19 Marca 2024 09:22:07
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Optware na CIFS [42]
· [Howto] Xpenology... [7]
· RT-AX56U - Status... [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
54.172.169.199
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
Przepustowość łącza Tomato MIPSR2-132
gorus1
Witam,
Mój provider podnisł prędkość łącza do wartości 200/200 Mbps, ale stary poczciwy Netgear 3500L v2 z Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-132 K26 USB AIO jakoś sobie nie radzi z tymi wartościami i speedtest ciągle pokazuje wartości 90-100 Mbps w obie strony. Oczywiście jak ominę router i kabelek WAN podłączę bezpośrednio do komputera to wartości są takie jak deklaruje ISP.
W specyfikacji routera jest info, że obsługuje 300 Mbps i moje pytanie czy przypadkiem to nie wersja tomato jest temu winna?
 
shibby
ten router nigdy nie uzyskiwał 300mbps na WANie. Chyba pomyliłeś prędkość po Wireless. To już wiekowy router, ze zbyt słabym prockiem żeby obsłużyć łącze 200/200. Pora na zmianę Smile
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
gorus1
Thx za odp.
To co byś polecił jako alternatywę?
Wiem, że sporo się pozmieniało odnośnie routerów, ale potrzebuję koniecznie czegoś co obsługuje OpenVPN najlepiej z poziomu Tomato.
 
jurekk
ax58u i RMerlin na pokładzie ew wersja tańsza ax56u jak ja mam
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
gorus1
Dzięki.
Ta wersja tańsza i tak jest sporo droższa od routerów pod openwrt...
RMerlin aimesh piszesz, hmm - to zwykłe tomato by Shibby już nie jest rozwijane (chyba mam sporo do nadrobienia)?
Ponadto czy ten soft obsługuje vpn wireguard?
 
jurekk
Zawsze tak było, ze Broadcom sie cenił ;-). Routery pod Tomato Rmelina były droższe od tych pod Openwrt
Toamto jest rozwijane ale bariera sa sterowniki i cfe , najnowsze serie routerów maja to szyfrowane no i ... zbita. Nie będzie go na 99% na nowy sprzęt.
VPN jest ale ...
https://www.snbforums.com/threads/wireguard-on-merlin.61619/
mozna sie posilkowac:
https://www.youtube.com/watch?v=S7oAQ51TgKI
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
gorus1
Duże dzięki Panowie za pomoc.
Sprawa się wyklarowała - znalazłem w swoich "gratach" PC z taką płytą główną http://www.gigabyte.pl/products/page/...urev_20#kf i wyląduje na tym openwrt. Cel zostanie osiągnięty minimalnym nakładem kosztów.
 
shibby
no jestem ciekaw co ten procesorek potrafi, czy da radę z łączem 200/200 bez HW NATu.

Ewentualnie pomyśl nad pfsense na nim.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
gorus1
Udało mi się wczoraj wszystko skonfigurować - nie sądziłem, że to będzie takie proste. Nagrałem obraz na pendrive USB i uruchomiłem z tego źródła.
Po konfiguracji ustawień dokonałem pomiarów prędkości i są one takie jakie deklaruje ISP czyli procesor sobie radzi...
 
Bb
Tenda AC15 daje radę. I kosztuje "grosze".
A pchanie się w openwrt "dla zasady" aby być "cool" uważam że jest bez sensu, skoro i tak znacząco lepiej nie będzie niż na routerze dostawcy.
 
gorus1
... nie żeby być "cool" tylko żeby w prosty sposób zestawić połączenie vpn wireguard (dużo szybsze i bezpieczniejsze niż openVPN) czego niestety tomato nie umożliwia. Tak samo jak nie ma dostępności na platformy x86 co czyni openwrt dużo bardziej uniwersalnym firmware (choć przyznam, że do tej pory byłem zwolennikiem i użytkownikiem tomato to muszę być obiektywny).
Jeżeli dla Ciebie 400 zł to grosze to zobacz na czym można zainstalować openwrt (link w #7) i jakie daje to możliwości.
Tak w ogóle to korzystałeś kiedyś z openwrt?
 
Bb
Ac15 nowy jest 2-3x tańszy od proponowanych wyżej routerów, sam go kupiłem kilka miesięcy temu za 150 zł.
Openwrt używam od wersji kamikaze, więc już chwilkę. I o ile na routerkach jest super bo mamy wsparcie nawet gdy producent swój sprzęt już olał to na pc zdecydowanie wolę pełnego linuksa, nie jesteś ograniczony do bądź co bądź okrojonego systemu który jak coś się sypie dość trudno zdiagnozowac. Do takiego zastosowania wystarczyłby rpi czy inny orangepi za 50 zl i poborem mocy 1-2 W.
 
gorus1
Może dać namiar gdzie go kupić za 150 zł?
bo jak szukam to widzę to https://www.ceneo.pl/44923182?se=Gyyk...gLEnPD_BwE
Co do pełnego linuxa to po co mi on do obsługi wyłącznie funkcji sieciowych, które w przejrzysty sposób przez GUI ofetują firmware typu tomato czy openwrt.
Natomiast jeżeli zajdzie potrzeba czegoś więcej to zawsze mogę sobie przez konsolę wydać kilka komend i po sprawie.
 
Bb
Allegro lokalnie, masz na tą chwilę za 180 zł.

Jak zaczynałem się bawić to nie było gui na x86. Tzn było, ale niewiele się dało na tym zrobić. Teraz poza ustawieniem IP co więcej tam zrobisz? Log podejrzysz przez www? A wiem że jak mamy taki sprzęt to zaraz zachciałoby się więcej i tu openwrt przestaje wystarczać.
Ok, skoro Ci to wystarcza to ok, nie moja sprawa.

Pytałeś co taniego z tomato obsłuży łącze 200/200. Dostałeś odpowiedź.
 
gorus1
Bardzo dziękuję za odpowiedź i pomoc.
Co do openwrt na x86 to można na nim zrobić wszystko to co na "routerowym" openwrt. Odmiana Gargoyle oferuje przez GUI min. logi, vpn wiregurad, openVPN, static DHCP sieć gościnną i wiele innych.
Dlatego jeżeli maiłbym wybrać używany sprzęt (myślałem, że rozmawiamy o nowych) to wolałbym już Netgear R6220 z właśnie openwrt.
Ale i tak dzięki za polemikę Wink
 
Bb
Włąśnie sprawdziłem - RT-N18U (1x 800MHz) bez problemu obsłużył łącze symetryk 300Mbit. Speedtesty idą z pełną prędkością i router nie dobija do 100% CPU więc zapas jest. Żadne CTF i inne wynalazki nie włączone, w tle pracował serwer OpenVPN który w trakcie speedtestu obsługiwał ruch ok 20Mbit.
 
gorus1
Ok, dzięki za info.
Tak się składa, że ja też jestem po testach Netgear R6220 z openwrt i bez problemu daje radę 200 / 200 Mbps.
Tu nieco szersze testy tego modelu https://eko.one.pl/forum/viewtopic.ph...26#p232126
W tle pracował również vpn, ale nie open tylko wireguard i trakcie speedtestu obsługiwał ruch... 200 Mbps.
Obsługa wireguard to jest właśnie ta różnica, która przemawia na korzyść (przynajmniej w moim przypadku) routera z openwrt.
 
Grzenio
Cześć,
dokładnie rok temu wymieniłem Asusa RT-N16 na Tenda AC15. W zeszłym miesiącu podnieśli mi prędkość łącza na 300/50 i z ciekawości uruchomiłem speedtest na komputerze i na konsoli Xbox - w obu przypadkach download nie przekracza 90 Mbps.
Oczywiście opcja CTF (Cut-Through Forwarding) jest zaptaszkowana.
Widziałem, że ktoś w tym wątku się wypowiadał na temat tego routera - ja mam wgrany 2020.6 K26ARM USB VPN-64K. Co może być przyczyną ?
Tenda AC15 + FreshTomato Firmware 2020.6 K26ARM USB VPN-64K
 
jurekk
Na portach wyświetla ci polaczenie 1 Giga? Na wan i lan?
Obstawiam złej jakości kabel jakiś masz -zakladam ze mówimy o łaczu kablowym.
Pewnie zestawia 100 Mb/s a nie 1000
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
Grzenio

jurekk napisał:

Na portach wyświetla ci polaczenie 1 Giga? Na wan i lan?
Obstawiam złej jakości kabel jakiś masz -zakladam ze mówimy o łaczu kablowym.
Pewnie zestawia 100 Mb/s a nie 1000


W zakładce "Ethernet Ports State" mam 100M Full dla WAN.
Natomiast w Miscellaneous -> WAN Port Speed mam ustawione "auto" - z listy rozwijanej nie widzę 1000Mb do wyboru.
Jak zmieniałem router to również kupiłem nowy przewód 12 metrowy CAT.6 (poprzednio miałem zwykłą skrętkę którą sam zaciskałem).
Myślisz, że to może być przewód ? Dzisiaj sprawdzę na testerze i dam znać.
Tenda AC15 + FreshTomato Firmware 2020.6 K26ARM USB VPN-64K
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 34

· Użytkowników online: 1
pawel1987

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
18-03-2024 19:20
Asus napisał coś takiego Note: Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node. Only one set is available for each band.

Adooni
18-03-2024 19:15
@p4v3u Ciezko powiedziec sam pewnie będziesz miusiał sprawdzić. ja u kumpla a AC68Uwyciągnąłem okolo 400 Mbit przy laczy 500 wiec sie nie bawilem i dla niego bylo to akcepowalne

Adooni
18-03-2024 19:12
a masz ustawione Sync to AiMesh Node na router only?

tamtosiamto
17-03-2024 13:11
czy uzywa ktos aimesh asusa? Mam siec goscinna, ktora ma niby korzystc tylko z glownego rutera, a korzyst tez z noda i ciul wie czemu , glowny do dslac68u, nod ac66b1

p4v3u
15-03-2024 19:47
Dzień dobry, dawno tu nie zaglądałem. Czy stary AC68 do FTTH od Orange 900/300 pozwoli w pełni wykorzystać pasmo? Do autoryzacji za ONT konieczne ustawienie VLAN35 na WAN i PppoE-client.

maxikaaz
10-03-2024 10:22
Tak tylko tu zostawię, jako ciekawostkę Wink https://kittenlabs
.de/real-gaming-ro
u...ng-router/

shibby
12-02-2024 11:03
MTU zależy od typu połączenia. Inne jest dla połączenia kablowego inne dla wdzwanianego (pppoe)

PanRatio
11-02-2024 10:02
Jak podłączę Funboxa6 do światłowodu, to ma MTU 1540, a we FreshTomato max to MTU 1500 i samo zmienia na 1492. Tak ma być?

tamtosiamto
04-02-2024 10:36
jakby cos, to mam w dobrej cenie dir868l juz przerobiony na AC66U_B1 Grin i ac56u przerobiony na ac68u(dziala aimesh) tyle ze z wlacznikiem na zapalke Smile

Adooni
03-02-2024 10:36
widze ze oba sa na aledrogo i u nas mozesz sprawdzac w dziale sprzedam

70,129,740 unikalnych wizyt