29 Marca 2024 10:16:01
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [27]
· [Howto] Xpenology... [14]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
44.222.220.101
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
spora utylizacja CPU RT-N66u na wifi
cichosan
Router Asus RT-N66u z połączeniem 80mbit via PPPoE. Przy pobieraniu przez wifi wzrasta drastycznie utylizacja CPU (sirq w poleceniu top) tak, że nie można poruszać się po GUI routera. Sesja ssh przez putty też jest bardzo spowolniona w reakcji. Na ethernet jest normalnie. Ma ktoś z forumowiczów pomysł na to? Zależy mi aby responsywność routera była normalna. Dziękuję za wszelką pomoc.
 
majkel152
może to być żyła wodna
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
cichosan

Cytat

majkel152 napisał(a):

może to być żyła wodna

zapraszam z różdżką, a póki co proszę o inne sugestie
 
shibby
Procesor w routerze odpowiedzialny jest za wszystko, od routingu (NAT), po transmisję WiFi oraz USB. Jeżeli dorzucisz do tego QoS/HTB albo jakieś zasobożerne filtrowanie pakietów np string to nie ma co się dziwić że ten procesor nie wyrabia.

Reasumując: speedtest z komputera podpiętego LANem będzie znacznie mniej obciążał procesor routera niż speedtest z laptopa po wifi bo router nie dość, że musi NATować połączenie to musi je dodatkowo wysłać po wifi. Dlatego też w nowych routerach:
1) procesor główny często jest wielordzeniowy (np RT-N68u ma dual-core 800MHz lub mój ER-4 ma quad-core 1GHz. Dla porównania twój RT-N66u ma single-core 600MHz
2) zdarza się, że układ WiFi ma osobny procesor np RT-AC3200 ich łącznie 4 (jeden główny dual-core 1GHz i 3 procesory do obsługi wifi - po jednym na układ radiowy). Lub też WiFi (Access Point) oddziela się od routera jako osobne urządzenie.

U ciebie ewidentnie procesor nie wyrabia. Możesz spróbować załadować moduł bcm_nat (jeżeli używasz K26RT-N), powinien trochę odciążyć procesor. Jeżeli i to nie pomoże to pora pomyśleć nad silniejszym sprzętem.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
majkel152
napisałbyś jaki masz soft na tym asusie, jakie usługi skonfigurowane to byśmy do czegoś doszli, na suche fakty to może być milijon rzeczy
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
cichosan

Cytat

majkel152 napisał(a):

napisałbyś jaki masz soft na tym asusie, jakie usługi skonfigurowane to byśmy do czegoś doszli, na suche fakty to może być milijon rzeczy

wątek założyłem jak miałem soft freshtomato by kille72/pedro: RT-N66U_RT-AC6x-2019.1.015-beta-AIO-64K. po odpowiedzi Shibbyego zmieniłem na freshtomato by kille72/pedro: K26USB_RT-N5x-MIPSR2-2019.1.015-beta-AIO-64K i jest lepiej, ale sirq dochodzi do 95% mimo wszystko. nie mam nic ponadnormatywnego włączonego, tylko połączenie do Internetu via pppoe/vlan35. żadnych dysków USB, modemów LTE/3G, kompletnie nic.
router na sofcie Merlina też miał problem z wifi przy pobieraniu z sieci. nie wiem dlaczego ethernet nie obciąża tak procesora jak czyni to wifi.
 
Steel_Rat
Hm. Może dlatego, ze na WiFi masz szyfrowanie, kodowanie, modulowanie transmisji. Dodać do tego trzeba tez proces odwrotny. Pomnóż to potem przez ilość klientów podłączonych do radia. I nagle zaczyna brakować zasobów procesora. Dlatego też WiFi bardziej obciąża router niż LAN. (Oczywiście mogą tam być niektóre składowe przyspieszone sprzętowo ale nie wszystkie).
Przy LAN już nie ma takiego obciążenia. Może jeszcze dochodzić szyfrowanie na PPPoE, które też obciąży router bardziej niż np. Ustawienie tylko DHCP na WAN.

Połączony z 26 luty 2019 06:50:09:
Możesz sobie wyłączyć szyfrowanie na WiFi i zobaczyć jakie masz obciążenie procesora.
Edytowany przez Steel_Rat dnia 26-02-2019 06:50
WRT3200ACN (WRT32X) + OpenWRT 18.06+światełko 150/150 Mb/s
Asus RT-AC68UvE1 + RMerlin + Entware
Netgear WNR3500Lv2 + DDWRT
 
cichosan
Sprawdzę to co napisałeś Steel_Rat. Co w takim układzie iść w zakup szybszego routera czy rozdzielić wifi na osobne urządzenie? Mam jeszcze na uwadze zmianę z Tomato na Drayteka. W jego możliwości wydajnościowe wierzę, ale mi bardziej zależy na bandwitch monitorze i IP traffic monitorze, które posiada Tomato. Muszę wiedzieć jakie urządzenia jak wysycają sieć w danym momencie, albo z jakimi stronami się łączą. To wszystko ma w sobie Tomato, a nie wiem czy posiada Draytek.
 
majkel152
to ustaw drayteka jako router i ustaw dmz ip na wan asusa, odpadnie Ci pppoe i może będzie lepiej, ew sprawdź na forku merlina by john
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
cichosan

Cytat

majkel152 napisał(a):

to ustaw drayteka jako router i ustaw dmz ip na wan asusa, odpadnie Ci pppoe i może będzie lepiej, ew sprawdź na forku merlina by john

Drayteka rozważam w zakupie, ale nie wiem czy można w nim oglądać to co na Tomato czyli bandwidth i IP traffic w czasie rzeczywistym i z historią. Dlatego prośba o Wasze sugestie czy Tomato na szybszym routerze czy Draytek.

@majkel152: widzę w twoim opisie, że używasz pfsense. Możesz coś o nim więcej napisać? Tzn. ja znam pfsense, ale interesuje mnie sprzęt na jakim Ty używasz i pod jakie łącze do Internetu.
 
majkel152
a co masz za modem teraz?

no mam pfsense jako główny i.imgur.com/HBL88DR.jpg

asrock j3445-itx + 2gb + 80gb ssd + pico psu ,mala obudowa A+ , bezgłośny, 8-14w pobiera, ustawiony vlan na wan a lan normalnie do switcha zarządzanego , ap to asus n66u z merlinem by john jako ap, łącze 200/16 działa milo , testowałem iperf i leci 900Mb/s przy 16% cpu usage , ma złącze pcie 2.0 x1 i jestem pewien że z kartą dwu portową 10gbe ogarnie spoko 3.8 Gb/s. używam proxy cache dla http , kilka regułek firewalla dodałem, ipsec l2tp i tyle w sumie, mam jeszcze pihole który bardzo sprawnie tnie reklamy itp na maszynie wirtualnej na nasie ale chyba na tym asrocku zwirtualizuje pfsense pihole i coś jeszcze bo się zasoby mniej będą marnować Smile
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
cichosan
ja mam jako modem konwerter Planet VC-231 http://planet.pl/produkty/rozwiazania...dsl/vc-231

piękna sprawa z tym pfsense. chyba pójdę w tą stronę, a do wifi kupię jedno ufo UAC-AC-Pro. można na pfsense ogarnąć kontroler do ufo ubiquiti. ja chciałbym jednak zamiast pfsense podziałać na opnsense, bo wydaje mi się bardziej poukładane. w takim razie wyrzucanie kasy na Drayteka mija się z celem, bo mam konwerter jako modem i pozostanie tylko dokupić sprzęt pod opnsense i ufo.
 
majkel152
ja jestem zdania, że mając szybkie łącze lepiej zainwestować w porządny router , takie pppoe przy większych prędkościach z racji szyfrowania będzie więcej męczyć procesor, pfsense czy opnsense można na wirtualce zainstalować a na drugiej z debianem np pihole i jak ktoś ma unifi to i unifi kontroler Smile samo opnsense też jest spoko i ma prawie to samo co pfsense a nawet ma to czego pf nie ma

i.imgur.com/bB3jK2j.jpg
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 11

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

70,439,588 unikalnych wizyt