23 Kwietnia 2024 22:06:25
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· konfiguracja router ...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [551]
· Szukam zaproszeni... [16]
· konfiguracja rout... [8]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.190.156.212
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
Pomoc w doborze urządzeń do sieci LAN
alladyn21
Hej

Ostatnio jak u was zawitałem to doradziliście wybór RT-N16 mam go już dobrych parę lat tak, że kolor z białego zmienił na żółty Grin chyba od temperatury ale do rzeczy

Ponieważ się przeprowadziłem i w nowym miejscu zamieszkania skrętki mam już położone w ścianach stwierdziłem, że głupio było by z nich nie skorzystać. I tu pojawia się pierwszy problem

- Budynek to mały blok z 6cioma mieszkaniami, projektant wymyślił że centrala ( puszka gdzie zbiegają się wszystkie moje skrętki) będzie przed drzwiami wejściowymi do mieszkania (nie podoba mi się ten pomysł no ale niestety, dobrze zabezpieczę tą szafkę przed otwarciem i tyle)

- W tej szafie będzie modem Cisco od TOYA za modemem chciał bym podłączyć switcha a do niego 3 skrętki w taki sposób:

Modem - switch

switch - skrętki

1) RT-N16 w trybie acces point dla wifi w mieszkaniu i pod eth były by podpięte mostki od ogrzewania światła itp
2) PC
3) NAS QNAP

I teraz pytanie czy to wszystko zadziała?
Jaki switch kupić? aby to latało z netem 250mb/s
Czy może macie jakieś lepsze rozwiązanie mojego problemu?
Może zamiast switcha wsadzić do tej puchy staruszka rtn-16 a kupić inny router zamontowany już w mieszkaniu?
Proszę o pomoc bo przez to, że mam to przed mieszkaniem to zgłupiałem Sad w mieszkaniu normalnie podlaczyl bym wszystko pod RTN i tyle a tak to jakoś nie widzę go tam w szafie bo wifi w mieszkaniu będzie kulawe

Bo jeśli zrobię to tak jak wymyśliłem to nie mam ani NATA ani całej reszty bo nie będzie defakto routera... no nic może coś podpowiecie Smile Może jakiś dobry router bez wifi zamiast switcha
Edytowany przez alladyn21 dnia 15-11-2017 14:23
 
jurekk
Pytanie zasadnicze czy n16u po wifi 2.4ghz da ci taka wydajnosc kojarze ze nie bardzo mialem wnr3500lv2 kolo 30MB/s mi wyciadal co mnozac przez 8 daje max 240 Mbit/s wlasnie a w bloku mazz siec teraz zapchana wiec nie osiagniesz nawet polowy tego. Blok tk rczej tryb ac wifi jak chcesz przyszlosciowo czyli zakup takiego routeta
Chyba ze cie zadowala wifi rzedu okolo 160 Mbit/s
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
alladyn21
prędkość wifi ma u mnie niski priorytet wszystko co najważniejsze będzie szło po kablu, tylko pytanie co kupić zaraz po modemie do tej szafy:

router bez wifi
czy switch?

Z rt-n16 zrobię i tak acces pointa. Pod niego nic co musi wyciągać full speeda nie będzie podpięte. Chyba że wg was lepiej będzie odkręcić od niego anteny wyłączyć wifi i kupić jakiś nowy router i ustawić go w trybie acces point
Edytowany przez alladyn21 dnia 15-11-2017 15:13
 
jurekk
Jak cie zadawla modem jako glowny router, w sensie mozliwosci i wygody konfiguracji ( pytanie czy ty bedziesz mial dostep do niego) to po co ci drugi, trzeci roter , by uniknac podwjnego nata musial bys ustawc modem w bridge tryb . a dopiro wtedy ten extra roter by przydzielal ip ale juz w mieszkaniu bo tak ten ekstra router tez za drzwi tak? Bo to jest nijasne w twojej wypowiedzi. Bo tak masz kable polozone ze centrum jest za drwiami

Połączony z 15 listopad 2017 16:14:32:
Po kablu n16u na forku rmerlina wyciaga 600Mbit/s wiec jak nabardziej moze robic za głowny router a moze sobie kup akces pointa w mieszkaniu tylko
Edytowany przez jurekk dnia 15-11-2017 16:15
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
majkel152
2 switche zarządzalne gbit i po vlanach, jeden przed drzwiami a drugi przy asusie/ chyba ze na asusie ogarniesz trunk
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
alladyn21
a nie prościej będzie przed drzwiami wsadzic TL-r600VPN a rtn16 ustawic na ap?
 
majkel152
to zależy stricte od preferencji tj czy chcesz mieć router główny z toamto czy Ci to obojętne
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
jurekk
jeśli już to n16u za drzwi bo mała szkoda jak go ktoś skubnie a do środka nie router ustawiany jako ap a fachowe ap np takie dwuzakresowe UAP-AC-LITE cena mniej więcej jak tego routera który masz ochotę kupować
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
maxikaaz
Jeśli dasz radę, to wykorzystaj dwa kable do podłączenia RT-N16, czyli w skrzynce dajesz modem od providera, wyjście RJ45 kablem do WAN na RT-N16 do mieszkania, powrót kablem z LAN Asusa do skrzynki, gdzie będzie gigabitowy switch rozpylający sygnał na pozostałe pomieszczenia. Plus taki, że najdroższą rzecz, czyli router, masz w mieszkaniu, i masz jedną ścianę mniej do pokonania jeśli chodzi o sygnał WiFi.
Wszystko do zrealizowania, gdy choć do jednego pomieszczenia biegną 2 kable ze skrzynki na korytarzu.
WL-500gPv1@128MB&OC300MHz, Tomato DualWAN
RT-N16, FT 2021.8
RT-AC56u, FT 2022.1
R7000, FT 2022.1
DIR868L=>RT-AC66u B1, FT 2022.1
ZyXEL NSA-310, GargoylePL
ZyXEL NSA-325v2, GargoylePL
 
alladyn21
Dzięki za odzew Smile pomysł z ap dobry tylko potrzebuje aby ap miał też porty eth bo muszę podłączyć tam bramki od światła i ogrzewania (dla tego chciałem postawić tam rt-n16) a ap pewno nie mają portów lan.

Dwa kable odpadają też bo niestety jest po jednym na pokój Sad
 
jurekk
modem nie może byc chyba routerem bo pewnie nie będziesz mia hasła do jego konfiguracji. Jeżeli masz to może robic zza głowny router (serwer dhcp) jesli nie to bym się na twoim miejscu zastanowił.

Skoro nie mozesz go konfiguroawc by był sens w inwestowanie w cokolwiek - musisz miec pewnosc ze moze ci go isp przestawic w tryb bridge. By był tylko jeden nat.
z twojego opisu wynika ze chociaz masz kilka kabli do mieszkania to potrzebujesz tylko jednego bo dopiero w miszkaniu rodzielasz sygnał na bramke swiatla i ogrzewania. Wiec to jest po routerze.
Wychodzi mi ze jezeli muisz tylko jeden kabel do mieszkania podłączyć to nie potrzebujesz routerow i switchów.
Tak samo jezeli masz mozliwosc zarzadania modemem . Lub mozliwosc zarządzania jest ci zbędna.

Połączony z 16 listopad 2017 09:44:12:
n16u może tez robić wtedy za switch jezeli wyłączymy mu dhcp
Edytowany przez jurekk dnia 16-11-2017 09:44
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
alladyn21
W pierwszym poście narysowałem schemat używane będą wszystkie trzy kable tylko z jednego będę musial rozgałęzić na te wszystkie bramki

Kabel nr 1:

AP, bramka1, bramka2,

Kable nr 2:

PC

Kabel nr 3:

NAS
 
jurekk
ja bym :
przełączył modem w tryb bridge
ustawil za nim n16u ( bo po kablu i tak spokojnie starcza na takie łacze)
do domu kupił używkę routera dwuzakresowego r7000 ac68u kolo 400 PLN pojawiają sie oferty na forum i ustawił go jako ap .
Jakby kiedyś zwiekszyli ci przepustowość modemu robisz zamiane i za drzwi dobry router hehe.
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 15

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

71,266,284 unikalnych wizyt