28 Marca 2024 21:26:32
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [27]
· [Howto] Xpenology... [14]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
174.129.59.198
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
[MOD] FreshTomato-ARM
Marco76
Dobra, odpowiem sam sobie na problem nie działającego skanowania sieci WiFi i pustej tabeli wyników na stronie "Wireless Site Survey":

Przyczyną nie jest "brudny" NVRAM tylko błąd w Tomato. Błąd polega na tym, że powyższe rzeczy przestają działać gdy włączy się filtr "Permit only clients from the list on that interface", czyli innymi słowy włączy blokadę bezpieczeństwa aby tylko znane MAC ID z listy mogły się z naszym WiFi połączyć.
W starym Tomato to nie kolidowało, we Fresh niestety koliduje (w starym Tomato przełącznik był na stronie "Wireless Client Filter").

Błąd musi być głęboko zaszyty, bo po włączeniu "permit..." nawet polecenie "wl scan" w CLI przestaje działać.

Czy można prosić o usunięcie tego błędu?
[small]Pozdrawiam, Monter
Asus RT-N18 + FreshTomato 2019.3 K26ARM USB AIO-64K-NOSMP + ILHM v2
HTPC Chieftec FLYER FI-02BC-U3 + GA-H61N-USB3 + i3-3225 + 4GB RAM + LibreELEC + Xbox DVD Remot
 
pedro

Cytat

Marco76 napisał(a):
Czyszczone.
Zakładka Wireless Site Survey pusta.
Kliknięcie Scan przy ustawieniach WiFi celem zobaczenia listy kanałów z liczbą zajętości zwraca tylko listę kanałów z częstotliwościami, nie ma danych o zajętości na tej liście.
Z ciekawości wydałem z CLI polecenie "wl scan" i "wl scanresults" nie zwraca zupełnie niczego.
Zmieniałem nawet kanał na inny (bo siedziałem na 13) i dalej to samo.
Dziwne.


Może Ctrl+F5 i/lub czyszczenie cache'u przeglądarki pomoże?
Netowski 1Gb/1Gb
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
FreshTomato: Asus RT-AC3200 + RT-N18U + RT-N66U + RT-N12
 
Marco76
Nie pomoże, patrz post wyżej.
Poza tym problem nie jest taki nieznany i nowy: https://www.linksysinfo.org/index.php...-ui.73157/
(dopiero teraz ten post znalazłem)
[small]Pozdrawiam, Monter
Asus RT-N18 + FreshTomato 2019.3 K26ARM USB AIO-64K-NOSMP + ILHM v2
HTPC Chieftec FLYER FI-02BC-U3 + GA-H61N-USB3 + i3-3225 + 4GB RAM + LibreELEC + Xbox DVD Remot
 
qwerty321
Faktycznie, survey powinno obchodzić to zabezpieczenie i być niezależne. To jest tylko narzędzie do sprawdzania na jakim kanale kto siedzi więc powinno chwilowo wyłączać zabezpieczenie.

A co do tych moich ajfonów. Trzeba by napisać przy Netgearach, że jest krytyczny błąd powodujący zawieszanie się od ajfonów i jest to na tyle katastrofalne zachowanie, że zakup R7000 mija się z celem. Dopiszcie to gdzieś na razie, bo inni będą rwali włosy z głowy do czasu aż się sprawa nie wyjaśni.

Połączony z 06 październik 2019 04:12:02:
Linksys EA6900 też się wiesza przy wchodzeniu w zasięg własnego wifi.
Edytowany przez qwerty321 dnia 06-10-2019 04:12
 
Efamon
W wersji 2019.3.220 dla Netgear R7000 jest błąd uniemożliwiający korzystanie z LACP (na wersji 2018.3 było w porządku). Od razu po utworzeniu link działa, ale po restarcie routera (komenda w skrypcie INIT) lub zmianie konfiguracji routera z poziomu GUI traci łączność (np. przy zapisie Basic -> Identyfication). Link tworzony za pomocą komendy: linkagg vlan4 vlan5 br0 .

W logach znalazłem, użyte porty to 3 (vlan 4) oraz 4 (vlan 5):

Oct  7 13:58:21 traser kern.info kernel: br0: port 4(bond0) entering forwarding state
Oct  7 13:58:21 traser kern.info kernel: br0: port 3(eth2) entering forwarding state
Oct  7 13:58:21 traser kern.info kernel: br0: port 2(eth1) entering forwarding state
Oct  7 13:58:21 traser kern.info kernel: br0: port 1(vlan1) entering forwarding state
Oct  7 13:58:21 traser kern.info kernel: device vlan1 left promiscuous mode
Oct  7 13:58:21 traser kern.info kernel: br0: port 1(vlan1) entering disabled state
Oct  7 13:58:21 traser kern.info kernel: device eth1 left promiscuous mode
Oct  7 13:58:21 traser kern.info kernel: br0: port 2(eth1) entering disabled state
Oct  7 13:58:21 traser kern.info kernel: device eth2 left promiscuous mode
Oct  7 13:58:21 traser kern.info kernel: br0: port 3(eth2) entering disabled state
Oct  7 13:58:21 traser kern.info kernel: br0: port 4(bond0) entering disabled state
Oct  7 13:58:21 traser kern.info kernel: br1: port 1(wl0.1) entering forwarding state
Oct  7 13:58:21 traser kern.info kernel: device wl0.1 left promiscuous mode
Oct  7 13:58:21 traser kern.info kernel: br1: port 1(wl0.1) entering disabled state
Oct  7 13:58:22 traser kern.warn kernel: bonding: bond0: Warning: the permanent HWaddr of vlan4 - 2c:30:33:cd:e2:7a - is still in use by bond0. Set the HWaddr of vlan4 to a different address to avoid conflicts.
Oct  7 13:58:22 traser kern.info kernel: bonding: bond0: releasing active interface vlan4
Oct  7 13:58:22 traser kern.info kernel: device vlan4 left promiscuous mode
Oct  7 13:58:22 traser kern.info kernel: device eth0 left promiscuous mode
Oct  7 13:58:22 traser kern.info kernel: bonding: bond0: Removing an active aggregator
Oct  7 13:58:22 traser kern.info kernel: bonding: bond0: releasing active interface vlan5
Oct  7 13:58:22 traser kern.info kernel: device vlan5 left promiscuous mode

 
qwerty321
Panowie, jest chyba wielka zwała z FresTomato Arm. Włączcie się proszę do dyskusji i testów.
[url]
https://www.linksysinfo.org/index.php?threads/freshtomato-freezes-recent-builds.74932/
[/url]
 
mariano77
U mnie nasilił się inny problem. Używam 2019.2 na AC68U od 2 miesięcy, ok miesiąc temu pierwszy raz wystąpiło zatrzymanie routingu z poniższymi objawami:
- na urządzenie można połączyć się z wszystkich hostów w LAN
- przestaje działać komunikacja pomiędzy hostami w LAN
- nie działa WAN (zawiesza się i nie pobiera adresu z DHCP)
- w logach brak błędów
- tablica routingu nie zmienia się po wystąpieniu błędu
- nie pomaga systemowy REBOOT
- pomaga chwilowe odpięcie zasilania
Problem w ostatnich 2 tygodniach zaczął występować codziennie (przynajmniej raz).
W sieci nie pojawiły się nowe urządzenia.
Myślicie że warto testować betę czy lepiej wrócić do Shibbiego?
 
qwerty321
Zrób testy na własną rękę i podziel się wiedzą. Każdy test jest przydatny, nawet taki wyglądający na bezsensowny. Wgraj Shibbiego i powiedz, może OFW albo DD-WRT.
Nie musiałeś mieć nowych urządzeń. Wystarczyło, że ktoś ma w pobliżu jakiegoś iPhona nawet nie podłączonego do Twojej sieci i może ci zawieszać router.
Właśnie ujawnia się pewien błąd, który występuje od lat na różnym sprzęcie i na OFW właśnie był raportowany lata temu. Tomato go odziedziczyło z jakiegoś powodu.
 
Tasiorsa
Mnie to przypomina padające kondensatory Smile Mój RT-N16 miał takie objawy. Wymieniłem 3 szt i chodzi po dziś dzień u znajomego.
 
qwerty321
Ja wymieniałem kondensatory w 54GL po chyba 8 czy 10 latach, bo wariował faktycznie ale się restartował. I też mu pomogło ale to był stary sprzęt.
 
mariano77
Dzięki za sugestie, wgrałem najnowszą betę i od wczoraj bez zwiechy. W sieci mam od lat urządzenia Apple i wcześniej nie było problemów. Wygoogowałem płytę AC68U i widzę kondensatory polimerowe (54GL miał zwykłe), raczej nie powinny nic wywijać - router ma kilka lat.

Najgorsza w takich działaniach jest przerwa w działaniu Internetu, w LAN kilku nałogowców i każda przerwa kończy się ciągłymi pytaniami "długo jeszcze?!?" Shock
Konfigi od nowa trzeba ręcznie klepać, filtry, ponad 30 statycznych IP, serwer i klient VPN ... chwilę to zajmuje.
Edytowany przez mariano77 dnia 09-10-2019 10:38
 
Marco76
Mma kolejnego buga w WebGUI: na stronie Status -> Overview w pierwszej tabelce z parametrami routera wszystkie one powinny się odświeżać co domyślnie ustawione na samym dole 3 sekundy.
No i odświeża się wszystko poza linią zawierającą CPU temperature.
Bardzo pobieżnie spoglądając w JS nie widzę co może być przyczyną.
Na błąd wpadłem przypadkiem chcąc schłodzić trochę mojego N18 i nie widząc poprawy w GUI.
JS ze statusami (status-data.jsx) się odświeża, ale na stronie WebGUI ta jedna linia ni-hu-hu.

Połączony z 09 październik 2019 12:09:02:
Mam!
W pliku "status-overview.asp" w JS w funkcji "function show()" obok linii "c('wlsense', stats.wlsense);" brakuje linii "c('temps', stats.cputemp);
Jej dodanie włącza odświeżanie się w WebGUI linijki z temperaturą procesora.
Niestety, gubi się wówczas przeliczenie na stopnie F, bo ktoś tą funkcję nie ogarnął do końca.
Poprawka musiałaby przenieść obliczenia do innej osobnej zmiennej, no i wtedy włączenie odświeżania będzie miało sens.

Połączony z 09 październik 2019 12:32:08:
Udało się rozwiązać problem kompleksowo.
Poprawka wysłana na PM do @pedro.
Edytowany przez Marco76 dnia 09-10-2019 12:32
[small]Pozdrawiam, Monter
Asus RT-N18 + FreshTomato 2019.3 K26ARM USB AIO-64K-NOSMP + ILHM v2
HTPC Chieftec FLYER FI-02BC-U3 + GA-H61N-USB3 + i3-3225 + 4GB RAM + LibreELEC + Xbox DVD Remot
 
qwerty321
Dotyczy wszystkich routerów ARM
Panowie zróbcie przestawianie zmiennych gdzieś w gui np. tam gdzie się włącza CTF żeby dało się zmieniać:

wl0_ampdu=off lub auto lub może też on (2.4GHz)
wl1_ampdu=off lub auto lub może też on (5GHz)

Wyłączenie na pewno pomaga na te ajfony. Tylko trzeba zrobić reboot.
I by się przydał opis, że gdy ajfon zawiesza ci wifi....
 
Marco76

Cytat

qwerty321 napisał(a):
wl0_ampdu=off lub auto lub może też on (2.4GHz)
wl1_ampdu=off lub auto lub może też on (5GHz)
Wyłączenie na pewno pomaga na te ajfony.


Trochę to przypomina malowanie pasów na jezdni w każdym miejscu, w jakim przechodzą sobie piesi na dziko ;o)
Wyłączenie tego nie wpływa w żaden sposób na nie-ajfony?
[small]Pozdrawiam, Monter
Asus RT-N18 + FreshTomato 2019.3 K26ARM USB AIO-64K-NOSMP + ILHM v2
HTPC Chieftec FLYER FI-02BC-U3 + GA-H61N-USB3 + i3-3225 + 4GB RAM + LibreELEC + Xbox DVD Remot
 
qwerty321
Niestety pudrowanie. Ten też się zawiesił mimo przestawienia tej zmiennej ale nie tak agresywnie.Zawiesił go iPad po wykonaniu aktualizacji systemu dzisiaj w nocy. Trzeba było iPada wyłączyć i wyłączyć i przy ponownym łączeniu się iPada do WiFi RT-N18U zawisł.
Zawieszają się prawdopodobnie wszystkie ARM-y w związku z przestarzałym kernelem i systemem operacyjnym w FT ARM. I nie ma na to chyba lekarstwa.
Na forach piszą, że to nie tylko zwisy ale też rebooty routerów bez powodu przez konkretnie zidentyfikowane urządzenia. Nie tylko iPhony, iPady ale też inne np laptopy Lenovo czy telefony innych producentów.

Tak, że wszystkie niewyjaśnione zwisy i restarty FT ARM wynikają z przestarzałego systemu i braku możliwości użycia nowszego sterownika wifi.

Wystarczy szukać w google tę frazę "wl0_ampdu=off" lub "wl0_ampdu=auto". Tysiące postów z tym samym problemem.
Mnie się FT ARM prawie nigdy nie zawieszał na dziesiątkach urządzeń. Sporadyczne zwisy były niewyjaśnione. Teraz się trafił ktoś kto ma duże nasycenie w eterze urządzeniami Apple i problem się wykładniczo nasilił.
Niestety wszystkie inne niewyjaśnione zwisy to ten problem.
 
Marco76
No to może jeszcze tylko dodajmy, że to co piszesz tutaj jest kopią postów z innego forum: https://www.linksysinfo.org/index.php...932/page-2

Oraz, że (w tamtym wątku):
- po wyłączeniu ampdu wydajność 2,4GHz spada, co zostało skwitowane, że "walić, bo 2,4 nikt już nie używa" (serio?)
- końcowo okazało się, ze u testującego nic to nie dało, router i tak się zawiesił.
- stwierdzono, że to już koniec Tomato ARM ;o)

Nie wiem na jakiej podstawie użytkiownicy jabłek stwierdzają, że Tomato jest do dupy skoro się zawiesza. Dla mnie skoro tylko ajfony zawieszają Tomtato, to może z nimi jest coś nie tak, a nie z Tomato.
[small]Pozdrawiam, Monter
Asus RT-N18 + FreshTomato 2019.3 K26ARM USB AIO-64K-NOSMP + ILHM v2
HTPC Chieftec FLYER FI-02BC-U3 + GA-H61N-USB3 + i3-3225 + 4GB RAM + LibreELEC + Xbox DVD Remot
 
qwerty321
Przecież to mój topic jest tam. To ja.
 
pedro

Cytat

Marco76 napisał(a):
/.../
- stwierdzono, że to już koniec Tomato ARM ;o)
/.../


Może nie zauważyłeś, ale tym defetystą na LI jest Twój współrozmówca, który tutaj też sieje panikę Pfft

//EDIT: mnie ubiegł Wink

BTW, ten gość na reddicie elegancko to wyjaśnił; krótko: apple poszło na skróty i nie trzyma się protokołu:

Cytat

I had similar issues around the introduction of ios6. Apple does do somethings to shortcut the wifi protocols... I had an old wrt54gl running tomato at the time, which was otherwise mega solid. When an ios device turns off or goes into poewr-save state, it will disconnect from wifi. When you wake the device, ios will immediately start talking on wifi on the same IP it had acquired previously as long as the lease time has not expired. Some routers have built-in routines that will query to see if hosts that it has DHCP'd addrs to are still online... and if your device was off/sleeping longer than this querytime, it can confuse the router when the device wakes up and starts talking again, as it thinks there is an unauthorized device, etc. Worse is if the router has reissued the IP. Apple implemented this feature to make it appear that their devices were "ready" faster than android or other devices that were following protocol and re-DHCPing for a new address after coming out of sleep. So, yes, the router is the problem, but Apple is at fault too, as they are shortcutting the wifi protocol to look better. Of course if you use an apple router, they take advantage of this secret purposefully. In my case, I was due for an upgrade anyways, and a newer/faster CPU router was all that was needed to fix my problems. All router companies know that Apple does this now (and in fact, most android devices has followed suit).

Edytowany przez pedro dnia 10-10-2019 14:40
Netowski 1Gb/1Gb
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
FreshTomato: Asus RT-AC3200 + RT-N18U + RT-N66U + RT-N12
 
mariano77
Na moim już nawet Shibby dostaje zwiech routingu.
Jaki polecacie stabilny soft do AC68U zamiast Tomato?
Istnieje też szansa uwalonego routera i zastanawiam się nad wydajnym zamiennikiem. Wymagane: stabilność, wydajność WiFi i LAN, OpenVPN (serwer+klient) - najlepiej coś z Tomato Grin RT-AC3200?
 
qwerty321
Jasne ale router nie powinien zdychać od niewłaściwych ramek. Niewłaściwe dane powinny iść precz, powinny być ignorowane. Jest gdzieś poważny bug i to taki występujący między 1 i 2 rdzeniowymi armami.
Czy jest jakieś wyjście z sytuacji?

Połączony z 10 październik 2019 15:12:12:
@pedro ale wpisanie statyczne adresów w telefony poprawia sytuację ale nie na zbyt długo. W końcu i tak router zawiśnie. Już to testowałem. Testowałem wszelkie kombinacje pasma wifi i ustawień statycznych.
W końcu jak na dłużej wyjdziesz poza zasięg, na kilka minut i wrócisz z tymi wpisanymi adresami to router i tak zawiisa.
iPhone może ignoruje ustawienia statyczne i próbuje dhcp zanim się opamięta?
Ale nawet gdyby to nie jest to wytłumaczeniem dla buga w firmwerze routera. Nawet gdyby mu kupę robił to router powinien to olewać.

Połączony z 10 październik 2019 15:16:38:

Cytat

mariano77 napisał(a):

Na moim już nawet Shibby dostaje zwiech routingu.
Jaki polecacie stabilny soft do AC68U zamiast Tomato?
Istnieje też szansa uwalonego routera i zastanawiam się nad wydajnym zamiennikiem. Wymagane: stabilność, wydajność WiFi i LAN, OpenVPN (serwer+klient) - najlepiej coś z Tomato Grin RT-AC3200?


Poczekaj. Robimy testy. Shibby ma też stary kernel, SDK6 i stary sterownik wifi. Niczym się do FreshTomato nie różni pod tym względem. AC68U ma raczej kondensatory polimerowe więc starzenie mu aż tak nie groźne.
To nie uwalony router ale jedno lub więcej urządzeń uwala ci router. Jeszcze nie testowałem Merlina ani DD-WRT. One powinny być na SDK7 (chyba) jeszcze tego nie wiem. Ale sprawa wesoła nie jest.
Nie wiem jak zachowuje się OFW fabryczne.

Połączony z 10 październik 2019 15:26:25:
@pedro
A czemu pada GUI + VPN przy okazji? Ja rozumiem, że pada radio, niech się wyłączy....
Edytowany przez qwerty321 dnia 10-10-2019 15:26
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 47

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

Adooni
18-03-2024 19:20
Asus napisał coś takiego Note: Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node. Only one set is available for each band.

70,428,576 unikalnych wizyt