19 Kwietnia 2024 22:15:24
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Szukam zaproszenia n...
· konfiguracja router ...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [21]
· Szukam zaproszeni... [16]
· dodatkowe złącz... [4]
· konfiguracja rout... [0]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.117.153.38
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
Xpenology po taniości?
amikot
Cześć,
Z innego wątku wiem że można HP Microserwer Gen8 wyrwać za psie pieniądze, ale ja mam ludzkie pieniądze i dlatego zastanawiam się jakie XPenology można zainstalować na np. Biostar NM70I-847 ?
Obecnie mam Synology DS509+ którego osiągi mi wystarczają, ale niestety nie da się go zaktualizować powyżej DSM4.2 - a niestety PhotoStation w wersji dla DSM4.2 jest po prostu przestarzały - używa flasha i nie ma aktualnych wtyczek dla facebooka i innych portali.
Czy ktoś mógłby mi w tym zakresie doradzić?
Dzięki Smile
ZTE MF286D - Stock Firmware (Vodafone UK)
ASUS TUF-AX3000 V2 - AsusWRT/FreshTomato 3.0.0.4.2023_4-gb6923ed
Acer Aspire E1-571 - OMV 6
 
shibby
Celerona 847 to Sandy bridge czyli spróbuj wgrać soft dla ds3615xs.

https://xpenology.com/forum/topic/13333-tutorialreference-6x-loaders-and-platforms/
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
amikot
Dzięki ale akurat trafił mi się N54L i tegoż kupiłem. Niestety nie udało mi się wyjść z pętli instalacyjnej.

Wyłączyłem co było do wyłączenia w BIOSie, przygotowałem dysk, przygotowałem USB i konfig gruba (zgodnie z wytycznymi) i odpalam instalację i po resecie zamiast zobaczyć kontynuację instalacji widzę znów ekran instalacji/migracji.
Zainstalowany soft po prostu nie bootuje.
Sprawdziłem wygenerowany serial, VID i PID USB sticka, różne wersje softu ... i nic. Nie ogarniam już tego. Starzeję się chyba.
ZTE MF286D - Stock Firmware (Vodafone UK)
ASUS TUF-AX3000 V2 - AsusWRT/FreshTomato 3.0.0.4.2023_4-gb6923ed
Acer Aspire E1-571 - OMV 6
 
majkel152
stary HP MediaSmart EX495 śmiga na 6.2 ex3617 bodaj, mbr , lan realteka Smile 4x4tb no problemo
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
amikot
Normalnie mam dość całego tego XPenology. Kupiłem sprzęt na którym miało wszystko chodzić, spróbowałem chyba wszystkich możliwych wersji i nie działa.
Nawet nie ma jak tego zdebugować, bo jak niby mam podłączyć konsolę seriala do takiego serwera? Zresztą co mi to da że się dowiem co jest nie tak? Skoro wszystkie ustawienia robię zgodnie z opisami... krok po kroku.
Ehhh doba życia zmarnowana.
ZTE MF286D - Stock Firmware (Vodafone UK)
ASUS TUF-AX3000 V2 - AsusWRT/FreshTomato 3.0.0.4.2023_4-gb6923ed
Acer Aspire E1-571 - OMV 6
 
majkel152
przecież na forum ludzie pisali, że im działa na tym serwie więc robisz coś źle

Połączony z 07 lutego 2021 19:40:58:
jaki loader użyłeś? pat odpowiedni zainstalowałeś?

Połączony z 07 lutego 2021 19:51:02:
i.imgur.com/tve0IeA.jpg
Edytowany przez majkel152 dnia 07-02-2021 19:51
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
amikot
No nie wiem co źle robię, bo robię wszystko zgodnie z instrukcję i znalezionymi poradami. Nie bardzo rozumiem obrazka który udostępniłeś - widać an nim DS918+ który na N54L nie działa, bo to jest pod intela, a HP Microserver N54L ma w bebechach AMD Turion II Neo N54L - stąd potoczna nazwa serwera N54L.
ZTE MF286D - Stock Firmware (Vodafone UK)
ASUS TUF-AX3000 V2 - AsusWRT/FreshTomato 3.0.0.4.2023_4-gb6923ed
Acer Aspire E1-571 - OMV 6
 
majkel152
sprawdz ten http://uploaded.net/file/zg58eusm

https://xpenology.com/forum/topic/20270-dsm-62-loader-with-mbr-partition-table/
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
amikot
Zagadka rozwiązana. Okazało się, że problemem był dysk twardy.
2TB WD Green na którym instalowałem DSMa z jakiegoś powodu odmówił współpracy. Ten sam HDD bez problemu działał w DS509+ i w moim PCcie - tutaj niby był wykrywany i niby dało się rozpocząć instalację, ale z jakiegoś dziwnego powodu (nieznanego bo przecież na ekranie się nic nie wyświetla) po resecie dysk zawieszał dalszą instalację.

Cała sprawa stawia przede mną więcej pytań niż odpowiedzi. Mam obawę, że dyski które mam w 509+ mogą nie zadziałać z XPenology. A to powoduje że cała zabawa może być trochę bez sensu. Nie mam kasy na nowe dyski, a zresztą nawet jakbym miał, to skąd mam wiedzieć jakie zadziałają? Przecież to jakaś rosyjska ruletka?

Połączony z 08 lutego 2021 03:28:19:
Ostatecznie dysk WD zadziałał, ale nie jako dysk instalacyjny DSM.
Bardzo dziwnie to wszystko wyszło. Niespodziewanie.

Zastanawiam się jak to będzie gdy wsadzę więcej dysków i utworzę RAID - czy DSM się sklonuje na te dyski? Czy już zawsze będzie się tylko odpalał z tego pierwszego?
Przecież NAS nie powinien padać w razie awarii dysku - a jeśli system się nie sklonuje to pierwszy dysk jeśli padnie, to NAS przestanie działać. Trochę to słabe takie. No ale może tak ma być ?
Edytowany przez amikot dnia 08-02-2021 03:28
ZTE MF286D - Stock Firmware (Vodafone UK)
ASUS TUF-AX3000 V2 - AsusWRT/FreshTomato 3.0.0.4.2023_4-gb6923ed
Acer Aspire E1-571 - OMV 6
 
shibby
Z każdego dysku nas utworzy sobie małą partycje i zrobi z nich raid1 na system.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
amikot
Czyli dobrze. Tylko pytanie jak bootloader juna sobie poradzi z uruchamianiem z innych dysków jeśli pierwszy dysk zawiedzie?
Szczególnie że jak widać niektóre dyski jakby nie bardzo chciały współpracować z bootloaderem.
Może to kwestia jakiegoś opóźnienia do ustawienia w grub.cfg? Może ten dysk WDC się wolniej rozkręca albo coś?
Miałem taki numer kiedyś w Amidze. Dysk zgłaszał gotowość za późno i trzeba było amigę ręcznie resetować po włączeniu żeby uruchomiła się z dysku. No ale tu właśnie po resecie też nie działa - nie tylko po włączeniu.
ZTE MF286D - Stock Firmware (Vodafone UK)
ASUS TUF-AX3000 V2 - AsusWRT/FreshTomato 3.0.0.4.2023_4-gb6923ed
Acer Aspire E1-571 - OMV 6
 
sszpila
Miałem Xpenology na N54L przez bardzo długi czas, od wersji 5.0 DSM aż do ostatniej 6.2.3. Cały czas ta sama, upgrejdowana instalacja na 4 dyskach w SHR RAID5. Przed sprzedażą N54L zainstalowałem na nim na szybko, na dwóch śmieciowych dyskach 2.5" z laptopa testowy system. Krok po kroku:
1. Bootloader jun 1.3b dla 3615xs niekoniecznie w wersji MBR, zwykły też działa, na pendrive w wewnętrznym slocie USB. W grubie wpisany VID i PID oraz MAC sieciówki,
2. Uruchomienie N54L z pendrive,
3. Odpalenie na kompie synology assistant, po chwili znajdzie nasa w sieci gotowego do instalacji,
4. Wskazanie ręcznej instalacji z pliku pat pobranego wcześniej: DSM_DS3615xs_23739.pat,
5. Instalacja, reboot i od razu aktualizacja z panelu sterowania do wersji 6.2.3. I dokładnie do tej najświeższej, wersje 6.1.x i 6.2.x nie miały sterowników do zintegrowanej sieciówki, nas znikał z sieci, trzeba było dokładać do niego kartę na PCIE, chociażby HP NC360T. DSM w wersji 6.2.3 nie ma już tego ograniczenia.

I tyle, 20 minut roboty i nas zainstalowany.
Jak chcesz sukcesywnie dyski dokładać, to musisz wybrać SHR przy tworzeniu RAID, w miarę dokładania dysków będzie możliwość migracji z JBOD -> RAID1 -> RAID5 bez utraty danych. Już to przerabiałem lata temu.
APU2E4 4GB OpenWRT Snapshot
UAP-AC LITE
Xpenology@Microserver gen8
 
amikot
Okazało się,że winny był dysk. Okazał się uszkodzony i instalacja się na nim zawieszała. Bootloader nie mógł uruchomić DSM więc stronka inicjacyjna cały czas była aktywna.
Już wszysytko działa.
ZTE MF286D - Stock Firmware (Vodafone UK)
ASUS TUF-AX3000 V2 - AsusWRT/FreshTomato 3.0.0.4.2023_4-gb6923ed
Acer Aspire E1-571 - OMV 6
 
Adooni
zastanawiam sie nad zainstalowaniem na HPE ms gen8 BareMetal Xpenology

i chcialbym to tak zrobic aby na dysku SSD miec Xpenology a 4 dyski HDD jako zpool z cache na SSD.
mozna zainstalowac Xpenology na 1 SSD i potem wlozyc 4HDD? nie chcialbym miec systemu na HDDkach.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Maniek91PL
pozwolę sobie dołączyć do dyskusji odnośnie używania kompa jako nas itp,
Pytanie, czemu używacie i tak komplikujecie sobie sprawy wgrywaniem dedykowanych systemów , aby z kompa zrobić nas'a ?
może bardzo głupie twierdzenie, ale sam miałem zagwostkę parę lat temu kiedy składałem mój pierwszy mini itx jako nas, po walkach i testowaniach, zostałem że wgrałem stary sprawdzony windows 7, komp działa właściwie z paroma resetami , z 3-4 lata bez przerwy. Nie miałem z nim żadnych problemów, a przecież można wgrać na windows wszystko co się chce.
tak, tak zaraz ktoś mi napiszę że jak to tak, ale dajcie mi jakiś system do nas'a na którym mogę włączyć programik do wycinania / konwertowania video nagranych na dekoderze, udostępnie gniazda usb, pod które mam podłączoną drukarkę, aby z laptopem który łączy się przez programik do sharingu usb, nie nosić drukarki po mieszkaniu , podłaczać i odłączać - jasne , można udostępnić , czy ustawić starą drukarkę jako sieciową, ale (chyba jeśli się myle, mój błąd) na której nie tylko mogę wydrukować, ale również właczyć i zeskanować dokument, nie znalazłem w opcjach sieciowej drukarki, aby użyć skanera.

dajcie przykład czemu ograniczacie możliwości często bardzo mocnych maszyn, tylko do nas'a

ps, teraz parę dni temu "odkryłem" program plex, teraz się nim bawie i tworzę własnego "netflixa" w sieci. jasne można wgrać wersję na linuksa itp, ale chyba nigdzie nie jest to tak prostę, jak kliknąć instalację w windowsie , po paru sekundach już można używać

proszę nie palić mnie na stosie, za to co napisałem, proszę tylko o konstruktywne opinie, czemu wolicie się głowić, męczyć i spędzać noce na ustawianiu tego i tamtego, jak można to samo zrobić dużo szybciej i łatwiej, efekt taki sam
Asus RT-AC3200
Rocket M5
APC BACK-UPS RS 1200
Mini Itx ASUS Q87T+ i7-4770S
Alienware m15
Vu+ Solo2
 
amikot
Nie mogę się wypowiadać za wszystkich, ale za siebie samego napewno.
Jest kilka podstawowych powodów dla których pod NAS wybieram Linuxa:
1. NAS to nie workstation - do konwersji filmów i innych takich mam PC ze znacznie lepszymi parametrami - nie potrzebuję więc oprogramowania windowsowego
2. Nie potrzebuję udostępniać portu USB i drukarki, bo mam drukarkę sieciową.
3. Rozwiazania Linuxowe dają znacznie większy zakres możliwości w dziedzinie usług sieciowych.
4. Tak na dobrą sprawę lepiej znam Linuxa niż Windowsa i bardziej ufam Linuxowi.
ZTE MF286D - Stock Firmware (Vodafone UK)
ASUS TUF-AX3000 V2 - AsusWRT/FreshTomato 3.0.0.4.2023_4-gb6923ed
Acer Aspire E1-571 - OMV 6
 
Adooni
u mnie np HPE MS gen8 z celeronem kupilem za 750zl nowy i jak postawilem proxmox i OMV to mam wydajnosc NASa dedykowanego ktory by kosztowal kilka tys zl Smile - chodzi mi to od kilku lat i nie mialem potrzeby niczego resetowac.
PC nie uzywam do takich rzeczy jak NAS no i nie chodzi 24/7. NAS ma brac tez mniej pradu sam no z sonarr wszystk oco chce sciagac. Windows to syf i jakbym nie gram w gierki MMO to bym nawet tego u siebie nei mial. Pewnie za kilka lat sie tego pozbede bo Linux strasznie sie zmienia i walczy o graczy jak np SteamOS itd. PC z win10 musialme juz kilka razy w tym samym czsie co stoi moj HPE MS ratowac po jakis updatach, stawiac od zera nowy system itd. Ustawienie NASa aby robil to co cchesz nie zajmije kilku min jak zainstalowanie czystego win10 i chce miec to odseparowane. Zalezy mi na stabilnosci a tego win mi nie daje.

No i dochodzi satysfakcje ze sie cos udalo postawic, cos nowego nauczyl czlowiek i ze bedzie mial spokoj na lata Smile
Edytowany przez Adooni dnia 24-03-2021 07:27
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
amikot
Do swojej listy dopisałbym jeszcze:
5. Cena - oszczędność na licencji Windowsa, na prądzie i na sprzęcie, bo linux jest mniej zasobożerny.
6. Dla NAS podstawową sprawą to RAID. Na linuxie lub bsd bardzo prosto utworzyć i zarządzać programowym RAIDem (szczególnie przy dystrybucjach jak DSM czy OMV). Na Windowsie nie wiem czy do RAIDu nie trzeba by posiadać licencji na Windows Server.
7. Jak napisał @Adooni Windows nie jest godny zaufania. Ostatnio wymieniłem uszkodzony dysk na którym miałem katalog użytkownika. Sklonowałem dysk na innym pomputerze, ale Windows10 mimo tego się nie uruchomił. Co gorsze, po wsadzeniu starego dysku nie podniósł się również. Skończyło się reinstalacją systemu i jak się okazało, nie cały katalog użytkownika był na drugim dysku, więc reinstalując windowsa straciłem to co miałem na pulpicie - jakieś bierzące materiały, zdjęcia, zapiski. W Linuxie takie coś nie może się wydażyć. Jeśli /home jest na innym dysku, to po odłączeniu tego dysku system wstanie i łatwo będzie się dało naprawić. Poza tym nie ma takiej opcji żeby użytkownik Linuxa nie wiedział gdzie są jego pliki przechowywane. W Windowsie wszystko to jest ukryte i tylko część da się poprzenosić w Ustawieniach systemu.
Linux jest po prostu lepiej zaprojektowany jeśli chodzi o strukturę dyskową systemu - nie jak windows gdzie wszystko jest wrzucone do jednego worka i "jakoś to będzie".
ZTE MF286D - Stock Firmware (Vodafone UK)
ASUS TUF-AX3000 V2 - AsusWRT/FreshTomato 3.0.0.4.2023_4-gb6923ed
Acer Aspire E1-571 - OMV 6
 
shibby

Cytat

dajcie przykład czemu ograniczacie możliwości często bardzo mocnych maszyn, tylko do nas'a


wystarczy zajrzeć do mojej stopki
- SSD Cache który przyśpiesza odczyt/zapis z macierzy
- RAID - bezpieczeństwo danych przed awarią dysku, możliwość łatwej rozbudowy macierzy jeżeli zacznie brakować miejsca a nawet wymiany dysków na większe - podczas tej operacji NAS normalnie działa i dane są non-stop dostępne
- Web Station + PHP + mysql. Mam w nim Nextcloud czyhli własną chmurę danych (ala google drive).
- DLNA - media server
- backup danych na dysk zewnętrzny na wypadek awarii, zawirusowania lub przypadkowego usunięcia danych
- Docker, czyli wirtualizacja kontenerowa a nim:
a) napiprojekt - sam szuka napisów
b) transmission
c) unifi - kontroler do moich AP i switcha
d) homeassistant - sterowanie instalacjami inteligentnego domu
e) portainer - menadżer dockera
f) onlyoffice - taki google docs spięty z nextcloud. Umożliwia wyświetlanie i edytowanie plików ms office w przeglądarce
g) pihole - bloker reklam.

a jak potrzebuję to i sobie windowsa10 w wirtualce odpalę

To tak na szybko do czego ja używam obecnie Xpenology. Postawisz to wszystko na windowsie?
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
amikot
@shibby: Tak trochę offtopicowo - o co chodzi z tym napiprojektem? Na stronie napiprojektu nie zauważyłem klienta linuxowego, nie bardzo też wyobrażam sobie jak on działa. Możesz to trochę wyjaśnić albo zapodać jakiś link ?
ZTE MF286D - Stock Firmware (Vodafone UK)
ASUS TUF-AX3000 V2 - AsusWRT/FreshTomato 3.0.0.4.2023_4-gb6923ed
Acer Aspire E1-571 - OMV 6
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 10

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

71,177,768 unikalnych wizyt