29 Marca 2024 10:23:04
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [27]
· [Howto] Xpenology... [14]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.206.185.68
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
potrzebne routery- sieć mesh ?
Maniek91PL
Cześć, Przeprowadziłem się do domu szeregowego, w którym mój obecny Asus ac3200 nie daje rady .
Na podwórku nie łapie wcale zasięg, na parterze działa, na 1 piętrze łapie bo łapie, na 2 piętrze tylko nad schodami jest zasięg, w pokoju nic

Zastanawiam się czy dokupić jakiś router i spróbować dociągnąć kabel jakoś na górę, chociaż nie jestem pewny jak bym miał kuć stropy czy ścianę Shock

lub zakupić myślę że 2 routery mesh/ wifi6 .
łącze w domku mam symetryka * do 1 Gbit/s

obecnie po wifi łapie mi na parterze po około 300/300 , nie miałem czasu nawet podłączyć kabelkiem i sprawdzić po kablu jakie są prędkości

zastanawiam się, bo na te nowsze asusy, nie ma już tomato ? np.
AX6100
ASUS RT-AX82U
czy cokolwiek innego

ps. jest sens robić siec mesh, bez ciągnięcia kabli ? np, dać router na 1 piętrze , gdzie jeszcze łapie wifi , co mi da pewnie zasięg i na 2 piętrze
Sam nie wiem. Doradzi ktoś ?
Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
tamtosiamto

Maniek91PL napisał:



ps. jest sens robić siec mesh, bez ciągnięcia kabli ?
?


mi na samym wifi nie dziala, kiedys pisalem o tym, 1 z 2 satelitow ( 2 dir868 przerobione na rt-ac66u_b1) rozlacza sie kiedy chce, drugi taki sam dziala ok. Zamienialem je miejscami i to samo. Ruter glowny to dslac68u, do niego po wifi di868, i do niego tez po wifi drugi dir868.
nic nie mam
 
shibby
jak ma być tanio to Deco M5 od tplinka. Ma to swoje wady (głównie to praca przez chmurę i obsługa tylko przez komórkę) ale montowałem to w 3ch lokalizacjach i naprawdę daje radę (w jednej poszły 6szt deco, 4 piętra i wszystko po wifi, net jest wszędzie ale ... LTE co trzeba zaznaczyć).

Naturalnym wyborem byłoby użycie Unifi. Ma też Mesh i wcale nie musi być wpięty w switch. Działa - testowałem. Ale aktualne ceny są chore...

W necie chwalą to związania tplink Omada jako tanszą alternatywę dla unifi. To całe środowisko od AP, przez switche, na routerach kończąć. Też ma kontroler (można w dockerze odpalić). Nie testowałem tego osobiście ale moze warto zainteresować się tematem.

W jednym domku jednorodzinnym konfigurowałem Asusowy AiMesh (4x RT-AC68u). Trzy z nich spięte były kablem i te działały dobrze. Ostatni był po wifi i zrywał, mimo że podpięte do niego były raptem 2x kamera i fotowoltaika i domofon od fibaro. Zastosowałem Powerline tylko 100mbps więc było wolniej niż po wifi ale za to stabilnie się zrobiło.

Mesh ogólnie ma sens ale co kabel to kabel. Problemem może być też twoje łącze. Wszędzie gdzie ustawiałem mesha było łącze do 100mbps. U ciebie jest 1000 i to może zabić całą sieć meshową...

PS jak w ogóle mogłeś się wprowadzić (zakładam że robiłeś remont) i nie pociągnąłeś wcześniej żadnej skrętki :/
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Maniek91PL
kupiłem dom szeregowy z początku lat 80'
Planuje remont całego domu dopiero, tylko przeraża mnie te ciągnięcie wszędzie kabli itp

testowałem powerline -
Tenda PH3 1000Mbps Powerline Network Adapter
To po podłączeniu niby około 70 mbps, ale nie stabilnie, oglądam na tv po wifi filmy w HD czy 4k przez plexa z kompa, to potrafi mi zaciąć film nawet w HD

mam w skrzynce przy wejściu z prądem gniazdko i kabel od starego internetu, chyba po kablu od telefonu (5 żył ) i na 1 piętrze w sypialni za szafą znalazłem takie gniazdko właśnie na 5 wtyczek) na 5 żył to chyba tylko 100mbs uda się puścić, nie musiał bym takim sposobem kabla do góry już ciągnąć

ps. mówisz Shibby, ze mesh nie daje rady z takimi prędkościami ? wiadomo nie będę biegać z kompem i pobierał z maksymalną prędkością, chce bardziej spiąć tv, kompa który mam jako nas z filmami itp po kabelku i te routery aby rozesłać wifi po domu

Scalony z 08 kwietnia 2022 22:37:24:
plus widziałem na dole w salonie i u góry w małym pokoju gniazdka jak by od tv, od kabla antenowego, ale tym kablem też nic nie zrobie
Edytowany przez Maniek91PL dnia 08-04-2022 22:37
Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
shibby

Cytat

mówisz Shibby, ze mesh nie daje rady z takimi prędkościami ?


1gbit na pewno nie Smile może 500mbps... może 300mbps. Ciężko mi powiedzieć bo tam gdzie mesha używałem to przeważnie było łącze <50mbps. Ponadto prędkości prędkościami a stabilność to rzecz nadrzędna - patrz historię z asusowym Aimesh którą wyżej opisałem.

Pozostanę przy swoim, że kabel to kabel a wifi to dodatek.

PS miałem dosłownie 2 dni temu przypadek że graliśmy ze znajomym w pewną gierkę PVP. Ja na PC on na xboxie. Co chwilę miał lagi albo go wywalało. W końcu się zdenerwował i zaczął szukać przyczyny. Okazało się że jak żona sprzątała to wypiął się kabel LAN i konsola podpięła się pod wifi z automatu a on tego nie zauważył. Wpiął kabel i wszystkie problemy zniknęły jak ręką odjął Smile
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Maniek91PL
domyślam się że chodzi o zakłócenia z innych sieci, ściany itp.

Dzisiaj zrobiłem porządek w szafce z urzadzeniami , dorobiłem pułki itp.
dla testu podłaczyłem się pod router od dostawcy neta , po kabelku nawet 920 Mb/s pobierania, upload podobny, wiadomo skacze
Router asusa z tomato, podłączony kablem , ustawiony jako wan, pobiera sobie IP i na nim uruchomiony server DHCP z inną numeracją itp,
podłączam pod niego kabel, nagle mam prędkości około 350 Mb/s +/- więc około 3x mniej. Oco chodzi Shock

na asusie z tomato mam najnowszy soft, nie mam włączonego żadnego zarządzania czy regułek nic. Tylko server DHCP ,bez pendrive bez niczego.
Czemu tak ? pamiętam ze chyba włączało się coś/albo wyłączało w tomato? przy szybszych łączach ?

ps. jak się zdecyduje na ciągnięcie kabli na wyższe piętra , do salonu itp, to na pewno będę chciał przetestować mesha. więc zdam relację,

* jakie prędkości maksymalne mogę się spodziewać nawet przy urządzeniu ? jeśli mi się pokazuje 1300 maks w programie, zakłócenia średnie, ale na innych kanałach. Jak ustawie kanał wifi 130+/- te większe, przestaje mi laptop widzieć wifi z routera
Maniek91PL załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.

Edytowany przez Maniek91PL dnia 11-04-2022 21:28
Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
djwujek
Ja ostatnio w Morele.net za 300 zakupiłem RT-AC68U v3 jest zamontowany w piętrowym domu z ogrodem i spokojnie wszystko ogarnia.
Na 2,4 Ghz przy karcie 300 osiągam ok 200 Mbps a na 5 Ghz przy karcie 866 osiągam spokojnie ponad 500 Mbps i to na tomato bez włączonego hvnat.
Sądzę, że 2 by spokojnie u ciebie wystarczyły.
---- SIEĆ 1 -----

1.Modem Vectra 600/60 Mbps
2. Edgerouter X - Dom
3. Edgerouter X - Goście
4. Edgeswitch 24 Lite
5. Asus RT-N 12 d1 DD WRT 43012 - Goście
6. Nas QNAP TS-228A + 1 x 4TB
6. UPS 510W

------ SIEĆ 2 -------
1.Modem Livebox 3.0
 
Maniek91PL
a mozesz przypomnieć jak wyłączyć/włączyć ten hvnat?

ps. djwujek, problemem jest u mnie że router znajduje się przy samym wejściu przy drzwiach. W szafie obudowanej ścianami , taki korytarzyk . Do tego pewnie sporo wifi sąsiadów no i grubsze ściany czy stropy z lat 80
Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
djwujek
Advanced/Miscellaneous/CTF (Cut-Through Forwarding).
U moich rodziców również ruter stoi w przedpokoju na szafie a w kuchni jest ściana grubości ok 20cm i radzi sobie z nią bez problemów.
Możesz kupić i zawsze zwrócić jeśli nie spełni twoich oczekiwań ja ogólnie jestem bardzo zadowolony z niego.
---- SIEĆ 1 -----

1.Modem Vectra 600/60 Mbps
2. Edgerouter X - Dom
3. Edgerouter X - Goście
4. Edgeswitch 24 Lite
5. Asus RT-N 12 d1 DD WRT 43012 - Goście
6. Nas QNAP TS-228A + 1 x 4TB
6. UPS 510W

------ SIEĆ 2 -------
1.Modem Livebox 3.0
 
Maniek91PL
zmieniłem, bez zmian po wifi Shock po kablu muszę jeszcze sprawdzić, ale dziwne rzeczy Shock
Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
Staszek
Jak masz dom, to pewnie stać na uzbieranie na porządne zabawki. Raz a dobrze. Pomyśl o używkach Unifi. Shiby dobrze radzi. Rozważ opcję puszczenia LANu na zewnątrz w bruździe i puścisz kable do góry, gdzie podłączysz kablem wszystko
Asus RT-AC68U FreshTomato 2022.2-AIO
Światłowód 200/100
 
omegaxx
@Maniek
stawiając router WIFI pamiętaj o kilku rzeczach:
1. każdy przedmiot na drodze od routera do klienta pochłania fale radiowe więc ruter powinien stać w centralnym miejscu domu
2. najlepsze miejsce to takie które miedzy urządzeniami ma po drodze jak najmniej przeszkód. Fale radiowe rozchodzą się po prostych więc stań obok routera wyceluj ręką w kierunku odbiornika i zwizualizuj sobie ile po drodze masz ścian stropów mebli i innych przeszkód. Każda z nich będzie osłaniała sygnał.
3. Ściany żelbetowe, zawilgocone , barierki metalowe, rury kanalizacyjne w szachtach to przeszkody bardzo pochłaniające każdą transmisję radiową jeżeli na prostej router urządzenie znajdują się takowe zmień położenie sprzętu
4. ściągnij sobie apkę na telefon wyszukującą sieci wfi sprawdź na wykresie na jakich kanałach nadają dla swojej sieci wybierz możliwe najmniej zajęty kanał.
5. Żeby uzyskać prędkość w standardzie AC musisz mieć obydwa urządzenia zgodne ze standardem AC czyli pracujące po pierwsze na 5GHz , po drugie czysty kanał o szerokości 80 MHz. Na 2,4 osiągniesz tylko max 300 Mbps
Daruj sobie wynalazki pod tytułem mesh za tym nie kryje się nic więcej niż możesz osiągnąć standardowym sprzętem, a wybulisz o niebo mniej.
Za te pieniądze lepiej najmij kogoś kto ci zrobi sieć po kablu w newralgiczne miejsca lub chociaż w centralny punkt domu na 1 piętro gdzie postaw swój router. Kabel to kabel zawsze na jego końcu możesz dostawić jakiś dodatkowy AP, unikaj wszelkiej maści wzmacniaczy sygnału pieniądze na to to pieniądze wyrzucone w błoto. Dobrze sprawdzają się tego typu rozwiązania TP-Link TL-PA8030P KIT Powerline. Warunek jest taki że gniazdka do których to podłączysz muszą być na tej samej fazie, skonsultuj z elektrykiem.
Edytowany przez omegaxx dnia 14-04-2022 22:26
Pozdrawiam
 
Maniek91PL
Dziękuje Pięknie za wszystkie rady
myślę że chyba zdecyduje się na unifi 6 pro, nie jestem zwolennikiem kupowania i testowania czy to działa czy nie i się denerwowania
kupić raz na długi czas
https://eu.store.ui.com/collections/unifi-network-wireless/products/unifi-ap6-professional

Jedynie nie jestem pewny, jak wygląda ze sterowaniem tego ? przez apkę? bo nie mogę tak po prostu podłączyć pod kabel, wejść po ip i ustawić? nie jestem na bieżąco z urządzeniami ubnt, jedynie mam w sieci w domu rocket'a m5 i parę loco m5, wszystko ładnie przez www ustawione i działa . A jak z tymi nowymi ?
Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
djwujek
Musisz kupić albo contloler do tego albo zastąpić go oprogramowaniem zainstalowanym na komputerze.
---- SIEĆ 1 -----

1.Modem Vectra 600/60 Mbps
2. Edgerouter X - Dom
3. Edgerouter X - Goście
4. Edgeswitch 24 Lite
5. Asus RT-N 12 d1 DD WRT 43012 - Goście
6. Nas QNAP TS-228A + 1 x 4TB
6. UPS 510W

------ SIEĆ 2 -------
1.Modem Livebox 3.0
 
Maniek91PL
ale te oprogramowanie musi być włączone cały czas ? czy tylko do ustawienia i śmiga pózniej ? ajja
kontroler kosztuje więcej niż urządzenie Shock
Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
shibby
W większości przypadków oprogramowanie nie musi być włączone. Włączasz tylko wtedy gdy chcesz coś zrobić c np zmienić hasło do wifi albo puścić aktualizacje firmware. Można też kontroler unifi postawić sobie w dockerze np na NASie lub na malince

Kupno dedykowanego kontrolera mija się z celem.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Maniek91PL
super za wyjaśnienie, filmiki z yt czy inne poradniki - nie mówiły dokładnie kiedy i czy cały czas musi być odpalone te zarządzanie.

Noo kupno kontrolera do domu, na 1 lub 2 urządzenia kompletnie mija się z celem, przy cenie tego kontrolera

ps. czy opłaca się bardziej kupować ze stronki ? bo tam chyba widzę 135 USD + vat = €163,35 VAT incl. i wysyłka
, to chyba wyjdzie taniej niż około 1000 zł na PL stronkach ?
Ktoś zamawiał i jak to wychodzi? bo jeśli nie było by żle to nawet bym się skusił o 2 sztuki Pfft
Edytowany przez Maniek91PL dnia 22-04-2022 00:19
Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 32

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

70,439,697 unikalnych wizyt