19 Marca 2024 06:10:23
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Optware na CIFS [42]
· [Howto] Xpenology... [7]
· RT-AX56U - Status... [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
44.213.99.37
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Asus
 Drukuj wątek
AiMESH Asusa.
n-owicjusz
Witam .
Pytanie dotyczy RT-AC66U pierwszy ruter ze standardem 802.11ac , czy jest możliwość stworzenia sieci AiMESH asus z ruterem np.RT-AX88U .Oba to asus-y , jednak ten 1 już nie daje rady(ze dużo urządzenie i za mały obszar pokrycia WiFi).
Po kilku próbach zmiany oprogramowania i kilku dniach szukania info(słabiutko z angielskim) , postanowiłem poradzić się ludzi bardziej obytych.

Nie bardzo mam ochotę pozbywać się pierwszego, wiec możne doradzicie jak to połączyć w jedna całość.

Dziękuje za pomoc laikowi.
 
jurekk
Nie jestem pewien ale AC66U z dwoma portami usb2 i procesorem mips chyba nie wspiera Aimesh.
Jeżeli nawet to main router i node powinny miec podobną wersje oprogramowania (niezbyt odległa czasowo), watpie by to sie spinało w siec,
Natomiast jezeli masz możliwość polaczenia tych routerów kablem to możesz zrobic z niego super AP . Własciwie funkcjonalność tego rozwiązania jest podobna do Aimesh , tylko komórki jak chodzisz sie nie przełączają automatycznie na silniejszy sygnał.
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
n-owicjusz
Jak pisałem angielski to pieta achillesowa, dokładnie tak zrozumiałem z materiałów jakie znalazłem.
Co do RT-ax88u to rozważania aby postawić go jako ruter główny który obsłuży tv i gry + jeden poziom.
A RT-AC66U po kabelku jako AP obskoczy drugi poziom.
Za wszystkie sugestie będę wdzięczny (edukacje z ruterów skończyłem na AC66U nie myślałem ze nie da rady).
Dziękuje za informacje.
Edytowany przez n-owicjusz dnia 20-12-2020 17:36
 
tamtosiamto
ac66 nie wspiera aimesh, najtansza opcja do aimesh to ac56u z softem ac68 lub dir868l z softem ac66u_b1, ale jak nie masz zbytniego balaganu w sasiedztwie w wifi mozna ogarnac siec na 2 APki
Edytowany przez tamtosiamto dnia 20-12-2020 17:54
nic nie mam
 
n-owicjusz
Właśnie pytałem o AiMESH bo mam od 6-9 sygnałów(rutery i AP z sąsiedztwa).
 
jurekk
jak lubisz eksperymenty opchnij ten router na olx i kup sobie uzywke ea6700 lub ea6900 i ja zmodyfikuj wczytując cfe od ac66_b1 lub te routery co kolega pisał tomatsiamto
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
tamtosiamto
albo ea6500v2 ze stopki kolegi jurekk, tam masz takze rmerlina, ktorego nie ma niestety na ac66_b1(ale aimesh jest)
nic nie mam
 
n-owicjusz
Co mi zaświtało.
Skoro RT-AC66U_B1 idzie z AiMESH to mogę go połączyć z moim RT-AC66U Media Bridge(rozwiązanie tymczasowe )jeśli są kompatybilne.
I poprawi się pokrycie sygnałem WiFi.Stary ruter obsłuży gry i Tv, AC66u_B1 resztę ,dość przystępne cenowo rozwiązanie.
I poczekać na coś z 8 wejściami LAN i 10 G/s po radiu z AiMESH.

Morze ktoś się tak bawił, eksperymentował ma doświadczenie, jak się poprawia sygnał pokrycia WiFi?
 
jurekk
Pytanei zasadnicze czy to robisz siec aimesh czy instalujesz punkty dostepu AP, masz mozliwosc połaczenia routerow kablem?

Połączony z 21 grudnia 2020 14:36:27:
Jezeli masz to Aimesh jest tylko wodtryskiem fajna zabawka ale wiele sie nei rozni od sieci oprtej na AP
natomiast jka nie masz molziwosci poloczenia ich kablem wtedy Aimesh jest fajną rzeczą bo daje spore mozliwosci w stosunku do roznej masci rpeterów , wds itp itd

Połączony z 21 grudnia 2020 14:41:29:
Jezeli bedziesz działał na toamto w oparciu o siec AP budownej na Tomato to AC66u_b1 bedzie optymalnym zakupem jezeli chodzi o nowy sprzet.
Natomiast jezeli bedziesz chciaał uzywac AsusWRT lu RMerlina to bierz taki jam moj router ax56u , oczywiscie to najtanszy i najubozszy w rodzinie ax ale ma swa moc czterordzeniowy procesor taktowany 1500 a ac66u_b1 ma dwurdzeniowy taktowany 800 bodaje czy tam tysiac
Edytowany przez jurekk dnia 21-12-2020 14:42
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
n-owicjusz
A wiec nie znam tomato ani RMerlina jak do tej pory hulam na AsusWRT bez żadnych problemów.
Ruter ac66u dawał rade do czasu, nałożenia się siec WiFi sąsiadów , zwłaszcza na pietrze gdzie mam od 6 do 9 obcych WiFi a mój sygnał spada prawie do zera.
Dziś siedziałem i przeglądałem co można zakupić i wyszło :1 kombajn GT AX11000 cena okuło 2tys jednak powystawowe z gwarancja 1.5 tys ;2 GT AC2900 ceny od 1 tys w gore powystawowy z gwarancja około 800 zł; 3 RT AC88U ceny 1tys w gore powystawowe około 800 zł jednak sporo uwalonych choć 8 portów LAN koszące ; 4 RT AX88U cena około 1.6tys powystawowe 1.2-1.3tys tylko czy nie będzie jak z numerem 3 ; 5 RT AX92U w dwupaku cena 1.5tys.
Teraz mam do myślenia wszystko mieści się w budżecie a zakup następny za 5-7 lat i oby hulało jak stary ruter , a stary ruter dołożę gdzie będzie slaby sygnał.
Jeśli możecie coś doradzić chętnie wysłucham.
Dzięki.
 
jurekk
jak nie grasz lub nie sciagasz masakrycznych ilosci danych to ax58u bedzie idealnym wyborem na kilka lat a potem będziesz mógł go wykorzystac jak o wezeł aimesh
to dosc popularny router
Oprogramowanie RMerlina jest tworzone przez Kanadyjczyka Eric Sauvageau.
Ono roszerza mozliwosci routera. Wiele nowinek wprowadzonych przez Erica zagosciło na stałe w asusWRT np VPN.
Asus pozwala mu na budowe swej odminy OFW i utrzymuje mozliwosc zaminnego wgrania jego oprogramowania i na odwrot zablokowana w stosunku d innych firmware zazwyczaj. Tu jest jego strona domowa. Rotery ktore maja Rmerlina sa poprostu bradzo popularne.
https://www.asuswrt-merlin.net/
Tak bym ci radził skor ochesz zainwetowac ax58u z Rmerlinem i polaczony kablem lan to lan i uruchomoiny w trybie AP AC66U najlepiej z wgranym tym oprogramowaniem
https://onedrive.live.com/?authkey=%21AAkJBWoo-OiyKJo&id=9332FC159A7E129%212544&cid=09332FC159A7E129
załadowanym przez asus restoration tool
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
n-owicjusz
Po grac sobie lubię jak każdy(teraz mogę w nocy) , do tego po świętach dochodzi następny Tv smart.
Po przebudowie oczkuje ze będzie można dopalić wszystko w jednym czasie , a sygnał pokryje równo cały dom.
Wiem ze kabelek najlepsze rozwiązanie , jednak na dzień dzisiejszy nie wszędzie mam.
A co do ac66u to na pewno jako AP będzie używany dalej.
Prosiłbym o recenzje powyższych ruterów ,przecież są już co najmniej 2 lata na rynku.
Z tego co przeglądałem RT AC88U jest dużo uwalonych(nie można się połączyć) jaksa wada?
 
jurekk
im nowszy router tym mniejsza czesc domu pokrywa bo .... normy odnosnei siłu sygnału sie zaostrzaja
pradoksalnie wrt54g z fimware sprzed 17 lat wiekszy obaszar domu ci pokryje niz niewiadomo jak wypasiony router
wiec albo punktowo mamy super intenet po wifi tam gdzie gramy i tv itd mamy super wypasiony jeden router lub jezeli wszedzie chcemy miec w miare to budujemy siec najlepiej (mesh - wtedy to przeradza sie w jeden wilki router, masz mozliwosc sterowania i zmieniania ostawień jakby to bylo jedno urządzenie a odbiorniki typu komórki jak zmieniasz położenie to przełączają sie autoamtycznie na sliniejszy węzeł ) lub stosując AP , stosowanie rożnej maści wds , repeterow zazwyczaj jest zawodne.

Połączony z 22 grudnia 2020 10:16:51:
sygnał AC przez radio 5 GHZ słabo penetruje ściany i inne przeszkody wiec o takich wynalazkach ja k jeden mocny router w sensie przepustowości po wifi na cały budynek zapomnij
Edytowany przez jurekk dnia 22-12-2020 10:16
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
tamtosiamto
receznje mozesz znalesc w guglach, a co do ac88 mam i jestem zadowolony, asusa generelanie nie ma jak zbytnio uwalic
nic nie mam
 
n-owicjusz
A co możecie powiedzieć o AX89X 8 gniazd LAN w tym 2 10G.
Ciężko coś znaleźć cena 2.5 tys do przełknięcia jednak brak wyczerpujących wiadomości.
Edytowany przez n-owicjusz dnia 22-12-2020 11:46
 
jurekk
Kurcze cos zes sie zaparł na te 8 lanów
dokupujesz switcha 1giga i masz duzo wiecej lanów mnijszym kosztem
chesz szalec bierz ax86u
ma jeden - lan/wan 2.5 giga co mzoe sie realnei w grach przydać byc mzoe
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
tamtosiamto

Cytat

n-owicjusz napisał(a):

A co możecie powiedzieć o AX89X 8 gniazd LAN w tym 2 10G.
Ciężko coś znaleźć cena 2.5 tys do przełknięcia jednak brak wyczerpujących wiadomości.


z tym budzetem postaw pc z odpowiednim hardware, znajdz kogos na forum ktos ci postawi za kase jakis pfsense btw ja w zyciu nie dalbym wiecej niz 500zl za ruter Wink

Połączony z 22 grudnia 2020 13:16:32:

Cytat

tamtosiamto napisał(a):

Cytat

n-owicjusz napisał(a):

A co możecie powiedzieć o AX89X 8 gniazd LAN w tym 2 10G.
Ciężko coś znaleźć cena 2.5 tys do przełknięcia jednak brak wyczerpujących wiadomości.


z tym budzetem postaw pc z odpowiednim hardware, znajdz kogos na forum ktos ci postawi za kase jakis pfsense btw ja w zyciu nie dalbym wiecej niz 500zl za ruter Wink

a co do wyczerpujacyh wiadomosci-czego ty oczekujesz? Producent podaje, jakie router ma mozliwosci. Podziel to na pol i bedziesz wiedzial, co sprzet potrafi.
Edytowany przez tamtosiamto dnia 22-12-2020 13:16
nic nie mam
 
jurekk
Mam tak samo za troche ponizej 500 z promocja amazona sprawilem sobie ax56u i majac łacze haha 150/25 to jest z 7 razy za duzo co mi trzeba ;-)
Jestem fanem Tomato ale .... czas leci a aimesh to fajna zabawka jak sie ma sciany zelbetowe. Niestety aimesh to zamkniete oprogramowanie i nie ma raczej szans by cos podbnego nasi macherzy grazowym soposbem cos spłodzili w tym temacie by na tomato hulało.
Zeby chociaz balancing miedzy wezłami był , ze nie musisz pamietac zeby na silnijsze AP sie przełaczac to byłoby cos.
Moze ktos sie znajdzie co to uskuteczni. Daloby to ekstra powera Tomato.
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
n-owicjusz
Czy możecie wytłumaczyć łopatologicznie tryby pracy?
1Tryb routera bezprzewodowego-ruter rozsiewa WiFi do której się podłączamy zdalnie.
2Tryb powtarzacza-do istniejącej sieci WiFi podłączamy 2 ruter bezprzewodowo, ma to zapewnić lepszy sygnał i jakość. Jednak prędkość spada dwukrotnie 2 rutera.
3Tryb punktu dostępowego (AP)-tutaj łączymy kabelkiem nasz ruter który rozsiewa siec WiFi a wyłączony jest firewall w naszym urządzeniu.Czyli inne uprzedzenie zarządza naszym ruterem.
Jak dla mnie wszystkie połączenia 1,2,3 są to połączenia gdzie możemy używać rożnych typów i marek.
4Media Bridge -połączenie bezprzewodowe pomiędzy 2 ruterami ,1 pracuje jako ruter bezprzewodowy a 2 jako specyficzny AP do którego podłączamy konsole, tv kablem.
To ostatnie rozumiem ze łączymy w ten sposób aby uzyskać jak najszybsze połączenie dla kilku urządzeń typu konsola do gier.Do zoptymalizowania tegoż połączenia.
Moje pytanie dotyczy ruterów w tym połączeniu czy muszą być takie same ?

W przypadku AiMESH dołączamy inne rutery jako satelity(przez LAN lub WiFi) aby poprawić jakość sygnału i powierzchnie pokrycia sygnałem, do tego do satelitów podłączamy się po LAN jak i WiFi.
Tak na chłopski rozum to to połączenie zawiera 2 z trzech możliwych opcji połączeń.Nasz satelita możne jednocześnie pracować w trybie powtarzacza ,punktu dostępowego( AP) i Media Bridge.

Stad moje pytanie co do trybu Media Bridge i połączenia (sparowania )ruterów.Czy można to połączenie nazwać
Switch bezprzewodowy, oczywiście w uproszczeniu.

Jeśli źle to rozumiem poprawcie i dobrze wytłumaczcie tryb Media Bridge.
Dziękuję.
Edytowany przez n-owicjusz dnia 23-12-2020 09:09
 
Adooni
tutaj masz to opisane
https://www.benchmark.pl/testy_i_rece...22989.html

https://www.benchmark.pl/testy_i_rece...-test.html
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 4

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
18-03-2024 19:20
Asus napisał coś takiego Note: Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node. Only one set is available for each band.

Adooni
18-03-2024 19:15
@p4v3u Ciezko powiedziec sam pewnie będziesz miusiał sprawdzić. ja u kumpla a AC68Uwyciągnąłem okolo 400 Mbit przy laczy 500 wiec sie nie bawilem i dla niego bylo to akcepowalne

Adooni
18-03-2024 19:12
a masz ustawione Sync to AiMesh Node na router only?

tamtosiamto
17-03-2024 13:11
czy uzywa ktos aimesh asusa? Mam siec goscinna, ktora ma niby korzystc tylko z glownego rutera, a korzyst tez z noda i ciul wie czemu , glowny do dslac68u, nod ac66b1

p4v3u
15-03-2024 19:47
Dzień dobry, dawno tu nie zaglądałem. Czy stary AC68 do FTTH od Orange 900/300 pozwoli w pełni wykorzystać pasmo? Do autoryzacji za ONT konieczne ustawienie VLAN35 na WAN i PppoE-client.

maxikaaz
10-03-2024 10:22
Tak tylko tu zostawię, jako ciekawostkę Wink https://kittenlabs
.de/real-gaming-ro
u...ng-router/

shibby
12-02-2024 11:03
MTU zależy od typu połączenia. Inne jest dla połączenia kablowego inne dla wdzwanianego (pppoe)

PanRatio
11-02-2024 10:02
Jak podłączę Funboxa6 do światłowodu, to ma MTU 1540, a we FreshTomato max to MTU 1500 i samo zmienia na 1492. Tak ma być?

tamtosiamto
04-02-2024 10:36
jakby cos, to mam w dobrej cenie dir868l juz przerobiony na AC66U_B1 Grin i ac56u przerobiony na ac68u(dziala aimesh) tyle ze z wlacznikiem na zapalke Smile

Adooni
03-02-2024 10:36
widze ze oba sa na aledrogo i u nas mozesz sprawdzac w dziale sprzedam

70,122,997 unikalnych wizyt