28 Marca 2024 14:05:49
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [27]
· [Howto] Xpenology... [13]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
54.205.238.173
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
[MOD] FreshTomato-MIPS - wątek deweloperski
pedro
To przeczytaj CHANGELOG, z niego się dowiesz (niemal) wszystkiego.
Pamiętaj o wyczyszczeniu NVRAM (thorough) jeśli masz jakieś problemy z wifi.
I nie używaniu potem backupu...
Netowski 1Gb/1Gb
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
FreshTomato: Asus RT-AC3200 + RT-N18U + RT-N66U + RT-N12
 
Radi
Nie ma żadnej informacji o zmianach dotyczących WiFi, dlatego zapytałem na forum.... nie wiem też, czy tego typu problem dotyczy tylko mnie, czy inni też się z tym spotkali ....
Asus RT-N66U - FreshTomato Firmware 2020.7 MIPSR2 K26AC USB AIO-64K
TENDA N60 - FreshTomato Firmware 2020.2 MIPSR2 K26 USB Max
 
pedro
Nie miałem zgłoszeń z N60 z czymś takim, dlatego piszę o wyczyszczeniu nvramu i ustawieniu wszystkiego na nowo.
Netowski 1Gb/1Gb
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
FreshTomato: Asus RT-AC3200 + RT-N18U + RT-N66U + RT-N12
 
pedro
Jakby się ktoś obcy pytał, to jesteśmy w wątku o MIPS Pfft
Netowski 1Gb/1Gb
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
FreshTomato: Asus RT-AC3200 + RT-N18U + RT-N66U + RT-N12
 
Radi
Cześć,
Mam prośbę. Muszę odchudzić NVRAM, bo zostało kilka bajtów ...
Chcę przenieść PORT FORWARDING do pliku uruchamianego przy starcie routera (iptables).
Na podstawie jednego ustawienia zrobiłbym sobie resztę, może ktoś podpowie jak to zrobić.
Otóż, potrzebuję wpisu, który pozwoli na przekierowanie ruchu z konkretnego IPZEW wbijającego się przez PORTZEW na IPWEW z PORTEMWEW.
Może ktoś pomóc? Wink
Asus RT-N66U - FreshTomato Firmware 2020.7 MIPSR2 K26AC USB AIO-64K
TENDA N60 - FreshTomato Firmware 2020.2 MIPSR2 K26 USB Max
 
Marco76
Nie wiem co chcesz uzyskać - podstrona w GUI dodaje tylko skondensowane info do NVRAM (w zmiennej portforward) i mówi co ma zostać dodane do iptables, Ty chcesz to samo zrobić skryptem który też musisz gdzieś umieścić - jeżeli w adm/scripts to w zasadzie nic nie zaoszczędzisz - bo skrypty dodane w GUI też trzymane są w NVRAM.
[small]Pozdrawiam, Monter
Asus RT-N18 + FreshTomato 2019.3 K26ARM USB AIO-64K-NOSMP + ILHM v2
HTPC Chieftec FLYER FI-02BC-U3 + GA-H61N-USB3 + i3-3225 + 4GB RAM + LibreELEC + Xbox DVD Remot
 
Radi
Nie, będzie z plikami innymi w JFFS. Dużo zaoszczędzę na NVRAM'ie.

Połączony z 16 maja 2020 11:51:11:

Cytat

Radi napisał(a):

Nie, będzie z plikami innymi w JFFS. Dużo zaoszczędzę na NVRAM'ie.


OK, udało mi się wreszcie to zrobić.
Gdyby ktoś miał podobny kłopot z małą ilością NVRAM'u i chciał PORT_FORWARDING przenieść na /jffs albo pendrive'a, to te dwie komendy dla jednego przekierowania pomogą (nie sprawdzałem multiportów, może też działają):

iptables -A wanin -s IP_ZEWN -p tcp -d IP_WEWN --dport PORT_WEWN -j ACCEPT
iptables -t nat -A PREROUTING -s IP_ZEWN -p tcp --dport PORT_WEWN -j DNAT --to-destination IP_WEWNPfftORT_WEWN
Edytowany przez Radi dnia 16-05-2020 11:51
Asus RT-N66U - FreshTomato Firmware 2020.7 MIPSR2 K26AC USB AIO-64K
TENDA N60 - FreshTomato Firmware 2020.2 MIPSR2 K26 USB Max
 
Marco76
Do wklejania poleceń używaj forumowego znacznika kodu źródłowego. Warto też zaznaczać zawsze pod postem opcję "wyłącz uśmieszki".

Poza tym nadal uważam, że szukasz oszczędności miejsca nie tam gdzie trzeba - największy zysk jest przy przewaleniu wszystkich skryptów do jednego polecenia pobierającego tylko z zewnątrz jeden skrypt ze wszystkimi potrzebnymi komendami w środku (używam z powodzeniem takiego rozwiązania od paru lat), oraz - standardowo - trzymanie kluczy VPN w plikach a nie w NVRAM.
[small]Pozdrawiam, Monter
Asus RT-N18 + FreshTomato 2019.3 K26ARM USB AIO-64K-NOSMP + ILHM v2
HTPC Chieftec FLYER FI-02BC-U3 + GA-H61N-USB3 + i3-3225 + 4GB RAM + LibreELEC + Xbox DVD Remot
 
Radi
Cześć,
To wszystko już mam w plikach na jffs, całe konfiguracje połączeń VPN dla klientów i serwerów, klucze VPN dla serwerów, klucze VPN dla klientów, certyfikaty, skrypty do crona, polecenia dnsmasq, skrypt firewall, ustawienie routingów. TENDA ma bardzo mało pamięci i dlatego każdy bajcik jest ważny. Nawet dodanie wpisów do DHCP STATIC zabiera NVRAM. Nie mogę jeszcze przenieść klucza SSH, może Tobie się udało i powiesz jak to zrobić?

Połączony z 17 maja 2020 12:07:12:

Cytat

Radi napisał(a):

Cześć,
To wszystko już mam w plikach na jffs, całe konfiguracje połączeń VPN dla klientów i serwerów, klucze VPN dla serwerów, klucze VPN dla klientów, certyfikaty, skrypty do crona, polecenia dnsmasq, skrypt firewall, ustawienie routingów. TENDA ma bardzo mało pamięci i dlatego każdy bajcik jest ważny. Nawet dodanie wpisów do DHCP STATIC zabiera NVRAM. Nie mogę jeszcze przenieść klucza SSH, może Tobie się udało i powiesz jak to zrobić?


Tablicę DHCP-STATIC też mam w pliku. Pozostało mi tylko przerzucenie SSH (Authorized Keys), wiesz jak to zrobić, możesz pomóc?
Edytowany przez Radi dnia 17-05-2020 12:07
Asus RT-N66U - FreshTomato Firmware 2020.7 MIPSR2 K26AC USB AIO-64K
TENDA N60 - FreshTomato Firmware 2020.2 MIPSR2 K26 USB Max
 
Marco76

Cytat

Radi napisał(a):

Cześć,
To wszystko już mam w plikach na jffs, całe konfiguracje połączeń VPN dla klientów i serwerów, klucze VPN dla serwerów, klucze VPN dla klientów, certyfikaty, skrypty do crona, polecenia dnsmasq, skrypt firewall, ustawienie routingów. TENDA ma bardzo mało pamięci i dlatego każdy bajcik jest ważny. Nawet dodanie wpisów do DHCP STATIC zabiera NVRAM. Nie mogę jeszcze przenieść klucza SSH, może Tobie się udało i powiesz jak to zrobić?


Niestety nie umiem pomóc. Wychodzę z założenia, że w Tomato im więcej rzeźbienia i im dalej od "default" tym większe problemy z aktualizacją. Ponadto nietrudno zauważyć, że soft wciąż się rozrasta, dlatego osobiście jak jakieś urządzenie robi się za stare lub "za ciasne" na soft to po prostu wymieniam je na nowsze, pojemniejsze. W ten sposób stare daje się jeszcze w miarę sensownie odsprzedać dopóki nie zrobi się na to za późno ;o)
[small]Pozdrawiam, Monter
Asus RT-N18 + FreshTomato 2019.3 K26ARM USB AIO-64K-NOSMP + ILHM v2
HTPC Chieftec FLYER FI-02BC-U3 + GA-H61N-USB3 + i3-3225 + 4GB RAM + LibreELEC + Xbox DVD Remot
 
Radi

Cytat

Marco76 napisał(a):

Cytat

Radi napisał(a):

Cześć,
To wszystko już mam w plikach na jffs, całe konfiguracje połączeń VPN dla klientów i serwerów, klucze VPN dla serwerów, klucze VPN dla klientów, certyfikaty, skrypty do crona, polecenia dnsmasq, skrypt firewall, ustawienie routingów. TENDA ma bardzo mało pamięci i dlatego każdy bajcik jest ważny. Nawet dodanie wpisów do DHCP STATIC zabiera NVRAM. Nie mogę jeszcze przenieść klucza SSH, może Tobie się udało i powiesz jak to zrobić?


Niestety nie umiem pomóc. Wychodzę z założenia, że w Tomato im więcej rzeźbienia i im dalej od "default" tym większe problemy z aktualizacją. Ponadto nietrudno zauważyć, że soft wciąż się rozrasta, dlatego osobiście jak jakieś urządzenie robi się za stare lub "za ciasne" na soft to po prostu wymieniam je na nowsze, pojemniejsze. W ten sposób stare daje się jeszcze w miarę sensownie odsprzedać dopóki nie zrobi się na to za późno ;o)


Rozumiem, dziękuję za odpowiedź. TENDA spełnia wszystkie moje wymagania. Lubię wyciskać ze sprzętu ósme poty, optymalizować jak się tylko da. Po przeniesieniu możliwie najwięcej danych poza NVRAM jest to naprawdę świetny router za grosze. Nie mogę tylko na nim uruchomić serwera WWW, bo ma tylko 8MB, ale to jedyny minus.

Odnośnie przeniesienia SSH authorized_keys na pednrive'a albo jffs - ktoś może zna sposób, w jaki można to zrobić?
Asus RT-N66U - FreshTomato Firmware 2020.7 MIPSR2 K26AC USB AIO-64K
TENDA N60 - FreshTomato Firmware 2020.2 MIPSR2 K26 USB Max
 
Marco76

Cytat

Radi napisał(a):
Odnośnie przeniesienia SSH authorized_keys na pednrive'a albo jffs - ktoś może zna sposób, w jaki można to zrobić?


Wydaje mi się, że ścieżki do tych rzeczy są zahardkorowane wewnątrz softu i nie da się chyba potraktować ich jako parametrów custom, ale to by się musiał @pedro wypowiedzieć.

Na przeładowany NVRAM kiedyś był taki hack, żeby skryptem wywalić z niego wszystkie puste zmienne, które w nim wiszą ale nic nie ustawiają. Teoretycznie można zyskać nawet 4kb miejsca, nie wiem jednak czy router po restarcie sobie ich nie doda znów sam i nie wiem jak ze stabilnością takiego rozwiązania - jak masz siłę i chęć to przetestuj:

UWAGA! Skrypt eksperymentalny, używasz na własne ryzyko !!!


for line in $(nvram dump | grep =$ | grep -v sshd_dsskey | grep -v sshd_hostkey); do var=${line%*=}; nvram unset $var;
done
nvram commit


UWAGA! Skrypt eksperymentalny, używasz na własne ryzyko !!!
[small]Pozdrawiam, Monter
Asus RT-N18 + FreshTomato 2019.3 K26ARM USB AIO-64K-NOSMP + ILHM v2
HTPC Chieftec FLYER FI-02BC-U3 + GA-H61N-USB3 + i3-3225 + 4GB RAM + LibreELEC + Xbox DVD Remot
 
Radi
Cześć,
Dziękuję bardzo za wiadomość.
Tak, już próbowałem raz tego skryptu.
Jednak po jego odpaleniu i ponownym uruchomieniu router przestał odpowiadać.
Udało się go jednak przywrócić do działania.
Teraz ręcznie wywalam puste linijki, bądź usuwam zawartość tych, które są zbędne Smile
Asus RT-N66U - FreshTomato Firmware 2020.7 MIPSR2 K26AC USB AIO-64K
TENDA N60 - FreshTomato Firmware 2020.2 MIPSR2 K26 USB Max
 
Marco76
Użyłeś ten konkretny wklejony przeze mnie powyżej czy "kiedyś coś takiego"? Pytam, bo ten powyżej został przeze mnie uzupełniony o nie usuwanie sshd_dsskey oraz sshd_hostkey, czego latająca po sieci wersja nie miała i usuwała te klucze.
[small]Pozdrawiam, Monter
Asus RT-N18 + FreshTomato 2019.3 K26ARM USB AIO-64K-NOSMP + ILHM v2
HTPC Chieftec FLYER FI-02BC-U3 + GA-H61N-USB3 + i3-3225 + 4GB RAM + LibreELEC + Xbox DVD Remot
 
Radi

Cytat

Marco76 napisał(a):

Użyłeś ten konkretny wklejony przeze mnie powyżej czy "kiedyś coś takiego"? Pytam, bo ten powyżej został przeze mnie uzupełniony o nie usuwanie sshd_dsskey oraz sshd_hostkey, czego latająca po sieci wersja nie miała i usuwała te klucze.


Faktycznie, chyba bez wpisu sshd..... wypróbuję go w sobotę, teraz nie mogę nic rozłączać (nauka zdalna dzieciaków/praca/itd).
Dam znać ile uzyskałem Smile
Dzięki!

Połączony z 26 maja 2020 09:41:51:

Cytat

Radi napisał(a):

Cytat

Marco76 napisał(a):

Użyłeś ten konkretny wklejony przeze mnie powyżej czy "kiedyś coś takiego"? Pytam, bo ten powyżej został przeze mnie uzupełniony o nie usuwanie sshd_dsskey oraz sshd_hostkey, czego latająca po sieci wersja nie miała i usuwała te klucze.


Faktycznie, chyba bez wpisu sshd..... wypróbuję go w sobotę, teraz nie mogę nic rozłączać (nauka zdalna dzieciaków/praca/itd).
Dam znać ile uzyskałem Smile
Dzięki!


Cześć,
Wracając do usuwania zbędnych wpisów z NVRAMIE (pustych) - zacząłem od ręcznego usuwania części z nich. Zrobiłem zapis i restart routera. Dłużej wstawał, myślałem, że się wykasztanił.
Całe szczęście uruchomił się, usunięte wpisy zostały przywrócone,.
Sprawdziłem pamięć, po tej operacji (nie wiem czemu) ilość dostępnej (wolnej) przestrzeni w NVRAM'ie się troszkę zmniejszyła.
Zrobię jeszcze jeden test w kolejny weekend, usunę około 30% wpisów.
Zobaczę wówczas co będzie i dam znać.
Dzięki!
Edytowany przez Radi dnia 26-05-2020 09:41
Asus RT-N66U - FreshTomato Firmware 2020.7 MIPSR2 K26AC USB AIO-64K
TENDA N60 - FreshTomato Firmware 2020.2 MIPSR2 K26 USB Max
 
qrs
na WNR3500L v2 można wrzucić
images92.fotosik.pl/374/0d7f031cb4f47e2c.jpg

a co można wrzucić na WNR3500L/U/v2, które ma tylko 8MB?
---
Netgear R7000Netgear WNR3500L v2MikroTik hAP ac^2TP-LINK M7650
 
esem

Cytat

qrs napisał(a):

na WNR3500L v2 można wrzucić
images92.fotosik.pl/374/0d7f031cb4f47e2c.jpg

a co można wrzucić na WNR3500L/U/v2, które ma tylko 8MB?

W tym topiku pisze, przeczytaj np. #161 i wcześniejsze.
Asus RT-AC56U @1000/666 + aktualne tomato
Fonera 2100/200 | DD-WRTv24sp2
W rezerwie:
ADB VV5822
Netgear WNR3500L/U/v2 (wg. tomato). Ale to jest WNR3500L v.1 Wink
 
qrs
tak, czyli można wgrać max freshtomato-K26USB-NVRAM32K_RT-MIPSR2-2020.3-VPN.zip
---
Netgear R7000Netgear WNR3500L v2MikroTik hAP ac^2TP-LINK M7650
 
djwujek
Na pewno on będzie pasował do tego rutera ? Tu jest lista jaki soft wrzucić https://wiki.freshtomato.org/doku.php...patibility
Edytowany przez djwujek dnia 29-05-2020 12:44
---- SIEĆ 1 -----

1.Modem Vectra 600/60 Mbps
2. Edgerouter X - Dom
3. Edgerouter X - Goście
4. Edgeswitch 24 Lite
5. Asus RT-N 12 d1 DD WRT 43012 - Goście
6. Nas QNAP TS-228A + 1 x 4TB
6. UPS 510W

------ SIEĆ 2 -------
1.Modem Livebox 3.0
 
qrs
wgrałem, pasuje
---
Netgear R7000Netgear WNR3500L v2MikroTik hAP ac^2TP-LINK M7650
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 78

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

Adooni
18-03-2024 19:20
Asus napisał coś takiego Note: Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node. Only one set is available for each band.

70,420,045 unikalnych wizyt