28 Marca 2024 22:55:46
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [27]
· [Howto] Xpenology... [14]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.237.178.126
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
[MOD] FreshTomato-ARM
losiu
Czy da się w wersji 2018.5 wyłączyć diodę od Internetu na routerze R7000, tak jak to było w wersji beta?
 
pedro

Cytat

wavelet napisał(a):

Zauważyłem problem z ustawieniami tinc w wersji 2018.5, w górnym prawym narożniku strony wyświetla się "Tinc ERROR: ReferenceError: v127 is not defined" i nie działa generowanie kluczy, mam tak na dwóch routerach zaktualizowanych do 2018.5, na trzecim z 2018.4 jest ok.

Nie umiem powiedzieć czy tunel działa bo dopiero chciałem zacząć eksperymenty z tinc. Aktualizowałem oprogramowanie bez czyszczenia nvramu, ale przed ewentualnym czyszczeniem chętnie dowiedziałbym się czy po czystej instalacji problem też występuje.


Tak, jest problem.
Netowski 1Gb/1Gb
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
FreshTomato: Asus RT-AC3200 + RT-N18U + RT-N66U + RT-N12
 
wavelet

Cytat

pedro napisał(a):

Tak, jest problem.


Dzięki wielkie za informacje. Poczekam w takim razie na jakąś aktualizację.
Wesołych Świąt Wszystkim!
 
kille72

Cytat

wavelet napisał(a):

Dzięki wielkie za informacje. Poczekam w takim razie na jakąś aktualizację.
Wesołych Świąt Wszystkim!


Jak bardzo potrzebujesz Tinc to wróć na razie do 2018.4. Wesołych Świąt!
 
marcinadd
Hmm ostatnio zauważyłem problem z screen. Na routerze RT-AC56U wersja 2018.4.
Screen wywala

/var/run/utmp: No such file or directory

[screen caught signal 11. (core dumped)]

Po skorzystaniu z tmux'a dzieje się to samo (też nie działa).
 
Adooni
jest juz wersja 2018.5 czy na niej sprawdales czy dziala?
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
kille72

Cytat

marcinadd napisał(a):

Hmm ostatnio zauważyłem problem z screen. Na routerze RT-AC56U wersja 2018.4.
Screen wywala

/var/run/utmp: No such file or directory

[screen caught signal 11. (core dumped)]

Po skorzystaniu z tmux'a dzieje się to samo (też nie działa).



# screen --version
Screen version 4.6.2-1

# screen -r
There is a screen on:
        9306.pts-0.Asus (Attached)


Wersja 2018.5, nie widzę problemu.
 
marcinadd
Niestety u mnie na wersji 2018.5 ten sam błąd. Zauważyłem, że nie działa także htop. Hmm macie jakiś pomysł, aby obyło się bez reinstalacji entware i ustawianiu tego wszystkiego na nowo?
 
kille72

Cytat

marcinadd napisał(a):

Niestety u mnie na wersji 2018.5 ten sam błąd. Zauważyłem, że nie działa także htop. Hmm macie jakiś pomysł, aby obyło się bez reinstalacji entware i ustawianiu tego wszystkiego na nowo?


htop tez działa...zalecam reinstalacje /opt. Proszę załóż nowy temat lub napisz w temacie Entware.
kille72 załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.
 
amikot
Cześć,
Na wstępie wielkie dzięki za wspaniały firmware jakim jest Fresh Tomato. Jest on naprawdę świetny i upraszcza wiele. Wszystkim autorom na przestrzeni lat należą się słowa uznania.
Oczywiście nie wszystko jest jeszcze idealne - są pewne braki. Ja na przykład mam problem prostą wydawać by się mogło operacją czyli z zamontowaniem partycji dla JFFS i OPT.
Brakuje tu odpowiednika Wiki dd-wrt - gdzie byłby jasny i oficjalnie uznany za prawidłowy sposób konfigurowania pewnych opcji - choćby montowania partycji dla JFFS i OPT
Ja takiego rzetelnego opisu któremu bym zaufał nie znalazłem na forach i zastanawiam się czy nie mogę po prostu zbindować partycji /tmp/mnt/sda1 do /jffs oraz /tmp/mnt/sda2 do /opt ? Jak to zrobić żeby przy każdym restarcie te partycje były montowane? Będzie to działało jak należy?
Od razu zaznaczam, że wszystkie partycje już mam utworzone (wcześniej używane na innym routerze z dd-wrt).
Oczywiście preferowałbym zamontowanie wszystkich partycji za pomocą UUID (jak to było w dd-wrt) lub LABEL ale blkid dostępny w konsoli nie wyświetla LABELa, a string UUID o ile pamiętam w definicji w fstab powinien być w cudzysłowie, a więc po zaaplikowaniu takiej definicji do znalezionego na forum skryptu, i po wsadzeniu takiego skryptu w "Init" w WebUI byłaby kaszana, bo skrypt zakłada wysłanie definicji fstab za pomocą komendy echo - definicja partycji mająca być umieszczona w fstab musi być więc opakowana w cudzysłów, ale w samej definicji partycji jest już drugi cudzysłów z UUID. Mam więc dwa cudzysłowy (jeden w drugim) - jest więc i kaszana.

Zastanawiam się, czy trudno byłoby dodać taką opcję jaka jest w dd-wrt żeby zamontować opt i jffs z webui bez bawienia się w dziwaczne kombinacje skryptów startowych? Atrybutem Tomato jest prostota użytkowania, więc chyba takie rozwiązanie byłoby bardzo zgodne z duchem całego firmware.
Warte wspomnienia jest również to, że opcja "włączenia jffs" w Web UI jest myląca (w dd-wrt również) - nie wiadomo czy dotyczy ona jffs jako takiego czy jedynie wirtualnej partycji we flashu routera. Uważam, że powinna ona zostać wzbogacona o wybór lokacji jffs: obszar flash, lub realna partycja na dysku USB (wybór z listy).
Aż dziwne, że nikt nie wpadł na ten pomysł wcześniej - takie to mogłoby być proste.
Tak samo powinien być rozwiązany sposób włączenia i montowania /opt - włącznik -> wybór partycji.
Ideałem byłby front end do opkg - najpierw przycisk instalujący samego opkg, a następnie lista dostępnych pakietów z przyciskiem "install/remove" przy każdym z nich oraz oczywiście przycisk "odśwież listę".

Dzięki i pozdrawiam Smile
 
Boczek
@amikot Zgłoś wniosek o zmianę https://bitbucket.org/kille72/freshto...tatus=open.

Co zawiera pakiety arm-extras* ?

Jeśli router w wersji v1 ma 1cpu a w v2 ma 2 cpu to czy w takim przypadku powinny być zrobione osobne obrazy. Ten z 2x cpu powinien mieć SMP w źródłach włączone?
EdgeRouter X: EdgeOS
RT-AX56U: AsusWRT
EA6900: tbd
EA6350: tbd
 
vfiuchcikicshuusrch
who can compile new packets for entware ? (armv7)
Asus RT-AC56U + FreshTomato-ARM-2019.3.220-beta-AIO
 
Ampersand

Cytat

pedro napisał(a):

Jak masz skonfigurowane rstats/cstats?
Zapisujesz co jakiś czas stan (co ile?), backupy też, gdzie?

Co masz w cronie, jakieś skrypty (admin->scheduler/scripts)?
Bo mi to wygląda na wywalanie się skryptów sh, nie z powodu błędu w FW, tylko czegoś dodatkowego, co sam dołożyłeś.
Nikt inny nie zgłasza takich problemów.


Powrócę do problemu z procesami zombie i brakiem dostępu do ssh. Dziś wrzuciłem do R7000 najnowsze oprogramowanie z czyszczeniem i nie minęło kilka minut i pojawiły się 2 procesy zombie (nie mogę podejrzeć bo ps jest zbyt ubogi ale pewnie to rstats lub cstats) i jednocześnie ucięło mi dostęp do ssh. Nie znalazłem nic co powodowało by takie zachowanie poprzez własną konfigurację. Skonfigurowałem tylko ustawienia sieciowe. Wyłączyłem nawet wsparcie dla usb więc to nie optware/entware powoduje taki stan. Nie mam nic dodatkowego obecnie poza przekierowaniem portów, statycznym DHCP i wpisami dhcp-host w dnsmasq. Ssh też nie konfigurowałem, jest ustawione domyślnie. ADB wyłączone. Nie mam już pomysłów. Śledziłem nawet procesy cstats i rstats za pomocą strace i jakieś tam błędy wg mnie widać ale ja nie potrafię tego zanalizować.
Netgear R7000: FreshTomato 2023.4 AIO-64K
Linksys E4200: FreshTomato 2023.2 MIPSR2 K26 USB Mega-VPN
Linksys E2000: FreshTomato 2023.2-Max
Asus TUF AX3000v2: ...
 
kille72

Cytat

Ampersand napisał(a):

Cytat

pedro napisał(a):

Jak masz skonfigurowane rstats/cstats?
Zapisujesz co jakiś czas stan (co ile?), backupy też, gdzie?

Co masz w cronie, jakieś skrypty (admin->scheduler/scripts)?
Bo mi to wygląda na wywalanie się skryptów sh, nie z powodu błędu w FW, tylko czegoś dodatkowego, co sam dołożyłeś.
Nikt inny nie zgłasza takich problemów.


Powrócę do problemu z procesami zombie i brakiem dostępu do ssh. Dziś wrzuciłem do R7000 najnowsze oprogramowanie z czyszczeniem i nie minęło kilka minut i pojawiły się 2 procesy zombie (nie mogę podejrzeć bo ps jest zbyt ubogi ale pewnie to rstats lub cstats) i jednocześnie ucięło mi dostęp do ssh. Nie znalazłem nic co powodowało by takie zachowanie poprzez własną konfigurację. Skonfigurowałem tylko ustawienia sieciowe. Wyłączyłem nawet wsparcie dla usb więc to nie optware/entware powoduje taki stan. Nie mam nic dodatkowego obecnie poza przekierowaniem portów, statycznym DHCP i wpisami dhcp-host w dnsmasq. Ssh też nie konfigurowałem, jest ustawione domyślnie. ADB wyłączone. Nie mam już pomysłów. Śledziłem nawet procesy cstats i rstats za pomocą strace i jakieś tam błędy wg mnie widać ale ja nie potrafię tego zanalizować.


Wyłącz rstats/cstats, restart routera i zobacz co się będzie działo. Jak to samo to zamontuj htop z entware i śledź te procesy "zombie".
 
Ampersand
Robiłem testy z wyłączonymi rstats i cstats i nie przypominam sobie tych procesów zombie ale wyłączyłem ponownie i będę obserwował. W sumie to mogę żyć bez tych dwóch usług. Zwróciłem na nie uwagę przy próbach wyjaśnienia dlaczego mi zrywa ssh.

Właśnie zostałem odcięty po raz kolejny:

Cytat


Dec 26 14:43:23 Netgear authpriv.notice dropbear[3377]: Pubkey auth succeeded for 'root' with key sha1!! 4a:... from 192.168.2.2:59455
Dec 26 14:44:10 Netgear authpriv.info dropbear[3377]: Exit (root): Error reading: Connection timed out


a w statystykach połączenie nadal wisi:

Cytat


root@Netgear:/tmp/home/root# netstat -an | grep 22
tcp 0 0 0.0.0.0:22 0.0.0.0:* LISTEN
tcp 0 0 192.168.2.1:22 192.168.2.4:59455 ESTABLISHED
tcp 0 0 :::22 :::* LISTEN


przy próbie kolejnego połączenia dodatkowo widać to:

Cytat

tcp 0 0 192.168.2.1:22 192.168.2.2:59566 SYN_RECV

ale się nie łączy.

i procesy:

Cytat


root 906 1 0 12:59 ? 00:00:00 dropbear -p 22 -s -a
root 1494 906 0 13:00 ? 00:00:00 \_ dropbear -p 22 -s -a
root 1495 1494 0 13:00 pts/0 00:00:00 \_ -sh


Połączenie jest zakańczane dopiero po ubiciu dropbear:

Cytat

tcp 0 1 192.168.2.1:22 192.168.2.4:59566 FIN_WAIT1


Po ponownym uruchomieniu dropbear mogę się znowu połączyć.
Netgear R7000: FreshTomato 2023.4 AIO-64K
Linksys E4200: FreshTomato 2023.2 MIPSR2 K26 USB Mega-VPN
Linksys E2000: FreshTomato 2023.2-Max
Asus TUF AX3000v2: ...
 
kille72
Zrób mu czyszczenie NVRAM z konsoli i reboot:


mtd-erase2 nvram
reboot


Ustaw minimalna ilość usług z palca i testuj dalej. Ja używam dropbear/rstats/cstats i zero problemow oraz procesów "zombie".
 
Ampersand
Dzięki za odzew.
Zrobię jak znajdę odpowiedni moment. Na tą chwilę mogę powiedzieć, że wiszących procesów zombie nie ma bo cstats i rstats wyłączone. Ponadto dropbear, który włączyłem wczoraj ręcznie działa jak należy a testowałem już różnie przez kilka godzin. Jeśli się to utrzyma to wniosek będę miał jeden, że część procesów uruchamiana automatycznie przy starcie przez preinit ma problem, przynajmniej u mnie albo sam restart tunera ma problem (zawsze miałem ustawiony harmonogram na restart raz na tydzień). Obserwuję dalej...
Netgear R7000: FreshTomato 2023.4 AIO-64K
Linksys E4200: FreshTomato 2023.2 MIPSR2 K26 USB Mega-VPN
Linksys E2000: FreshTomato 2023.2-Max
Asus TUF AX3000v2: ...
 
Roxbox
Czy jest taka opcja zeby ustawic na ruterze filtr stron xxx ? jesli tak to prosze o wskazowki.
Asus RT-AX56U - Merlin
 
kille72

Cytat

Roxbox napisał(a):

Czy jest taka opcja zeby ustawic na ruterze filtr stron xxx ? jesli tak to prosze o wskazowki.


OpenDNS FamilyShield to jedna z opcji (warunek ze użytkownicy używają adresów DNS routera):
https://www.opendns.com/home-internet...-security/
 
Roxbox

Cytat

kille72 napisał(a):

Cytat

Roxbox napisał(a):

Czy jest taka opcja zeby ustawic na ruterze filtr stron xxx ? jesli tak to prosze o wskazowki.


OpenDNS FamilyShield to jedna z opcji (warunek ze użytkownicy używają adresów DNS routera):
https://www.opendns.com/home-internet...-security/


Gdzie mam to ustawic w ruterze ?
Asus RT-AX56U - Merlin
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 13

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

Adooni
18-03-2024 19:20
Asus napisał coś takiego Note: Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node. Only one set is available for each band.

70,429,635 unikalnych wizyt