29 Kwietnia 2024 13:24:18
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· konfiguracja router ...
· nju swiatło pytania
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· konfiguracja rout... [10]
· nju swiatło pytania [2]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
13.59.218.147
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
2 pozycje vlan1 w polu interface - o co chodzi?
cisex
Witam. Zauważyłem dzisiaj, że w polu Status/Device List/Interface mam 2 pozycje vlan1, a momentami pojawiała się trzecia pozycja. O co chodzi? włam? Każda ma inny Mac i inny ip.
 
jimmy
Z tego co pamiętam pod vlan w Tomato oznaczone są komputery podpinane kablem do routera. Wireless są pod kategorią eth. Pozycje pojawiają się gdyż dotyczą przydziału IP (lease) do danego MACa. Jeśli podłączysz kompa przez kabel to lease trwa chyba jakieś 2 dni - przez ten czas komp ma "zajęty" ten IP dla siebie. Jeśli masz dostęp do wszystkich kabelków podłączonych do routera to znaczy że były to Twoje kompy. Ew. możesz nałożyć ograniczenia na kompy w LAN po macach - przyda się skrypt Robsona.
 
cisex
vlan1 to podłączenie do internetu (WAN). normalnie zawsze miałem tylko jedną pozycję z MAC i IP routera mojego dostawcy internetu. Wczoraj zauważyłem, że mam drugą pozycję vlan1 z innym MAC i IP i przez moment pojawiała się też trzecia z jeszcze jednym MAC i IP. I się właśnie zastanawiam czy ktoś się do mnie wbija na router czy też to jakieś serwery broadcastowe, a może dns?
 
jimmy
Masz rację - cofam to co napisałem - lokalne kable to br0 a nie vlan. Jedyne co mi przychodzi do głowy to że router zmienił maszynę/router z której ciągnie inet. Pozostaje zapytać ISP czy coś zmieniał.
 
cisex
czyli to nie włam?Smile bo generalnie taka informacja by mnie uspokoiłaWink
 
cisex
dzisiaj dzieje sie to samoSad
a wyglada to tak:
tomato

Device List
Interface MAC Address IP Address Name RSSI Quality Lease
vlan1 00:05:9AGrin1:78:01 62.121.67.254
vlan1 -------- i tu kolejny MAC i IP------------
br0 00:30:4F:18:51:A2 192.168.1.2
Noise Floor: -99 dBm

Wczoraj pojawila mi sie 3 pozycja vlan1Sad

Moze ktos sie kiedys spotkal z czyms takim?
Jakie sa objawy jesli ktos sie dobiera do routera z zewnatrz?
Mozna jakos poblokowac po MACu urzadzenia na porcie WAN?

Z gory dzieki za ewentualna pomoc.\
 
jorg49
mam to samo , dziwne ,że żaden fachowiec nie potrafi tego wytłumaczyć.
 
qba
jak jest sieć lan i ty pod jeden adres podpinasz router to kompy z sieci "wyżej" są widoczne jako vlan
 
jorg49
co tzn. komputery z sieci "wyżej "?
 
qba
chodzi o to że jak jest sieć z adresami 192.168.1.x to inne kompy mają adresy 192.168.1.2 itp wiec router na zewnatrz też ma np. 192.168.1.33
twoje kompy w sieci routera mają np. 192.168.99.99 i te vlan to bedą z adresami 192.168.1.x tak ?
 
cisex

Cytat

qba napisał/a:
chodzi o to że jak jest sieć z adresami 192.168.1.x to inne kompy mają adresy 192.168.1.2 itp wiec router na zewnatrz też ma np. 192.168.1.33
twoje kompy w sieci routera mają np. 192.168.99.99 i te vlan to bedą z adresami 192.168.1.x tak ?


no stary to juz tak zakreciles ze nie wiadomo zupelnie o co chodziSmile moze moglbys to jakos prosciej wytlumaczyc? bo albo ja mam problemy ze zrozumieniem, albo ty masz szczegolny dar do gmatwania prostych, wydawaloby sie, sprawWink
 
cisex
Jeśli chodzi o mnie to na razie ten problem zniknął. Nie wiem tylko co było przyczyną pojawiania się 2 adresu ip i mac w blizniaczym polu vlan1. Adres pochodził z puli adresów mojego ISP, i pytanie tylko czy to oni coś kombinowali czy ktoś może się próbował podpiąć pod router? Druga sprawa, która mi się nasuwa na myśl, to fakt, że podczas kiedy pojawiały mi się te dodatkowe adresy miałem odpalonego clienta uTorrent, a podczas jednej sesji firewall na moim servie wykrył jakąś próbę ataku typu backdoor, której źródłem był właśnie torrent. Sam już nie wiem...
 
jorg49
u mnie vlan1 IP to brama , inne vlany1 IP to brama tylko z inną końcówką. zmienia się też mac. żadnych programów typu p2p oraz torrentów nie używam.
 
qba
to są kompy innych klientów waszego ISP
 
Yaco
Witam Czy przed wrtkiem masz jeszcze jakis router, switch itp. czy masz bezpośrednio podłączonego wrt do modemu dostarczonego od dostawcy neta? Bo u mnie jest tak Modem kablowy-Router D-link-wrti mam tylko jeden mac pod vlan1 reszta na liście to kompy w sieci wewnętrznej kablowe są oznaczone br0 a bezprzewodowe eth1.
WRT54GL v 1.1
DI-707P, DES-1005D, DES-1008D
Tomato v1.23.8515 RAF ND
http://prawdaxlxpl.wordpress.com/
 
jorg49
mam dialog stałe IP. modem dalej router wrt54gl i jeden komputer połączony kablem z routerem i laptop połączony przez WiFi.
bro oznacza mi komputer stacjonarny a eth1 laptop WiFi.
vlan 1 jak pisałem jest bramą , natomiast pokazujące się inne vlan1 to numery bramy z inną ostatnią cyfrą.
 
cisex

Cytat

qba napisał/a:
to są kompy innych klientów waszego ISP


hmm, w takim razie czemu raz się pojawiają a raz nie? tzn. u mnie sie pojawiały a teraz już przestały. a połączenie mam takie: modem operatora ISP->wrt54gl (tomato) -> a do niego 1 komp po kablu i jeden po wi-fi.
 
qba
moze ktos sobie skanuje siec programem angry ip ? albo ma jakiegos wirusa ? a może wchodziles po otoczeniu na tamte kompy
w xp jak sie wchodzi w otoczenie to system sam szuka drukarek wiec moze akurat ktorys tamtych kompów szukał drukarki Wink
Edytowany przez qba dnia 03-05-2007 12:24
 
mescator
Wlasnie popatrzylem na ta liste i nie ma co gdybac, to zaden włam. qba ma racje z tymi urzadzeniami "wyzej", co prawda źle się wyraził, ale o to wlasnie chodzi. Ta lista to nic innego jak zrzuta cache ARP (Adress Resolution Protocol), czyli lista urzadzeń rozpoznanych z podziałem na interfejsy.
Ruter pyta, "kto ma adres x.x.x.x", dostaje odpowiedz na jakims interfejsie, np. vlan1, ze adres x.x.x.x jest na MAC a:b:c:d:e:f i go zapamietuje. Generalnie bedzie tak, ze wszystkie adresy rozpoznane w sieci ktorej jest WAN, beda tam wylistowane.
W pytaniu pierwotnym siec byla 62.121.67.254/28 (tak mi sie wydaje), i wszystkie maszyny ktora odpowiedza na pytanie rutera znajda sie na tej liscie. @cisex, zrob sobie eksperyment, zrob ping do wszystkich maszyn z podsieci rutera. Nie musza odpowiedziec na ping, ale jesli są, odpowiedzą na ARP i będą na liście.
Edytowany przez mescator dnia 09-05-2007 18:36
---
Asus RT-16N 1.28.0000 MIPSR2-101 K26 USB VPN
WRT54Gv3.1/ 1.28.0005 099V ND VPN
 
robsonn
Normalna sprawa. U mnie też czasami pojaiwją się wpisy z siec mojego ISP na vlan1 (to jego serwery/routery). Tomato czasami je sam wyłapuje. Z reguły po krótkim czasie wpisy te znikają.
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 33

· Użytkowników online: 1
shibby

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,438,256 unikalnych wizyt