29 Marca 2024 11:00:34
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [27]
· [Howto] Xpenology... [14]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
34.207.178.236
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
[MOD] FreshTomato-ARM
amikot
No ale czy koniecznie to musi być VPN?
Można przecież choćby przekierować port na port kamerki - jeśli tylko jest ona zabezpieczona hasłem, to jest to może nie perfekcyjne ale dość proste rozwiązanie.
Jeśli jednak trzeba bezpieczeństwa, to można użyć tunelu przez ssh. Zabezpieczone kluczem lub hasłem - jak kto woli.
ZTE MF286D - Stock Firmware (Vodafone UK)
ASUS TUF-AX3000 V2 - AsusWRT/FreshTomato 3.0.0.4.2023_4-gb6923ed
Acer Aspire E1-571 - OMV 6
 
pit1984

Cytat

pedro napisał(a):

No to niedokładnie piszesz.
Poproszę:
1. log ze startu z włożonym dyskiem do momentu wystartowania wszystkich usług,
2. log ze startu bez włożonego dysku - jak wystartują wszystkie usługi, włóż dysk i od tego momentu potrzebuję log.
Może być na PW. Jak będą za duże, to podam maila.

Połączony z 04 styczeń 2019 14:11:26:
//EDIT: Wróć! Po starcie routera z włożonym dyskiem, podaj mi co zwraca "lsusb", "mount" i "df"

Połączony z 04 styczeń 2019 14:12:49:
A potem wystartuj z wyjętym, podaj co wyświetlają powyższe, następnie podepnij i po chwili podaj j/w.
Kawałek loga też by się przydał.


pedro, zabrałem się za gromadzenie logów i chyba cię trochę oszukałem, jeżeli dam reboot router wstaje normalnie z dyskami wszystko jest ok.
 
amikot
Jeśli to nie SSD to może po prostu dysk za wolno się rozpędza? miałem tak kiedyś chyba jeszcze w Amidze - trzeba było zawsze resetować po włączeniu bo dysk nie nadążał się rozpędzić na czas aby go sterownik zauważył.
ZTE MF286D - Stock Firmware (Vodafone UK)
ASUS TUF-AX3000 V2 - AsusWRT/FreshTomato 3.0.0.4.2023_4-gb6923ed
Acer Aspire E1-571 - OMV 6
 
olo12345
Witam koledzy mam problem z moim linksysem EA6300v1, otóż zmieniłem oprogramowanie na ddwrt i było wszystko ok linksys wstał podkusiło mnie wrzucić freshtomato-EA6400-ARM-2018.5-AIO-64K bez zmiany zmodyfikowanego cfe i teraz mam problem jak go zreanimować Pomocy
 
jurekk
nie trac ducha ;-) , tu któryś z kolegów opisywał sposób reanimacji linksysa
lub w google szukaj
trzeba w odpowiedni sposób go wlaczac i wyłaczac czy tam resetowac
spowoduje to przelaczenie rozruchu z rezerwowego cfe
sory nie pamiętam szczegółów
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
majkel152

Cytat

olo12345 napisał(a):

Witam koledzy mam problem z moim linksysem EA6300v1, otóż zmieniłem oprogramowanie na ddwrt i było wszystko ok linksys wstał podkusiło mnie wrzucić freshtomato-EA6400-ARM-2018.5-AIO-64K bez zmiany zmodyfikowanego cfe i teraz mam problem jak go zreanimować Pomocy


po 3 nieudanyh próbach uruchomienia odapala się na ofw, jeśli zmieniles cfe to tylko serial i wgranie fw po tftp lub edycja nvram i może wstanie
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
amikot

Cytat

olo12345 napisał(a):

Witam koledzy mam problem z moim linksysem EA6300v1, otóż zmieniłem oprogramowanie na ddwrt i było wszystko ok linksys wstał podkusiło mnie wrzucić freshtomato-EA6400-ARM-2018.5-AIO-64K bez zmiany zmodyfikowanego cfe i teraz mam problem jak go zreanimować Pomocy


Sprawa jest dość prosta - przerabiałem miesiąc temu.
1.Podpinasz router do kompa najlepiej z linuxem.
2. Ustawiasz na kompie stały adres IP w podsieci 192.168.1.0/24 i bramę na 192.168.1.1
3. W jednym oknie terminala na kompie pingujesz router bez przerwy żeby obserwować przejawy życia.
4. W drugim oknie odpalasz atftp które na stałe próbować wysyłać wybrany firmware do routera (dokładnej składni w tym momencie nie podam bo pisze z pracy - dopisze później.)
5. Jeśli CFE jest ok to po podłączeniu napięcia router sam powinien zassać oprogramowanie z kompa.

Tylko że uwaga. U mnie na EA6900 występowało pewne dziwne zjawisko. Gdy z Windowsa wysyłałem za pomocą tftp - po jakimś czasie transmisja się urywała. W efekcie musiałem zakupić przelotkę usb2serial i zatrzymać bootowanie routera po serialu a następnie po serialu wydać ręcznie komendę zasysania firmware z kompa.
Później raz wygrywałem też z Linuxa właśnie przez atftp i było ok - znaczy nie przerwało. Ale może to dlatego że już miałem wtedy nowe CFE. Jak wgrać po serialu napiszę w nocy z domu. Tymczasem powodzenia.

Połączony z 09 styczeń 2019 23:29:05:
olo12345:
Znalazlem komende atftp do wysylania firmware na router:


atftp --option "mode octet" --option "timeout  60" --verbose --trace -p -l code.bin 192.168.1.1


192.168.1.1 to adres IP routera
code.bin to plik z firmware (ja ratowalem router wgrywajac dd-wrt - ale stock firmware powinien wejsc najlepiej.

Jeszcze jedna rzecz. Podobno na tych routerach nie powinno sie robic resetu 30:30:30 - moze on uszkodzic ustawienia CFE. Szczerze mowiac zanim znalazlem ta informacje, zrobilem taki reset ze 3 razy, no ale jak spece twierdza zeby nie robic to ja tez odradzam.

Połączony z 09 styczeń 2019 23:33:59:
Oczywiscie ta komenda dotyczy linuxa (musisz zainstalowac atftp powinno byc w systemowym repozytorium) - w wypadku windowsa musisz pobrac tftp2 wpisac adres IP routera, ilosc prob ustawic na max, haslo zostawic puste, wybrac plik i kliknac wyslij.
Czy to na linuxie czy na windowsie - gdy juz tftp proboje wysylac, podpinasz router do pradu i czekasz az sie zrobi.
Pozniej pozwolic sie routerowi bootowac ile tam potrzebuje, jak trzeba to reset do ustawien fabrycznych za pomoca na "szpilke w dziure".

Opis serialowego ratowania w razie potrzeby pozniej.

Połączony z 10 styczeń 2019 05:32:39:
Ratowanie przez port szeregowy:

Potrzebny jest komputer z portem szeregowym i to takim z napięciem 3.3V
W związku z tym nieodzowne jest zaopatrzenie się w stosowny kabelek/przelotkę z USB SERIAL - z allegro e-bay czy amazona albo innego alibaby.
Ważne aby z przelotką dostarczono również kabelek który można wpiąć do złącza na płytce routera. EA6300 ma wlutowane złącze czy nie, jeśli nie to trzeba coś wlutować - niektórzy idą na hardcor i wlutują drut ze spinacza - ja jednak proponuję wlutować po prostu kabelki które w takim wypadku będzie się w razie potrzeby odłączało po stronie przelotki, a nie routera.
To jak są wyprowadzone piny w EA6300 nie wiem musisz wygooglać, w EA6900v1.1 jest białe złącze z 6 pinami z którego tylko 3 są interesujące - najbliższy środka płytki jest GND, później jeden pin przerwy, następne dwa to TX i RX - który jest który najlepiej wybadać w praniu - podłączając raz tak raz siak :D
Dla wygody podłączania kabelków pozbyłem się plastiku złącza podważając go i zsuwając z pinów.

Kiety od strony technicznej jest już wszystko gotowe trzeba odpalić terminal portu szeregowego.
W windowsie obecnie chyba najlepiej użyć Putty ze wskazaniem portu szeregowego (szczegółów ustawień nie podam - bo nie robiłem tego na windowsie).
Na linuxie najlepiej posłużyć się programem screen - powinien być w systemowym repo.
Jeśli przelotka jest jedynym portem szeregowym to powinna być widzana jako /dev/ttyUSB0.
W takim wypadku uruchomienie nasłuchu na serial wygląda tak:


screen /dev/ttyUSB0 115200


Prawdopodobnie dostęp do portu szeregowego będzie ograniczony dla roota, więc albo trzeba to uruchomić z konta roota, albo użyć np. sudo:


sudo screen /dev/ttyUSB0 115200

115200 to prędkość połączenia wyrażona w baudach czyli bitach na sekundę - jak widać - porywająca. Na szczęście połączenie szeregowe służy jedynie do podłączenia do konsoli routera i wydawania komend.

Odpalasz więc terminal (czy to windowsowy czy linuxowy)
podpinasz RX i TX - włączasz zasilanie routera i po jakiejś sekundzie podpinasz GND - jest to konieczne, bo z jakiegoś powodu router lubi nie wstać gdy ma seriala podłączonego od początku.

Czekasz i czekasz i jak widzisz że coś się pojawia na ekranie, to znaczy że RX i TX nie są pomieszane.
W oknie terminala (znaczy ma być aktywne) spamujesz Ctrl+C (no ale bez przesady). Jeśli za późno - to zamiast linii poleceń CFE zobaczysz jak router proboje się uruchomić i w końcu gdzieś się zawiesza.

Jak ci się uda zatrzymać bootowanie, to zobaczysz linię poleceń CFE:



polecam wpisać help - pokazje dostępne komendy. Jedną z nich jest bodaj devinfo - które pokaże partycje routera.
nas interesuje coś w rodzaju nflash1.trx - to właśnie trzeba obadać - dokładną nazwę partycji.

Nie polecam flashować niczego innego poza flash1 - wcześniej proszę dobrze to sobie wygooglować, bo ja tu nie opiszę wymiany CFE bo to znacznie więcej pisania.

Teraz jest już prosto, bo jak jest promt CFE, to oczywiście cały czas mamy router podłączony kablem LAN do komputera i komputer ze stałym IP w podsieci tej co router (192.168.1.1). Jak to już wszystko jest, to jeszcze raz odpalamy na kompie TFTP - czyli na linuxie atftp a na windzie tftp2 czy co to tam jest i próbujemy wysłać firmware do routera.
Zaraz po tym jak wystartujemy tftp - w oknie konsoli CFE wydajemy komendę:


flash -noheader : nflash1.trx


w wypadku EA6900 jest to nflash1.trx - w EA6300 będzie prawdopodobnie to samo, ale jak mówiłem trzeba to sprawdzić.
ważne jest zachowanie formatu czyli flash (to komenda) -noheader (to opcja) : (dwukropek to parametr wskazujący na wejście danych z sieci LAN) nflash1.trx (to parametr wskazujący na cele - główną partycję systemową).
Po odpaleniu tej komendy tftp wystartuje a w oknie CFE będzie można zobaczyć jak TFTP wygląda od strony routera - jak pobiera obraz, jak go sprawdza i programuje.
Po zaprogramowaniu można w CFE od razu wydać komendę

Co spowoduje uruchomienie wgranego obrazu.

Poradniki polecają (nawet jeszcze przed wgrywaniem) wyczyścić nvram za pomocą komendy CFE:

nvram erase


Ja to zrobiłem, ale można próbować bez tego - w końcu poradnik był pisany dla dość starego linksysa (chyba z serii WRT).

Router powinien wstać normalnie na wgranym firmware.

Jeśli pójdzie coś nie tak to należy kombinować z innym firmware - dopóki nie nadpiszesz CFE - jest nadzieja i pole do działania.

Jeśli gdzieś coś pomyliłem przepraszam, poza tym to oczywiście nie biorę odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody wynikłe z zastosowania tego opisu.

Pozdrawiam, Dobranoc.
Edytowany przez amikot dnia 10-01-2019 05:32
ZTE MF286D - Stock Firmware (Vodafone UK)
ASUS TUF-AX3000 V2 - AsusWRT/FreshTomato 3.0.0.4.2023_4-gb6923ed
Acer Aspire E1-571 - OMV 6
 
kille72
Została opublikowana nowa wersja FreshTomato 2019.1.015-beta dla routerów ARM oraz MIPS.

Więcej informacji:
ARM: https://openlinksys.info/forum/viewth...d_id=21651
MIPS: https://openlinksys.info/forum/viewth...d_id=21659

Pozdrawiamy,
FreshTomato team
 
slawko
Witam.
Jaka jest różnica między AIO-64K a AIO-128K i czy mając wgrane AIO-64K mogę zaktualizować na AIO-128K.
Asus RT-AC3200 + FreshTomato Firmware 2019.1.015 -beta K26ARM USB AIO-128K

Asus RT-N16 + FreshTomato Firmware 2019.1.015 MIPSR2-beta K26 USB AIO
 
qwerty321
RT-N18U Instalacja FreshTomato 2019.1.015-beta przebiegła pomyślnie, bez żadnych przypałów, oczywiście z czyszczeniem NVRAM w trakcie aktualizacji i ustawieniem z palca.

Powiedzcie dobrodzieje o tym Stubby, którą opcję mam wybrać? Strict order czy tę drugą No-resolve, domyślną i co to oznacza w ogóle? Czy jest opis gdzieś? A po co jest DNSSEC do zaznaczenia skoro to jest tunel TLS?

Połączony z 11 styczeń 2019 02:36:09:

Cytat

slawko napisał(a):

Witam.
Jaka jest różnica między AIO-64K a AIO-128K i czy mając wgrane AIO-64K mogę zaktualizować na AIO-128K.


Mnie to wygląda na to jakby się udało powiększyć obszar dla NVRAM. Zapewne trzeba zrobić dogłębne czyszczenie.
Edytowany przez qwerty321 dnia 11-01-2019 02:36
 
pedro

Cytat

slawko napisał(a):

Witam.
Jaka jest różnica między AIO-64K a AIO-128K i czy mając wgrane AIO-64K mogę zaktualizować na AIO-128K.


Jak sama nazwa wskazuje: masz 128K nvramu - wgrywasz wersje -128K, masz 64K - wersje -64K.
Netowski 1Gb/1Gb
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
FreshTomato: Asus RT-AC3200 + RT-N18U + RT-N66U + RT-N12
 
slawko

Cytat

pedro napisał(a):

Cytat

slawko napisał(a):

Witam.
Jaka jest różnica między AIO-64K a AIO-128K i czy mając wgrane AIO-64K mogę zaktualizować na AIO-128K.


Jak sama nazwa wskazuje: masz 128K nvramu - wgrywasz wersje -128K, masz 64K - wersje -64K.


To już jest dla nie zrozumiał, ale czy jest wersja Asus RT-AC3200 która ma 128k nvram.
Asus RT-AC3200 + FreshTomato Firmware 2019.1.015 -beta K26ARM USB AIO-128K

Asus RT-N16 + FreshTomato Firmware 2019.1.015 MIPSR2-beta K26 USB AIO
 
pedro
Jakby nie było, to po co bym FW takie robił? Pfft
Chodzi o to, że w najnowszych FW Asusa dla AC3200, jest zrobiona konwersja NVRAM z 64 na 128K - co jest zresztą słuszne, bo dla tak mocnego routera taka ilość nvramu to porażka.
Gdy już ma się go zapdejtowanego, to nie ma możliwości wgrania Tomato dla wersji 64K (bootloop). Stąd potrzeba wersji 128K.
Trzeba wgrywać z CFE, Asus restoration tool, tftp, dd-wrt, nie z gui ausa/merlina, bo nie pozwoli.
Netowski 1Gb/1Gb
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
FreshTomato: Asus RT-AC3200 + RT-N18U + RT-N66U + RT-N12
 
slawko

Cytat

pedro napisał(a):

Jakby nie było, to po co bym FW takie robił? Pfft
Chodzi o to, że w najnowszych FW Asusa dla AC3200, jest zrobiona konwersja NVRAM z 64 na 128K - co jest zresztą słuszne, bo dla tak mocnego routera taka ilość nvramu to porażka.
Gdy już ma się go zapdejtowanego, to nie ma możliwości wgrania Tomato dla wersji 64K (bootloop). Stąd potrzeba wersji 128K.
Trzeba wgrywać z CFE, Asus restoration tool, tftp, dd-wrt, nie z gui ausa/merlina, bo nie pozwoli.

Czy dobze teraz kombinuje, gdybym wygrał orginalny FW Asusa miałbym po aktualizacji 128k NVRAM i potem mogę wgrać FreshTomato wersje 128k
Asus RT-AC3200 + FreshTomato Firmware 2019.1.015 -beta K26ARM USB AIO-128K

Asus RT-N16 + FreshTomato Firmware 2019.1.015 MIPSR2-beta K26 USB AIO
 
pedro
Dokładnie. Tylko pamiętaj o wyczyszczeniu nvramu podczas wgrywania, bo inaczej będzie problem...

//EDIT: lepiej wgraj fork OFW Merlina (ng) i potem FT
Netowski 1Gb/1Gb
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
FreshTomato: Asus RT-AC3200 + RT-N18U + RT-N66U + RT-N12
 
qwerty321

Cytat

pedro napisał(a):

Dokładnie. Tylko pamiętaj o wyczyszczeniu nvramu podczas wgrywania, bo inaczej będzie problem...

//EDIT: lepiej wgraj fork OFW Merlina (ng) i potem FT


Wyczyści w czasie wgrywania nowszego Tomato po czym wgra backup konfiguracji z poprzedniej wersji :-)
Panowie musicie to jakoś zablokować w sofcie żeby tego nie robili. Może jakoś dodać zmienną w NVRAM żeby soft porównywał czy wolno wgrać czy nie. Jak wersja się zgadza to zezwolić, a jak nie to komunikat.
Inaczej oni tego nie zrozumieją, większość nie programowała i nie zdaje sobie sprawy...
 
slawko

Cytat

pedro napisał(a):

Dokładnie. Tylko pamiętaj o wyczyszczeniu nvramu podczas wgrywania, bo inaczej będzie problem...

//EDIT: lepiej wgraj fork OFW Merlina (ng) i potem FT


Wielkie dzięki @pedro za wyjaśnienie wgrałem już wersje 128k i wszystko hula. Oczywiście dorzuce coś od siebie dla was.
Jeszcze raz WIELKIE DZIĘKI.
Asus RT-AC3200 + FreshTomato Firmware 2019.1.015 -beta K26ARM USB AIO-128K

Asus RT-N16 + FreshTomato Firmware 2019.1.015 MIPSR2-beta K26 USB AIO
 
pedro
Tzn. masz również AC3200 i w nim zrobiłeś przesiadkę na 128k NVRAM'u?
Bo w to: "Asus RT-AC66U + FreshTomato Firmware 2019.1.015 -beta K26ARM USB AIO-128K", to nie wierzę Pfft
Netowski 1Gb/1Gb
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
FreshTomato: Asus RT-AC3200 + RT-N18U + RT-N66U + RT-N12
 
slawko

Cytat

pedro napisał(a):

Tzn. masz również AC3200 i w nim zrobiłeś przesiadkę na 128k NVRAM'u?
Bo w to: "Asus RT-AC66U + FreshTomato Firmware 2019.1.015 -beta K26ARM USB AIO-128K", to nie wierzę Pfft


Dokładnie mam AC3200 i w nim zrobiłem przesiadkę na 128K.
Podpis miałem nie aktualny, już poprawiłem Smile
Dzieki.
Asus RT-AC3200 + FreshTomato Firmware 2019.1.015 -beta K26ARM USB AIO-128K

Asus RT-N16 + FreshTomato Firmware 2019.1.015 MIPSR2-beta K26 USB AIO
 
Pete7874
Witam,

Co tak naprawde jest zliczane i podawane w zakladkach Bandwidth >> Daily, Weekly, Monthly?

Czy jest to tylko ruch generowany na porcie WAN routera? Mam wrazenie ze zlicza mi sie tu nie tylko ruch na WAN ale rowniez ruch pomiedzy moimi LAN'ami. Jak to sprawdzic i ustawic zeby tylko sam ruch na porcie WAN sie zliczal?
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 28

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

70,440,577 unikalnych wizyt