29 Marca 2024 13:26:48
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [28]
· [Howto] Xpenology... [15]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
54.82.20.97
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
[MOD] FreshTomato-ARM - wątek deweloperski
Stripe
Włącz CTF (Advanced\Miscellaneous-Cut-Through Forwarding) i zrestartuj.
 
Efamon
Od jakiegoś czasu zbieram pomysły na poprawę / dodanie funkcji w Tomato.

Oto lista:
1. Dodać opcję NAT w LAN Access.
2. Dodać osobną konfigurację https dla nginx, opcja późniejszego startu usługi przy konfiguracji z pliku na usb.
4. Dodać komendę stat w busybox.
5. Lista wszystkich połączeń na stronie routera, z możliwością z filtrowania i sortowania (identyczne jak przy QoS->View Details, ale przy wyłączonym QoS - daaawno temu na na MIPSach tak to funkcjonowało!).
6. Rozwiązanie problemu z innymi użytkownikami dodanymi za pomocą adduser (optware). Aktualnie użytkownicy dodani przez skrypty startowe są usuwani przy zapisywaniu zmian przez GUI (chociażby Administration->Admin Access). Ewentualnie dodanie takiej funkcjonalności do GUI... ->
7. Zamiast 6 punktu jeszcze lepsza byłaby opcja, aby można było utworzyć nowych użytkowników (tylko dla GUI) z możliwością ustalenia ich uprawnień - najbardziej interesujące z mojego punktu widzenia jest Tools->WOL.

Z góry dziękuję Smile
 
roger7
Co do pomysłów nowych funkcji proponowałbym w GUI export/import wpisów ze statycznymi IP (/basic-static.asp)
Zawsze warto (czasem bezwzględnie trzeba) wyczyścić nvram przy upgrade ale wprowadzanie całej konfiguracji statycznych IP z palca jest męczące.
A przy okazji, czy ktoś ma skrypt, który takie coś realizuje?
Ewentualnie czy można to wrzucić do "Dnsmasq Custom configuration"? Jeśli tak, to jak wyglądają takie wpisy?
Edytowany przez roger7 dnia 17-08-2020 14:02
 
Ampersand
Wyciągnij sobie obecną wartość "dhcpd_static=" i po wyczyszczeniu wystarczy ją wysłać skryptem/ręcznie do nvram:

nvram set dhcpd_static="tutaj dane"
nvram commit
reboot

Netgear R7000: FreshTomato 2023.4 AIO-64K
Linksys E4200: FreshTomato 2023.2 MIPSR2 K26 USB Mega-VPN
Linksys E2000: FreshTomato 2023.2-Max
Asus TUF AX3000v2: ...
 
LeWy11
Witam,
1. Czy da się ustawić WiFi/Router tak, że jeśli wifi sygnał jest poniżej jakiegoś progu by nie łączylo z danym AP?
2. Czy można zrobić coś takiego, mam głowny router razem z ap
Chce dostawić na każdym z pięter osobne same APki (tez z freshtomato), by one były zarządzane poprzez ten głowny Router?
Cos jak w Mikrotik CAPsMAN
 
marianpro

Cytat

djwujek napisał(a):

Włacz bcm/nat w tomato i zrestartuj ruter jeśli to nic nie da spróbuj wgrać ddwrt


Dziękuję za radę, ale jak to zrobić?
@pedro pisał, żeby zaznaczyć Broadcom FastNAT (bcm_nat) w zakładce Advanced->Miscellaneous, ale ja tam czegoś takiego nie mam.
Próbowałem też modprobe bcm_nat i wywala mi: module bcm_nat not found in modules.dep

Pomogła za to rada kolegi @Stripe by włączyć Cut-Through Forwarding, które znalazło się w tym samym miejscu co brakujący Broadcom FastNAT.
Udało się wyciągnąć 570Mb/s.

Procesor idzie na 50% z CTF i 70% bez. Czyli co? To nie wydajności winna (bo 30% zapasu jest)? Z dużo mocniejszymi routerami krucho jest, brakuje odpowiednich rewizji w sprzedaży. Poza tym ten RT-AC66UB1 nie jest słaby przecież, choć do PC'ta w roli routera to zapewne mu daleko.

Naczytałem się też ile to rzeczy CTF mnie pozbawia. Poczytałem też o FastNAT i w sumie nie do końca wiem czym stricte różnią się te funkcje? Jest gdzieś spis tego co wycinają te mody?
Zależy mi na OpenVPN w roli serwera i na zachowaniu bezpieczeństwa jakie danje NAT.
 
roger7

Cytat

Ampersand napisał(a):

Wyciągnij sobie obecną wartość "dhcpd_static=" i po wyczyszczeniu wystarczy ją wysłać skryptem/ręcznie do nvram:

nvram set dhcpd_static="tutaj dane"
nvram commit
reboot


Dzięki serdeczne, zadziało.
W międzyczasie znalazłem format w jakim to wrzucić do customowej konfiguracji w Dnsmasq: Dnsmasq Custom configuration
Rozumiem, że zapis w pliku Dnsmasq jest lepszy niż w nvram, bo nie zabiera miejsca w nvram?
Czy ma to jakieś wady?
 
marianpro

Cytat

marianpro napisał(a):

Cytat

djwujek napisał(a):

Włacz bcm/nat w tomato i zrestartuj ruter jeśli to nic nie da spróbuj wgrać ddwrt


Dziękuję za radę, ale jak to zrobić?
@pedro pisał, żeby zaznaczyć Broadcom FastNAT (bcm_nat) w zakładce Advanced->Miscellaneous, ale ja tam czegoś takiego nie mam.
Próbowałem też modprobe bcm_nat i wywala mi: module bcm_nat not found in modules.dep

Pomogła za to rada kolegi @Stripe by włączyć Cut-Through Forwarding, które znalazło się w tym samym miejscu co brakujący Broadcom FastNAT.
Udało się wyciągnąć 570Mb/s.

Procesor idzie na 50% z CTF i 70% bez. Czyli co? To nie wydajności winna (bo 30% zapasu jest)? Z dużo mocniejszymi routerami krucho jest, brakuje odpowiednich rewizji w sprzedaży. Poza tym ten RT-AC66UB1 nie jest słaby przecież, choć do PC'ta w roli routera to zapewne mu daleko.

Naczytałem się też ile to rzeczy CTF mnie pozbawia. Poczytałem też o FastNAT i w sumie nie do końca wiem czym stricte różnią się te funkcje? Jest gdzieś spis tego co wycinają te mody?
Zależy mi na OpenVPN w roli serwera i na zachowaniu bezpieczeństwa jakie danje NAT.


Założyłem osobny temat: https://openlinksys.info/forum/viewth...d_id=22318
 
qwerty321
CTF niestety pozbawia wielu rzeczy i nic z tym nie zrobimy. Za słabe są te nasze procesorki. Chociaż nie wiem po co by mi było łącze 570Mbit. Dla mnie to abstrakcja. 100Mbit wystarczy, 50 wystarczy. Mam gdzieś jedno 150 i idzie pełnym gazem tylko z niewielu miejsc. Operatorzy są wpięci do węzłów z YT, Fejsbukiem itp ale jak się chce zrobić linuxowi apt get to czasem idzie 1 mbit.
 
amikot
Stream 4K może wymagać max 20Mbps - więc faktycznie nawet przy 5 telewizorach streamujących w 4K 100MBit wydaje sie wystarczające.

Prędkość łącz internetowych powinna być dobierana w zależności od ilości podłączonych urządzeń.
Łącza 1Gbps obecnie mają sens tylko dla sporych sieci - większych niż jakiekolwiek domowe potrzeby.
Problemem jest upstream. Ja zamówiłem łącze 200Mbps, bo mam uplink na poziomie 20Mbps - przy łączu 100Mbps miałbym jedynie bodaj 5Mbps uploadu, a to już jest za mało jak na moje potrzeby.
Z czasem jednak sytuacja się zmieni. Za 5-10 lat 1Gbps będzie już zapewne bardziej sensownym wyborem.
Miejmy nadzieję, że wtedy będziemy mieć też routery mogące obsłużyć takie prędkości bez uciekania się do tricków CTF.
ZTE MF286D - Stock Firmware (Vodafone UK)
ASUS TUF-AX3000 V2 - AsusWRT/FreshTomato 3.0.0.4.2023_4-gb6923ed
Acer Aspire E1-571 - OMV 6
 
majkel152
używanie internetu to nie tylko oglądanie streamów ;p 600mbps mam ja i potrafię je zutylizować w pełni Smile
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
Steel_Rat
Ja mam 150/150 Mb/s i tez jakoś daje radę.Nawet za trochę ponad 100 zł mogę mieć 1400/1200 Mb/s. Zastanawiam się nad tym. Smile
WRT3200ACN (WRT32X) + OpenWRT 18.06+światełko 150/150 Mb/s
Asus RT-AC68UvE1 + RMerlin + Entware
Netgear WNR3500Lv2 + DDWRT
 
Efamon
Coś złego się podziało po wersji 2019.2 AIO na Asus RT-N18U. Przy najnowszej wersji (2020.5 AIO) router się zawiesza (na kilka minut do nawet godziny, dwóch) po czym się samoczynnie restartuje. I tak co kilka godzin.
Na wszelki wypadek drugi raz wgrałem najnowsze Tomato, 3 razy wyczyściłem nvram i niestety dalej to samo. Włączyłem zapis logów na jffs, ale nie ma tam żadnych śladów.
Powróciłem do wersji 2019.2 AIO i jest stabilnie od dwóch dni, przy identycznej konfiguracji, tj:
Basic->Network - zmiana adresacji lan, dodanie drugiej adresacji dla wifi, włączenie wpa2 personal aes
Basic->Identyfication - zmiana router name, hostname oraz wprowadzenie domain name.
Basic->DDNS 1 - external checker, OVH, hostname identyczny jak domain name
Advanced->Firewall - włączenie ping, limit 2 na sek.
Advanced->Miscellaneous - włączenie CTF
Advanced->VLAN - przypisanie wifi dla br1
Administration->Admin Access - http&https dla lan, włączenie zdalnego dostępu https oraz zmiana portu, wyłączenie zarządzania dla wifi, włączenie zdalnego ssh i zmiana portu, wyłączenie telnet
Router pozostawiony dla testów, bez żadnych klientów.

Ktoś ma podobny problem? Albo działa mu ta wersja (2020.5) bezawaryjnie na tym routerze?
 
amikot
Niektórzy mają problemy, inni nie.

Ja na ea6900 problemów nie mam. Choć w sumie nie używam sieci dla gości. To była ciekawa opcja, ale teraz już ludzie mają takie pakiety danych w telefonach, że wbijanie się komuś w WiFi nie ma sensu.

Oczywiście rozumiem, że takie sieci wciąż mają sens np. w hotelach czy innych domach wypoczynkowych.

Ja komentuję z perspektywy prostego domowego użytkownika.
Z takiej perspektywy nowe wersje działają bardzo dobrze.
ZTE MF286D - Stock Firmware (Vodafone UK)
ASUS TUF-AX3000 V2 - AsusWRT/FreshTomato 3.0.0.4.2023_4-gb6923ed
Acer Aspire E1-571 - OMV 6
 
pedro
RT-N18U działa bezproblemowo u mnie, nie wiem co tam psujecie Pfft
Netowski 1Gb/1Gb
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
FreshTomato: Asus RT-AC3200 + RT-N18U + RT-N66U + RT-N12
 
amikot
Ja sobie przypomniałem właśnie że mój znajomy miał problemy z R8000 i wrócił do OFW. Mówił że 5G ma małą moc czy coś - ale on nie bardzo zna się na tych sprawach i to była jego pierwsza styczność z tomato.

Ja teraz sobie przypominam, że w moim wypadku problematyczna jest sieć 2.4G - choć to może być wina tego że sieć 2.4g w ogóle jest za słaba do oglądania na niej youtube w wyższej rozdziałce niż 320p.
ZTE MF286D - Stock Firmware (Vodafone UK)
ASUS TUF-AX3000 V2 - AsusWRT/FreshTomato 3.0.0.4.2023_4-gb6923ed
Acer Aspire E1-571 - OMV 6
 
Ampersand
Też obserwuje zachowanie R7000 i 2020.5. Wczoraj wgrałem i zadowolony z 2.4Ghz nie jestem. Dziś mi odciął internet podczas korzystania z VPN - może przypadek, sprawdzę jutro z rana.

Jedna przypadłość mnie bardzo wkurza. Otóż w momencie gdy połączenie internetowe wan poprzez PPPoE padnie tak interface routera nie odpowiada prawie w ogóle poprzez wifi. Sprawdzę jak to się ma przy skrętce. Także nawet nie jestem w stanie sprawdzić co się dzieje. Ktoś ma podobnie?
Netgear R7000: FreshTomato 2023.4 AIO-64K
Linksys E4200: FreshTomato 2023.2 MIPSR2 K26 USB Mega-VPN
Linksys E2000: FreshTomato 2023.2-Max
Asus TUF AX3000v2: ...
 
tamtosiamto

Cytat

amikot napisał(a):

2.4g w ogóle jest za słaba do oglądania na niej youtube w wyższej rozdziałce niż 320p.


naprawde? Dobrze ze nie wiedzialem, i ogladam na 2.4 netflixa w UHD Smile Moze sprawdz eter i zmien kanaly.
nic nie mam
 
amikot
Mam router w odległości 2 metrów od odbiornika (Amazon Stick) i z jakiegoś powodu (nie mówię że siła sygnału) jest ta sieć nie do użytku. To nie jest problem, bo Firestick działa też na 5G, sieć 2.4 trzymam głównie ze względu na Huawei żony którego jedynym mankamentem jest brak 5G.

Z kanałami sprawa jest taka, że generalnie ciężko znaleźć jakąś dziurę częstotliwości w kraju w którym domy są blisko siebie a ściany z "papieru".
Wifi Analyzer znajduje chyba z 10 sieci 2.4G i wiele z nich ma szerokość 40MHz. Może to jest przyczyna - nie zmienia to faktu że faktycznie 2.4G jest nie do użytku.
ZTE MF286D - Stock Firmware (Vodafone UK)
ASUS TUF-AX3000 V2 - AsusWRT/FreshTomato 3.0.0.4.2023_4-gb6923ed
Acer Aspire E1-571 - OMV 6
 
marcinla
Ja używam RT-N18 z Tomato 2020.5 w bloku. Widać ok 40 sieci na 2,4G a router pracuje stabilnie.
Asus RT-N18U + FreshTomato
Asus RT-N12D1 + Tomato by Shibby
Linksys WRT54GL + DD-WRT
Asus RT-AC66U + FreshTomato
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 15

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

70,442,737 unikalnych wizyt