24 Kwietnia 2024 03:31:55
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Jaki router kupić? ...
· konfiguracja router ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Szukam zaproszeni... [16]
· konfiguracja rout... [8]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.134.104.173
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
z NND na Tomato?
Jacky
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów

To mój pierwszy post na forum OpenLinksys

Przeglądam od trzech dni różne wątki na tym forum zastanawiając się tak jak w temacie.
Masa informacji trochę mnie przytłoczyła i zdecydowałem założyć konto i poprosić o pomoc praktyków w wyborze routera oraz wersji firmware która zastąpiła by moje dotychczasowe NND, w którym własnie padł dysk i musiałbym konfigurować większość od nowa.
Czy jest sens zmieniać i szansa, żeby jakaś konfiguracja sprzęt/oprogramowanie dało radę zastąpić NND?
Kusi mnie w tym rozwiązaniu miniaturyzacja mojego dotychczasowego PC-serwera, a może i oszczędność na energii elektrycznej.

Co potrzebuję:
1.Mała kablowa sieć osiedlowa około 15-20 userów.
2. Stałe IP przypisane do MAC
3. Dynamiczny podział łącza z możliwością przypisania maksymalnych (różnych) transferów down/up każdemu użytkownikowi oddzielnie (w NND był niceshaper)
4. Możliwość kontroli maksymalnej ilości połączeń jednocześnie przez użytkownika - (czy QoS to załatwi?)
5. Przekierowywanie portów dla konkretnego Użytkownika/IP żeby przypisać mi zewnętrzne IP na danym porcie.
6. Jakieś statystyki i monitoring ruchu sieciowego z możliwością przeglądania np. wykresów wstecz.
7. Chyba gigabitowe porty w routerze wypada teraz już mieć.
8. Koniecznie możliwość wyłączenia nadajnika bezprzewodowego gdyż router będzie stał w pomieszczeniu gdzie się sypia.
9. Stabilność i święty spokój Smile

Specjalnie nie podaję budżetu gdyż nie lubię, jak i Wy pewnie, ani wydawać niepotrzebnie za dużo ani głupio oszczędzać dlatego liczę na konstruktywne podpowiedzi praktyków, co by zasugerowali.
Jaki sprzęt i jakie wersja Tomato a może coś innego...?

Za wszystkie podpowiedzi z góry dziękuję
Jacky
 
hermes-80
Poleciłbym raczej Mikrotika do takich półprofesjonalnych zastosowań.
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
majkel152
napisz jakie masz łącze i w jakim stopniu użytkowali userzy do tej pory to dobierzemy odpowiedni hw i sw. to co napisałeś to tomato da rady całkiem sprawnie, kwestia procka generalnie
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
Jacky
Łącze obecnie mam 120 Mb/s z multimedia.
Trzeba się liczyć, że będzie od czasu do czasu wraz z atrakcyjnością oferty zwiększane tak jak dotychczas.
Jeśli chodzi o użytkowanie to bardzo różnie zwykle największe obciążenie w weekendy a kulminacje w święta wszelakie głównie przez userów "ściągaczy" wtedy łącze się wysycało prawie na maxa więc trzeba mieć to na uwadze żeby inni nie cierpieli przy zwykłym ogladaniu stron.

Dziękuje za zainteresowanie
Jacky

Połączony z 02 lipiec 2017 02:41:30:
Znalazłem coś takiego:
http://allegro.pl/router-asus-rt-ac56u-super-cena-tomato-i6875953631.html#thumb/8

Czy godne uwagi i wystarczy dla moich potrzeb?
Czy ktoś zna sprzedającego?
Edytowany przez Jacky dnia 02-07-2017 02:41
 
djwujek
Za 298 zł to kupisz mikrotika albo edgerouter x bardziej bym się za tym rozejrzał ja mam to 2 i jestem zadowolony.A to nawet gwarancji nie ma wiec się zastanów
---- SIEĆ 1 -----

1.Modem Vectra 600/60 Mbps
2. Edgerouter X - Dom
3. Edgerouter X - Goście
4. Edgeswitch 24 Lite
5. Asus RT-N 12 d1 DD WRT 43012 - Goście
6. Nas QNAP TS-228A + 1 x 4TB
6. UPS 510W

------ SIEĆ 2 -------
1.Modem Livebox 3.0
 
majkel152
a ten komp co masz już to jakie hw?
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
Jacky

Cytat

djwujek napisał(a):

Za 298 zł to kupisz mikrotika albo edgerouter x bardziej bym się za tym rozejrzał ja mam to 2 i jestem zadowolony.A to nawet gwarancji nie ma wiec się zastanów


A ten edgerouter to używasz z Tomato czy na fabrycznym sofcie?
Czy wszystkie wymienione przeze mnie funkcje spełnia?

Mój wysłużony leciwy serwer to jeszcze pIII 500 i 512MB RAM, lecz jak pisałem podoba mi się miniaturyzacja i odzyskanie miejsca po dużej obudowie bo żona marudzi
 
djwujek
Na fabrycznym do niego nie wgrasz tomato. Większość spełnia nie wiem tylko czy ma możliwość limitowania połączeń per user ale za to jest bardzo zaawansowany qos z podziałem na usługi wiec spokojnie da rade załączyłem parę zrzutów ekranu jak za 250 zł to pełny bajer i prądu praktycznie nie zużywa.
djwujek załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.

Edytowany przez djwujek dnia 02-07-2017 21:04
---- SIEĆ 1 -----

1.Modem Vectra 600/60 Mbps
2. Edgerouter X - Dom
3. Edgerouter X - Goście
4. Edgeswitch 24 Lite
5. Asus RT-N 12 d1 DD WRT 43012 - Goście
6. Nas QNAP TS-228A + 1 x 4TB
6. UPS 510W

------ SIEĆ 2 -------
1.Modem Livebox 3.0
 
Jacky

Cytat

djwujek napisał(a):

Na fabrycznym do niego nie wgrasz tomato. Większość spełnia nie wiem tylko czy ma możliwość limitowania połączeń per user ale za to jest bardzo zaawansowany qos z podziałem na usługi wiec spokojnie da rade załączyłem parę zrzutów ekranu jak za 250 zł to pełny bajer i prądu praktycznie nie zużywa.


Poczytałem trochę o tym routerku i coraz bardziej mi się podoba.
Fakt cena dobra a zużycie prądu powala jak na wydajność procesora.
Czy w pakiecie jest instrukcja po polsku?
Znalazłem tylko angielską na necie: https://www.cyberbajt.pl/produkt/7161/ubiquiti-edgerouter-x.html
Trochę funkcji ma dużo, można się pogubić obawiam się czy z moim angielskim i z ang instrukcją w gąszczu tych ustawień się nie pogubię albo stracę masę czasu na eksperymenty co które ustawienie dokładnie powoduje, żeby później nie stresować userów.
A może ktoś ma w pliku polską to bardzo poproszę.
 
djwujek
Uruchomienie go potrzebna ci chwila i uwierz mi ja też nie znam angielskiego i spokojnie sobie poradziłem wybierasz czy ma być jedno łącze wan czy 2 wpisujesz ip jakie chcesz po stronie lanu i to wsio z podstawowej konfiguracji wchodzisz w dhcp przypisujesz klientów po mac w qos wpisujesz ip usługę która ma być przycięta i tez wsio banał dosłownie a ustawień ma mnóstwo ma tak rozbudowany firewall ze jesteś w stanie wszystko zablokować jak będziesz mieć kłopot mogę ci zdalnie pomóc.
djwujek załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.

---- SIEĆ 1 -----

1.Modem Vectra 600/60 Mbps
2. Edgerouter X - Dom
3. Edgerouter X - Goście
4. Edgeswitch 24 Lite
5. Asus RT-N 12 d1 DD WRT 43012 - Goście
6. Nas QNAP TS-228A + 1 x 4TB
6. UPS 510W

------ SIEĆ 2 -------
1.Modem Livebox 3.0
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 27

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

71,273,156 unikalnych wizyt