19 Marca 2024 11:27:53
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Optware na CIFS [42]
· [Howto] Xpenology... [7]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
54.226.222.183
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Pozostałe
 Drukuj wątek
migracja na Mikrotika
tom1024
Cześć, pewnie zaraz zostanę zlinczowany, ale
zastanawiam się nad porzuceniem RT-N18U + tomato na rzecz Mikrotika.
Zastanawiam się nad MT HAP AC2 albo RB450Gx4.

https://mikrotik.com/product/hap_ac2
https://mikrotik.com/product/rb450gx4


Ten pierwszy ma niestety mały flash tylko 16 MB, w tej chwili obraz firmware zajmuje < 12MB. Zostaje więc niewielki zapas. Obsługuje wifi 2,4/5 GHz.
Drugi natomiast nie ma wifi, za to zasobów ma wystarczająco dużo.
Oba działają praktycznie na tym samym ARMie z 4 corami.


Podoba mi się podejście MT do kwestii konfiguracji, zarządzanie konfiguracją, możliwość wyeksportowania konfiguracji w postaci pliku tekstowego jak w Cisco.


Ktoś próbował takiej zmiany?
Mikrotik HAP AC3
Orange Światłowód 300
 
evangelion69
Ja przeszedłem z Tomato na MT i mam też HAP AC2. Spodziewaj się poszukiwania na forach tutoriali jak nie miałeś styczności. Mam też RB4011. W mojej ocenie przesiadka trudna, ale warto.
Mikrotiki
 
tom1024
Jeśli chodzi o cfg to przesiadki się nie boję.
Napisz jak z wydajnością.
RT-N18U ma jednego cora, MT - 4.
Bardziej interesuje mnie pojemność pamięci flash, tylko 16MB.
Czy konfiguracja też przechowywana jest w tej pamięci, czy jest jakiś EEPROM, CMOS ?
Z tego co czytam na forum MT ludzie też narzekają na małą pojemność flasha.
Ile u Ciebie jest wolnej pamięci flash po załadowaniu obrazu ? Konfigurację masz bardzo rozbudowaną ?
Czy instalowałeś dodatkowe moduły ?

Ogromne zasoby ma rb450gx4, niestety brakuje mu wifi.
Nie widzę innych ciekawych propozycji MT. Nie ukrywam, że spodobało mi się podejście do konfiguracji w MT. To że wszystko można też zrobić z poziomu CLI analogicznie jak w WinBox.

Po okresie fascynacji Tomato czas na zmiany.

Router chcę użyć w domu: 3 desktopy, OpenVPN serwer, kilka telefonów, wydzielona sieć telemetryczna (kilka esp8266), tel voip.
W tej chwili mam orange fiber 100/10 ale niedługo 300/30
Edytowany przez tom1024 dnia 29-05-2020 09:09
Mikrotik HAP AC3
Orange Światłowód 300
 
qrs
ja mam też HAP AC2 - to jest kosmos Smile
ustawienie tego to nie bajka Grin
---
Netgear R7000Netgear WNR3500L v2MikroTik hAP ac^2TP-LINK M7650
 
tom1024

Cytat

qrs napisał(a):

ja mam też HAP AC2 - to jest kosmos Smile
ustawienie tego to nie bajka Grin


kosmos w jakim sensie ?
Mikrotik HAP AC3
Orange Światłowód 300
 
qrs
konfiguracja czegokolwiek wymaga wiedzy na poziomie minimum średnio zaawansowanym, nie ma tam konfiguratora który przeklikasz i masz to co chcesz
---
Netgear R7000Netgear WNR3500L v2MikroTik hAP ac^2TP-LINK M7650
 
tom1024
a możesz zrobić screena z zajętości pamięci, flasha ?
Mikrotik HAP AC3
Orange Światłowód 300
 
qrs
mogę ale nic to nie da bo nie jest dociążony, mój główny router to R7000
---
Netgear R7000Netgear WNR3500L v2MikroTik hAP ac^2TP-LINK M7650
 
tom1024
chodzi mi bardziej ile masz zajętego flasha.
w przypadku HAP AC2 obawiam się, że ten flash jest trochę na styk.
Mikrotik HAP AC3
Orange Światłowód 300
 
evangelion69
Ale co ty chcesz tam ładować? System się mieści, nic innego tam nie potrzeba.
Mikrotiki
 
Marco76
Może chodzi o to, że ludzie próbują tam OpenWRT wszczepić. Widziałem już na sieci udane próby uruchomienia komunikacji na wbudowanym porcie szeregowym (jaki domyślnie jest wyłączony), jest też jakiś ruch na GitHUB-ie.
Widziałem też niestety na sieci marudzenie na jakość łącz WiFi i dziwne rozłączanie po parę razy na dobę, ale może to kwestia starego firmware i już nie ma miejsca - nie zagłębiałem się w temat.

Co do uwag autora wątku o tym, że "fajne" urządzenia nie mają wbudowanego WiFi - tak po prostu jest, gdyż te "fajne" często nie są adresowane do użytku domowego, a w sieci firmowej ciężko, żeby router wrzucony do RACK-a próbował przez ściany szafki sygnał rozprowadzać ;-) Poza tym odrębność daje swobodę wyboru komponentów.

A jak chodzi o uwagi na tematy tego, że w CLI się w innych rozwiązaniach da wszystko zrobić - no cóż, w Tomato też się da, ale jakoś jak dotąd nikt o tę sferę nie zadbał i nie ma zwięzłego poradnika co jakim poleceniem sobie ogarnąć.
[small]Pozdrawiam, Monter
Asus RT-N18 + FreshTomato 2019.3 K26ARM USB AIO-64K-NOSMP + ILHM v2
HTPC Chieftec FLYER FI-02BC-U3 + GA-H61N-USB3 + i3-3225 + 4GB RAM + LibreELEC + Xbox DVD Remot
 
majkel152
mikrotikowi mówimy stanowczo nie Smile dziś tylko x86 z pfsense /opnsense lub openwrt + jakieś apeki wedle potrzeby pokrycia sygnałem Smile
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
evangelion69
Do czasu aż przyjdzie się coś zrobić innego niż włączenie DHCP...
Mikrotiki
 
qrs
Fakt, niby ARM ale nic z tym nie można zrobić
---
Netgear R7000Netgear WNR3500L v2MikroTik hAP ac^2TP-LINK M7650
 
Max Monroe
To może ja coś dorzucę.

Po wielu latach spędzonych na Tomato też przesiadłem się na Mikrotika (będzie już ponad 5 lat).

Teraz mam zwykły router hEX https://mikrotik.com/product/RB750Gr3...estresults (inna nazwa 750Gr3) do tego jako Access pointy 2 sztuki Mikrotiki WAP AC spięte wszystko Capsman'em (czyli zarządzanych z jednego miejsca przez wspomnianego hEX'a).

Fakt Faktem początki były kiepskie, poradniki marne a oprogramowanie mało stabilne, ale od pewnego czasu "ruszyli" do przodu i aktualizacje oprócz błędów wprowadzają coraz to nowe ulepszenia i funkcje. Ze stabilnością nie mogę nic złego powiedzieć, uptime ponad 180 dni to normalne stabilność ok. Może bardzo dużo rzeczy wyczarować od bardzo zaawansowanego QOSa przez płatny hotspot na VPN,VLAN kończąc.

Co do poradników w pierwszej kolejności polecam Wiki na stronie producenta nieocenione bo często coś wprowadzają w oprogramowaniu i tam mniej więcej opisują. Reszta to już loteria youtube i fora ale tam masz 50% szans na coś dobrze napisane i aktualnego.
Routery: MikroTik hEX
AP: 2xMikrotik wAP AC
Net: Connected FIBER 100mbit (90/19 real)
VoIP: SPEEDPORT W900V podróba FRITZ Box'a 7240
NAS: HP N54L + RPi4
 
evangelion69
Ja przesiadłem się bo uważam że Tomato już osiągnęło szczyt swoich możliwości i każda nowa wersja powoduje więcej problemów niż daje nowych funkcjonalności. Brak rozsądnego backup/restore. Trzeba znać na pamięć forum aby wiedzieć co w połączeniu z czym nie działa. Owszem, super sprawa jak ktoś ma zbędny router i akurat ma wsparcie.

MT też ma swoje wady. Tysiące martwych wątków na forach. Problemy z wifi. Ale można tam wyklikać dosłownie wszystko bez obawy o spadek wydajności. Pozwala pogłębić wiedzę o samych sieciach.
Mikrotiki
 
jarek7714
Jeżeli ktoś dziś próbuje się zachwycać Mikrotikiem tj. co najmniej dla mnie dziwne (ten sprzęt/oprogramowanie było zacne 10 lat temu). Osobiście używam routerów z OpenWRT, Tomato również wypada dobrze jako soft, niestety dobór sprzętu jest kiepski w relacji cena/możliwości.
jareq
 
majkel152
gdyby tylko nie było problemów z wifi i porty nie flapowały, a o kiepskim hw to nawet nie wspominam...
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
servee
Ja od dwóch lat myślę o przejściu na MT, ale nie mogę znaleźć czasu na późniejszą konfigurację. Może ten temat mnie zmobilizuje.
@tom1024 pozwolisz, że zadam w Twoim temacie pytanie odnośnie najlepszej konfiguracji w moich warunkach.
Teraz mam Merlina postawionego na AC56U, a router jest usytuowany w takim miejscu gdzie nie mam wystarczającego pokrycia WiFi.
W związku z czym myślałem nad routerem MT bez WiFi i do tego dodatkowy AP usytuowany w miejscu gdzie pokrycie siecią bezprzewodową będzie wystarczające. I tutaj mam pytanie. Czy powinien to być AP od MT, czy może być inny sprzęt np. Unifi?
Zastanawiam się jak wygląda sprawa konfiguracji. Na MT będę konfigurował kilka VLAN (po LAN i WiFi), VPN, spinał kilka lokalizacji w jedną sieć. Czy Unifi jako AP zajmuje się tylko rozgłaszaniem sieci, czy również w jakimś stopniu jej zarządzaniem? Nigdy nie miałem styczności z taką konfiguracją stąd mam wątpliwości.
Chciałbym to wszystko poustawiać i w miarę możliwości zapomnieć.
 
tom1024
Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące możliwości Mikrotika.
Opiszę jaką mam sytuację:

układ w tej chwili mam taki:

Internet (Orange FTTH) ==> Funbox 3.0 (routing) ==> Asus RT-N18U (routing)

Ponieważ jak wiemy w funboxie 3.0 nie da się włączyć trybu bridge, w tej chwili w mojej konfiguracji mamy podwójną translację adresów.

Czy po przejściu na MT można zrezygnować z podwójnej translacji i przestawić MT by pracował jako bridge,
ale by oddzielić stronę WAN od LAN firewallem?

W WinBoxie znalazłem opcję, że Mikrotiki mogą pracować w trybie Bridge. Jak rozumiem tryb ten pozwala na wyłączenie translacji adresów.

I teraz pytanie: czy jeśli załączę tryb bridge na Mikrotiku (czyli wyłączę translację adresów) mogę dalej używać firewalla i innych usług na Mikrotiku ? Chcę by MT pełnił role serwera DHCP, OpenVPN, etc.

Podsumowując:
Funbox ma pełnić funkcję routowania / translacji adresów, tylko tyle.
MT ma pełnić funkcję firewalla + dodatkowe reguły np. access restrction, serwera DHCP, OpenVPN.

Czy da się zrobić tak by port eth0 MT pełnił rolę WAN, pozostałe porty były w LAN. Pomiędzy nimi nie ma translacji adresów, ale czy da się uruchomić firewall pomiędzy częścią WAN a LAN?

W tej chwili podwójna translacja nie stanowi dla mnie problemu, gdyż na zewnątrz mam wystawiony tylko OpenVPN. Wszystko co chcę działa.
Pytanie ile czasu tak naprawdę zajmuje dodatkowa translacja. I czy gra warta jest świeczki ?
Mikrotik HAP AC3
Orange Światłowód 300
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 6

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
18-03-2024 19:20
Asus napisał coś takiego Note: Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node. Only one set is available for each band.

Adooni
18-03-2024 19:15
@p4v3u Ciezko powiedziec sam pewnie będziesz miusiał sprawdzić. ja u kumpla a AC68Uwyciągnąłem okolo 400 Mbit przy laczy 500 wiec sie nie bawilem i dla niego bylo to akcepowalne

Adooni
18-03-2024 19:12
a masz ustawione Sync to AiMesh Node na router only?

tamtosiamto
17-03-2024 13:11
czy uzywa ktos aimesh asusa? Mam siec goscinna, ktora ma niby korzystc tylko z glownego rutera, a korzyst tez z noda i ciul wie czemu , glowny do dslac68u, nod ac66b1

p4v3u
15-03-2024 19:47
Dzień dobry, dawno tu nie zaglądałem. Czy stary AC68 do FTTH od Orange 900/300 pozwoli w pełni wykorzystać pasmo? Do autoryzacji za ONT konieczne ustawienie VLAN35 na WAN i PppoE-client.

maxikaaz
10-03-2024 10:22
Tak tylko tu zostawię, jako ciekawostkę Wink https://kittenlabs
.de/real-gaming-ro
u...ng-router/

shibby
12-02-2024 11:03
MTU zależy od typu połączenia. Inne jest dla połączenia kablowego inne dla wdzwanianego (pppoe)

PanRatio
11-02-2024 10:02
Jak podłączę Funboxa6 do światłowodu, to ma MTU 1540, a we FreshTomato max to MTU 1500 i samo zmienia na 1492. Tak ma być?

tamtosiamto
04-02-2024 10:36
jakby cos, to mam w dobrej cenie dir868l juz przerobiony na AC66U_B1 Grin i ac56u przerobiony na ac68u(dziala aimesh) tyle ze z wlacznikiem na zapalke Smile

Adooni
03-02-2024 10:36
widze ze oba sa na aledrogo i u nas mozesz sprawdzac w dziale sprzedam

70,132,298 unikalnych wizyt