19 Kwietnia 2024 18:33:31
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Szukam zaproszenia n...
· konfiguracja router ...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [21]
· Szukam zaproszeni... [16]
· dodatkowe złącz... [4]
· konfiguracja rout... [0]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.148.102.90
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
Rozszerzenie pokrycia WIFI prze połączenie po kablu
fr3sh
Cześć
Nie mogę nigdzie doczytać jak powinna wyglądać konfiguracja rozszerzenia sieci wifi gdzie pomiędzy dwoma ruterami jest kabel.
Generalnie chodzi o to żeby połączyć dwa rutery po kablu i zwiększyć pokrycie wifi w domu.
Jedyna opcja która mi się nasuwa to ustawić drugi ruter jako klienta i ustawić mu takie same ustawienia wi-fi co w pierwszym ruterze.
Czy taka konfiguracja jest poprawna? przykładowo przechodząc z jednego pokoju do drugiego np telefon przełączy się miedzy tymi sieciami
tam gdzie jest silniejszy zasięg?
Nie chodzi mi o połączenie wireles ethenet bridge który jak dobrze rozumiem łączy dwa rutery bezprzewodowo.

Czy powinienem zrobić to jako WDS drugi ruter?
 
Adooni
poczytaj co to Mesh np u Asus to sie nazywa AImesh, masz tez UniFi, Omada itd.

tak jak chcesz zrobic to nie za dobre rozwiazanie. Da sie ustawic takie samo SID na obu routerkach no przy innych kanaach ale slabo to bedzie wygladalo przy nakladaniu sie sieci. Nie przeczuyu sie az nie straci polaczenia z 1wszym AccessPoint - jak chcesz to zrobic dobrze to potrzebujesz Mesh.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
fr3sh
Ale Mesh prawie niczym się nie różni od WDS. Mi zależy na tym aby połączenie między ruterami było na kablu by nie być zależnym od wifi.
 
Adooni
no sie rozni Smile przy WDS nie przenosisz urzadzen podlaczonych przez wi-fi i wtedy dziala to super to sie nie przelaczy na nowy router AP az nie zgubi sygnalu z obecnie podlaczonego. Mesh wybierze najsilniejszy sygnal i tam bedzie podlaczone urzadzenie. Mesh oczywiscie może a wrecz lepiej jak jest po kablu u niektorych producentow nawet nie ma opcji po wi-fi

ogolnie to za dużo wszysc kombinujemy szkdoa że np nie rozrysowałeś jak u Ciebie wyglada sytuacja 1 router i 2 gdzie w domku
znajomy np ostatnio sie przeprowadzal i kupil Asus RT-AC66U_B1 no i nie pokrywal domku 180m2 wiec dokupil 2gi i ustawil w AiMesh no i zrywalo mu po kablu noda co pewien czas spadaly transfery itp. Wiec zaproponowalem mu 1 AX86S centralnie umiejscowiony i dziala mu teraz super. Mowie mu kup online potestuj masz 2 tyg na oddanie.

nie wiem jak Ty masz wyprowadzone przewody ale moze wystarczy router bez wi-fi tam gdzie wyprowadzil dostawca i 1 porządny AP wi-fi centralnie w domku.

u mnie w corpo mamy porządny system cisco ale i tak zdarza sie aby polaczyło z wi-fi w 2 pomieszczeniu to czasami najszybciej jest zresetowac kompa - skomplikowane systemy nie sa idealne i ja k sie da trzeba uzywac proste rozwiazania.
Edytowany przez Adooni dnia 21-11-2022 07:38
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
jurekk

fr3sh napisał:

Ale Mesh prawie niczym się nie różni od WDS. Mi zależy na tym aby połączenie między ruterami było na kablu by nie być zależnym od wifi.

Po kablu to nie żadne WDS .
Jeżeli nie masz ruterów mogących pracować w sieci mesh ( aimesh Ausua) to albo korzystasz z możliwości stworzonych przez producenta np. Asus pozwala konfigurować ruter w trybie AP albo w tym ruterze podrzednym ustawaisz statyczny adres ip bedacy w puli głównego routera, wyłączasz serwer DHCP , wpinasz kabl z wyjscia lan glowneg oroutera do lan !!! podrzędnego a nastepnie ustalasz siec wifi o taki msamym sid i hasle wifi co na glownym routerze ale wybierasz kanał o 4 rozny co najmnej od glownego routera by nie nakladaly sie fale i tlumily.
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
fr3sh

jurekk napisał:

fr3sh napisał:

Ale Mesh prawie niczym się nie różni od WDS. Mi zależy na tym aby połączenie między ruterami było na kablu by nie być zależnym od wifi.

Po kablu to nie żadne WDS .
Jeżeli nie masz ruterów mogących pracować w sieci mesh ( aimesh Ausua) to albo korzystasz z możliwości stworzonych przez producenta np. Asus pozwala konfigurować ruter w trybie AP albo w tym ruterze podrzednym ustawaisz statyczny adres ip bedacy w puli głównego routera, wyłączasz serwer DHCP , wpinasz kabl z wyjscia lan glowneg oroutera do lan !!! podrzędnego a nastepnie ustalasz siec wifi o taki msamym sid i hasle wifi co na glownym routerze ale wybierasz kanał o 4 rozny co najmnej od glownego routera by nie nakladaly sie fale i tlumily.


No dokładnie tak zrobiłem. Muszę oblukać tego mesha
Moje ruterki to: główny: microtic
RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN, drugi: ASUS RT-N16
Niestety zmiana umiejscowienia ruterka nie wchodzi w grę na tą chwilę a wiem że by pomogło

Można dołożyć jednego mesha do istniejącej już sieci czy trzeba budować odrazu na urządzeniach typu mesh
 
Adooni
mozesz dolozyc AP ale jak Mesh to wszystkie urzadzenia musza wspierac i to jednego producenta. Oczywiscie od lat sie mowi o cross platform mesh ale nic nie ma Sad
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 9

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

71,173,199 unikalnych wizyt