Mam router Asus RT-AC56U z FreshTomato 2022.4 który ma wyłączone WiFi. WiFi mam robione przez dwa urządzenia DecoM4 podpięte do routera po kablu.
Moje pytanie - czy da się na routerze przydzielać jakoś urządzenia łączące się z siecią WiFi do różnych podsieci/VLAN (np. na podstawie adresów MAC)?
Niestety DecoM4 nie obsługuje VLAN i stąd moje pytanie, czy da się w tym scenariuszu ustawić, żeby urządzenia IoT łączące się przez WiFi były oddzielone od urządzeń użytkowników (komputery, telefony)?
na wszystkie pytania odpowiedź brzmi "da się, ale nie na sprzęcie które masz i nie w sposób który chcesz".
ogólnie jak chcesz mieć rozdzielone sieci od siebie to musisz mieć router z obsługą vlanów, switche z obsługą vlanów i access pointy z obsługą vlanów.
Dodatkowo istnieją switche które potrafią ustawić port pod konkretny vlan na podstawie adresy MAC, czyli podpinasz np laptop do wybranego portu ma switchu - dostaje IP z jednej podsieci ale jak wepniesz do tego samego portu inny sprzęt np drukarkę to dostanie IP z innej podsieci. Ale nie zaprzęgniesz tego pod WiFi.
Inna sprawa że rozdzielanie sieci domowej od IoT w mojej ocenie nie ma sensu a wręcz tworzy problemy, bo często by sterować danym urządzeniem musisz być w tej samej podsieci. Można zrobić dwie sieci WiFi (ja mam sieć shibby i shibby-IoT) i do tej drugiej mam długie hasło, kttórego nikt nie zna i do niej podpinam wszystkie urządzenia inteligentnego domu, za to sieć shibby ma prostsze hasło ale też mogę je bez problemu częściej zmieniać, natomiast obie te sieci są w tej samej podsieci. Oddzielną mam tylko sieć gościnną.
Router:Unifi Cloud Gateway Max Switch:Unifi USW-Lite-16-PoE Switch:Unifi USW-Flex-Mini - szt. 2 Wi-Fi:Unifi U6-Lite - szt. 2 Proxmox VE:i5-13400T, 64GB RAM, 2x 512GB NVMe, 3x 2TB SSD VM #1:Synology SA6400 VM #2:Debian, WWW VM #3: Home Assistant OS
Switche z obsługą VLAN akurat mam, bo mój dostawca internetu dostarcza mi światełkiem do domu internet i TV z osobnymi VLAN. Dzięki temu mogę jednym kablem puścić dane ze switcha stojącego koło routera do switcha stojącego w salonie, który obsługuje mi zarówno dostęp do internetu (podpięte AP) jak i do TV (podpięty dekoder).
Chyba jedyne co można w tej sytuacji zrobić żeby się jakoś trochę zabezpieczyć to ustawić reguły w firewallu powodujące, że dane z IoT przekazywane są tylko na konkretne adresy IP ("zaufane" i ewentualnie zbierać na inne AP (chociażby Ubiquity).
Przy okazji chciałem Ci shibby podziękować za tyle lat ogromnej pracy i wsparcia, które świadczysz w tematach związanych z sieciami. Pamiętam, że moje pierwsze sieci robione kilkanaście lat temu (?) na Linksys WRT-54GL korzystały z Twoich wersji Tomato
Inna sprawa że rozdzielanie sieci domowej od IoT w mojej ocenie nie ma sensu a wręcz tworzy problemy, bo często by sterować danym urządzeniem musisz być w tej samej podsieci.
a jakie to urządzenia? użytkuję shelly, sonof, xiaomi, aquara, tuya, conBee, osram itp i home assistant, zarówno poprzez CoIOT jak i MQTT i o ile masz dobrze popisane reguły firewall'a pomiędzy vlanami to wszystko działa gładko.
chociażby Blebox, który wykrywa czy jesteś w tej samej (pod)sieci. Jeżeli nie to nie masz dostępu do opcji konfiguracji bleboxów. Zatem będąc w innym VLANie mam taki dostęp jak przez chmurę (mogę sterować, czytać ale konfigurować, aktualizować itd nie mogę).
Większość rzeczy, które wymieniłeś działa jak mniemam na zigbee, więc łączą się do coordynatora - ty bezpośrednio się do nich nie łączysz.
Router:Unifi Cloud Gateway Max Switch:Unifi USW-Lite-16-PoE Switch:Unifi USW-Flex-Mini - szt. 2 Wi-Fi:Unifi U6-Lite - szt. 2 Proxmox VE:i5-13400T, 64GB RAM, 2x 512GB NVMe, 3x 2TB SSD VM #1:Synology SA6400 VM #2:Debian, WWW VM #3: Home Assistant OS
Większość rzeczy, które wymieniłeś działa jak mniemam na zigbee, więc łączą się do coordynatora - ty bezpośrednio się do nich nie łączysz.
większość lokalnie po wifi. shelly - wifi - lokalnie, sonof - wifi - lokalnie, aquara - cloud lub wifi lokalnie przez HA, xiaomi - zigbee, tuya - zigbee. ogólnie omijam takie wynalazki jak ten Blebox a i z aktualizacją czy konfiguracją nie ma problemów. jak nie bezpośrednio przez webgui to przynajmniej przez HA.
Edytowany przez outlook dnia 19-09-2022 13:09
Router: Ubiquiti UniFi Dream Machine
Switch: Ubiquiti USW-24-POE
Wi-Fi: Ubiquiti U6 PRO + U6 Lite
NAS: Synology
· Łącznie użytkowników: 24,126 · Najnowszy użytkownik: goldi111
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.
servee
24-01-2025 18:18
Światłowód + mediakonwenter. Ekranowana skrętka nie jest wymagana, taką sytuację już zastałem. Zamierzam ją wymienić na zwykłą. Da to coś?
shibby
17-01-2025 07:45
a ta skrętka ekranowana o której piszesz to jakiś wkopany przewód do bramy/furtki/kamer y zewn? Jak tak to jego też przez zabezpieczenie podepnij.
shibby
17-01-2025 07:43
no to pora zabezpieczyć kable LAN zabezpieczeniami przeciwprzepięciow ymi - tanio nie będzie. Jak przychodzi ci internet? Skrętką czy światłem? Jak skrętką to zacząłbym od tego.
servee
12-01-2025 12:52
Ponownie padły mi wszystkie porty sieciowe w routerze - to już 3-ci w 6 m-cy. Podejrzany to ekranowana, nieuziemiona skrętka - 12mb. Czy jest to możliwe?
dawidt
21-12-2024 01:09
siema
Maniek91PL
06-11-2024 22:37
dzięki !
maxikaaz
29-10-2024 14:27
@Maniek91PL - Administration=> Admin Access, i tam masz "Allow Wireless Access" do zaznaczenia
Maniek91PL
26-10-2024 22:07
siemka! ktoś przypomni co się ustawiało jeśli nie mogę wejść od strony wifi do tomato? od lan działa
overflow2
04-10-2024 17:34
Kupowałem Asusy n10u albo n12d1 ale nie widzę ich, chyba już nie produkują, Chodzi o coś nowego i taniego. Transfery niewielkie.
maxikaaz
04-10-2024 09:38
@overflow2 patrząc po dostępności funkcji w nowych kompilacjach, to chyba nawet WRT54G/GL jeszcze ma OpenVPN, albo jakiś odpowiednik... zależy, na jakie transfery liczysz.