28 Marca 2024 10:56:44
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [26]
· [Howto] Xpenology... [13]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
54.167.52.238
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
Guest Wi-Fi na U6-Lite bez Unifi Gateway
Osimaru
Cześć,

Potrzebuję podpowiedzi czy jest możliwość skonfigurowana odizolowanej sieci Wi-Fi dla gości / smart urządzeń przy moim setupie?

Wi-Fi: U6-Lite
Router: Edge Router X

Na YouTube znalazłem jakieś tutoriale, ale sposoby tam przedstawione wymagają Unifi Gateway'a w sieci. Da radę w inny sposób osiągnąć taki sam rezultat np. z użyciem VLAN-ów?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
WNR3500L v2
 
shibby
oczywiście że tak
1) na ER-X tworzysz VLAN na switch0 np switch0.100, konfigurujesz mu stałe IP z innej podsieci niż masz obecne. W services tworzysz nową konfigurację DHCP oraz dodajesz switch0.100 do DNSu (by DNS na nim słuchał).

2) w Unifi wchodzisz w ustawienia -> sieć i tworzysz nową zaznaczając "tylko VLAN" i wpisujesz id 100 (vlan100). Teraz tworzysz nową sieć WiFi i w polu Network ustawiasz że ma działać na VLAN100.

Od tej pory jak się ktoś zaloguje do nowej sieci wifi to będzie dostawał IP z nowej podsieci. Ale ER-X domyślnie przepuszcza ruch miedzy podsieciami więc trzeba na firewallu zrobić kilka nowych reguł by odizolować podsieci.
W tym celu utwórz takie 2 reguły w Firewallu (nas WAN_IN)

    name GUEST_IN {
        default-action accept
        description ""
        rule 20 {
            action drop
            description "blokada widocznosci LAN"
            destination {
                address 10.1.1.0/24
            }
            log disable
            protocol all
            source {
                group {
                }
            }
        }
    }
    name GUEST_LOCAL {
        default-action drop
        description ""
        rule 22 {
            action accept
            description "DHCP Accept"
            destination {
                port 67
            }
            log disable
            protocol udp
        }
    }


zamiast 10.1.1.0.24 ustaw swoją główną podsieć LAN.

Pozostało na interfejsie VLANowym wskazać by używał tych reguł.

        vif 100 {
            address 10.1.100.1/24
            description "VLAN2 - WiFi-Guest"
            firewall {
                in {
                    name GUEST_IN
                }
                local {
                    name GUEST_LOCAL
                }
            }
        }


I to by było na tyle :)

BTW w punkcie 1 podałem najprostszą opcję ale można to zrobić jeszcze lepiej używając VLAN aware ale to wymaga ręcznego przekonfigurowania by switch0 nie był LANem tylko "sprzętowym" switchem a główny LAN będzie switch0.1 (trzeba zmienić wszystkie reguły firewalla, dhcp, dns i wszędzie gdzie switch0 występuje, więc łatwo stracić dostęp do routera). Ale użycie VLAN aware daje ci możliwość sterowania per port jakie VLANy (tagowane i nietagowane) chcesz przepuszczać, co jest praktyczniejsze i bardziej profesjonalne.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Osimaru
Wielkie dzięki Shibby, będę próbował w weekend. Mam nadzieję, że z powodzeniem Smile
WNR3500L v2
 
shibby
na szybko teraz patrzę że chyba jedną rzecz pominąłem. w GUEST_LOCAL jeszcze trzeba drugą regułe dla DNS zrobić by quest network mogła z DNSu routera korzystać (chyba że w dhcp ustawisz że DNSem dla tej sieci jest np 8.8.8.8 wtedy nic nie musisz robić więcej). Reguła była by: accept, dest port 53, proto both (tcp and udp).
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Osimaru
Jako że robię to wszystko z UI, to jeszcze się upewnię.

1. GUEST_LOCAL oraz GUEST_IN to Rulesety w zakładce Firewall? Mam je utworzyć NAD WAN_IN, a potem wewnątrz nich mam utworzyć poszczególne reguły które wypisałeś?
2. Gdzie w UI mogę wskazać na interfejsie VLAN-owym, aby używał tych reguł? Jedyne miejsce, które ja znalazłem to przypisanie interfejsu dla ruleset'ów w Firewallu, tj. switch0.100/local oraz switch0.100/in
3. Adres 10.1.100.1/24 w konfiguracji VIF to ten sam, który nadałem tworząc VLAN (adres z innej podsieci, niż mój główny LAN)?
Edytowany przez Osimaru dnia 25-04-2023 19:58
WNR3500L v2
 
shibby
ad1) dokładnie tak
ad2) w gui to jest to miejsce o którym mówisz, po prostu od strony config tree jest to na interfejsie.
ad3) tak
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Osimaru
Bardzo dziękuję, śmiga Wink

Widzę też, że router również nie jest już dostępny z poziomu sieci dla gości (wcześniej mogłem się na niego dostać wpisując adres powiązany z VLAN-em dla gości).

Swoją drogą, w ustawieniach Unifi Controllera znalazłem jakieś profile dla Wi-Fi dla gości, włącznie z możliwością izolacji klientów. Jest sens to odpalać, skoro już FW tego pilnuje? Ta funkcjonalność w ogóle zadziała bez Unifi Gatewaya?
WNR3500L v2
 
shibby
Niektóre tryby gości np Captive portal wymagają by kontroler pracował 24/7.
Jak planujesz mieć wielu gości podpiętych na raz i nie chcesz by się ze sobą kontaktowali to możesz włączyć izolacje - osobiście nigdy nie używałem.
Funkcjonalności które wymagają gatewaya są oznaczone symbolem USG. Powyższe dwie funkcjonalności chyba go nie wymagają z tego co pamiętam.
Edytowany przez shibby dnia 26-04-2023 09:33
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Osimaru
Dzięki wielkie jeszcze raz. Temat załatwiony.
WNR3500L v2
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 51

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

Adooni
18-03-2024 19:20
Asus napisał coś takiego Note: Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node. Only one set is available for each band.

70,415,626 unikalnych wizyt