26 Kwietnia 2024 23:45:06
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· nju swiatło pytania
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· konfiguracja router ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· konfiguracja rout... [8]
· nju swiatło pytania [2]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.21.34.0
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Asus
 Drukuj wątek
RT-68U - działa tylko 5G (a w systemie tylko 2.4G)
Thecode
Mam nietypowy problem, który występuje na każdym sofcie. W tej chwili mam najnowszego AsusWRT Merlina.

Mam włączone zarówno 2.4G jak i 5G. W przypadku Merlina system pokazuje, że działa Wifi działa na następujących pasmach:
Wi-Fi :
2.4G: Channel 44+46
5G: Channel 0

Co istotne, telefon widzi wyłącznie sieć 5G. Co ciekawe, nawet gdy wyłączę radio dla 5G, różne telefony widzą tylko sieć 5G. Tak jakby w ustawieniach sieć 2.4G była de facto 5G.

Nie ukrywam, że router dużo przeżył. Najdziwniejszym przypadkiem był brick, kiedy przyjmował softy tylko do około 10mb.

Zastanawiam się czy problem nie jest hardwarowy, bo problem występuje na różnych softach, oczywiście nieraz resetowałem ustawienia fabryczne.
 
Adooni
mialem ostatnio podobny problem na 1 ac68U w RMerlinie musialem na sztywno ustawic Channel bandwidth dla 5GHz na poziomie 40MHz

co RMerlin pokazuje w logach? dograj amtm i scribe aby miec szczegolowy log.

nie masz androida 10 na telefonie - tam jest ustawienie w wi-fi czy ma brac MAC urzadzenia czy random. Czy na routerze masz ustawiony wi-fi filter po MAC?
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Thecode
Dziękuję Adooni za pomoc.
1) Ustawiłem na sztywno Channel bandwidth dla 5GHz na poziomie 40MHz - bez jakiegokolwiek wpływu
2) Logi. Masz na myśli te z web UI? Oto log po dograniu amtm i scribe. Oprócz instalacji tych dodatków nie konfigurowałem ich dodatkowo.
https://pastebin.com/tvH5xJbY
3) Ustawienia są prawie fabryczne. Nie mam filtrowania wi-fi po mac. Wejście po haśle. Mam Androida 10, ale nie rozumiem jakie ustawienie masz na myśli. Generalnie w dodatkowych ustawieniach-> własność WiFi mam wpisany adres MAC i tyle.
4) Tak jak mówiłem, telefon widzi sieć tylko jako 5G. Z kolei Router w logach systemowych -> Wireless Log widzi, że wszystkie urządzenia są podpięte po 2.4G. Jest to problem, bo np. Robot sprzątający xiaomi nie może podpiąć się do takiej sieci, a robi się to za pośrednictwem appki w telefonie (telefon myśli, że sieć to 5G).
5) Ciekawe, że dla sieci 5G nie mogę zmienić kanału (załącznik)
Co jeszcze ciekawsze, nie mogę włączyć sieci gościnnej dla 5G. Mam taką informację: "5 GHz* Włącz Wi-Fi, aby uruchomić Guest Network (Sieć gości).". Radio jest oczywiście włączone. Szczegółowe ustawienia w załączniku.
Thecode załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.

Edytowany przez Thecode dnia 08-04-2021 15:53
 
Adooni
hm ciezko powiedzec - do scribe dograj jeszcze uiScribe

niestety ale nie jestem w tym ekspertem cos nie tak masz z bootowaniem

jffs2_scan_eraseblock(): Magic bitmask 0x1985 not found 
tego nie powinno byc

czy w webgui asus - network map (po prawej) system status system i na samym dole masz


LAN MAC address
XX:XX:XX:XX:XX:XX
2.4 GHz MAC address
taki sam jak LAN MAC address
5 GHz MAC address
LAN MAC Address +4 (dodane w HEX do LAN MAC address)


cos moze byc nie tak z CFE jaka masz wersje - tutaj masz lnk do tematu w ktorym tez to jest opisane https://openlinksys.info/forum/viewth...d_id=22453 i tez w watku nizej jest dostep do "CFE collection for other ASUS routers" - porownalbym CFE z twojego routerka z tym z linku CFE collection (np czy nie brakuje zadnego MAC itp). Nie wgrywaj jeszcze tylko sprawdz - wyglada ze np do wersji E1 nie mozna wgrac.



co do androida to w wi-fi w polaczeniu juz do sieci w opcjach - zawansowane mam MAC address type ma byc Phone MAC - mMAC ma sie zgadac z MAC telefonu - pytam bo jak filtrujest po MAC i dodasz random to nie polaczy z siecia.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Thecode
Witaj ponownie. Mam wrażenie, że bardzo dobrze kombinujesz Smile Jeżeli chodzi o softy, to bardzo możliwe, że kiedyś wgrałem bardzo nieodpowiedni soft. Chyba do odpowiedniego modelu, ale złej rewizji. Mam wrażenie, że od tamtego czasu jest coś nie tak z pamięcią. Po bricku mogłem wgrać tylko soft, który mało waży (chyba tylko OpenWRT waży około 10mb)

Jeżeli chodzi o MAC address, to nie mam wypełnionego "5 GHz MAC address". Jest opis pola, ale samo pole z adresem jest puste! Lan MAC i 2.4G są wpisane, ale nie są identyczne, chociaż dzieli jest 4 w HEX, więc chyba tak powinno być).

Co do CFE collection, to masz na myśli ten link do tosiek[dot]pl? Niestety link jest już nieaktywny. Podobny wątek na wl500g.info też posiada nieaktywne linki...

BTW, H/W Ver mojego routera (patrząc na nalepkę) to właśnie E1...

W telefonach mam "Użyj urządzenia MAC". Chyba powinno być napisane "Użyj MAC urządzenia". Tak czy siak nieistotne, bo filtrowania MAC na routerze nie mam.

Jeżeli to nas do czegoś przybliży, to mogę wyciągnąć CFE zgodnie z poradnikiem @special, który cytujesz w wątku o 68u modzie.

Później dołączę logi z uiScribe.

Połączony z 09 kwietnia 2021 00:18:25:
Nie mogę edytować posta... Przesyłam logi. Widzę, że daty są niezgodne z rzeczywistością, ale w miarę aktualne. Dla przykładu dysk Elements włożyłem najwcześniej 7.12.2020.

Połączony z 09 kwietnia 2021 00:21:06:
Nie mogę edytować posta... Przesyłam logi. Widzę, że daty są niezgodne z rzeczywistością, ale w miarę aktualne. Dla przykładu dysk Elements włożyłem najwcześniej 7.12.2020.
messages.log:
https://pastebin.com/bYNx4Uxy

logrotate.log:
https://pastebin.com/8ULT81uh

syslog-ng
https://pastebin.com/RT0XmmZS

wlceventd.log
[url]https://pastebin.com/nVdtNV3a
[/url]

firewall.log jest pusty
Edytowany przez Thecode dnia 09-04-2021 00:21
 
Adooni
co do MAC to na 100% ma byc jak mowie czyli LAN i wi-fi2.4 takie samo a wi-fi5 MAC = LAN +4 w hex - wiec wyglada ze posypal sie CFE. Jak nie masz MAC addressu przy 5GHz to po prostu to nie bedzie dzialac - sam raz jak sie bawilem z CFE o tym zapomnialem i zostawilem MAC jako XX: ..., czy nawet pusty w CFE i wi-fi wtedy nie dzialalo.

musisz sciagnac swojego CFE z routerka, wyedytowac go (Vortex edytor CFE v1.2) poustawiac w nim w 3 miejscach MAC zgodnie z tym co podalem, potem wgrac jeszcze raz swoje CFE na routerek.Potem wgrac jeszcze raz soft - robisz dokladanie jak w portadniku tylko wgrywasz swoje CFE.

fakt widze ze juz wywalili plik z CFE do asusow Sad no to nie wgrywaj CFE 2.0 jak w watku Smile - zostaw swoje CFE tylko edytuj i poustawiaj MACi. dlaczgo nie mozna wgrywac dowolnego CFE https://www.snbforums.com/threads/bri...cfe.58231/. Najlepiej jakby ktos z forum zrzucil Tobie CFE dla E1 i bys dodatkowo porownal - ja takiego nie mam.

to ze przyjmowal router tylko male obrazy nie musi byc do konca problemem - mialem juz na kilku tak szczegolnie przy przejsciach miedzy roznymi softami jak ASUSWRT -tomato przez firmware restoration , ale juz po wgraniu softu np tomato bez problemu potem wchodzila wersja AIO. No i nie wiem dlaczego ale nawet na dd-wrt tak polecaja ze jak wgrywasz soft czy odpalasz 1 raz router po zmianie aby uzywac firefox- sam zauwazylem ze na chromie czasami za 1 razem nie wstaje ale juz po wersjciu przez firefox i po zapisaniu ustawien przegladarki bazujace na chromium dzialaja.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Thecode
Teraz trochę zgłupiałem... Oto mój plik CFE (jeszcze nic nie zmieniałem!):
https://pastebin.com/EDnBe6dL

Jak widać są w nim następujące wartości:
et0macaddr=60:45:CB:5A:04:98
0:macaddr=60:45:CB:5A:04:98
1:macaddr=60:45:CB:5A:04:9C

Przypominam, że soft nie widzi poprawnie tych MACów...

Poszukam CFE dla E1, bo problem może być głębiej... Mam pytać o jakąś konkretną wersję CFE czy może być dowolna dla 68U ver E1? Moja wersja routera to "WHITE", ale domyślam się, że dopisek WHITE to jedyna różnica...

P.S. Znalazłem taką stronę. Nie jestem pewien do końca do czego służy, ale może Tobie się przyda: https://cfeditor.feng.si/
 
tamtosiamto
ja mialem e1 i uwalilem go, moze mam gdzies zrzut cfe, moge zerknac wieczorem
nic nie mam
 
Thecode
@tamtosiamto, będę wdzięczny za sprawdzenie Smile
 
Adooni
hm w CFE MACi masz OK wiec pewnie cos nie tak z pamiecia gdyz takie same powinnienes widziec w RMerlin.

et0macaddr=60:45:CB:5A:04:98 - LAN
0:macaddr=60:45:CB:5A:04:98 - wi-fi24
1:macaddr=60:45:CB:5A:04:9C - wifi5 = LAN +4


nie uzywaj https://cfeditor.feng.si/ - to nie jest do wersji E1

1. sprobuj wgrac soft RMerlin ale z poziomu mini CFE - jak dobrze pamietam to z wcisnij reset (trzymaj) potem power i jak zacznie migac dioda power pusc reset. zaloguj sie firefox na stronke routerka powinno pojawic sie miniCFE i wybiesz tam czyszczenie nvram i wgranie softu.

2. Twoje CFE wyglada OK - zwsze mozna sporbowac nadpisac tym samym CFE zgodnie z instrukcja i tam po wgraniu czystego CFE wgrac soft z poziomy putty

nie mam pomyslu co jeszcze sprobowac.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Thecode
A może po prostu 5GHz się usmażyło Smile ?
Spróbuję wgrać soft od nowa i ew. zrobić tzw. Nuclear Reset.
 
Adooni
mnie martwia 10tki tych komunikatow

jffs2_scan_eraseblock(): Magic bitmask 0x1985 not found


nie mailem albo nie zauwazylem tego nigdy
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Thecode
Co do błędu, to próbowałem go googlować, ale to ogólnie linuxowy problem. W kontekście routerów nie znalazłem żadnych wskazówek.

Co do reflashowania:
1) wgrałem soft przez mini CFE (przez Edge, taki ze mnie hardkor), ale nic to nie zmieniło... Przez edga wszystko poszło bez problemu.
2) Nie do końca udało mi się wgrać soft z putty:

ASUSWRT-Merlin RT-AC68U 386.2_0 Fri Apr  2 02:49:55 UTC 2021
admin@RT-AC68U_WHITE-0498:/tmp/home/root# cat /dev/mtd0 > original_cfe.bin
admin@RT-AC68U_WHITE-0498:/tmp/home/root# chmod u+x mtd-write
admin@RT-AC68U_WHITE-0498:/tmp/home/root# ./mtd-write new_cfe.bin boot
admin@RT-AC68U_WHITE-0498:/tmp/home/root# mtd-write2 merlin.trx linux
linux: CRC OK

Jednak router po tych komendach się nie zrestartował. Czy wgrał się CFE.bin, to nie wiem, bo wgrywałem przecież taki sam, więc nie mam jak porównać.
 
Adooni
nie mial sie resetowac tylko trzebabylo poczekac okolo5minut i wylaczyc Smile

no wlasnie ja tez nie pamietam aby jakikolwiek router mi wywalał bledy jffs2_scan_eraseblock.

CFE ma dobre MAC ale juz w sofcie zle to pokazuje - jedyne co mi jeszcze przychodzi do glowy to porownac Twoje CFE z innym od E1
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 39

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,385,120 unikalnych wizyt