24 Kwietnia 2024 17:58:02
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· nju swiatło pytania
· Jaki router kupić? ...
· konfiguracja router ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Szukam zaproszeni... [16]
· konfiguracja rout... [8]
· nju swiatło pytania [0]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.116.90.141
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Asus
 Drukuj wątek
Który router Asusa lepszy rt-ax58u czy tuf-ax5400 ?
rmb4
Witam.
Proszę Was o pomoc w wyborze routera do domu (szeregówka około 130m2)
W tej chwili mam Synology rt2600ac i na parterze jest kiepsko z sygnałem.
Myślałem zakupić router Asusa tuf-ax5400 bo jest w dobrej cenie ( 549 pln ) i dokupić jakiegoś drugiego Asusa na parter.
Chyba że lepiej kupić zamiast tego tuf-ax5400 inny model np. Asus rt-ax58u?
Oczywiście wiem że w ax5400 merlina nie zainstaluje tylko czy aż to takie jest super że może to być minus dla niego?
Z kolei ten tuf mam 4x4 MIMO dla 5ghz a ax58u 2x2. Czy polecacie coś innego?
Edytowany przez rmb4 dnia 23-12-2021 11:49
 
jurekk
Routery asusa kupuje sie takie prawie wyłącznie ( n18u był wyjątkiem) ktore Merlin bierze do rak.
Sprzety przez niego wspierane sa popularne i aktualizowane czesto i utrzymuja swa cene na rynku wtornym.
a5400 nie jest wspierany przez Merlina i tyle w temacie.
https://www.asuswrt-merlin.net/
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
rmb4
No i tak i nie. Miałem już router Asus n66u i wielkich różnic w działaniu na romie stockowym lub merlina nie było .
A wgranie merlina nie poprawi znacząco pokrycia sygnału gdzie masz 4x4 vs 2x2 mimo.
Przynajmniej to moje zdanie z którym nie każdy musi się zgadzać ;-)
 
jurekk
Sygnał masz za słaby teraz ( EU broni ,EU radzi , EU nigdy cie nie zdradzi) by jednym routerem ogarniać. Jezeli myslisz o wifi to lepszym jest zestaw dwoch tanszych routerow polaczonych aimiesh niz jeden wypasiony.
AX to nie ma znaczenai wielkiego bo odbiornikow wiele nie ma poza nowymi kartami wifi w latopach i widziałem najnwaszy Netflix pen do video tez obsluguje to. Niestety mozesz sobie antenki itd ... hehe skoro sciana grubosci okolo 25 cm dosc skutecznie gasi wifi 5 Ghz i tym bardziej WiFi 6.
To powoli sprowadza sie do tego by w pomiszczeniu był node (wezeł) nadawczy gdzie chcesz efektywnie wykorzytywac wifi.

RMerlin= popularnosc= dlzusza aktualizacja softu i wsprcie przez Asusa - tak to działa
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
cm812
Cześć, ciekawe bo też szukam zmiany mojego ASUC AC3200 na coś z tej samej stajni i właśnie zastanawiam się pomiędzy tymi dwoma. Szkoda, że AX5400 nie jest wspierany przez Marlin'a - byłby natychmiastowym wyborem. Czy iść w AX teraz gdy sprzęt w domu nie wspiera tego standardu... ale przecież upgrade nie zrobię do AC Smile tak samo jak przewody cat5e miały być na lata a teraz wypadało by pruć ściany. Staram się w miarę możliwości kupować sprzęt w technologii rozsądnie najwyższej.
U mnie potrzeba jednego routera na piętrze i kolejnego lub dwóch na półpiętrze w salonie i może w piwnicy - słusznym wyborem będzie AImesch?
Zakładając główny ASUS AX58U (czy inny?) to jakie urządzenie miało by pokryć kolejne półpiętro... RT AX56U... czy coś innego... a może to niekoniecznie prawidłowy kierunek do światłowodu 550/250 i raczej starszych PC i laptopach Smile
 
Adooni
a powiedz czemu chcesz zminiac AC3200? jak przy złączu 550/250 bedziez ciał uzywac PVN czy QoS to i tak nawet AX86U za ponad 1k nie pociagnie. Jak obecny wyrabia to nic nie zmieniaj a ak cchesz mysleć przyszlosciowo to pomysł o miniPC z OPNsense np. Przy złaczu powyzek 500Mbit i azwansowany uzywaniu normalny router nie pociągnie, dla normalnego uzytkownika AC3200 jest za dobry Smile

Asus nie radzi sobie z AiMesh rozłaczaja sie nody, urzadzenia traca dosep do neta itd - trzeba to resetowac jak juz cos takiego potzrbujesz to pomysł o UniFi AP które albo do ER-12 podpinasz albo do mini PC OPNsense np.

nie wiem dlaczego tak dużo ludzie cche zmienaić sprzet kiedy nie potrzebuja lepiej wpłac to na Owsiaka Smile
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
jurekk

cm812 napisał:


Zakładając główny ASUS AX58U (czy inny?) to jakie urządzenie miało by pokryć kolejne półpiętro... RT AX56U... czy coś innego... a może to niekoniecznie prawidłowy kierunek do światłowodu 550/250 i raczej starszych PC i laptopach Smile


Jezeli zalezy ci na wifi to bym brał dwa ax58u ustawione w aimesh łaczone kablem w miare mozliwosci.
A jak sie nie da to po wifi. One moga jezeli zasieg bedzie dobry (odleglosc i przeszkody terenowe beda pozwalały) wtedy komunikowc sie po WiFi 6 a ax56u ma wąższy kanał WiFi 6 niz ax58u wiec bedzie waskim gardłem.Mnie nie zalezy na łacznosci wifi szczegolnie. Mam ax56u i przeobionego linksysa na ac68u polaczne kablem.

Scalony z 24 grudnia 2021 10:05:26:

Adooni napisał:



Asus nie radzi sobie z AiMesh rozłaczaja sie nody, urzadzenia traca dosep do neta itd - trzeba to resetowac jak juz cos takiego potzrbujesz to pomysł o UniFi AP które albo do ER-12 podpinasz albo do mini PC OPNsense np.
)


Mam osobiste doswidczenia calkiem inne. Fakt głowny router i node mam polaczone kablem ale ...
Przeszdłem na soft Merlina z Tomato wlasnie dla aimesh by sie automatycznie przalaczaly urzadzenia na silnijszy sygnał przy zmianie lokalziacji.
Nauka zdalna wymusiła. Zona uczy ;-) . I moze z laptopem tu i tam sie przytulic teraz.
U mnie to działa jak skała własciwie.
Edytowany przez jurekk dnia 24-12-2021 10:06
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
tamtosiamto
ja mam topologie aimesh jak na screenie( inne rutery, zdj podgladaowe). ostatni ruter rwie jak wsciekly, nie ma znaczenia jaki jest srodkowy czy ostatni, srodkowy zawsze trzyma polaczenie, ostatni zawsze rwie. Testowane na 2x diir868l(66u_b1), ac56u(68u), jako glowny dsl68u, polaczenia przez wifi. Moze kiedys kablem zepne ale duzo wiercenia byloby, dlatego mnie to zniecheca
tamtosiamto załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.

nic nie mam
 
rmb4
Ja dodam trochę z innej beczki. Przyszedł ten Asus tuf ax5400 i mam mały problem. Dotyczy to jednego komputera z karta wisi Asusa na pcie tzn nie widzi w ogóle sieci . Ma ktoś jakiś pomysł co kozę być nie tak ?jak podłączę ruter Synology to działa ok. Testowałem na 2 kartach wifi na pcie i USB ( obie Asusa)
 
n-owicjusz
Spróbuj aktualizacji sterowników karty.
 
rmb4
Sterowniki ściągnięte ze strony Asusa i dupa.
Nic zwracam jutro ten ruter Asusa i wracam do starego Synologa.
Wszystko fajnie z tą siecią WiFi 6 transfery są ok i jest git ale jak ma mi nie działać połowę urządzeń w domu ( urządzenia Xiaomi ) to wolę mieć sieć WiFi na standardzie "ac" trochę wolniejsza ale działa wszystko.
A tutaj karty Asusa ( ASUS USB-N10N i Asus PCE-N15) i nie działa to - lipa na maxa ten sam producent i nie działa !!!
Nawet po wyczyszczeniu konfiga i stawieniu otwartej sieć na 2,4 i 5GHz nic.
Zawiodłem się na Asusie i chyba poszukam coś innego producenta.
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 17

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

71,294,451 unikalnych wizyt