25 Kwietnia 2024 22:35:29
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· nju swiatło pytania
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· konfiguracja router ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· Szukam zaproszeni... [16]
· konfiguracja rout... [8]
· nju swiatło pytania [1]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.188.40.207
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: DYSKI SIECIOWE :: » Rozwiązanie dedykowane
 Drukuj wątek
Jaki NAS do Premium Host i odtwarzania filmów
_MaRiO_
Witam,
Proszę o pomoc w wyborze niedrogiego urządzenia NAS do zastosowań domowych.
Chciałbym ściągać na dysk pliki z kont premium typu uploaded, rapidshare itp. a następnie udostępniać je w sieci domowej i odtwarzać bezpośrednio z dysku pliki filmowe. Celuję w proste rozwiązanie z obsługą przez Web GUI lub podobny interfejs.

Aktualnie taką rolę spełnia Asus RT-AC56U z zainstalowanym pyloadem i podpiętym dyskiem USB.
Wszystko fajnie śmiga ale przy kopiowaniu plików po sieci maksymalne transfery to ok. 16MB/s. To jest największa bolączka tego rozwiązania i NAS ma załatwić sprawę, tzn. przyspieszyć pracę dysku w sieci.

Fajnie jak NAS posiadałby dedykowane oprogramowania do zasysania plików z kont premium.
 
Adooni
jakiego rzędu transfery chcesz osiągnąć?

czy zamierzasz pozostawić ASUS RT-AC56U?
z moich testow z tym ASUSem wynika ze po LAN tranfery są okolo 700Mbit (zlacze teroretycznie jest 1Gbit) czyli transfer jakies 85-90MB/s co jest jak narbardziej wystarczajace gdyz film 4k H264 to jakies 45MB/s

nastepna rzecz ile chce wydac na NAS, ile dyskow, czy zalezy Tobie na tym aby pliki przetrwaly jak padnie 1 z dyskow Smile
tutaj masz bardzo fajne info o rodzajach Raid i testowaniu
https://calomel.org/zfs_raid_speed_ca...acity.html

czyli w zastosowaniach domowych przy 1Gbit tak naprawde jak komus nie zalezy na bezpieczenstwie danych wystarczy 1 dysk, przy 2 dyskach robimy raid 1, przy 3 raidz1 a przy 4 raidz2 (2 dowolne dyski moga ulec uszkodzeniu). Raid 10 nie ma sensu chyba ze mamy lacze 10GbitSmile. Co do raid to nie ma sensu sprzetowego RAID tylko robic zpool z cache i log.

jezeli dane beda uzywane z wiecej niz 1 kompa to fajnie miec LACP https://openlinksys.info/forum/viewth...d_id=21132
fajnie tez miec go jak chcemy sie zabezpieczyc jakby padlo jedna lacze.

co do oprogramowania to powiem tak zapomnialbym o dedykowanych NASach tylko opcji aby mozna bylo postawic na nim OpenMediaVault to ma chyba nieogranicznone mozliwości. Ja osobiscie rozijam na Proxmox i OMV HPE mS gen8 (HP Enterprise MicroServer Gen8 Intel Pentium G1610T | 4GB RAM DDR3 ECC cena nowego 900PLN na aledrogo).

Jezeli nie myslisz o czyms slabszym to mozna OMV zainstalowac na Raspberry Pi i na Odroid i polaczyc to z 1 dyskiem SSD.

Nie wiem ile cchesz wydac ale 1 dobry dysk do nasz to okolo 350PLN w gore zalezy od pojemnosci. wiec jak na dyski wydaje sie XXX kaske to wedlug mnie
resta hardware pownina byc kilka razy drozsza Sad

Na forum w tym dziale masz duzo urzadzen do NAS opisanych najwazniejsze jak chcesz zeby Tobie doradzic to dokladnie opisac co chcesz osiagnac.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
_MaRiO_
Chcę nadal pozostać przy RT-AC56U. Praktycznie chciałbym zrobić kopię rozwiązania jakie mam obecnie tylko zwiększyć transfer.
Czyli jeden dysk o możliwość instalacji pyload lub dowolnego innego oprogramowania np. jdowloader, które umożliwi zasysania plików z kont premium (rapidshare, uploaded itp.)
NAS będzie wpięty pod RT-AC56U. Nie potrzebuję robić kopii ponieważ będą tam umieszczane multimedia (audio/video) a więc jedna zatoka jest wystarczająca.
Transfer rzędu 70MB/s byłby zadowalający.
 
Steel_Rat
Dla jdownloadera to musisz mieć jakiś okienkowy system (np. Debian, Ubuntu, Windows). A pyload kiepsko jest aktualizowany. Zresztą nie wiem czy kolejna wersja pyloada, jak się ukaże, będzie działać na routerze.
WRT3200ACN (WRT32X) + OpenWRT 18.06+światełko 150/150 Mb/s
Asus RT-AC68UvE1 + RMerlin + Entware
Netgear WNR3500Lv2 + DDWRT
 
Adooni
z softu polecam OMV, skonfigurowanie tego to nic trudnego na youtube masz setki filmikow np ten ponizej na temat Jdownloader
https://www.youtube.com/watch?v=l-c9c...-c9cozu5vw

sprawdzielm w necie i z Raspberry Pi nie osiagneisz takich tranferow jak oczekujesz. podaja ze ODROID-XU4 wyciaga do 80MB/s.

tutaj masz NAs od Zyxel https://www.zyxel.com/pl/pl/products_...ge-NAS520/ ktory spelnia Twoje wymagania
Artykul jak zainstalowac OMV na Zyxel 520/540 niestety trzeba chrome uzywac bo po niemiecku http://www.techdudes.de/1930/zyxel-na...vault-omv/

widze ze ludzie prawie na wszystkim stawiaja OMV ale czesto trzeba z kabelkiem serial do tego podchodzic. ja u siebie OMV stawialem na VM w Proxmox.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
_MaRiO_
Dzięki Adooni. Widzę, że w cenie tego Zyxela można dostać jednodyskowe Synology lub Qnap, które wg wielu na tym forum konkurencję zostawiają daleko w tyle.
Czy na NASach powyższych marek będzie problem z instalacją OMV? Który downloader spełniający moje wymagania można będzie zainstalować na OMV?

Steel_Rat, Netgear ReadyNAS 102 chyba był na debianie. Aktualnie jakieś dostępne Netgeary w okolicy 600zł też posiadają debiana?
Edytowany przez _MaRiO_ dnia 03-10-2018 17:03
 
Adooni
tutaj masz opiane jak zainstalowac debiana na Netgear ReadyNAS 102
http://natisbad.org/NAS2/index.html

pisalem w poscie powyzej ze na OMV mozna zainstalowac Jdowloader jak cos innego szukasz to wystarczy wpisac w google OMV ...

Połączony z 03 październik 2018 18:40:57:
powiem tak wlasnei patrze na spec Synology DS119j
https://sklepsynology.pl/dysk-sieciow...p-761.html
chwala sie ze ma to zapis/odczyt ponad 100MB
ale jak juz wejdziesz w szczegolowe testy i to na ich stronie to
https://www.synology.com/en-global/pr...nce#1_2bay
to juz tranfer spada ponizej 40MB/s nawet. Warto pewnie poszukac inne testy nie na stronie producenta moze byc jeszcze gorzej Smile
ale jak to ma dzialać dobrze jak ma tak mało RAM Smile

nie zamierzam namwiac na HPE MS gen8 bo troche sam sie pomeczylem i posiedzialem w necie aby postawic ale w tej cenie nie ma opcji abym rownie dobry Synology/Qnap znalazl. Pewnie jeszcze lepiej wyszedlbym jakbym od zera caly hardware zlozyl ale do zastosoan domowych dla mnie super. No i nie tylko NAS z tego mozna zrobic juz wlasnie szukam jak skonfigurowac pod to camerke HikVision. Problem w tym ze wiekszosc softow jest pod windows - jak nic nei znajde to postawie VM i tez bedzie OK.

Połączony z 04 październik 2018 09:23:26:
ok wczoraj sie nudzilem wiec poszukalem troche info w siecie

i tak z ASUS AC-56U i tak wyciagniesz max 90MB/s max przy zlaczy LAN 1GB/s da sie wyciagnac 125MB/s i pewnie trzeba by kupowac router za 1000+

NAS takie na 1 dysk sensowne zaczynaja sie od 500-600PLN i po prostu nic z tym nie zrobisz.

wiec powiem Tobie tak ja bym sie pokusil o server HPE MS gen 8 ktory jest opisany w tym dziale na forum.
i tak masz wtedy opcje na montaz do 4 dyskow sieciowych (ajk dolozysz kotroler RAID to wiecej). Na start Celerona G1610t i 4GB RAMu (min wymagania OMV to 512MB RAM i 4GB na dysku)

Jezeli nie zależy Tobie na az 4 dyskach HDD to ulatwi to instalacje bo wtedy dysk SSD montujesz w bay 1 i z niego normalnie w trybie AHCI bootuje (jakbys chcial uzyć 4 dyski NAS i do tego extra 5 dysk jako system (w bay 5 ODD) to wtedy trzeba sie bawic z bootowaniem z karty SD albo USB 2.0.

Jak np Celeron usznasz ze jest za slaby to ja np wlasnie to zrobilem i zmienile procka na Xenon E3-1265L v2 (uzywka z USA z przesylka 500PLN) no i za miast 2 rdzeni mam 8.
Tez np rozbudowuje RAM mam terz 12GB ale kuplem w USA za 65$ nowa kosc 8GB wiec juz w poniedzialem bede mial 16GB.

Taki micro server daje Tobie ogromne mozliwosci np instalujesz Proxmox a potem co sie tobie podoba jako VM (wirtualne maszyny) ja na razie mam OMV,
zaraz bede sie bawil w kamerke 4k a widze ze wiekszosc softow jest pod windows wiec sobie zrobie VM windows 10 np.

np jak zainstalowac Proxmox i potem jako VM OMV masz wszystko na youtube.

polecalbym jako konfiguracje DYSK SSD 250GB (1 bay) (zostawic 88GB wolne przy instalacji Proxmox) + 2 dyski WD RED

zrobic Zpool Z1 z 2 dyskow czyli 1 dysk na dane i jeden kopia bezpieczenstwa
do tego przypisac z SSD 8GB na log i 80GB na cache.

dla mnie osobiscie bardzo prosta decyzja za 600PLN kupujesz cos z czym za duzo nie zrobisz za 999PLN kupujesz server z na dobra sprawe nieograniczonymi mozliwosciami (masz 2 karty sieciowe wiec mozesz zrobic LACP czyli przy padnieciu jednego lacza 2 bedzie dzialac albo jak bedziesz cieagnal z 2 urzadzen na raz to uzyskasz predkosc ponad 1Gbit). Masz tez HPE ILO czyli diagnostyka servera/ dostep remote itp.
Ja np w Proxom ustawilem ze jak cos sie bedzie dziala z Zpool np uszkodzi sie dysk to dostane info na maila itp.https://support.hpe.com/hpsc/doc/publ...=c03334051
np za 1.8$ kupilem ostatnio dozywotnia licencje pro.

kurde musialbym kilka h pisac o plusach takiego rozwiazania Sad nie ma zadnych minusow ja tez nie jestem inofrmatykime i nie znam linux wszystko jest w necie Smile

mozna kupic gotowe rozwiazanie duzo slabsze/ albo drozsze z okojonymi mozliwosciami albo cos w styly HPE MS gen8 i jak cos wymiślisz to to dodac Smile
np wczoraj odpalilem transmission i na ASUS RT-AC65U max tranfery do 6MB/s (procek na 100%) a na OMV mialem 30MB/s i obciazenie Xenona 25% Smile czyli Celeron pewnie by pozwolil na jakies 25MB/s. To 30MB/s to raczej ograniczenie torrentow moze musze z lepszych zrodel sciagac.
Edytowany przez Adooni dnia 04-10-2018 09:23
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
_MaRiO_
Tylko że ja nie potrzebuje sprzętu o takich możliwościach.
Wystarczy mi jakoś dedykowany NAS który umożliwi instalację jdownloadera lub ewentualnie pyloada. Prędkość w sieci lokalnej ok 80MB/s.
Czy znajdę gdzieś na necie spis NASów na których można zainstalować Debiana?
 
Adooni
tutaj masz liste QNAP pod Debiana
https://wiki.debian.org/InstallingDeb...ianOn/QNAP
a tutaj direct link do QNAP 1 dyskowych http://www.cyrius.com/debian/kirkwood...9/install/
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
_MaRiO_

Cytat



Dzięki za podpowiedzi. Ostatecznie zdecyduję się na QNAPa TS-128a. Ma całkiem przyzwoite parametry i można na nim odpalić pyloada oraz jdownloadera.
 
Adooni
a ja caly weekend szukalem sprzetu na 1 dysk takiego zeby postawic OMV i jakos to smogalo i wyszlo ze QNAP to bedzie kosztowal jakies 850PLN wiec podjalem deczyzle ze dla rodzinki tez HPE MS gen8 postawie. Za 150PLN wiecej a mam urzadzenie na 4 dyski, ktore bezprblemowo dziala z OMV.

Połączony z 08 październik 2018 13:47:08:
sry za 50PLN wiecej widze ze maja go nawet za 899PLN
Edytowany przez Adooni dnia 08-10-2018 13:47
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Dimson
@Adooni, powiem szczerze że mocno mnie zaciekawiło rozwiązanie z HPE MS, powiedz proszę jak wygląda kwestia backupu z urządzeń z androidem oraz z np z laptopa z W10 - chodzi mi o backup w czasie rzeczywistym ( np wg jakiegoś interwału czasowego)
 
Adooni
szczerze to jeszcze nie doszedlem do buckup wlasnie dorzycilem GF 1030 i pewnie w weekend bede sie bawil w GPU passthrough jest troche z tym zabawy gdyz jest w bios bag RMRR check a ponziej rozwiazanie
https://forum.proxmox.com/threads/tut...eck.36374/

ale to jeszcze nie pewne bo widze ze na aledrogo maja ten server z 2 dyskami 1TB za 999PLN i pewnie siostrze zarzuce do domku.

co do samego serwerka to jestem pod wrazeniem i jezeli np chodzi o backup to wez pod uwage ze na nim mozna postawic wszystko np na OMV tutaj masz rozpisane jak skonfigurowac Clonezilla https://forum.openmediavault.org/inde...on-Backup/ #6 jak cos innego do backupu uzywales to wpisz w google np OMV .... i sprawdz. Na HPE MS gen8 postawisz Proxmox a potem dowolna VM wiec zrobisz wszystko. Zdecydowanie to wystarczy az nie przejdziesz na siec 10GBit Smile

sprzet ma juz kilka lat i jest troche zabawy z postawieniem wszystkiego perfekt ale jak juz sie opanuje tamat to mi postawienie Proxmox, OMV z torrent sonnar jackett i plexem zajmuje jakis 2h.

kilka spraw.
1. raid ogolnie to o RAID sprzetowym to trzeba zapomniec do rozwiazan domowych (oczywiscie ten sprzet nie ma sprzetowego go sam kontroler by kosztowal ponad 1000PLN) teraz wszystko sie robi na Zpool.
2. ile hcesz wykorzystywac dyskow jak 4 to trzeba by sie pobawic w dodatkowy SSD na 5 bay ODD czyli tam gdzie naped DVD. Tutaj masz tone info https://homeservershow.com/forums/top...en8-links/ i potem zrobic bootowanie z karty SD. Tutaj jest troche zabawy gdyz w trybie AHCI da sie bootowac tylko z 1i2 bay ale szkoda marnowac 1 miejsce na dysk
3. Przy 2 dyskach nie masz problemu czy nawet 3. 1 dysk SSD system i miejsce na log i cache a z 3 HDD robisz zpool raidz i podpinasz cache i log i smiga super

To tak jak z tomato mozesz zrobic wszystko jak troche poszukasz w necie

Jak juz serwer postawisz i wgrasz OMV to potem masz setki fimikow na yt jak to wszystko ustawic.

Dla mnie za ta cene nic podobnego nie dostaniasz a tz dedykowane urzadzenia sa bardzo okrojone fakt duzej ilosci to wystarcza co nie znaczy ze to jest najlepsze rozwiazanie

Połączony z 09 październik 2018 07:25:04:
jak masz jakies konkretne pytania to zapraszam do tego posta
https://openlinksys.info/forum/viewth...d_id=21130

tak jakby ktos szukal info aby mial wszystko w jednym meijscu.
Edytowany przez Adooni dnia 09-10-2018 07:25
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
dar3k
Do backupu z komputera polecam Veeam można same pliki, dysk albo kompletny komputer w interwale jakim się chce - program działa w 100% w tle i tworzy kopie np. jak komputer jest podpięty do zasilania i widzi w sieci NAS.

A co do telefonu to ja używam SyncMe - wprawdzie kiepsko wspierany (brak aktualizacji i nowości) ale daje radę i najważniejsze pliki np. zdjęcia co 24h synchronizuje z NASem Wink
ER-12 + 4x UAP-AC-PRO
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 18

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

71,340,475 unikalnych wizyt