29 Marca 2024 01:57:59
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [27]
· [Howto] Xpenology... [14]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
54.234.136.147
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
[MOD] FreshTomato-ARM
marmez
Dzień dobry

Chciałbym zgłosić problem / prosić o pomoc. Zainstalowałem Freshtomato na Asus RT-AC56U i niestety nie działa sieć 5Ghz. Przez chwilę (po połączaniu nawet nie załadowałem rzadnej strony www) się pokazała, jak zmniejszyłem kanał na 20Mhz i wybrałem ręcznie kanał, ale potem i tak zniknęła.

Czyściłem NVRAM po instalacji (Version 2019.1 by FreshTomato team) i w zasadzie nic nie zmieniałem poza podaniem nazwy sieci wybraniu WPA2 Personal z AES, i mapowania WAN MAC.

Bardzo mi zależało na tej sieci 5G. Przy Asus-wrt-merlin działała bez problemu.

Jak ktoś ma jakiś pomysł, jak to uruchomić, byłbym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam, marmez
 
majkel152
zrób kilka razy reboot i zobacz, po wgraniu czasem znikało ale po 1-3 rebootach wracała
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
najmar11
Czy działa u Was na najnowszym FreshTomato sieć lokalna po SAMBIE?

Po aktualizacji do FreshToamto 2019.01 przestało mi działać wyszukiwanie grup roboczych w mojej sieci lokalnej.

Jak w przeglądarce wpiszę
smb://workgroup/
to wyskakuje błąd

Jak wpiszę bezpośrednio nazwę hosta np:
smb://tomatousb-02/
to łączy się bezproblemowo i pokazuje udostępnione katalogi.

Ustawienia standardowe jak na załączonym screenie.
Router ASUS AC-RT68U

Poprzednio miałem wgrane Tomato by Shibby i wszystko hulało
O co w tym chodzi? naprowadźcie mnie, gdzie szukać problemu?
najmar11 załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.
 
marmez
@najmar11

Mi samba działała pod Win 10. A pod Linux Mint też musiałem wpisywać bezpośrednią nazwę/adres. Tylko, że pod Windowsem zamiast wpisanej nazwy grupy roboczej miałem UNKNOWN i dopiero w niej dysk, bardzo możliwe, że chodziło o wpisaną domenę, albo nazwę urządzenia. To jest w innej zakładce, gdzie się ogólną nazwę urządzenia wpisuje, ale teraz już nie powiem w której, bo wróciłem do Merlina przez brak 5G.

Wracając do mojego tematu sieci 5GHz. Nie udało mi się jej uruchomić - tzn. żadne urządzenia jej nie widziały, mimo, że niby była włączona. Ani na wersji FW AIO ani na VPN. Wielokrotne rebootowanie nie pomagało.

Potem miałem problem, by narzędziem Firmware Restoration przywrócić OFW, albo Merlina, bo wyskakiwał pod koniec przesyłania błąd transfer canceled.

Mimo, że miałem wszystko poodpinane, przywrócone do ustawień fabrycznych. Dawał się wgrać tylko FreshTomato VPN (mały plik), i w końcu udało się wgrać najstarszą dostępną na RT-AC56U wersję Merlina RT-AC56U_378.55_0

Piszę to, bo może komuś się też kiedyś przyda.

Pozdrawiam, marmez
 
kille72

Cytat

marmez napisał(a):

bo wróciłem do Merlina przez brak 5G.

Wracając do mojego tematu sieci 5GHz. Nie udało mi się jej uruchomić - tzn. żadne urządzenia jej nie widziały, mimo, że niby była włączona. Ani na wersji FW AIO ani na VPN. Wielokrotne rebootowanie nie pomagało.

Potem miałem problem, by narzędziem Firmware Restoration przywrócić OFW, albo Merlina, bo wyskakiwał pod koniec przesyłania błąd transfer canceled.

Mimo, że miałem wszystko poodpinane, przywrócone do ustawień fabrycznych. Dawał się wgrać tylko FreshTomato VPN (mały plik), i w końcu udało się wgrać najstarszą dostępną na RT-AC56U wersję Merlina RT-AC56U_378.55_0

Piszę to, bo może komuś się też kiedyś przyda.

Pozdrawiam, marmez


Mam dwa routery RT-AC56U i zero problemow z radiem 5 GHz na FT. Jakie ustawiasz kanały, pokaż prosze ustawienia.
 
amikot
Czy ktoś inny jeszcze wypuszcza uaktualnienia Tomato?
TomatoAnon podaje, że już jest kilka routerów pracujących na wersji 2019.2.
Jednak ani tutaj, ani na stronie freshtomato nie ma informacji o takiej wersji.
Nie ma jej też w repozytorium do pobrania.
Czy to fake, zrobiony przez kogoś fork, wersja nieoficjalna(płatna?), a może wewnętrzna-testowa?
ZTE MF286D - Stock Firmware (Vodafone UK)
ASUS TUF-AX3000 V2 - AsusWRT/FreshTomato 3.0.0.4.2023_4-gb6923ed
Acer Aspire E1-571 - OMV 6
 
pedro
A w jaki sposób deweloperzy mają testować zmiany?
Netowski 1Gb/1Gb
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
FreshTomato: Asus RT-AC3200 + RT-N18U + RT-N66U + RT-N12
 
amikot
No można wyłączyć anon, ale spoko - rozumiem, po prostu byłem lekko zmieszany gdy zobaczyłem 4 różne odmiany 2019.02, a nigdzie na ten temat ni słowa Smile
ZTE MF286D - Stock Firmware (Vodafone UK)
ASUS TUF-AX3000 V2 - AsusWRT/FreshTomato 3.0.0.4.2023_4-gb6923ed
Acer Aspire E1-571 - OMV 6
 
marmez

Cytat

kille72 napisał(a):

Cytat

marmez napisał(a):

Pozdrawiam, marmez


Mam dwa routery RT-AC56U i zero problemów z radiem 5 GHz na FT. Jakie ustawiasz kanały, pokaż prosze ustawienia.


Kanały miałem na auto większość czasu. Raz wybrałem jakiś na stałe. Próbowałem z szerokością kanału 20, 40 i z 80. Może jeszcze kiedyś spróbuję zaktualizować FW do FT, ale w najbliższych tygodniach nie. Teraz już szybciej powinno pójść, bo wczoraj i dziś, żeby wrócić do Merlina, to kilka godzin czytałem i próbowałem. Wink

Sorki, że nie miałem cierpliwości na poczekanie na pomoc na forum, ale nie chciałem, by mnie żona zastrzeliła, że jej drukarka czy "NAS" nie działają, lub Internet muli.

Pozdrawiam.
 
joks

Cytat

pedro napisał(a):
A jaka wersja OpenVPN na Windowsie?

Na Windowsie rowniez najnowsza wersja openvpn 2.4.7 czyli taka jak w tomato i dlatego dziwi mnie ze nie rozpoznawana jest ta komenda crypt tls
 
Stripe
Chyba powinno być tls-crypt i to zamiast tls-auth.
 
joks
zauważyłem jeszcze jeden błąd związany z openvpn. w trakcie łączenia otrzymuje u klienta ostrzeżenie:

Cytat

WARNING: No server certificate verification method has been enabled

chcąc naprawić te ostrzeżenie zawsze wystarczyło dodać po stronie klienta wpis:
remote-cert-tls server
niestety po dodaniu tego wpisu u klienta otrzymuje błędy:

Cytat

Tue Mar 12 12:01:41 2019 Certificate does not have key usage extension
Tue Mar 12 12:01:41 2019 OpenSSL: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed

udało mi się znaleźć informację że błąd jest w easy-rsa i należy dodać do pliku openssl.cnf 2 linijki aby certyfikat się poprawnie generował i opcja "remote-cert-tls server" działała

niestety nie jestem w stanie znaleźć w tomato tego pliku openssl.cnf i go poprawić
rozwiązanie błędu jest tu:
https://openvpn.net/archive/openvpn-devel/2006-11/msg00024.html
Edytowany przez joks dnia 12-03-2019 12:57
 
Stripe
Link który podałeś tyczy się wersji z 2006 roku. Ja po wygenerowaniu kluczy w easy-rsa (openvpn 2.4.7) i wgraniu ich do Tomato mogę używać dyrektywy remote-cert-tle server i nie dostaję błędu, także wygląda, że błąd jest podczas generowania kluczy na Tomato.
 
joks
tak. teraz znalazłem jak wygląda ten plik w tomato:

https://bitbucket.org/mobrembski/fres...ew-default

i faktycznie opcja keyUsage - podpis cyfrowy digitalSignature jest wyłączona w tomato

# This is typical in keyUsage for a client certificate.
# keyUsage = nonRepudiation, digitalSignature, keyEncipherment

więc dlatego remote-cert-tls server generuje błędy

jeśli dobrze zrozumiałem problem to pedro/killer musieliby poprawić plik openssl.cnf w tomato i wtedy generowany klucz tls byłby podpisany cyfrowo i można by używać funkcji "remote-cert-tls server" po stronie klienta ale dla jasności mógłbyś sprawdzić jeśli wygenerowałeś poprawne certyfikaty jak wygląda u Ciebie zawartość openssl.cnf ? podejrzewam że opcja KeyUsage jest włączona ?
Edytowany przez joks dnia 12-03-2019 13:14
 
Stripe
Sprawdzę oczywiście ale dopiero wieczorem jak wrócę do domu.

Połączony z 12 marzec 2019 21:24:04:

Cytat

joks napisał(a):

# This is typical in keyUsage for a client certificate.
# keyUsage = nonRepudiation, digitalSignature, keyEncipherment

jeśli dobrze zrozumiałem problem to pedro/killer musieliby poprawić plik openssl.cnf w tomato i wtedy generowany klucz tls byłby podpisany cyfrowo i można by używać funkcji "remote-cert-tls server" po stronie klienta ale dla jasności mógłbyś sprawdzić jeśli wygenerowałeś poprawne certyfikaty jak wygląda u Ciebie zawartość openssl.cnf ? podejrzewam że opcja KeyUsage jest włączona ?


Tak, u mnie w easy-rsa opcja keyUsage jest włączona. Dodatkowo sprawdziłem, że w Tomato jest openssl w wersji 1.0.2q a u mnie po instalacji OpenVPN 2.4.7 openssl jest w wersji 1.1.0h
Edytowany przez Stripe dnia 12-03-2019 21:24
 
joks
ja teraz również wygenerowałem na windowsie certyfikaty przerzuciłem do tomato i klientów i "remote-cert-tls server" pięknie działa i niema żadnych błędów przy łączeniu.
udało mi się natomiast znaleźć w tomato plik /etc/openssl.cnf i niby w nim keyusage jest włączony ale brak w tym pliku jeszcze wpisu extendedKeyUsage=serverAuth
czyli prawdopodobnie żeby działało to muszą być jak w starym temacie który znalazłem z 2006 roku oba wpisy - identyczne są również na windows w najnowszym openssl. szkoda ze plik w tomato /etc/openssl.cnf jest tylko do odczytu i nie mogę go edytować by poprawic i sprawdzic późniejsze generowanie certyfikatów z tomato GUI

extendedKeyUsage=serverAuth
keyUsage = digitalSignature, keyEncipherment
 
sszpila
Zauwazyłem niepokojące objawy. Skompilowałem sobie wersję z ostatnich commitów w repozytorium kille72, aby mieć działające wykresy QOS. Działają. Ale przy pobieraniu torrentów z pełną prędkością mojego łącza (250Mbps) router dostaje obciążenia praktycznie 2.0 i staje się nieresponsywny. Bardzo wolno działa GUI oraz strony WWW, zrywa połączenie po ssh. Konfiguracja QOS jest identyczna jak w poprzednich wersjach 2018.5 czy 2019.1. I nie było takich problemów z routerem podczas pobierania torrentów z pełną prędkością łącza.
Torrent nie jest uruchomiony na routerze, mam go na NAS'ie.
APU2E4 4GB OpenWRT Snapshot
UAP-AC LITE
Xpenology@Microserver gen8
 
Tektrom
Czesc,
W wersji 2019.1 sformatowalem dysk pod konsoli w Tomato w ext4 i mialem ten sam problem co Overflow2:

https://openlinksys.info/forum/viewth...start=1300

Nie bede udawal ze sie na tym znam, ale do myslenia dal mi komunikat przy formatowaniu:


Suggestion: Use Linux kernel >= 3.18 for improved stability of the metadata and journal checksum features.

sprobowalem wiec sfomatowac w ext4 pod apka w win: MiniTool Partition Wizard, po tym bez problemu sie montuje.

Z ciekawosci sformatowal pod Tomato jeszcze w ext3, to GUI (po montowaniu przy starcie) pokazuje ext4, a pod kiedy odmontujemy recznie i podmontujemy ext3.
Sprawdze jeszcze dzis jak bedzie sie zachowywac jak sformatuje pod Ubuntu Mate, jak kogos to interesuje to moge dac znac.
Pisze jakby ktos z tym walczyl, bo nie jest to duzy problem - formatuje sie tylko raz - najwazniejsze zeby wiadomo bylo jak to obejsc.

Poza tym DNS dzialaja prawidlowo, R7000 wstaje bardzo szybko: o jakies 40s przed deklarowanym czasem, dziala tez jakby szybciej, wifi "dmucha" z parteru na pietro bez problemu - DZIEKUJE!.

W ciagu paru dni puszcze dotacje, bo nie mam konta na paypal, wiec przeleje z konta znajomego.

Połączony z 15 marzec 2019 16:49:57:
Sformatowalem na Ubuntu pod ext4 - Tomato rowniez ma problem z podmontowaniem.

Co do montowanie ze skryptu - moje przeoczenie bo zapomnialem zmienic z ext4 na ext3.
Zostaje przy ext3, ze wzgledu na ten komunikat:
Suggestion: Use Linux kernel >= 3.18 for improved stability of the metadata and journal checksum features.
Edytowany przez Tektrom dnia 15-03-2019 16:49
Netgear R7000 FreshTomato 2019.1 AIO.
Netgear EX3700 OpenWrt
Asus RT-N18U FreshTomato 2019.1 AIO
 
amikot
Odnośnie samby to u mnie zasób routera jest widziany zarówno jako workgroup oraz jako zasób bezpośrednio.
Z tego co pamiętam to MS w ogóle zrezygnował z koncepcji workgroups I już w windows10 ich nie ma jako takich. Oczywiście jeśli w sieci jest workgroup to windows to zobaczy ale własne zasoby się udostępnia bezpośrednio. A może coś pochrzanile .
ZTE MF286D - Stock Firmware (Vodafone UK)
ASUS TUF-AX3000 V2 - AsusWRT/FreshTomato 3.0.0.4.2023_4-gb6923ed
Acer Aspire E1-571 - OMV 6
 
joks

Cytat

marmez napisał(a):

Dzień dobry

Chciałbym zgłosić problem / prosić o pomoc. Zainstalowałem Freshtomato na Asus RT-AC56U i niestety nie działa sieć 5Ghz. Przez chwilę (po połączaniu nawet nie załadowałem rzadnej strony www) się pokazała, jak zmniejszyłem kanał na 20Mhz i wybrałem ręcznie kanał, ale potem i tak zniknęła.

dzis meczylem sie na asus rt-ac56u strasznie. faktycznie jest problem z wifi. u mnie objawia sie tym ze gdy w glownej zakladce obojetnie co przestawie czy adres z dhcp na static czy wybiore z listy inny serwer dnscrypt to po zapisaniu zmian wifi znika. musze podpiac sie pod router kablem i w ogolnym widoku overview wlaczac wifi (enable). nie wiem dlaczego sie samo wylacza wifi po zapisaniu zmian. tez na poczatku myslalem jak Ty ze jakies kanaly itd. na poprzednich wersjach raczej tego nie bylo choc dawno nie aktualizowalem rt-ac56u

edit sprawdzilem rowniez na asus rt-n18u tam rowniez najmniejsza zmiana w glownej zakladce jak wylaczenie informacji o portach/zmiana hasla wifi czy zmiana adresu dns powoduje wylaczenie wifi. w logach czysto :/
Edytowany przez joks dnia 17-03-2019 19:48
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 7

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

70,432,721 unikalnych wizyt