28 Marca 2024 13:29:07
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [27]
· [Howto] Xpenology... [13]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
54.196.27.171
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Asus
 Drukuj wątek
Jaki router wybrać-prośba o poradę
rafi22
To wyjaśnie jeszcze raz, w garażu jest światłowód doprowadzający internet i on dochodzi do modemu. Do niego można podłączyć tylko jeden kabel lan (modem ma jedno wyjście) i teraz jest podłączony kabel od salon. Natomiast chwilowo za modemem podłączyłem router i do niego wszystkie cztery kable lan. Pytanie, czy musi być jakiś router (za modemem) aby wszystkie cztery kable podłączyć i puścić nim internet?
 
jurekk
Znaczy światłowód konczy się konwerterem no i dobrze.
Nadal nie bardzo rozumiem twego problemu.
Rozumiem ze tak sa rozprowadzone kable ze w garażu powinien być centralny router.
Dlaczego nie postawisz tam ax58u?
Jezeli potrzebujesz w salonie więcej urządzeń połączyć po kablu to postw tam switch 1 Giga i rozdzielisz net.
Ok w Salonie nie bedzie mkas sygnału 5GHz wifi ale cos za cos.

Natomiast na górze drugi router z Aimesh łączony po kablu z siecią ta cała.
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
rafi22
Kupiłem switcha Tp-link i drugi router AX 56U, ale mam kłopot. Za tym konwerterem w garażu wsadziłem switcha i podpięłem wszystkie 5 kabli. Router w salonie AX58U działa. Kłopot się zaczyna z drugim router 56U Nie mogę sobie poradzić jak mam go skonfigurować aby działał w Aimesh. Podpiełem go na pierwszym piętrze do kabla LAN ale nie ma internetu (wszystko robię przez apkę asus router). Czy ktoś może mi wytłumaczyć po kroku co mam zrobić? Niestety człowiek się uczy tego i nie wiem gdzie robię źle.
 
jurekk
Za konwerterem powinien być router w garażu bo wtedy wszystkie urządzenia masz widoczne w gui głównego routera.
W salonie postaw switcha i do niego łącz tv i drugi router.
Co do Aimesh.
Musisz zresetować router , ktory bedzie robił za node do fabrycznych ustawień.
Trzymasz okolo 10 sekund przycisk WPS jak włączasz router , migną wszystkie diody , puszczasz WPS.
Rutery staja kolo siebie około np. 1 m. i nie są połączone kablem
I wciskasz parowanie i czekasz az wykryje ten node. Jak wykryje klikasz odpowiednia opcje i ustanawia po jakism czasie polaczenie aimesh.
Jak jest. Przenosisz te nrouter w docelowe miejsce i go odpalasz , powinno po wifi dzialac połączenie aimesh.
Podlaczamy kabel rj45 z lan głownego rutera do wan node.
W opcjach aimesh zminiamy preferowana droge komunikacji miedzy routerami aimesh z wifi na kabel i cieszym ysie z dzialajcego aimesh.
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
komputerowylamer
Podepnę się pod temat. Mam łącze światłowodowe 300/30 obciążone kilkoma użytkownikami. Zastanawiam się czy zmiana routera z AC68U A2 na AC86U lub AX58U polepszy działanie sieci ?
Asus RT-AC56U - Tomato Firmware 1.28.0000 -2017.3-kille72- K26ARM USB AIO-64K
Netgear WNR3500L v2 - Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-132 K26 USB AIO
 
tamtosiamto
www czy netflix nie beda dzialac szbciej. Najwiecej zalezy od propagacji sygnalu wifi w domu, bo wifi6 nie bedzie lepiej penetrowac zelbetonu czy chocby drewna niz wifi5
nic nie mam
 
komputerowylamer
Rozumiem jeśli chodziło by o pojedyncze urządzenia.

Mam jednak na myśli sieć w której dwójka dzieciaków gra jednocześnie przez neta, na dwóch tv leci netflix lub hbo a dwie inne osoby siedzą na laptopach lub smatfonach. Mam liczną rodzinę Wink
Nie planuję stawiać VPN'a. QoS by się przydał ale wygląda na to że jego stosowanie znacznie przytnie mi łącze wiec nie wiem co zrobić

Tak czy inaczej planuję AiMesh. Zakupiłem AC66U_B1 na węzeł a teraz zastanawiam się czy jako router główny wykorzystać testowany AC68U A2 czy też nie zainwestować np. w AC86U ewentualnie AX58UFrown
Asus RT-AC56U - Tomato Firmware 1.28.0000 -2017.3-kille72- K26ARM USB AIO-64K
Netgear WNR3500L v2 - Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-132 K26 USB AIO
 
tamtosiamto
Na to, o co pytasz wystarczy AC, w sensie sprzetowo-wydajnosciowym. A tak BTW za duzo pytasz, za malo robisz, albo robisz i nie piszesz, jakie sa efekty. Sadzac po powtarzajacych sie pytaniach w kolejnych watkach, chyba brak jakichs konkretnych dzialan z twojej strony. Uruchom, skonfiguruj, testuj i pisz. Qos przy 300/30? A na wuja? Chyba, ze 95% rodziny to gracze, wtedy bym zrozumial. Pzdr
nic nie mam
 
komputerowylamer
Dzięki. Działam. Cały czas działam. Zerknij są odpowiedzi Smile.
AC56 już wiem że nie uratuję.
Odpaliłem VoIP na Merlinie.
Teraz skupuję sprzęt do AiMesh. I zastanawiam się czy nie warto wyrzucic nieco kasy na używany AC86U ewentualnie AX58U zamiast AC68U A2?
Asus RT-AC56U - Tomato Firmware 1.28.0000 -2017.3-kille72- K26ARM USB AIO-64K
Netgear WNR3500L v2 - Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-132 K26 USB AIO
 
Adooni
jak będziesz ustawial AiMesh i masz urzadzenie i AX i AC to beidze dzialalo to jako AC wiec jak procka mocniejszego nie potrzebujesz to AX nie ma sensu. Uzywany AC86U to loteria ogolnie bardzo te routerki padaja po kilku latach.

ja mam QoS (Shapper) na 300Mbit i tak samo bym mial na 1Gbit Smile to ze zwykly router nie pociagnie to nie powod żeby uważać ze nikt nie potrzebuje. Do giercowania bardzo przydatny. Torrenty sciagam całym łaczem i nie widze sensu przycinać tego itd.

jak juz myslisz o ciekawym routerku to bym pomyslal o AX86S przyszlosciowy sprzet z 10 lat wytrzyma technologicznie. Tak jak AC56U juz ma 10lat i dla wiekszosci graczy to wciaz i tak za dobry routerek.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
komputerowylamer
AC56U to ta sama konstrukcja co testowany przeze mnie AC68U. Mogę go ewentualnie zostawić.
Adooni
AC86U nie polecasz Frown Z drugiej strony mnie tez po paru latach padł AC56U Sad

1. Nie zależy mi na wifi nowej generacji ale pomysł sprzętu z lepszym zegarem przyszedł mi do głowy. Stąd też pytanie o AC68U.
Poszukam AX86S. Zobaczę po ile chodzą używki?
2. Nie będzie problemu z jeśli router będzie z serii AX a węzły z AC?
3. Adooni jak ci chodziła sieć po włączeniu QoS. Do ilu przycina?
Asus RT-AC56U - Tomato Firmware 1.28.0000 -2017.3-kille72- K26ARM USB AIO-64K
Netgear WNR3500L v2 - Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-132 K26 USB AIO
 
Adooni
1. AC86U jest bardzo awaryjny problemy z wi-fi itd - na SNB forum jest o tym duzo
2. Nie, ale wszystko bedzie dzialac jako AC. AiMesh nie polecam jak nie po kablu podpiete nody.
3. Obecnie jak widzisz mam Xeona wiec z Shapperem dobija mi do 1Gbit czyli do ograniczen HW. Dla AC56U z QoS mialem 150-170Mbit, Adaptive QoS to taka sciema wtedy idzie 400Mbit. Jezeli chodzi o AX86U/S to Qos pociagnie lacze 300Mbit to samo dla OpenVPN. Testowalem net 1Gbit, 500Mbit, 300Mbit i jakbym mogl to chyba bym u siebie postawil 150Mbit ogolnie to dążenie do szybszego neta to wyscig szczurów. Np znam firme ktora na 200os ma 500Mbit i im to wystarcza a my w domu musimy miec 1Gbit a moze juz niedlugo 2.5/10Gbit.

raczej uzywek AX86S nie znajdziesz gdyz to nowy produkt ponizej 1 roku. A AX86U ma 3 lata. AX86S 2 rdzenie brak 2.5GBit (AX86U 4 rdzienie) OpenVPN korzysta z 1 rdzenia np.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
komputerowylamer

Adooni napisał:


2. Nie, ale wszystko bedzie dzialac jako AC. AiMesh nie polecam jak nie po kablu podpiete nody.
3. Obecnie jak widzisz mam Xeona wiec z Shapperem dobija mi do 1Gbit czyli do ograniczen HW. Dla AC56U z QoS mialem 150-170Mbit, Adaptive QoS to taka sciema wtedy idzie 400Mbit. Jezeli chodzi o AX86U/S to Qos pociagnie lacze 300Mbit to samo dla OpenVPN. Testowalem net 1Gbit, 500Mbit, 300Mbit i jakbym mogl to chyba bym u siebie postawil 150Mbit ogolnie to dążenie do szybszego neta to wyscig szczurów. Np znam firme ktora na 200os ma 500Mbit i im to wystarcza a my w domu musimy miec 1Gbit a moze juz niedlugo 2.5/10Gbit.

raczej uzywek AX86S nie znajdziesz gdyz to nowy produkt ponizej 1 roku. A AX86U ma 3 lata. AX86S 2 rdzenie brak 2.5GBit (AX86U 4 rdzienie) OpenVPN korzysta z 1 rdzenia np.


Ad.2 - Nod bedzie pracowała na moście bezprzewodowym z Tp-linków
Ad.3 - AX86U/AX86S to jakieś bliźnizcze routery? S - okrojona wersja ?
Asus RT-AC56U - Tomato Firmware 1.28.0000 -2017.3-kille72- K26ARM USB AIO-64K
Netgear WNR3500L v2 - Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-132 K26 USB AIO
 
Adooni
Tak jak pisałem wersja S ma procka 2 rdzenie zamiast 4 I jie ma WAN 2.5 Gbit

https://dongknows.com/asus-rt-ax86s-v...ax86u-pro/
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
dawidezzo
Siemanko, chciałbym wymienić swój wiekowy jednordzeniowy router RT-N18U na coś lepszego. Obecne łącze to Vectra 600/60, na jesień prawdopodobnie będzie 2x szybciej jeśli chodzi o download. Szczerze? Pewnie nie napiszę niczego odkrywczego ale jest na dzisiaj problem z wyborem na zasadzie masz kasę a nie masz co kupić bo wszędzie są jakieś "pułapki" ale o tym dalej. Do mojego obecnego Asusa pasują w sumie wszystkie alternatywne softy, nawet Merlin ma jakieś tam nieoficjalne wsparcie do niego i to jest fajne. Na te nowe Asusy to chyba nic nie pasuje z tego co patrzyłem i mało co jest chyba w planach. A najgorsze, że podobno na tych nowych Asusach nie działa dalej QOS na oficjalnym sofcie. A dla mnie to istotna funkcja bo potrzebuje jej do ograniczenia bufferbloata. Tymczasem żaden limiter w moim staruszku nie działa. Jak wgram openWRT to są tam odpowiednie opcje i jest gitarka natomiast nie działa mi WI-FI. Długo mógłbym pisać ale nie o to chodzi. Potrzebuje konkretnej porady na co warto wymienić sprzęt w moim przypadku. Budżet do 600zł max. Nie jestem wymagającym użytkownikiem w tym sensie, że nie interesują mnie jakieś VPN-y, samby i funkcje do których przydaje się USB. Zależy mi aby w środku siedział lepszy procek i reszta bebeszków w porównaniu do N18U, routerek działał stabilnie i się nie grzał (na obecny nie narzekam) i miał niezłe WI-FI zarówno na 2.4 jak i 5GHz. A do tego DZIAŁAJĄCY QOS. Nieważne czy na oficjalnym sofcie Asusa tryb adaptive lub inny (o ile to możliwe), czy na Tomato czy innym openWRT w wersji SQM (cake, codel) czy co tam będzie. Jest to w ogóle możliwe? Używki wchodzą w grę Wink

Z góry dziękuję za jakiekolwiek sugestie i pozdrawiam Smile
 
Adooni
jak to nie w Asusach dziala QoS problem jest za tym pseudo QoS czyli Adaptacyjnym. Tradycyjny QoS nawet na sprzetach topowych jak AX86U czy tanszym 2 rdzeniowym AX68S to max 350Mbit. na RT0N18U tradycyjny QoS pewnie wyciaga okolo 120-150Mbit.

po 1wsze to nie ma sensu uzywac lacza powyzej 300Mbit wiec mozesz kupic AX86S okolo 700zl niestety nic tnszego sensownego nie ma aby QoS na poziomie 300Mbit pociagnąć. Na ten router masz RMerlin no i amtm ktory zwieksza jego mozliwosci. w amtm jest flexQoS ktory u mnie na AC56U w przeszlosci niezle dziala i pomagal osiagnac grade A. Niestety jak ktos nawet uzywa QoS to nie wiem czemu nie slucha zalecien czyli ustawia sie go lacze -10% jak masz dobre lacze. Przy mniejstabilnych nawet lacze - 30%.

tutaj mozesz zobaczyc https://openlinksys.info/forum/viewth...d_id=22856 przyklad z Shaperem jak wzrasta latency gdy podbijasz lacze do max i nie bierzesz pod uwaggę spadków. Przy laczy 300 jak ustawie limit na 280 to mam latency ponizej 20 a jak ma 300Mbit to juz 35 wiec niegrywalne jak profesjonalnie podchodzisz do tematu.

jak sie upierasz nad 600Mbit i QoS to zostaw RT-N18U jako wi-fi AP i pomysl o jakims mini PC z prockiem z instrukcjami AES i na nim postaw OPNsense/pfSense albo OpenWTR. Oczywiscie przy tych rozwiazaniach duzo wiecej roboty i wiedzy potrzeba ale moja maszynka z podpisu wyciaga na QoS (Shaper w OPNsese) 1Gbit. Oczywiscie testowlem ale wrocilem na lacze 300Mbit. Nie dosc ze gram w MMO itp to jeszcze sciagam torrenty bez ograniczen w tle dzieki sonarr, radarr itp.

no i cake nie zawsze jest najlepszy to trzeba testowac u mnie PIE wychodzi lepiej.

a i wiele osob napisze ze przy laczy ponad 500Mbit nie potrzeba QoS - prawda ale to sa osoby ktore nie graja w gierki. U znajomego ostatio OpenSense stawialem gdyz mial Asusa AX86U z laczem 1Gbit i w https://www.waveform.com/tools/buffer...ufferbloat osiagal B Sad. DO grania lepiej jak masz 100Mbit i A+. Znajomy w angli ma lacze 70/70Mbit i lepiej to dziala w gierkach niz 1Gbit ze sprzetem operatora
Edytowany przez Adooni dnia 04-02-2023 12:22
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 39

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

Adooni
18-03-2024 19:20
Asus napisał coś takiego Note: Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node. Only one set is available for each band.

70,419,286 unikalnych wizyt