposób:
sip:nasz_numer@nazwa_serwera_sip np. sip:48581234567@sip.actio.pl
5. Użyj kompresji - NIE
6. Rejestracja - do wyboru Zawsze włączona i Gdy Potrzebna. Jeśli wybierzemy to drugie będziemy musieli ręcznie Zarejestrować nasz telefon korzystając z Menu/Łącza/TelInternetowy/ Status Rejestracji - wybieramy więc - Gdy Potrzebna - by pokazać jak rejestruje się profil na serw-erze.
7. Użyj zabezpieczeń - NIE
8. Serwer Proxy - Opce/Zmień:
a. Adres serwera proxy - ustawiamy - sip:sip.actio.pl
b. Dziedzina - zazwyczaj powtarzamy nazwę serwera SIP ale np w przypadku actio.pl jest toPfftortasipfriendly, w przypadku asteriska: asterisk, w przypadku siect2 - siect2.pl. (z nowymi kontami warto zacząć od nazwy domeny operatora a jeśli nie będzie działać zwrócić się o pomoc do op-eratora VOIP).
c. Nazwa użytkownika - nazwa/nr otrzymany od naszego usługodawcy VOIP czyli jak u nas: 48581234567
d. Hasło - hasło otrzymane od naszego usługodawcy VOIP
e. Pozw.na routing - TAK
f. Typ transportu - UDP (działa także TCP)
g. port - 5060
Po ustawieniu wybieramy - Wróć - by przejść do poprzedniego Menu i tam mamy kole-jna zakładkę:Serwer Rejestracji - edytujemy - Opcje/Zmień - i powtórnie wprowadzamy te same dane jak przy Serwerze proxy.
To ostatnia zakładka. Wybieramy Wróć i powinniśmy zobaczyć nasz Profil np. Biuro z adnotacją Niezarejestrowany. Pozostała nam jeszcze rejestracja na serwerze SIP nasze-go operatora VOIP.
Rejestracja Profilu
Wybieramy kolejno Menu/Narzędzia/Ustawienia/Połączenie/Ust.telef.internet.
Następnie Opcje/Nowy profil i powinniśmy zobaczyć wcześniej wprowadzony SIP URI. Wybieramy go. Wchodzimy w pole Nazwa i przydzielamy mu jakąś nazwę np. Actio Biuro.
I to już wszystko. Mamy skonfigurowany punkt dostępu oraz konto SIP. Zobaczmy czy nasze konto zostało zarejestrowane na serwerze.
Po wejściu na: Menu/Narzędzia/Ustawienia/Połączenie/Ustawienia SIP zobaczymy nasz profil czyli Actio Biuro z adnotacją - Zarejestrowany.
Jeśli zobaczymy inny komunikat - Rejestracja nieudana - oznacza to, że musimy przejrzeć naszą konfigurację SIP i sprawdzić czy wszystkie dane wprowadziliśmy po-prawnie.
W naszym przypadku - lokalizacja Biuro - rejestracja się nie powiodła ale nie z powodu błędnych ustawień. Spowodowana była pewną ułomnością aplikacji Noki.
Modele Nokii serii E niestety mają jedną wadę, mianowicie nie potrafią poprawnie zalogować konta SIP jeśli nasz telefon jest za NAT-em czyli ma przydzielony adres IP z tzw. puli prywatnej np. 192.168.1.2 a dopiero router tłumaczy te adresy na publiczne (routowalne). Podobno inżynierowie Noki już pracują nad wyeliminowaniem tej wady i w 2007 roku ma to działać także za NAT-em.
Podajemy rozwiązanie pozwalające w większości przypadków obejść tą wadę.
Rozwiązanie I - przekierowanie portów na routerze
1. W naszym przypadku (Fritz!Boxa 7050) wystarczyło wejść w administracje Fritza w opcje Internet/Port forwarding i przekierować na IP naszego telefonu port 5060 UDP/TCP (czasami trzeba także przekierować port 5061).
Po tym zabiegu nasze konto SIP już bez problemu Zarejestrowało się na serwerze SIP naszego usługodawcy VOIP.
Rozwiązanie II - zewnętrzny serwer
2. Jeśli to nie pomaga można skorzystać z zewnętrznego darmowego serwera - np easypabx, który pełni także rolę wirtualnej centrali telefonicznej - www.aviaa.com/pabx.
W testowanym przez nas połączeniu mieliśmy właśnie ten problem. Po przekierowaniu portów konto SIP siecit2.pl zalogowało się bez problemów natomiast konto SIP actio.pl nadal miało prob-lemy. Dopiero puszczenie go przez zewnętrzny serwer spowodowało poprawne zalogowanie się klienta SIP.
Problemy z rejestracją na serwerze SIP nie występowały gdy łączyliśmy się przez Inter-net mając przypisany na Nokii publiczny nr IP, w lokalizacji Dom (TV kablowa).
Nasze pierwsze połączenie VOIP z Nokii
Wybraliśmy numer TPSA lokalny z Gdańska. Połączenie zostało zestawione dość szyb-ko, sygnał oczekiwania na odebranie pojawił się po około 3-4 sekundach (czyli nor-malnie jak na VOIP). Przeprowadziliśmy rozmowę trwającą blisko 10 minut. Nie było żadnych zakłóceń, echa, rwania połączenia, zanikania głosu.
Połączenia powtórzyliśmy jeszcze dla połączeń zagranicznych - Niemcy oraz P2P - czyli połączyliśmy się z bramką VOIP postawioną na stałym IP.
I tak jak poprzednio jakość rozmów była poprawna, w rozmowie z Niemcami pod koniec pojawiło się rwanie, co złożyliśmy na karb większego obciążenia naszej sieci lokalnej.
W pomieszczeniach biurowych gdzie realizowaliśmy połączenia maksymalna efektywna odległość od Fritza wynosiła około 10 metrów (siła sygnału nie spadała poniżej 50%).
Przez cały 21 dniowy okres testów Nokia E60 była dodatkowym telefonem VOIP w biurze, z którego w każdej chwili i bez kabla można było tanio lub za darmo rozmawiać z kontrahentami, korzystając ze swojego konta VOIP.
Dodatkowe ustawienia
Ustawianie domyślnego typu połączeń telefonicznych
Możemy ustawić telefon tak aby jako domyślny typ połączenia wybierał połączenie In-ternetowe.
Wchodzimy w Menu/Narzędzia/Ustawienia/Rozmowy/Domyślny typ połącz. Wybieramy - Internetowe - jeśli chcemy aby po wybraniu numeru nasz telefon wykorzystywał Inter-net do połączenia głosowego.
Kontakty
Nasza książka adresowa pozwala nam na zdefiniowanie internetowego nr tel-efonu naszego rozmówcy. I tak jeśli chcemy wpisać kogoś kto ma nr w sieci actio.pl - wpisujemy:48581234567@sip.actio.pl, jeśli w sieci siect2.pl - wpisujemy np.: 1234567@voip.siect2.pl. Szczególnie przydatne to jest w sytuacji kiedy nasi ewentualni rozmówcy mają konto VOIP ale nie posiadają numeru PSTN i nie można po prostu wykręcić na klawiaturze ich numeru telefonu.
Odciążenie baterii
Przy normalnym użytkowaniu telefonu w ciągu dnia czyli kilkunastu rozmowach przychodzących i wychodzących, kilku operacjach na dostępnych aplikacjach oraz pracy w tle kilku programów bateria trzymała nam około 12 godzin. Nie jest to niestety zachęcająca perspektywa bo przy jeszcze intensywniejszej pracy może się okazać, że trzeba ładować baterię co 4 godziny a gdy np. jesteśmy R0;na mieścieR1; to mamy duże szanse, że nam telefon po prostu padnie.
Możemy ulżyć baterii naszego telefonu by pobierała troszkę mniej mocy, gdy w za-sadzie nic się nie dzieje czyli nie dzwonimy, nie odbieramy poczty, nie pracujemy z jakąś aplikacją etc.
1. Ustawienie trybu pracy
Wchodzimy w Menu/Narzędzia/Ustawienia/Sieć
Mamy - Tryb sieci - Dwuzakresowy. Ustawiamy na GSM.
2. Ustawienie skanowania otoczenia w poszukiwaniu WLAN-u.
wybieramy: Menu/Narzędzia/Ustawienia/Połączenie/WLAN
Druga zakładka: Skanuj sieci z opcjami: Co minutę, co 2 minuty, co 5 minut, co 10 minut. Wybier-amy - co 10 minut.
3. Ustawienie Rejestracji konta SIP
Wybieramy kolejno Menu/Narzędzia/Ustawienia/Połączenie/Ustawienia SIP
Edytujemy pole Rejestracja - do wyboru Zawsze włączona i Gdy Potrzebna. Wybieramy to drugie, będziemy dokonywać R0;ręcznejR1; rejestracji aby zalogować nasz telefon korzystając z Menu/Łącza/
TelInternetowy/Status Rejestracji. Niestety przy każdorazowej próbie połączenia przez VOIP otrzy-mamy komunikat: Konto Niezarejestrowane i wtedy musimy go zalogować ale za to nasz telefon nie będzie bez przerwy odnawiał rejestracji na serwerze co nam oszczędzi baterię.
Uwagi końcowe
VOIP który wkroczył na telefony komórkowe to oczywiście świetne rozwiązanie, które w zasadzie powinno stanowić przeciwwagę dla klasycznego routingu GSM. Ale aby tak się stało telefony wyposażone w funkcje obsługi VOIP muszą być w konfiguracji i użytkowaniu tak samo intuicyjne jak GSM. Normalny użytkownik komórki powin-ien mieć urządzenie, które w zasadzie ustawia się samo albo jest na tyle przyjazne by zminimalizować 1000 kroków by poprawnie zalogować nasz telefon VOIP. Nie może być zatem takich wpadek jak ma Nokia z NAT-em. Musi też być aplikacja która sama dba o to by odszukać sieć WLAN i zaproponować jej dopisanie do punktów dostępu a potem dbać o to by być cały czas Ron lineR1; czyli w praktyce nie dopuszczać do przerw w działaniu aplikacji.
Operatorzy VOIP muszą zaś przede wszystkim zadbać o to by potencjalni użytkownicy mieli wszystkie potrzebne informacje o konfiguracji i omijaniu problemów, to już praw-ie rok od wprowadzenia modelu E60 na rynek a takich informacji ze świecą by szukać. Nie jest to zachęcające dla potencjalnych użytkowników.
Użytkownik który ma wydać prawie 2 000 zł na musi otrzymać w pełni funkcjonalny telefon który by nie podważał jego RinteligencjiR1; technicznej. A po tym co spotkaliśmy w Noki E60 wygląda na to że funkcje VOIP zostały kolokwialnie mówiąc Rniedopieszc-zoneR1;.
Edytowany przez megon dnia 30-05-2007 16:06
dom: Asus RT-N16 + Tomato v1.28

praca: WAG200G 1.01.09 + ASUS RT-N16 + SPA1001 3.1.19(SE) + DNS-323 + 2 x 500 GB Raid-1 7200.12
+ VoIP Nokia E65 S60v3
 
megon
Probowalem skonfigurowac nowe konto SIP - jednak w tej samej domenie moze byc tylko jedno
dom: Asus RT-N16 + Tomato v1.28

praca: WAG200G 1.01.09 + ASUS RT-N16 + SPA1001 3.1.19(SE) + DNS-323 + 2 x 500 GB Raid-1 7200.12
+ VoIP Nokia E65 S60v3
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 90

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Maniek91PL
06-11-2024 22:37
dzięki !Grin

maxikaaz
29-10-2024 14:27
@Maniek91PL - Administration=> Admin Access, i tam masz "Allow Wireless Access" do zaznaczenia

Maniek91PL
26-10-2024 22:07
siemka! ktoś przypomni co się ustawiało jeśli nie mogę wejść od strony wifi do tomato? od lan działa

overflow2
04-10-2024 17:34
Kupowałem Asusy n10u albo n12d1 ale nie widzę ich, chyba już nie produkują, Chodzi o coś nowego i taniego. Transfery niewielkie.

maxikaaz
04-10-2024 09:38
@overflow2 patrząc po dostępności funkcji w nowych kompilacjach, to chyba nawet WRT54G/GL jeszcze ma OpenVPN, albo jakiś odpowiednik... zależy, na jakie transfery liczysz.

overflow2
30-09-2024 20:53
Jaki aktualnie najtańszy router do tomato do openvpn?

maxikaaz
27-07-2024 15:07
@servee - na początek router do rozebrania i obejrzenia, ciężko wróżyć tak tylko po objawach

maxikaaz
27-07-2024 14:55
@servee - cały kontroler nie pada tak sobie z powodu "zbiegu okoliczności",
więc prawdopodobnie gdzieś przepięcie.

servee
25-07-2024 13:33
@maxikaaz: działało, aż pewnego pięknego dnia przestało działać. W tym dniu była też burza, ale to raczej zbieg okoliczności.

maxikaaz
25-07-2024 11:38
@servee - o ile problem jest w obrębie samych wyjść (dławiki, warystory), to naprawialne, ale jeśli w samym SoC - to nienaprawialne ze względu na koszta. A co było przyczyną?

95,632,121 unikalnych wizyt