28 Marca 2024 14:38:59
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [27]
· [Howto] Xpenology... [13]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
54.81.157.133
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
Raspberry Pi 4B tomato
Adooni
pytanko czy dałoby radę zrobić na to tomato - specyfikacja bardzo fajna dużo wydajniejsza od obecnych routerków wspierających tomato - przy tym bardzo przystępna cena ponizej 300 zl.

Specyfikacja Raspberry Pi 4
Procesor: Broadcom BCM2711, 4-rdzeniowy Cortex-A72 (ARM v8) 64-bit SoC @ 1.5GHz
Pamięć RAM: 1GB, 2GB lub 4GB LPDDR4 (zależnie od modelu)
Łączność:
Gigabit Ethernet
WiFi 2.4 GHz / 5.0 GHz IEEE 802.11b/g/n/ac
Bluetooth 5.0, BLE
2 × USB 3.0
2 × USB 2.0
GPIO: listwa goldpin 40-pin (wpełni kompatybilna wstecznie)
Obraz i dźwięk:
2x micro HDMI (4k60)
1x MIPI DSI (złącze wyświetlacza)
1x MIPI CSI (złącze kamery)
4-polowy jack (dźwięk stereo, kompozytowe złącze obrazu)
Grafika:
H.265 (4k60 dekodowanie);
H.264 (1080p60 dekodowanie, 1080p30 kodowanie);
OpenGL ES 1.1, 2.0, 3.0
Pamięć flash: złącze kart microSD
Zasilanie:
5V DC przez USB typu C (minimum 3A)
5V DC przez GPIO (minimum 3A)
PoE (Power over Ethernet) - wymaga PoE HAT
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
amikot
Jeśli chodzi o WiFi to raczej byłaby to porażka.
Raspberry ma dobre radio jako klient, ale gdyby przyszło mu grać rolę APka to miałbyś coś jak najtańszy router - niby to wifi tam jest, ale jakieś takie słabe.
Żeby wyprowadzić normalną antenę WiFi trzeba zdrapać soldermaskę ze ścieżek i wlutować odpowiednie gniazdo. Ale i tak będzie to tylko jedna antena. O MIMO, beamforming i innych takich należy zapomnieć. To jest zresztą nie tylko problem Raspberrego. Nie oszukujmy się, nawet routery budowane z PCtów są dość trudne do ogarnięcia w zakresie WiFi.
WiFi jest niewątpliwą siłą klasycznych routerów - nawet dedykowane APki nie mają tak dobrych i mocnych nadajników jak dobrej marki klasyczne routery.

Nie znaczy to wcale że Raspberry router byłby złym pomysłem. Tomato powinien być stosunkowo łatwo przenaszalny na tą platformę - w końcu arm.
Pozostaje kwestia sterowników do dodatkowych portów ethernet. Na jednym porcie to raczej routera nie zrobisz, a router wifi byłby z raspberrego marny (jak już wyjaśniełem).
Nie wiem jak wygląda wsparcie dla przelotek USB3-ETHERNET pod kernelem 2.6 - obawiam się że mogą one być niewykrywane prawidłowo. Możliwe że konieczny byłby nowszy kernel.

Mam Raspberry Pi 4 (4GB) od roku i musze powiedzieć że po tym czasie dochodzę do wniosku że to takie cholerne urządzenie które nadaje się do wszystkiego i niczego zarazem.
Nie da się go wykorzystać w 100% i być zadowolonym.
W projektach zwykle nie użyjesz portów HDMI i marnujesz możliwość wyświetlania na 2 ekranach 4K.
Jeśli chcesz z niego zrobić desktopa, to szybko się okazuje że są znacznie lepsze rozwiązania równie małe i energooszczędne ale z większą wydajnością i pamięcią. Należy też pamiętać że RPi jako desktop pozostawi niewykorzystane wyprowadzenia Display/GPIO/Camera. Znów marnotrawstwo.

Myślałem zrobić konsolę do gier bazującą na RetroPie - ale dystrybucja ta jest bardziej skomplikowana w obsłudze niż windowsowe/linuxowe wersje MAME czy FS-UAE - porażka.

Efekt jest taki że mój Raspberry Pi 4 leży na szafie i nic z nim nie robię - chyba wezmę i go sprzedam.
Jedyny RPI jakiego używam na codzień jest Raspberry Pi Zero W - robi mi za mini serwer WWW z obsługą DDNS i LetsEncrypt. Wydajność jego jest malutka - ale jest to raczej taka strona prywatna - więc daje radę. Uzupełnia tym braki Tomato - bo niestety na Tomato LetsEncrypt/Certbot nie działa, a DDNS jest ograniczone do jedynie 2 domen (a ja mam 3).
ZTE MF286D - Stock Firmware (Vodafone UK)
ASUS TUF-AX3000 V2 - AsusWRT/FreshTomato 3.0.0.4.2023_4-gb6923ed
Acer Aspire E1-571 - OMV 6
 
Marco76

Cytat

amikot napisał(a):
(...) To jest zresztą nie tylko problem Raspberrego. Nie oszukujmy się, nawet routery budowane z PCtów są dość trudne do ogarnięcia w zakresie WiFi.
WiFi jest niewątpliwą siłą klasycznych routerów - nawet dedykowane APki nie mają tak dobrych i mocnych nadajników jak dobrej marki klasyczne routery.


Może wielki czas zmienić myślenie i zrobić sobie podział osobno na router i osobno na AP do Wifi - tak, jak jest to zrobione w bardziej pro rozwiązaniach. Wówczas możesz sobie zmieniać router albo samo Wifi, bez zmiany reszty (drugiej części). Zniknie problem przenoszenia, kompatybilności, platformy.

Cytat

amikot napisał(a):
(...) bo niestety na Tomato LetsEncrypt/Certbot nie działa, a DDNS jest ograniczone do jedynie 2 domen (a ja mam 3).


Hę? Certbot zgoda, ale DDNS? Podpinasz domeny do serwisu jakie umożliwia odnawianie wszystkich jednym zapytaniem i z głowy. Ja mam 5 domen i tylko jeden wpis w DDNS. Bardziej mi przeszkadza to, że DDNS odnawia się bardzo rzadko i musiałem sobie dodać do Crona wpis robiący to częściej.
[small]Pozdrawiam, Monter
Asus RT-N18 + FreshTomato 2019.3 K26ARM USB AIO-64K-NOSMP + ILHM v2
HTPC Chieftec FLYER FI-02BC-U3 + GA-H61N-USB3 + i3-3225 + 4GB RAM + LibreELEC + Xbox DVD Remot
 
amikot

Cytat

Marco76 napisał(a):
Może wielki czas zmienić myślenie i zrobić sobie podział osobno na router i osobno na AP do Wifi - tak, jak jest to zrobione w bardziej pro rozwiązaniach. Wówczas możesz sobie zmieniać router albo samo Wifi, bez zmiany reszty (drugiej części). Zniknie problem przenoszenia, kompatybilności, platformy.


Ja nie mówię żeby tak nie robić - sam mam w domu jeden router + jeden router robiący za APka.

Cytat

Hę? Certbot zgoda, ale DDNS? Podpinasz domeny do serwisu jakie umożliwia odnawianie wszystkich jednym zapytaniem i z głowy. Ja mam 5 domen i tylko jeden wpis w DDNS. Bardziej mi przeszkadza to, że DDNS odnawia się bardzo rzadko i musiałem sobie dodać do Crona wpis robiący to częściej.


Jakoś nie ufam zewnętrznym serwisom - wiedziałem o tym że istnieją, ale jakoś nie podoba mi się ten koncept. Wystarczy mi że domena jest hostowana poza moim serwerem. Zresztą co to za problem zrobić sobie to samemu - zainstalowałem sobie ddclienta na raspberrym i on odwala całą robotę odnośnie DDNS - nie widziałem aby miał jakieś ograniczenia co do ilości domen i obsługiwanych serwisów.
ZTE MF286D - Stock Firmware (Vodafone UK)
ASUS TUF-AX3000 V2 - AsusWRT/FreshTomato 3.0.0.4.2023_4-gb6923ed
Acer Aspire E1-571 - OMV 6
 
Adooni
tutaj znalazlem temat openWRT z dodaniem switcha zarzadzalnego
https://forum.openwrt.org/t/extending...itch/28883

i wydajnosc sieci PI https://www.pidramble.com/wiki/benchm...networking
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
qwerty321
Mnie by się podobała idea Tomato w Taspberry Pi. Wifi może być na innych routerach i to by miało prawo działać jako nakładka na Raspbiana :-) Chociaż ja się pewniej czuję jak router będzie w osobnym pudełku na jakimś Asusie czy Netgearze. Nawet z tymi firewallami wolę mieć Tomato przed sobą. Tak jakoś pewniej się czuję :-)
 
qrs
W sumie RPI to ARM więc gdyby zrobić obraz z takiego np R7000 i wrzucić jego bootowalną wersję na RPI to teoretycznie by poszło. Takie akademickie rozwiązanie raczej Smile
---
Netgear R7000Netgear WNR3500L v2MikroTik hAP ac^2TP-LINK M7650
 
amikot
Pomysł jest dobry bo zawsze lepiej mieć taką ocpję niż jej nie mieć.
Zaletą RPi jest to że jest stosunkowo tani. Są jednak fajniejsze płytki które bardziej na router pasują - jakieś tam bananapi czy cos.
Ale w sumie jakby Tomato było na RPi to dodanie innych SBC byłoby chyba już tylko formalnością.

Jakiś czas temu zrobiłem ankietę z zapytaniem o to ilu osobom podałoby się Tomato na x86 - odzew był marny.
Teraz myślę że to dlatego że po pierwsze forum było nieodpowiednie, a po drugie - niekoniecznie powinno się zaczynać od x86.

Myślę, że środowisko ktore już wydało kasę na sprzętowe routery (Asusy i inne Netgeary) wcale nie musi lubić pomysł zastąpienia tego sprzętu tanimi energooszczędnymi PCtami.
Wystarczy jednak przyjrzeć się portalom poświęconym SBC żeby zobaczyć że cała masa ludzi kombinuje jak z RPi zrobić router/server/NAS - wszystkie te funkcjonalności daje Tomato.
Jestem pewny że spora siła drzemie w środowisku Raspberry. Wiele osób nawet nie wie o Tomato - platforma RPi przydałaby na pewno popularności - a być może nawet pojawiłyby się osoby chcące pomóc w tym projekcie, a to może pomóc w rozwoju także na pozostałe urządzenia.
ZTE MF286D - Stock Firmware (Vodafone UK)
ASUS TUF-AX3000 V2 - AsusWRT/FreshTomato 3.0.0.4.2023_4-gb6923ed
Acer Aspire E1-571 - OMV 6
 
tamtosiamto

Cytat

amikot napisał(a):

Pomysł jest dobry bo zawsze lepiej mieć taką ocpję niż jej nie mieć.
Zaletą RPi jest to że jest stosunkowo tani. Są jednak fajniejsze płytki które bardziej na router pasują - jakieś tam bananapi czy cos..


''jakies tam ' bananapi zamiast raspi? Nie kompromisuj sie chlopie.
Edytowany przez tamtosiamto dnia 18-09-2020 22:07
nic nie mam
 
amikot

Cytat

tamtosiamto napisał(a):

''jakies tam ' bananapi zamiast raspi? Nie kompromisuj sie chlopie.


Byłoby miło gdybyś napisał o co ci chodzi pełnym zdaniem.
Internet jest pełen takich pierdnięć - wyrazów zbulwersowania.
Wyjaśnij mnie czym i kogo uraziłem?

Co się nie podoba?
Przecież taki Banana Pi R2 ma doskonałe parametry - szczególnie jako baza na router:
MT7623N, Quad-core ARM Cortex-A7
Mali 450 MP4 GPU
2G DDR3
8G eMMC
5x Gig Bit Ethernet ports

Że niby to nie jest lepsze od RPi4 pod router?

I kto tu się kompromituje?
ZTE MF286D - Stock Firmware (Vodafone UK)
ASUS TUF-AX3000 V2 - AsusWRT/FreshTomato 3.0.0.4.2023_4-gb6923ed
Acer Aspire E1-571 - OMV 6
 
qrs
BananaPi można tylko zarzucić że nie ma takiego wsparcia community jak RaspberryPi poza tym to całkiem dobry sprzęt.
---
Netgear R7000Netgear WNR3500L v2MikroTik hAP ac^2TP-LINK M7650
 
tamtosiamto

Cytat

amikot napisał(a):

Cytat

tamtosiamto napisał(a):

''jakies tam ' bananapi zamiast raspi? Nie kompromisuj sie chlopie.


Byłoby miło gdybyś napisał o co ci chodzi pełnym zdaniem.
Internet jest pełen takich pierdnięć - wyrazów zbulwersowania.
Wyjaśnij mnie czym i kogo uraziłem?

Co się nie podoba?
Przecież taki Banana Pi R2 ma doskonałe parametry - szczególnie jako baza na router:
MT7623N, Quad-core ARM Cortex-A7
Mali 450 MP4 GPU
2G DDR3
8G eMMC
5x Gig Bit Ethernet ports

Że niby to nie jest lepsze od RPi4 pod router?

I kto tu się kompromituje?


dej spokoj, jaki oburzenie? Jakie urazania? Brak wsparcia. Kompletny. BTW jak juz szukasz czegos podobnego do rpi, ale wydajnego, to odroid jest chyba sporo lepszy-przynajmniej byl, bo juz nie sledze na biezaco. A tak wogole po co wydawac 50funa na 'jakies tam' malo uzyteczne plytki, jak za 120f mozesz kupic poleasingowy lenovo thin z i5? Mini zuzycie pradu, wielkosc malej ksiazki a i bardziej uzyteczne.
nic nie mam
 
Marco76

Cytat

tamtosiamto napisał(a):
(...)po co wydawac 50funa na 'jakies tam' malo uzyteczne plytki, jak za 120f mozesz kupic poleasingowy lenovo thin z i5? Mini zuzycie pradu, wielkosc malej ksiazki a i bardziej uzyteczne.


Nie zamierzam obstawać po którejkolwiek ze stron ale chętnie przeczytam jakiż to "poleasingowy lenovo thin z i5" o wymiarach małej książki ma na pokładzie przynajmniej 2x LAN lub miejsce na dodatkową kartę LAN - przynajmniej ze złączem PCIe x4, żeby dało radę z obecnymi transferami. Bo ja szukam, szukam i znaleźć nie mogę.
[small]Pozdrawiam, Monter
Asus RT-N18 + FreshTomato 2019.3 K26ARM USB AIO-64K-NOSMP + ILHM v2
HTPC Chieftec FLYER FI-02BC-U3 + GA-H61N-USB3 + i3-3225 + 4GB RAM + LibreELEC + Xbox DVD Remot
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 6

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

Adooni
18-03-2024 19:20
Asus napisał coś takiego Note: Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node. Only one set is available for each band.

70,420,541 unikalnych wizyt