29 Marca 2024 12:41:55
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [27]
· [Howto] Xpenology... [15]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.232.179.191
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
[MOD] FreshTomato-ARM
Cyberghost
Super w końcu wersja 128K dla RT-AC3200. Z każdą wcześniejszą wersją trzeba się było gimnastykować kilka dni zanim router ruszył, teraz tylko Upgrade Firmware z czyszczeniem NVRAM i wstał od razu bez żadnych problemów. Może to przypadek, jednak nie wydaje mi się. Wszystkie softy obsługujące 128K jakie wgrywałem na ten router startowały bez żadnych problemów. Jedyny pomidor 64K który ruszał bez problemu to stary soft Shibbiego sprzed multiwanu. Reszta to jak się udało trafić.

Jednak cały czas mam nie rozwiązany problem z tym softem. W domu używam aktualnie RT-AC3200, który zakupiłem specjalnie z myślą o multiwanie. Przesiadłem się z RT-N66U gdyż żaden pomidor nie działa mi w konfiguracji multiwan na tym routerze. Na jednym wanie chodzi super. Ustawiam 2 wany, niby dostaje IP z DHCP na obu wanach (dla static podobnie), jednak nawet ping nie przechodzi na routery podłączone do portów wan. I nie wynika to z mojej niewiedzy, gdyż taka sama konfiguracja na RT-AC3200, RT-N18U oraz WL520GU działa poprawnie (tak nawiasem mówiąc jest mały błąd dla WL520GU - pomieszane są porty, ustawiam wan na port 1 a fizycznie jest to 2 lub 3, dokładnie nie pamiętam, jednak na pewno nie pierwszy ani nie ostatni jak w przypadku RT-AC3200 gdzie jest odwrotna kolejność na obudowie w stosunku kolejności na laminacie płyty głównej).
Jednak to nie jest ten największy i nie rozwiązany dla mnie problem. Jak wspominałem w domu używam RT-AC3200, w pracy dwóch RT-N18U. Wszystkie w takiej samej konfiguracji dla multiwan i każdy z nich trzeba przynajmniej raz dzienne zrestartować gdyż się zawieszają. Nie można się do nich zalogować w żadnej sposób, działają w trybie podstawowym tak gdyby był uruchomiony tryb odzyskiwania, jednak diody zachowują się normalnie. Jedyne co można zrobić to wyłączyć je przyciskiem on/off i załączyć ponownie. Próbowałem różnych konfiguracji i jak dotąd nie udało mi się znaleźć przyczyny zawieszania tych routerów. Dzieje się tak tylko w przypadku multiwanu, z jednym wanem wszystko działa poprawnie.

Do tego naprawdę genialnie by było gdyby udało wam się poprawić kilka błędów kosmetycznych związanych z QoS na ARM oraz z QoS dla multiwanu. Chodzi mi o to że dla MIPS w zakładce QoS/View Details jest kolumna Rule, w której wyświetlany jest numer reguły wpisany w zakładce QoS/Classification. Pozwala to na łatwe rozpoznanie która reguła została przypisana dla danego połączenia i czy QoS działa tak jak byśmy chcieli. Niestety dla wersji ARM ta kolumna jest zawsze pusta. Jeśli chodzi o QoS i multiwan to nie działa zakładka QoS/View Graphs. Dla pojedynczego wanu działa poprawnie i daje nam wgląd na podział na klasy, natomiast dla multiwanu wyświetla same głupoty (w moim przypadku pokazuje że działają tylko 2 klasy). Do tego w zakładce QoS/View Details w kolumnie Class mam ciągle Unclassified, tak jakby cały ruch w ogóle nie był klasyfikowany za pomocą QoS.
 
pedro
Wszystkie w/w routery są na ostatnim sofcie 2019.1.015-beta?
Bo tylko wtedy będziemy mogli dalej podyskutować, porównując różne routery, na tym samym buildzie.
Netowski 1Gb/1Gb
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
FreshTomato: Asus RT-AC3200 + RT-N18U + RT-N66U + RT-N12
 
Cyberghost
Tak, ostatnio wszystkie które używam, czyli RT-AC3200, RT-N66U oraz 2x RT-N18U, mają najnowszy soft czyli 2019.1.015-beta?. Przedtem były na wersji 2018.4 i też się tak zawieszały. Wgrywając nowy soft miałem cichą nadzieję że problem ustąpi.
Nie wiem czy to może coś pomóc, ale mam zapisywane wszystkie logi z RT-AC3200 na moim NAS Synology. Może coś z nich by się udało wywnioskować. Tylko wątpię by proces który zawiesza te routery zdążył wysłać log.
Z twojego opisu widzę że posiadasz sprzęt który używam. Zatem mogę ci przesłać pliki konfiguracyjne moich routerów, może też się w jakimś stopniu przydadzą.
 
pedro
1. Soft wgrałeś w czyszczeniem nvramu i wpisaniem konfigów z palca? Wiem że to jest pracochłonne, ale inaczej niczego nie można być pewnym.
2. Ta różnica w zachowaniu N66U na multiwanie w stosunku do innych routerów, szczególnie MIPS, jest ciekawa - routing i cała reszta odbywa się identycznie, więc interesujące skąd takie problemy (no chyba, że patrz pkt 1).
3. Jeśli chodzi o to zawieszanie, to ja stawiam na jakąś specyficzną konfigurację: wiele osób używa multiwana i nie ma z tym najmniejszych problemów. Jakby co, to możesz mi ją w jakiś sposób przesłać.
Netowski 1Gb/1Gb
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
FreshTomato: Asus RT-AC3200 + RT-N18U + RT-N66U + RT-N12
 
Cyberghost
1.Tak, za każdym razem gdy wgrywam nowy soft czyszczę pamięć i wprowadzam dane z palca.
2. Nie mam pojęcia, testowałem na ostatniej wersji tomato by Shibby oraz fresh tomato 2018.4 i aktualnej becie. Na żadnej nie działa.
3. Napisz mi na PW maila to ci podeślę mailem plik konfiguracyjny mojego RT-AC3200. Jeśli jesteś z wielkopolski to ci mogę podwieźć do tego RT-N66U.
 
Pete7874
Czy jest jakis problem z Bandwidth Limiter w wersji 2018.5?

Upload limituje jak trzeba, ale download'u nie limituje.

QoS mam wyłączony.
 
pedro
Na ostatniej becie jest dobrze, poprzednio też było.
Netowski 1Gb/1Gb
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
FreshTomato: Asus RT-AC3200 + RT-N18U + RT-N66U + RT-N12
 
Pete7874
No to nie wiem co sie dzieje. U mnie ten download limit jest kompletnie ignorowany.
 
Dworniok
Na Asusie RT-AC56U z softem 2018.5 nie działa watchdog w modzie Traceroute - to znaczy nie resetuje połączenia w przypadku braku internetu. Ping oraz Curl dają często false negative wyniki. Testowano z WAN ustawionym jako DHCP. Okres sprawdzania ustawiony na jedną minutę. NvM był kasowany po wgraniu. Ktoś jeszcze się spotkał z takim problemem?
 
qwerty321
Robiłem aktualizację R7000 do wersji beta 2019.1.051 i wszystko poszło gładko.
Natomiast co mnie skłoniło żeby zrobić aktualizację... Pamiętacie jak w listach Adblocka ktoś dodawał wpisy z błędami w postaci niedozwolonych znaków i padało rozwiązywanie nazw?
Od 2 dni jest atak na Adblocka, ktoś dopisuje gmaila, facebooka i pewnie inne też i jest krzyk użytkowników :-) Faktycznie dodanie gmaila i fejsca do whitelisty leczy problem ale coś jest na rzeczy....
 
pedro

Cytat

qwerty321 napisał(a):
Pamiętacie jak w listach Adblocka ktoś dodawał wpisy z błędami w postaci niedozwolonych znaków i padało rozwiązywanie nazw?


Aktualnie podczas parsowania, wpisy wprowadzone z błędami są usuwane. Natomiast co do reszty - to już nie nasza broszka.
Netowski 1Gb/1Gb
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
FreshTomato: Asus RT-AC3200 + RT-N18U + RT-N66U + RT-N12
 
qwerty321
No tak nie wasza broszka ale jaka perfidia co? Opiekuję się sprzętem w wielu miejscach i od 2 dni wrzask o fejsbuka :-) gmail i fb zwracały 0.0.0.0 .
 
janusz67
Czy Fresh Tomato jest kontynuacją, dalszym rozwojem Tomato by Shibby? czy jest odrębnym projektem?
 
evangelion69
Aktualizacją
Mikrotiki
 
Stripe
Zdecydowanie kontynuacją. Oprócz aktualizowania paczek i naprawiania błędów dodawane są również nowe funkcje jak chociażby DNS over TLS z wykorzystaniem Stubby.
 
luk1121
Witam
Czy jest jakiś sposób aby w usłudze DDNS funkcja "Use External IP Address Checker (every 10min) działała na wybrany WAN? Posiadam 2 łącza ftth i adsl.
Na adsl mam publiczne zmienne ip i chciałbym się dostawać po tym łączu na router, problem w tym ze gdy modem zerwie synchronizacje tracę dostęp do routera a gdy mam wybraną opcje "use wan ip address" to trzeba czekać 1 dzień aby odświeżyło adres ip.
Tryb loadbalancing ustawiony 256 dla ftth i 1 dla adsl funkcja Use External IP Address Checker pobiera ip z ffth natomiast jesli odwroce 1 dla ftth i 256 dla adsl to juz pobiera ip z adsl ale cały ruch z internetu leci przez adsl a tego bym nie chciał, adsl słuzył by mi tylko na dostanie się do routera i innych urządzeń w sieci i ew. gdy ftth padnie.
Podpowie ktoś jak to ustawić?

probowalem użyć skryptu: wget -s http://adres_meil:haslo@dynupdate.no-ip.com/nic/update?hostname=domena&myip=

ustawiłem odswieżanie co 3min i działa ale pobiera ip z ftth :/

ktoś coś?
Asus RT-AC68U E1 + freshtomato-RT-AC68U-ARM_NG-2020.8-AIO-64K
 
Cyberghost
Ja rozwiązałem ten problem ustawiając DDNS na funboxie. WAN1 mam LTE a WAN2 Neostradę. Podobna sytuacja jak u ciebie. Przez LTE nie podłącze się do mojej sieci bo nie mam zewnętrznego IP. Neostrada ma zewnętrzne IP jednak w tomato nie ma opcji wyboru WAN dla DDNS. Miałem wcześniej odwrotnie podłączone WANy jednak z pewnych powodów musiałem je zamienić.
 
qbanin

Cytat

qbanin napisał(a):

Cytat

qbanin napisał(a):

W 2018.5 mam problem z modemem LTE E3372 podpiętym do aktywnego huba usb 2.0. Po kilku godzinach od uruchomienia routera w logach pojawia się komunikat


usbcore: deregistering interface driver huawei_ether
eth3: unregister 'huawei_ether' usb-0000:00:0b.1-2.1, Huawei Ethernet Device
usbcore: registered new interface driver cdc_wdm
usbcore: registered new interface driver qmi_wwan
usbcore: deregistering interface driver qmi_wwan
usbcore: deregistering interface driver cdc_wdm
usbcore: registered new interface driver cdc_ether
usbcore: deregistering interface driver cdc_ether
eth3: register 'huawei_ether', Huawei Ethernet Device
usbcore: registered new interface driver huawei_ether
ADDRCONF(NETDEV_UP): eth3: link is not ready
eth3: CDC: network connection: connected
ADDRCONF(NETDEV_CHANGE): eth3: link becomes ready


po czym internet działa z maksymalną prędkością 3-4 Mbit/s . Restart samego połączenia LTE nic nie daje, jedyna co pomaga to restart całego routera, po czym wszystko wraca do normy czyli 30-80 Mbit/s zależnie od pory doby. Po kilku godzinach problem się powtarza. Na 2018.4 nie miałem tej przypadłości i po downgrade z 2018.5 do 2018.4 wszystko jest ok. Jakiś pomysł co dzieje?


Wygląda na to że LTE śmiga dopóki się programowo nie zresetuje się połączenia. Aby odtworzyć problem można zmienić coś podstawowych ustawieniach połączenia LTE i zstosować zmiany lub (jak to było w moich przypadku) gdy połączenie restartuje watchdog. Jeśli wymuszenie restartu nie następuje to LTE śmiga, stąd pewnie wiele osób się z tym nie spotkało. Obstawiam że któraś ze zmian w switch4g jest odpowiedzialna za ten problem, być może jeszcze z czasów bety 2018.5 ale nie jestem pewien bo jej nie używałem. Mógłby ktoś to u siebie przetestować i ewentualnie potwierdzić błąd?

Moja obecna konfiguracja to wymuszenie 4G only, roaming Disabled, LTE Band B7.


W 2019.1.015-beta problem nadal istnieje.
 
pedro
Przede wszystkim to:


usbcore: deregistering interface driver huawei_ether


nie powinno mieć miejsca. Świadczy to o jakimś problemie z modemem - za długi/zły kabel USB, fatalny hub aktywny, etc.
Co jest w logu przed w/w?
BTW, u mnie problem nie występuje (też E3372).
Netowski 1Gb/1Gb
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
FreshTomato: Asus RT-AC3200 + RT-N18U + RT-N66U + RT-N12
 
Cnrd
Witam,
Posiadam router Asus RT-N18U + 2019.1.015 -beta K26ARM USB AIO-64K-NOSMP.
Do w/w podłączony jest dysk SSD 256 GB przez złącze USB 3.0. (3 partycje: 1. swap 500MB, 2. /opt 1000MB, 3. /nas resztaMB
W logu zauważyłem ostrzeżenia:


Jan  1 01:00:08 Router kern.info kernel: usb 1-1: new SuperSpeed USB device using xhci_hcd and address 2
Jan  1 01:00:08 Router kern.warn kernel: xhci_hcd 0000:00:0c.0: WARN: short transfer on control ep
Jan  1 01:00:08 Router kern.warn kernel: xhci_hcd 0000:00:0c.0: WARN: short transfer on control ep
Jan  1 01:00:08 Router kern.warn kernel: xhci_hcd 0000:00:0c.0: WARN: short transfer on control ep
Jan  1 01:00:08 Router kern.warn kernel: xhci_hcd 0000:00:0c.0: WARN: short transfer on control ep
Jan  1 01:00:08 Router kern.warn kernel: xhci_hcd 0000:00:0c.0: disable burst on ep 1
Jan  1 01:00:08 Router kern.warn kernel: xhci_hcd 0000:00:0c.0: WARN no SS endpoint bMaxBurst
Jan  1 01:00:08 Router kern.warn kernel: xhci_hcd 0000:00:0c.0: disable burst on ep 2
Jan  1 01:00:08 Router kern.warn kernel: xhci_hcd 0000:00:0c.0: WARN no SS endpoint bMaxBurst
Jan  1 01:00:08 Router kern.info kernel: scsi0 : usb-storage 1-1:1.0
Jan  1 01:00:09 Router kern.info kernel: device eth1 entered promiscuous mode
Jan  1 01:00:09 Router kern.info kernel: br0: port 2(eth1) entering forwarding state
Jan  1 01:00:09 Router kern.info kernel: br0: port 2(eth1) entering forwarding state
Jan  1 01:00:09 Router kern.info kernel: br0: port 1(vlan1) entering forwarding state
Jan  1 01:00:09 Router kern.info kernel: br0: port 1(vlan1) entering forwarding state
Jan  1 01:00:09 Router authpriv.info dropbear[832]: Running in background
Jan  1 01:00:09 Router kern.notice kernel: scsi 0:0:0:0: Direct-Access     ADATA    SD700            9301 PQ: 0 ANSI: 6
Jan  1 01:00:09 Router kern.notice kernel: sd 0:0:0:0: [sda] 500118192 512-byte logical blocks: (256 GB/238 GiB)
Jan  1 01:00:09 Router kern.warn kernel: xhci_hcd 0000:00:0c.0: WARN: Stalled endpoint
Jan  1 01:00:09 Router kern.notice kernel: sd 0:0:0:0: [sda] Write Protect is off
Jan  1 01:00:09 Router kern.debug kernel: sd 0:0:0:0: [sda] Mode Sense: 47 00 00 08
Jan  1 01:00:09 Router kern.err kernel: sd 0:0:0:0: [sda] Assuming drive cache: write through
Jan  1 01:00:09 Router kern.warn kernel: xhci_hcd 0000:00:0c.0: WARN: Stalled endpoint
Jan  1 01:00:09 Router kern.err kernel: sd 0:0:0:0: [sda] Assuming drive cache: write through


Czy to normalne że w logu znajdują się takie ostrzeżenia? Czy ma to wpływ na żywotność dysku?

Nie świeci się także dioda sygnalizacyjna USB 3.0 pomimo podłączenia dysku pod złącze USB 3.0. (świeci się za to dioda USB 2.0) - czy można to zmienić?

Ewentualnie co trzeba zrobić aby poradzić sobie z w/w sytuacjami?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 14

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

70,442,406 unikalnych wizyt