26 Kwietnia 2024 08:11:16
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· nju swiatło pytania
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· konfiguracja router ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· Szukam zaproszeni... [16]
· konfiguracja rout... [8]
· nju swiatło pytania [1]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.221.112.220
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Asus
 Drukuj wątek
Jakie dostęne Asusy na rynku - co kupić?
vitec
Cześć.
Pogubiłem się,
już prawie miałem kupić 68U i natrafiłem przypadkiem, że tylko starsze wersje
Szukam rutera do zaprzyjaźnionej firmy, nawet WiFi nie jest specjalnie potrzebne, chodzi o ruter z Tomato.

1. Coś w kwocie <590 brutto
2. Miło jakby miał obsługę LTE (nie jako zew. modem) - raz w roku łącze siada (jakaś koparka kabel DSL przerywa)
(DSL jest w trybie bridge z modemu DSL -orange)
3. Będzie interesowała konfiguracja VPN przyszłościowo
4. W starym roku trafiłem przypadkiem na wątek, że RedHat zaprzestał wspierać stare jądra - czyli ruter, który udzwignie nowsze jądro jeżeli w pewnym momencie przyjdzie dokonać takiej zmiany w Tomato?
5. Jakieś tam Mash nie jest potrzebne
6. Być może początkowo ruter będzie działał na OFW, ale dobrze byłoby aby był to ruter przynajmniej na kilka lat (aktualizacje).
7. na MIPSR2 czy ARM? Który jest "bardziej naturalny" dla Tomato? = większe szanse na wsparcie

Co jest obecnie dostępne w sklepach z tych nadających się?
Asus RT-N18U (freshtomato)
 
tamtosiamto
wejdz sobie na watek developerski i zobacz, jakie wersje ac68 maja tomato( i jakie rutery ogolnie sa wspierane). Nie ma tomato dla ruterow z wbudowanym modemem LTE. Nie bedzie raczej zmiany jadra w tomato ( o co chodzi z redhat w tym watku? btw statni raz uzywalem w 2005). O aktualizacja OFW pytaj producenta .VPN pojdzie, ale bez szalu z predkosciami. Masha nie ma i nie bedzie. Oczywiscie, ze ARM.
nic nie mam
 
vitec
Chodzi o ruter nowy. Kupiony ze sklepu z FV i bez grzebania, szukania kto ma, licytacji, ..
Czytam wątki i powiększam mętlik, naczytam się a potem okazuje się, że to leciwy model, nie do kupienia, itd.
np. niżej w innym wątku mową o ax58u (i nawet cenowo się mieści - 599 w pierwszym lepszym Euro)
Dlatego prośba do zorientowanych.

Nie szukam rutera z bajerami i giga transferami, raczej stabilnego urządzenia, w miarę nowszej konstrukcji (procek+więcej ram, może jaki serwer http na tym stanie) , z możliwościami linux-a (entware + Midnight Commander, skrypty) - Tomato już znam, ale jak RMerlin (nie znam) będzie alternatywą, to chyba pożądane.

Mniejsza o te LTE i Mash. OK - ARM.
RedHat - zgubiłem ten wątek (nie pamiętam) - chyba chodziło, że RedHat nakładał główne łaty na jądro z linii używanej w Tomato i zaprzestali już wsparcia.
Asus RT-N18U (freshtomato)
 
jurekk
masz n18u to nic lepszego wiele nie dostaniesz pod toamto, chcesz miec siec 5 Ghz kup sobie do tego AP a jak chcesz po kosztach to jakis router a najlepiej ze wzgledu na koszty uzywany router dsl z oba pasmami i przepinij go w tryb AP.

seria ax jest obecnie najnowsza
ja mam bardziej budzetowy egzemplarz niz ax58u czyli ax56u i jestem zadowolony, cztery rdzenie taktowane 1500 i Amiesh 2.0 czegoz chcec wiecej teraz. Oczywiscie mimo sympatii nawet nie marzę o toamto na niego bo to SF w chwili obecnej.
AX3000 v2 Tomato
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
vitec
jurekk, to nie dla mnie, w #1 pisałem, kupią co im powiem, ale nie chcę ich naciągać na 1000zł z wifi 15 generacji, bo mi procesor się podoba.
Jeżeli AX jest najnowsza, to jest to dla mnie jakaś informacja. WiFi być może nawet anteny będą odkręcone - brak wifi (ruter będzie stał w piwnicy, stąd i LTE było z kategorii "może").

Chodzi o ruter, skrzynkę z alternatywnym SO -dającym możliwości niestandardowe, ale też z jakąś perspektywą aktualizacji systemu. Jak Tomato nie będzie rozwijane, to przynajmniej jakiś powrót na OFW - o ile Asus będzie jeszcze wspierał aktualizacjami - dlatego patrzę na Asus-y, chyba trochę bardziej przykładają się do swoich sprzętów.

Połączony z 05 lutego 2021 13:34:11:
[edit] aha, widzę podobny wątek do mojego: https://openlinksys.info/forum/viewth...d_id=22053 będę mądrzejszy o te informacje.

Czyli chyba ax56u (~599zł), ax58u to jakieś ~840zeta, AC3200 to ~1200, i odpuścić Tomato, RMerlin
ma entware, to np. taki mc czy knockd + specjalne skrypty otwierania portów będą do zrobienia.
Open/DD/WRT raczej nie, ja na tym nie zarabiam (no, jakiś prezent raz w roku) i nie mam czasu wbijać się w kolejny soft, Tomato fajnie, podstawy wyklikać a w niuansach już się grzebałem wcześniej.

Jakieś inne modele do rozważenia? RT18 nowy nie do kupienia już.
Edytowany przez vitec dnia 05-02-2021 13:34
Asus RT-N18U (freshtomato)
 
jurekk
Wiesz wyminiłem n18u bo masz go w stopce i własciwie wszystkei rputery klasy ARM czyli takie pod tomato maj atak samo wydajny procesor dwurdzeniowy ( n18u jedno co prawda ale do normlanej pracy to nie ma znaczenia) taktowny około 800-1200 z małymi wyjatkami typu AC1900p czy Ac68u vB2, kotre mają 1400.
Ludzie zaczeli programowo przerabiac routery tej klasy innych producentow w Asusu i asus sie wk.... . Szyfruja co sie da i cfe i nawet teraz wpisy w nvram. Tomato jest super i aktualne i rozwijane i ma super mozliwosci ale niestety sznse dodania sprzetow innych niz klony obecnych czyli głownie ac68u np. Ac66u_B1 itd jest zerowa. Dlatego jedyna alternatywa jezeli chesz korzystac z sprzet uAsusa jest sprzet obsługowny przez Merlina ktory wspolpracuje z Asusem.
Ax56u jest jako router w zastosowaniach przewodowych lepszy od ax58u bo ma cztery rdzenei a nei trzy. Ma t oznaczenie przy VPN tam gdzie jest potrzebna moc obliczeniowa .
AX58u ma ekstra procesor zas do wifi czyli sprosta bardz oduzym potrzebom po wifi i ma szerokosc 160 kanału dostepna na 5 Ghz a ax56u ma ta wlsciwosc obcieta.
Obydwa obsługuja standard AX tyle że urzdzen klinckich w stndardzie AX jest nieiwiele.
Nimniej to jest technologia o dwa pokolenia nowsza od ac68u.
Amiesh 2.0 po kablu szczegolnie t ofajna sprawa, daltego kupiłe mten router.

Połączony z 05 lutego 2021 14:46:20:
to co tobie potrzeba a o tym nie wiesz to byc moze Ubiquiti EdgeRouter ER-12 Shibby go uzywa a sa tansze tez wersje (Router UBIQUITI EdgeRouter X) obecnie ale to inny swiat i sporo pewnie nauki by w miare ogarniac sprzet
Edytowany przez jurekk dnia 05-02-2021 14:48
AX3000 v2 Tomato
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
vitec
Dzięki za wyczerpującą podpowiedź. Kilka dni zastanawiałem się co robić i faktycznie
Router UBIQUITI EdgeRouter X wygląda ciekawie ( https://openlinksys.info/forum/viewth...d_id=22452 ), jeszcze nie wbiłem się, ale dobrze rokuje.

Nadmienię, że tam stoi już (roczny) MiktoTik montaż rack. Wyłączyłem go odkrywszy, że od tygodnia generuje wysycający łącze po ostatni bajt ruch wychodzący, podczas gdy z sieci LAN ruchu prawie nie ma (i na wewnętrznym "bridge" (br0) także). Oczywiście net w firmie stawał kołkiem, modem tpsa 36.6 byłby szybszy.. Firma "opiekująca się" zainstalowała na zasadzie kupienia markowej skrzynki, postawić i .. zapomnieć. Jakoś nie mam siły wbijać się w tego MikroTika (i chyba flash-ować go trzeba w trybie serwisowym jak tam coś siedzi ukrytego), chociaż znajomość MT w CV dobrze brzmi.
Asus RT-N18U (freshtomato)
 
jurekk
Ponoc wg pepper.pl najnizsza cena na ten router , warto , moze sie komus przyda info
https://www.amazon.de/-/pl/gp/product/B07Z112J9D?language=pl_PL&tag=pepperpl09-21
AX3000 v2 Tomato
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 36

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

71,359,414 unikalnych wizyt