19 Marca 2024 07:54:39
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Optware na CIFS [42]
· [Howto] Xpenology... [7]
· RT-AX56U - Status... [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
52.205.218.160
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
Tomato i Netgear R6400
mleko64
Witam!
Od tygodnia posiadam nowy router marki Netgear. Jest to model R6400 i od początku mam z nim pewien problem.
Wydaje mi się, że DHCP na nim działa dosyć wolno. Chodzi oto, że nie ważne czy podłączę router z komputerem poprzez kabelek LAN, czy skorzystam z sieci bezprzewodowej, negocjacja z routerem trwa zbyt długo. Dla przykładu podłączam kabelek i komputer widzi połączenie, ale adres mam z autokonfiguracji systemu (tzn 169.254...) dopiero po jakiś 3 - 5 min dostaję adres z DHCP i mam połączenie z Internetem. Przez sieć bezprzewodową jest jeszcze gorzej (odrzuca czasem połączenie). Pomyślałem więc, że może wina nie jest sprzętowa, tylko oprogramowania, więc postanowiłem wgrać oprogramowanie Tomato w najnowszej wersji dostępnej na czas pisania tego postu. Oprogramowanie bardzo mi się spodobało (korzystam z wersji AdvancedTomato) i o dziwo problem z długą negocjacją został zażegnany. Zastanawia mnie tylko skąd na oryginalnym oprogramowaniu taka niedogodność. Może ktoś wie?
Po wgraniu nowego oprogramowania rozpoczął się kolejny problem. Internet jaki posiadam, to przepustowość 200Mb/s. Na oryginalnym sofcie w speedtescie (i w pobieraniu plików) osiągałem max łącza, czyli w granicach 190 - 198Mb/s. Na Tomato mam ledwo 15Mb/s Sad Czy ktoś wie skąd się to bierze? Trzeba dodatkowo coś ustawić?
Prócz problemu mam jeszcze parę pytań:

1. Czy można w jakiś sposób do udostępnionych katalogów z dysku twardego podłączonego do routera przypisać nowych użytkowników? Chodzi, oto, że chcę utworzyć dwóch użytkowników i nadać im hasła i jeden użytkownik ma dostęp do jednego katalogu, a drugi do innego.
2. Widziałem, że jest opcja ściągania plików poprzez BitTorrent. Czy jest możliwość tworzenia zadań do pobierania zwykłych plików poprzez protokół HTTP bądź FTP?
3. Zauważyłem po wgraniu nowego softu, że dwie ostatnie diody nie świecą (włącz/wyłącz sieci bezprzewodowe i WPS). Czy możne je jakoś oświecić? Dodatkowo, przycisk włącz/wyłącz sieci bezprzewodowe działa, lecz przycisk WPS w ogóle nie działa. Trzeba tą funkcjonalność gdzieś dodatkowo włączyć?

Na razie tyle mi przychodzi na myśl. Jestem świeżym użytkownikiem tego routera, a jeszcze świeższym użytkownikiem Tomato, więc proszę o wyrozumiałość w niektórych kwestiach Smile

Dzięki i pozdrawiam!
 
jurekk
Nie odpowiem ci na wszystko

ale ...
Zakladka Adwanced/Miscellaneous zaznacz ptaszka przy ctf to ci da powera na wanie ale powoduje pewne problemy z QOS wiec nie jest domyslnie wlaczona

zanim cokolwiek z dyskami zaczniesz to musisz je podmontowac bo tak nie beda widoczne
https://openlinksys.info/forum/viewthread.php?thread_id=9015
jak bedziesz mial podmontowane to mozesz bawic sie w udostepniania choc pierwszego pytania ci nie odpowiem bo tego nie testowalem
drugie pytanie jest takie cos jak entware/opetware z tego mozesz np Pleyload zainstalowac
https://openlinksys.info/forum/viewthread.php?thread_id=14543
po co ci świecące diody ja na dzien dobry wsio tasma zakleiłem a kille72 podeslał na skrypt na forum ze gasi ta choinke
Na toamto przycisk WPS nieei działa
te podreczniki musisz cale przeglądnac bo czesc z nich jest nieaktualna na poczatku
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
djwujek
Jeśli masz kartę 5 Ghz wykorzystaj ja bo na tomato przynajmniej na razie są problemy z pasmem 2.4 Ghz spróbuj w zakładce advanced wireless zmienić kraj na Singapur może coś pomoże jeśli chcesz w miarę dobrze działający soft poczytaj o dd-wrt na nim bardzo dobrze działa wifi.
---- SIEĆ 1 -----

1.Modem Vectra 600/60 Mbps
2. Edgerouter X - Dom
3. Edgerouter X - Goście
4. Edgeswitch 24 Lite
5. Asus RT-N 12 d1 DD WRT 43012 - Goście
6. Nas QNAP TS-228A + 1 x 4TB
6. UPS 510W

------ SIEĆ 2 -------
1.Modem Livebox 3.0
 
mleko64
Dzięki za odpowiedzi, faktycznie po zaznaczeniu CTF na WAN-nie jest pełna przepustowość. djwujek wspomniał by używać radia 5GHz, bo na 2,4GHz są problemy. Tutaj ku mojemu zdziwieniu jest lepiej. Router mam na piętrze i komputer na parterze gdzie wpięta jest karta USB bezprzewodowa. Na oryginalnym sofcie były 3 kreski. Na Tomato jest całe 5 kresek Wink
Ogólnie się zastanawiam nad tym routerem i nie wiem czy zmienić go na inny. Na razie go testuję i mogę go jeszcze zwrócić. Zastanawiałem się nad ASUS-em RT-AC66U lub RT-AC68U. Do pierwszego musiałbym dopłacić 100 zł względem Netgear-a, a do drugiego 200 zł. Także między jednym a drugim jest różnica rzędu 100 zł, a z różnic jakie udało mi się wyczytać to większa prędkość w 2,4 GHz (z 450Mb/s do 600Mb/s) oraz ten drugi posiada port USB 3.0. Gdyby to USB 3.0 w RT-AC68U działało tak jak powinno działać USB 3.0, to bym go brał, ale spotkałem się w sieci z testami i całe to USB 3.0 w ASUS-sie to fikcja. Był kopiowany plik po LAN-nie (z kompa na kompa) z prędkością 112 MB/s (czyli całkiem przyzwoicie jak na łącze gigabitowe). Potem dysk zewnętrzny z interfejsem USB 3.0 był podłączony do komputera i kopiowanie z/na niego pliku odbywało się z prędkością 63 MB/s. Potem ten dysk był podłączony do routera pod port USB 3.0 i komputer kablem LAN-owym do routera. Kopiowanie pliku odbywało się na poziomie 30 MB/s :/ Czyli o połowę mniej niż ten dysk mógł ogarnąć. Także stoję nad trudnym wyborem czy dołożyć 100 zł do RT-AC66U czy może znajdą się jakieś inne zalety aby dopłacić drugie 100 zł do RT-AC68U. Który byście z tych modeli polecili?
Dziękuję i pozdrawiam!
 
djwujek
Powiem tak jesli mial bym wieksze fundusze na pewno nie kupil bym netgeara to byl pierwszy i ostatni raz zawiodlem sie na tym sprzecie testowalem go na ddwrt i na tomato i wydajnosc radia 5 ghz zamknela sie na 280 mbts jak na 2 rdzenie to wedlug mnie tragedia zasieg ma moze troszke lepszy ale to wszystko.
---- SIEĆ 1 -----

1.Modem Vectra 600/60 Mbps
2. Edgerouter X - Dom
3. Edgerouter X - Goście
4. Edgeswitch 24 Lite
5. Asus RT-N 12 d1 DD WRT 43012 - Goście
6. Nas QNAP TS-228A + 1 x 4TB
6. UPS 510W

------ SIEĆ 2 -------
1.Modem Livebox 3.0
 
jurekk
ac66u o dwa kroki w tyl w stosunku do netgera r6400 to duzo slabszy router technologia sprzed 5 lat
natomiast ten ac68u to podstawowy router obecnie ale kosztuje kolo 650 pln to sam musisz sobie czy warto
ja mialem ac56u ale poniewaz nie mial antenek i zasieg mai slaby tzn dwie sciany zelbetowe do pokonania wiec zamienilem go na r6400 i ma pewne mankamenty ale licze ze wszystkie lub wiekszosc ustapi z czasem z nowymi softami
po skretce jest ok ten router a ma problemy z wifi 2.4
usb3 to fikcja w roiterach i wiecej z tym klopotow niz pozytku u nas sczegolnie usb3 jest skopane mnie np gina dyski znaczy sa zamontowane a z 2 , 3 godz juz nie

Połączony z 19 luty 2017 12:45:21:

Cytat

mleko64 napisał(a):
Na oryginalnym sofcie były 3 kreski. Na Tomato jest całe 5 kresek Wink


To nei chodzi o kreski b o zasieg ma dobry tylko realny przesył danych tu nie jest za dobrze mnie sie zestawia np polaczenie na 10-40 MBps a jak wspome swjego wysluzonego WNR3500Lv2 to spoko w tym miejscu na 150 MBps sie zestawiał a i ac56u łądnie chodzil a stoja dokladne w tym samym miejscu a dodatkowo r6400 ma anteny i d.... bladaShock dla mnie wifi nei jest tak istotne wiec jakos z tym zyję ;-)
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
mleko64
Podjąłem decyzję i w tym tygodniu co będzie oddaję R6400 i zastąpię go ASUS-em RT-AC87U (tak, nie wymieniałem go wcześniej). Po przeliczeniu wszystkiego i dodaniu do kwoty R6400 175 zł jestem w stanie zakupić ten router. Czytałem o nim trochę, osiągi ma poniekąd lepsze niż R7000, poprawili USB 3.0 (teraz prędkości są takie jak powinny). Jest także wydajniejszy (posiada 2 procesory z czego jeden jest dedykowany dla sieci 5GHz). Niestety wiem, że nie ma Tomato na ten ruter, ale ASUS tutaj w przeciwieństwie do Netgear-a nie leniuchował i stworzył dosyć dobre oprogramowanie (ASUSWRT). Czytałem, że jest też modyfikacja od niejakiego Merlina dodająca parę ekstra funkcjonalności. Może się ktoś o nim więcej wypowiedzieć? Może ma ktoś go osobiście?
 
kille72
Ja mam kontakt z Merlinem od czasu do czasu na LI, testowałem jego firmware i jest lepsze/bogatsze od Asusowskiego. Merlin is the King!
https://github.com/RMerl/asuswrt-merl...its/master
 
branetre
Ja osobiście brałbym ac58u Świetne pokrycie sygnałem, bardzo dobre parametry na wanie i open wrt (lede) na zakręcie. Montowałem szt. u klienta i muszę przyznać że pierwszy raz spotkałem się z tak przyzwoitą pracą za takie pieniądze. Miałem n przez kilka dni r7800, który obecnie ma (tak piszą) najlepsze pokrycie sygnałem 5ghz i zasięg w stosunku do ac58u jest podobny, tylko spinał się z 3m nie na 867Mbps a coś około 540Mbps co i tak uważam za super wynik za router 350zł tańszy.
 
mleko64
Z tego co widzę po commit-ach autor nie próżnuje i cały czas wspiera swoje oprogramowanie. Oby jak najdłużej Smile Może z poprzedniego postu ostatnie zdanie źle brzmi, ale nie tylko chodziło mi o opinie softu Merlina, ale o sam router Asusa, czyli RT-AC87U. Każda opinia jest dla mnie cenna Smile Są jakieś problemy z nim? A jak już jesteśmy przy sofcie Merlina, to po zmianie softu, wszystkie ASUS-oswskie rzeczy takie jak AiDisk, Cloudy, itp zostają? Można z nich dalej korzystać?
 
branetre
Gdzieś, coś czytałem że asus obiecał jakąś funkcjonalność ale jej nie zaimplementował. Router bardzo dobry i wart wydanych pieniędzy. Zawsze można kupić w xcom albo morele i ewentualnie oddać jeśli nie spełni oczekiwań.

Połączony z 19 luty 2017 19:43:56:
Ogólnie wszystkie modele z kształtowaniem wiązki mają nienaganne pokrycie sygnałem a reszta sprawdza się sama. Przecież raczej gigabita na wanie nie masz ? Jeśli chodzi o prędkość surfowania na smartfonach to i na ac58u i na ac78u będzie tak samo. Jeśli chcesz zrobić z niego domowy nas to na ac78u będzie lepiej o niebo. Jeśli chodzi o kopiowanie plików między nasem a komputerem przez router to bez względu czy kupisz ac58u czy ac78u, a nawet rt-n16 to wszystkie dadzą radę.
Edytowany przez branetre dnia 19-02-2017 19:43
 
mleko64
branetre - nawet na ac58u nie spojrzałem, ponieważ na stronie ASUS-a jest błąd, ponieważ w filtrach jak zaznaczę USB 3.0, to tego routera nie ma na liście. Teraz do tego doszedłem Pfft Generalnie też spoko sprzęt, dałeś mi znów trochę do myślenia. Generalnie planuję zrobić coś na wzór NAS-a, ale nie potrzebuję od tego jakiejś super wydajności (stąd też nie rozglądam się za urządzeniami dedykowanymi właśnie do tego celu). Wcześniej wspominałeś że ASUS czegoś nie zaimplementował. Chyba masz na myśli ten post:
https://openlinksys.info/forum/viewth...ost_149727
No trochę słabo z ich strony, ale post był pisany blisko 1,5 roku temu, więc myślałem, że coś się zmieniło na tym polu.
Też nie chcę oszczędzać zbytnio na sprzęcie, ponieważ potrzebuję go na lata. Nie będę szybko go zmieniał, także chcę kupić coś porządnego.
 
jurekk
kazdy lubi to co lubi ;-)
generalnie mi nie przypada do gustu RMerlin czy o OFW Asusa
siłą Rmerlna jest t oze to jest rozwiniecie OFW o nowe mozliwosci głownie poprzez entware/opetware
to rozwniecie to jest i tez slabosc Rmerlina bo to jest tylko proteza jednak i nie jest tak latwo jak w toamto konfigurowac bardziej zlozonych ustawien

tomato w testach Shibbiego nawet wypada gorzej pod wzgledem wydajnosci od OFW zawsz tak bylo i nie w wydajnosci jest jego popularnosc tylko toamto jest wygodne w uzytkowaniu
Jak ktos uzywa netu do gier to powinien na OFW bo i wan i wifi jest lepsze i tyczy sie to wszystkich routerow nie tylko Netgeara

Jesli chesz przetestowac gui Rmerlina to mzoesz i na r6400
http://firmware.koolshare.cn/merlin_8wan_firmware/R6400/X7.2/R6400_380.63_2_X7.2.1.trx

to wresja chinaska XVortex (XVortex stworzyl przeszczep merlina na R7000) na ten router a nawet jest teraz nowasza wersja ale nie mam do niej linku
be pelna funkcjonalosc byla
trza w putty wklepac

nvram set NOASUS=0
nvram commit
reboot

po zainstalowaniu
spoko 95 % p o angilesku nawet jest w wersji angielskiej mozna spokojnie przetestowac
wady no typowe dla RMerlina + problemy z autonegocjacja takie jak na OFW a nawet moze wieksze
wifi chodzi ok a nawet mozee lepiej niz na OFW
wiec tu bym sie nie zgodził z tezą Shibbiego ze Netgeare ma swoje utajnione jakies tweeki ktorych nie mozna przeniesc do toamto
W moim odzczuciu RMerlin chodzi lejpiej od OFW na Netgerze czyli sterowniki Asusa sa ok a nawet lepsze od Netgera tylko jest problem raczej w toamto samym odnosnie ustawien sterownikow pod Netgeary
co widac po rosnacej populranosci oprogramowania XVortex Na R7000 lub EA6900
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
mleko64
Witam po dłuższej przerwie.
I stało się, oddałem Netgear-a i posiadam już ASUS-a RT-AC87U Smile
Moim skromnym zdaniem działa lepiej od R6400 (ale też jest to trochę gorszy sprzęt wydajnościowo). Dziękuję wszystkim za rady, jak będę miał problemy z nowym routerem, na pewno napiszę w odpowiednim dziale.
Temat uważam za zamknięty.
Dzięki jeszcze raz i pozdrawiam!
 
djwujek
Przypuszczam ze znalazłem przyczynę słabszego wifi w R6400 porównałem wartość tx/rx w ruterze Asus rt-n12 i w R6400 w tym drugim spina się o wiele mniejsza prędkość tx i dlatego nie osiąga max predkosci czy da się to jakos zmienić ?
djwujek załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.

---- SIEĆ 1 -----

1.Modem Vectra 600/60 Mbps
2. Edgerouter X - Dom
3. Edgerouter X - Goście
4. Edgeswitch 24 Lite
5. Asus RT-N 12 d1 DD WRT 43012 - Goście
6. Nas QNAP TS-228A + 1 x 4TB
6. UPS 510W

------ SIEĆ 2 -------
1.Modem Livebox 3.0
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 40

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
18-03-2024 19:20
Asus napisał coś takiego Note: Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node. Only one set is available for each band.

Adooni
18-03-2024 19:15
@p4v3u Ciezko powiedziec sam pewnie będziesz miusiał sprawdzić. ja u kumpla a AC68Uwyciągnąłem okolo 400 Mbit przy laczy 500 wiec sie nie bawilem i dla niego bylo to akcepowalne

Adooni
18-03-2024 19:12
a masz ustawione Sync to AiMesh Node na router only?

tamtosiamto
17-03-2024 13:11
czy uzywa ktos aimesh asusa? Mam siec goscinna, ktora ma niby korzystc tylko z glownego rutera, a korzyst tez z noda i ciul wie czemu , glowny do dslac68u, nod ac66b1

p4v3u
15-03-2024 19:47
Dzień dobry, dawno tu nie zaglądałem. Czy stary AC68 do FTTH od Orange 900/300 pozwoli w pełni wykorzystać pasmo? Do autoryzacji za ONT konieczne ustawienie VLAN35 na WAN i PppoE-client.

maxikaaz
10-03-2024 10:22
Tak tylko tu zostawię, jako ciekawostkę Wink https://kittenlabs
.de/real-gaming-ro
u...ng-router/

shibby
12-02-2024 11:03
MTU zależy od typu połączenia. Inne jest dla połączenia kablowego inne dla wdzwanianego (pppoe)

PanRatio
11-02-2024 10:02
Jak podłączę Funboxa6 do światłowodu, to ma MTU 1540, a we FreshTomato max to MTU 1500 i samo zmienia na 1492. Tak ma być?

tamtosiamto
04-02-2024 10:36
jakby cos, to mam w dobrej cenie dir868l juz przerobiony na AC66U_B1 Grin i ac56u przerobiony na ac68u(dziala aimesh) tyle ze z wlacznikiem na zapalke Smile

Adooni
03-02-2024 10:36
widze ze oba sa na aledrogo i u nas mozesz sprawdzac w dziale sprzedam

70,126,194 unikalnych wizyt