29 Marca 2024 01:34:38
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [27]
· [Howto] Xpenology... [14]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
35.173.233.176
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
Jak wystawić sambę poza sieć ???.
ARCZI
Cześć Wam !!!.

Mam do Was pytanie, a zarazem prośbę o pomoc .

Posiadam ASUS RT-AC56U z Tomato Firmware 1.28.0000 -132 K26ARM USB AIO-64K. Potrzebuję wystawić sambę poza sieć tak abym mógł w domu u rodziców, znajomych (inna sieć) np. dodać , zmapować dysk sieciowy po ip zewnętrznym, tak abyśmy mieli możliwość wymiany danych. Oczywiście chciałbym aby to chodziło w trybie authentication czyli podczas dodawania dysku login i hasło.

P.S.

Wiem, że było to na forum kilka razy, ale niestety nie znalazłem rozwiązania dla tej sprawy.

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam !!!.
---------------------------------------------------------------
ASUS RT-AX88U \ QNAP TS-251+-8G
---------------------------------------------------------------
 
djwujek
Uruchom na ruterze VPN.
---- SIEĆ 1 -----

1.Modem Vectra 600/60 Mbps
2. Edgerouter X - Dom
3. Edgerouter X - Goście
4. Edgeswitch 24 Lite
5. Asus RT-N 12 d1 DD WRT 43012 - Goście
6. Nas QNAP TS-228A + 1 x 4TB
6. UPS 510W

------ SIEĆ 2 -------
1.Modem Livebox 3.0
 
ARCZI
Dobrze, ale nie znam się na tyle by to wszystko skonfigurować, chociaż nie ukrywam, że chciałbym to zrobić i wreszcie tego się nauczyć. Czytałem, że trzeba wygenerować jakieś klucze itd.
---------------------------------------------------------------
ASUS RT-AX88U \ QNAP TS-251+-8G
---------------------------------------------------------------
 
Steel_Rat
Powiem tak. Samba po VPN to porażka. Transfery plików bardzo niskie. Próbowałem..
WRT3200ACN (WRT32X) + OpenWRT 18.06+światełko 150/150 Mb/s
Asus RT-AC68UvE1 + RMerlin + Entware
Netgear WNR3500Lv2 + DDWRT
 
ARCZI
Mam szybki internet, zresztą jak nie wypróbuję to się nie przekonam.
---------------------------------------------------------------
ASUS RT-AX88U \ QNAP TS-251+-8G
---------------------------------------------------------------
 
Adooni
hm ciekawe przeciez od zawsze sie to inaczej robi Samba po LAN a FTP na zewnatrz.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
ARCZI
Chcę postawić vpn. Poprzez ftp nie będę mógł wycinać , wklejać plików pomiędzy folderami.
---------------------------------------------------------------
ASUS RT-AX88U \ QNAP TS-251+-8G
---------------------------------------------------------------
 
Adooni
nie wiem czy rozumiesz z czym sie bedzie wiazac postawienie VPN po 1wsze Twoj net najprawdopodobniej zwolni kilkukrotnie, dodatkowo bedzisz za VPN placil rocznie $50-100.

poza tym udostepnianie SMB w necie jest niebezpieczne i swiadomie nie kazdy bedzie chcial Ci w tym pomoc Sad
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
kille72
@ARCZI: jest wiele tematów na forum jak postawić serwer VPN na Tomato, życzę przyjemnej lektury.
Offtopic: Wywaliłem twoją gigantyczna fotkę speed-test z podpisu. Pozdrawiam.
 
maxikaaz

Cytat

Adooni napisał(a):

nie wiem czy rozumiesz z czym sie bedzie wiazac postawienie VPN po 1wsze Twoj net najprawdopodobniej zwolni kilkukrotnie, dodatkowo bedzisz za VPN placil rocznie $50-100.
...

Rozwiń proszę, co miałeś na myśli... Opłaty licencyjne...? Kary za używanie kodowanych transmisji...?

@ARCZI - rozwiązanie Twojego problemu jest tutaj. Miej jednak świadomość, że - tak jak pisał SteelRat - chodzić to rewelacyjnie nie będzie, wymagać będzie w obu lokalizacjach mocnych routerów i w obu "mocnych" łącz, przy czym "mocnych" dwukierunkowo. I przynajmniej w jednej lokalizacji publicznego IP.
WL-500gPv1@128MB&OC300MHz, Tomato DualWAN
RT-N16, FT 2021.8
RT-AC56u, FT 2022.1
R7000, FT 2022.1
DIR868L=>RT-AC66u B1, FT 2022.1
ZyXEL NSA-310, GargoylePL
ZyXEL NSA-325v2, GargoylePL
 
solldat
openvpn z łatwością skonfigurujesz wg tego wątku https://openvpn.net/index.php/open-so...howto.html Transfery po sambie będą marne i to niezależnie od tego jaki masz internet i rutery. Od siebie dodam, aby konfigurować certyfikaty na zgodnych wersjach oprogramowania.
Zaprawdę wódka jest potężna, lecz bimber większą mocą włada.
 
Unpleasant

Cytat

solldat napisał(a):

openvpn z łatwością skonfigurujesz wg tego wątku https://openvpn.net/index.php/open-so...howto.html Transfery po sambie będą marne i to niezależnie od tego jaki masz internet i rutery. Od siebie dodam, aby konfigurować certyfikaty na zgodnych wersjach oprogramowania.


I tutaj muszę zaprotestować, ponieważ postawiłem sobie w rodzince UDP bridging site-to-site, w którym za serwer robi RT-N18U a 2 klienty to RT-N16 i RT-AC66U i wszystko śmiga bardzo elegancko, wystarczyło zblokować DHCP w firewallach, żeby się nie gryzły. Trochę grzebania z configami i transfery wykorzystują pełną prędkość łącza, co prawda up to tylko 20Mbps, ale cóż Grin. Zdecydowałem się na bridging ze względu na łatwość obsługi dla każdego, całość dzieje się na routerach, niczego nie trzeba ustawiać, jest broadcast, działają stare gierki po LANie, widać kompy w sieci i całość bezobsługowo służy mi od ponad roku. A kto mówi że broadcast śmieci to owszem, ale przy około 20 urządzeniach nie robi mi to żadnej różnicy, ruch wręcz śladowy. Przy tych prędkościach ten sprzęt w zupełności wystarczy, ale planuję upgrade do 600/400, więc wtedy już na pewno będę musiał przejść na coś poważniejszego, na przykład pfsense na jakimś procku ze sprzętowym szyfrowaniem.

IMHO można śmiało stawiać, bo działa naprawdę sprawnie, a otwieranie samby na czystego neta to niestety już troszkę głupota.
 
NeoX

Cytat

Unpleasant napisał(a):

Cytat

solldat napisał(a):

openvpn z łatwością skonfigurujesz wg tego wątku https://openvpn.net/index.php/open-so...howto.html Transfery po sambie będą marne i to niezależnie od tego jaki masz internet i rutery. Od siebie dodam, aby konfigurować certyfikaty na zgodnych wersjach oprogramowania.


I tutaj muszę zaprotestować, ponieważ postawiłem sobie w rodzince UDP bridging site-to-site, w którym za serwer robi RT-N18U a 2 klienty to RT-N16 i RT-AC66U i wszystko śmiga bardzo elegancko, wystarczyło zblokować DHCP w firewallach, żeby się nie gryzły. Trochę grzebania z configami i transfery wykorzystują pełną prędkość łącza, co prawda up to tylko 20Mbps, ale cóż Grin. Zdecydowałem się na bridging ze względu na łatwość obsługi dla każdego, całość dzieje się na routerach, niczego nie trzeba ustawiać, jest broadcast, działają stare gierki po LANie, widać kompy w sieci i całość bezobsługowo służy mi od ponad roku. A kto mówi że broadcast śmieci to owszem, ale przy około 20 urządzeniach nie robi mi to żadnej różnicy, ruch wręcz śladowy. Przy tych prędkościach ten sprzęt w zupełności wystarczy, ale planuję upgrade do 600/400, więc wtedy już na pewno będę musiał przejść na coś poważniejszego, na przykład pfsense na jakimś procku ze sprzętowym szyfrowaniem.

IMHO można śmiało stawiać, bo działa naprawdę sprawnie, a otwieranie samby na czystego neta to niestety już troszkę głupota.


Hmm bardzo ciekawe. Zainteresowales mnie Smile
Nie testowales jak sprawa wygladala przy "tradycyjnym" polaczeniu VPN (w sensie TAP nie TUN)?
Jak udalo ci sie zrobic routing, jedna z sieci pewnie "udostepnia" internet dla pozostalych koncowek?
Pytam, bo inaczej tego nie widze - caly ruch sieciowy(wlacznie z internetem) obu klientow VPN chyba musi leciec przez tunel do matki?
 
Unpleasant

Cytat

NeoX napisał(a):
Hmm bardzo ciekawe. Zainteresowales mnie Smile
Nie testowales jak sprawa wygladala przy "tradycyjnym" polaczeniu VPN (w sensie TAP nie TUN)?
Jak udalo ci sie zrobic routing, jedna z sieci pewnie "udostepnia" internet dla pozostalych koncowek?
Pytam, bo inaczej tego nie widze - caly ruch sieciowy(wlacznie z internetem) obu klientow VPN chyba musi leciec przez tunel do matki?


Nie musi, moje rozwiązanie jest bajecznie proste i biorę na klatę wszystkie jego wady, ale za to uwielbiam jedną najważniejszą zaletę - działa i nie robi fochów. Ja wybrałem UDP ze względu na prędkość, bo akurat w moim przypadku sprawdzało się lepiej niż TCP (TCP gwarantuje dotarcie pakietów, przez co ma overhead, ale tu serio nie ma reguły, trzeba potestować samemu, czasem VPNy mają problem z UDP ze względu na jakieś zawiłości z szyfrowaniem, nie wiem bo się nie zagłębiałem, sprawdziłem co szybsze i jazda) i bridging to jest właśnie TAP. W routing się nie bawiłem, bo nie ma takiej potrzeby, całość jest w jednej podsieci (klasyczne .1.X), a ruch do www nie leci przez serwer ovpn (to można bez problemu ustawić), nie ma takiej potrzeby, bo nikt się tutaj nie ukrywa a mi szkoda łącza na ruch do neta całej rodzinki, ich bramki na net to indywidualne routery. Adresację IP załatwiłem w prosty sposób, zablokowałem w firewallach DHCP dla interfejsu tap11 (różnie mogą być), żeby każdy router rozdawał adresy urządzeniom tylko w swojej fizycznej sieci, przez co nie ma konfliktów jak trzeba przydzielić adresik nowemu urządzeniu u każdego, część wklepałem w ARP żeby sobie uporządkować, zakres DHCP ustawiłem wszystkim taki sam, od 100 do 244, serwer nie przydzieli zajętego adresu tak czy siak, jeśli inny router już go zapodał.

Gra i buczy, bezobsługowe, taki wirtualny LAN... samba, gry, cokolwiek. I wcale nie jest jakieś wolne, transfery plików lecą z maksymalnymi prędkościami łącz, w lanowych grach pingi po 30ms. Wiadomo że czasem komuś necika rozłączy na momencik itp, więc trzeba przywyknąć do używania np. teracopy zamiast windowsowej kopiarki, bo to pozwala na wznawianie transferów itp, ale wszyscy stoimy na dość porządnych światłowodach, więc jak coś przerwie to święto. Najważniejsza zaleta IMHO jest taka że siada sobie atechniczny człowiek, włazi w otoczenie sieciowe, znajduje kompa i przerzuca foty, czy to na kompa właśnie czy na nasa czy gdziekolwiek, proste rozwiązanie na "wyślij mi mejlem" czy inne "nagraj na pendrajwa i wezmę jak przyjadę".

Cytat

Steel_Rat napisał(a):

Powiem tak. Samba po VPN to porażka. Transfery plików bardzo niskie. Próbowałem..


Często czytam takie opinie i zachodzę w głowę jak to jest, że mi jednak pięknie śmiga.
Edytowany przez Unpleasant dnia 19-04-2017 15:02
 
solldat
Kolego- to, że coś działa, a że "pięknie śmiga" ja to mowisz to jest różnica. Owszem działać bedzie... Ale nie dość, ze samba kiepsko się miewa na systemach linuxa to jeszcze kierować to po szyfrowanym (jak mniemam) vpnie?! To o jakiej wydajności my tu mówimy...
Zaprawdę wódka jest potężna, lecz bimber większą mocą włada.
 
NeoX

Cytat

Unpleasant napisał(a):

Cytat

NeoX napisał(a):
Hmm bardzo ciekawe. Zainteresowales mnie Smile
Nie testowales jak sprawa wygladala przy "tradycyjnym" polaczeniu VPN (w sensie TAP nie TUN)?
Jak udalo ci sie zrobic routing, jedna z sieci pewnie "udostepnia" internet dla pozostalych koncowek?
Pytam, bo inaczej tego nie widze - caly ruch sieciowy(wlacznie z internetem) obu klientow VPN chyba musi leciec przez tunel do matki?


Nie musi, moje rozwiązanie jest bajecznie proste i biorę na klatę wszystkie jego wady, ale za to uwielbiam jedną najważniejszą zaletę - działa i nie robi fochów. Ja wybrałem UDP ze względu na prędkość, bo akurat w moim przypadku sprawdzało się lepiej niż TCP (TCP gwarantuje dotarcie pakietów, przez co ma overhead, ale tu serio nie ma reguły, trzeba potestować samemu, czasem VPNy mają problem z UDP ze względu na jakieś zawiłości z szyfrowaniem, nie wiem bo się nie zagłębiałem, sprawdziłem co szybsze i jazda) i bridging to jest właśnie TAP. W routing się nie bawiłem, bo nie ma takiej potrzeby, całość jest w jednej podsieci (klasyczne .1.X), a ruch do www nie leci przez serwer ovpn (to można bez problemu ustawić), nie ma takiej potrzeby, bo nikt się tutaj nie ukrywa a mi szkoda łącza na ruch do neta całej rodzinki, ich bramki na net to indywidualne routery. Adresację IP załatwiłem w prosty sposób, zablokowałem w firewallach DHCP dla interfejsu tap11 (różnie mogą być), żeby każdy router rozdawał adresy urządzeniom tylko w swojej fizycznej sieci, przez co nie ma konfliktów jak trzeba przydzielić adresik nowemu urządzeniu u każdego, część wklepałem w ARP żeby sobie uporządkować, zakres DHCP ustawiłem wszystkim taki sam, od 100 do 244, serwer nie przydzieli zajętego adresu tak czy siak, jeśli inny router już go zapodał.

Gra i buczy, bezobsługowe, taki wirtualny LAN... samba, gry, cokolwiek. I wcale nie jest jakieś wolne, transfery plików lecą z maksymalnymi prędkościami łącz, w lanowych grach pingi po 30ms. Wiadomo że czasem komuś necika rozłączy na momencik itp, więc trzeba przywyknąć do używania np. teracopy zamiast windowsowej kopiarki, bo to pozwala na wznawianie transferów itp, ale wszyscy stoimy na dość porządnych światłowodach, więc jak coś przerwie to święto. Najważniejsza zaleta IMHO jest taka że siada sobie atechniczny człowiek, włazi w otoczenie sieciowe, znajduje kompa i przerzuca foty, czy to na kompa właśnie czy na nasa czy gdziekolwiek, proste rozwiązanie na "wyślij mi mejlem" czy inne "nagraj na pendrajwa i wezmę jak przyjadę".

Cytat

Steel_Rat napisał(a):

Powiem tak. Samba po VPN to porażka. Transfery plików bardzo niskie. Próbowałem..


Często czytam takie opinie i zachodzę w głowę jak to jest, że mi jednak pięknie śmiga.


Aaa widzisz, tylko twoje rozwiazanie ma bardzo istotna wade - w takiej konfiguracji caly ruch idzie przez siec "matke". Nie wiem jakie tam masz lacze, ale chyba szybkie (albo klienci wolne), skoro nikt nie narzeka Smile
 
maxikaaz
A w podanym przeze mnie wyżej rozwiązaniu jest dokładnie opisane, żeby ustawić dla każdej lokalizacji DHCP z innego zakresu, i dorzucić kilka wpisów do firewalla... I już każdy wisi na swoim łączu, a nie na "matce".
WL-500gPv1@128MB&OC300MHz, Tomato DualWAN
RT-N16, FT 2021.8
RT-AC56u, FT 2022.1
R7000, FT 2022.1
DIR868L=>RT-AC66u B1, FT 2022.1
ZyXEL NSA-310, GargoylePL
ZyXEL NSA-325v2, GargoylePL
 
NeoX

Cytat

maxikaaz napisał(a):

A w podanym przeze mnie wyżej rozwiązaniu jest dokładnie opisane, żeby ustawić dla każdej lokalizacji DHCP z innego zakresu, i dorzucić kilka wpisów do firewalla... I już każdy wisi na swoim łączu, a nie na "matce".


Ok, to doprecyzujmy - Jakie masz bramy domyslne po obu stronach (te, ktore dostaja klienci)? Rozne?
Pytam bo samo zablokowanie DHCP przeciez nie pomoze - no chyba, ze DHCP nadaja rozne bramy, wtedy faktycznie routing moze dzialac calkiem ok.
W sumie szkoda ze wczesniej na to nie wpadlem Smile
 
Unpleasant

Cytat

NeoX napisał(a):
Aaa widzisz, tylko twoje rozwiazanie ma bardzo istotna wade - w takiej konfiguracji caly ruch idzie przez siec "matke". Nie wiem jakie tam masz lacze, ale chyba szybkie (albo klienci wolne), skoro nikt nie narzeka Smile


No właśnie nieprawda, na świat każdy wychodzi przez swoją końcówkę, ruch wewnętrzny leci przez tunel.

Cytat

solldat napisał(a):

Kolego- to, że coś działa, a że "pięknie śmiga" ja to mowisz to jest różnica. Owszem działać bedzie... Ale nie dość, ze samba kiepsko się miewa na systemach linuxa to jeszcze kierować to po szyfrowanym (jak mniemam) vpnie?! To o jakiej wydajności my tu mówimy...


A znasz inne rozwiązanie na bezpieczne symulowanie kompletnej sieci lokalnej włącznie z broadcastem? Zapytasz pewnie "a po co komu broadcast, to śmieci i jest niepotrzebne", a ja na to odpowiem że dzieciak chce pograć w stare lanowe gry i nie widzę dla niego prostszego rozwiązania. Jakoś przeżyję te 2-3kbps śmiecenia, wielkiej szkody to nie wyrządza. Jasne, nie jest to rozwiązanie najwydajniejsze, ale działa w stopniu dla mnie całkowicie zadowalającym. Puryści będą sobie konfigurować FTPy pod każdą maszynę, całkowicie zrezygnują z Samby bo jest "be" na linuxach i spędzą całe godziny tylko po to, aby osoba niezaznajomiona z technologią, która podłączy swojego lapka z Vistą do rotera-klienta godzinami zachodziła w głowę jak przerzucić pliki, zamiast wejść w otoczenie sieciowe i sobie to drag/dropnąć. Muszę Cię zaskoczyć, bo właśnie ta niedobra samba po szyfrowanym VPNie na serwer linuxowy transferuje pliki wykorzystując całkowitą przepustowość łącz, nie ma czkawki, nie zwalnia, transfer jest równy i stabilny. Ja to zrobiłem nie dla swojej braci informatyków, którzy nawet dla sportu sprawdzą jak to jest skonfigurowane i sobie poradzą, ale dla cioci grażynki, która chciałaby mieć pliki zawsze pod ręką i wysłać komuś dowolnej wielkości katalog fot bez trudzenia się z kompresowaniem, dropboxami czy innymi wynalazkami które musi zainstalować, a niekoniecznie umie. Nie popadajmy w technologiczną paranoję wydajności doskonałej, bo w wielu przypadkach wygoda dla przeciętnego usera jest o wiele istotniejsza dla sukcesu danego rozwiązania. Gdyby wydano nawet najwydajniejszy firmware na nasze ulubione routery, ale byłby pozbawiony GUI, pewnie ja czy Ty bawilibyśmy się we wszystko z konsoli, ale wielkiego sukcesu by to nie osiągnęło, mam nadzieję że rozumiesz o co mi chodzi.

Smb jest kiepskim protokołem do pracy nawet w fizycznej sieci lokalnej, ale ma jedną ważną zaletę - raz skonfigurowaną sambę obsłuży nawet dziecko. Mogę przyznać Ci rację w jednej kwestii, da się to zrobić o wiele wydajniej, przy użyciu lepszych protokołów, pozbyć się broadcasta, zastosować TUN, porobić osobne podsieci, ustawić routing... tylko takie pytanie... po co? I dla kogo? Dla własnych rozwiązań związanych choćby z pracą czy serwerami mam swoje zabawki, dla ludzi nieznających się i niekoniecznie chcących się znać stosuję to, co są w stanie zrozumieć.

Połączony z 20 kwiecień 2017 11:51:49:

Cytat

maxikaaz napisał(a):

A w podanym przeze mnie wyżej rozwiązaniu jest dokładnie opisane, żeby ustawić dla każdej lokalizacji DHCP z innego zakresu, i dorzucić kilka wpisów do firewalla... I już każdy wisi na swoim łączu, a nie na "matce".


Można też wklepać adresy stałych urządzeń w fizycznych sieciach do ARP na routerach, wyjdzie na to samo, routery przydzielają wtedy adres i bramę. ja mam DHCP ustawione na ten sam zakres na każdym routerze i nigdy nie miałem sytuacji, żeby którykolwiek komputer podłapał bramę z innego routera, dość długo to obserwowałem i nigdy nie zauważyłem ruchu innych na swojej końcówce.
Edytowany przez Unpleasant dnia 20-04-2017 11:51
 
NeoX

Cytat

Można też wklepać adresy stałych urządzeń w fizycznych sieciach do ARP na routerach, wyjdzie na to samo, routery przydzielają wtedy adres i bramę. ja mam DHCP ustawione na ten sam zakres na każdym routerze i nigdy nie miałem sytuacji, żeby którykolwiek komputer podłapał bramę z innego routera, dość długo to obserwowałem i nigdy nie zauważyłem ruchu innych na swojej końcówce.


Czyli jak? Na kazdym routerze masz tablice wszystkich ludkow w obu sieciach ktorzy powinni dostac zawsze ten sam adres IP (cos jak static dhcp lease)?
A co z tymi "czysto dynamicznymi" ? W jaki sposob DHCP w sieci B wie ze ma zapodac brame z sieci B a nie z A, skoro oba serwery dziela ta sama pule? Jakim cudem nie ma konfliktow?
Mam na mysli sytuacje, ze mamy dynamicznego ludka w podsieci B, dostal adres x.50, I w podsieci A DHCP wie ze ten adres jest juz uzywany?

Pytam, bo jestem dociekliwy Smile Dokladnie czegos takiego szukam - jedna adresacja, ale po tunelu leci tylko I wylacznie ruch lokalny. Internetowy wlasnymi koncowkami.
Malo tego jak dobrze rozumiem, to urzadzenia sa mobilne wewnatrz sieci, tzn. nie wazne w ktorej fizycznie sieci beda to dostana ten sam adres IP I odpowiednia dla danej koncowki brame.
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 8

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

70,432,546 unikalnych wizyt