18 Kwietnia 2024 18:59:00
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· Szukam zaproszenia n...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [21]
· Szukam zaproszeni... [14]
· dodatkowe złącz... [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.118.120.109
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Asus
 Drukuj wątek
ASUS RT-N18U - problem z prędkością WiFi
marianmaciag
Witam.

Posiadam router ASUS RT-N18U
Firmware: oryginalny Asus w wersji 3.0.0.4.380_2717-g318a445, czyli na dzień dzisiejszy najnowszej

Komputer: OS Win 10, karta WiFi Intel Centrino N2230

Mój problem polega na tym, że prędkość internetu po kablu to mniej więcej 100/100Mbit
Po podłączeniu komputera po WiFi prędkość spada do 50Mbit (pobieranie) i 100Mbit (wysyłanie)
Jak skonfigurować router i komputer aby prędkość pobierania była podobna do tej kablowej?

Z góry dziękuję za pomoc.
 
djwujek
Sprawdź w specyfikacji ta karta nie jest kompatybilna z windows 10 spróbuj poszukasz sterowników pod 10tke i je zainstaluj.Z jaka prędkością karta spina się z ruterem ?
---- SIEĆ 1 -----

1.Modem Vectra 600/60 Mbps
2. Edgerouter X - Dom
3. Edgerouter X - Goście
4. Edgeswitch 24 Lite
5. Asus RT-N 12 d1 DD WRT 43012 - Goście
6. Nas QNAP TS-228A + 1 x 4TB
6. UPS 510W

------ SIEĆ 2 -------
1.Modem Livebox 3.0
 
marianmaciag
Prędkość połączenia WiFi do routera to 144Mbit/s (patrz załącznik)

Sterownik katy Intel N2203 to natywny sterownik z Win 10 w wersji 15.18.0.1, czyli również najnowszej.
Jeśli chodzi o sterowniki udostępniane przez Intel, to rzeczywiście dla tej karty nie ma takowego pod system Win 10. Producent laptopa również w tej kwestii nie pomaga, więc pozostaje używać natywnego sterownika od Microsoftu.
marianmaciag załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.
 
kille72
Ustaw szerokosc kanalu na 40 MHz (Channel Width)
 
djwujek
Czyli wsio się zgadza skoro nawiązuje link na 144 to max jakie uzyskasz to połowa tego czyli 72 mb w bardzo dobrych warunkach. Sprawdź które kanały masz pozajmowane i wybierz jakiś wolny może się coś poprawi ale na wiele bym na twoim miejscu nie liczył.
---- SIEĆ 1 -----

1.Modem Vectra 600/60 Mbps
2. Edgerouter X - Dom
3. Edgerouter X - Goście
4. Edgeswitch 24 Lite
5. Asus RT-N 12 d1 DD WRT 43012 - Goście
6. Nas QNAP TS-228A + 1 x 4TB
6. UPS 510W

------ SIEĆ 2 -------
1.Modem Livebox 3.0
 
kille72
http://ark.intel.com/pl/products/6688...ingle-Band

Powinna sie spinac na 300 Mbps. Ustaw szerokosc 40 MHz na karcie i na routerze Smile
 
marianmaciag

Cytat

djwujek napisał(a):
Czyli wsio się zgadza skoro nawiązuje link na 144 to max jakie uzyskasz to połowa tego czyli 72 mb w bardzo dobrych warunkach(...)


Czy taka sama wartość nie powinna zatem dotyczyć także wysyłania, tzn. czy wysyłanie również nie powinno być ograniczone do 72Mbit/s?
Próbowałem na sztywno podzielić transfer za pomocą QoS, czyli ograniczyć wysyłanie do 70Mbit/s i tyleż samo dla pobierania. W efekcie prędkość wysyłania spadła do zakładanych 70Mbit/s, a pobierania utrzymywała się na poziomie 50Mbit/s.
Próbowałem przywracania ustawień fabrycznych, zmiany konfiguracji wg Waszych zaleceń i dalej nic.

Połączony z 21 styczeń 2017 00:28:59:

Cytat

kille72 napisał(a):
Powinna sie spinac na 300 Mbps. Ustaw szerokosc 40 MHz na karcie i na routerze Smile


Być może problem stanowi sterownik karty N2230, gdyż w jej ustawieniach mam ograniczone opcje dotyczące kanału 40MHz (patrz załączniki).
Tak czy siak ani wybór na sztywno 20MHz ani trybu automatycznego dla karty N2230 z jednoczesną zmianą adekwatnych parametrów routera nie przyniosła poprawy.
marianmaciag załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.

Edytowany przez marianmaciag dnia 21-01-2017 00:28
 
kille72
Hmm, a w routerze masz ustawione 40 MHz?
 
marianmaciag
W ruterze sprawdzałem już wszystkie możliwe ustawienia i nadal jest podobnie. Najlepszy efekt udało mi się uzyskać stosując ustawienia takie jak w załączniku, przy czym spowodowało to jedynie wzrost prędkości wysyłania z dziewięćdziesięciu kilku do stu kilku Mbit/s. Prędkość pobierania pozostała na podobnym poziomie jak wcześniej.
Ponadto odpaliłem z USB Ubuntu i tam z natywnym sterownikiem wartości były jeszcze gorsze, czyli odpowiednio 30/30Mbit/s, ale przynajmniej było symetrycznie :-) Dodam, że nie zmieniałem ustawień routera, więc wpływ na te zmniejszone wartości miało jedynie oprogramowanie komputera. Chwilowo brak mi dalszych pomysłów na rozwiązanie tego problemu. W poniedziałek postaram się pożyczyć drugi komputer z inną kartą sieciową w celu sprawdzenia jak on się zachowa przy podłączeniu do routera.

W międzyczasie postawię na routerze Tomato i zobaczymy jakie wartości uda mi się wtedy uzyskać.
marianmaciag załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.
 
kille72
Tryb bezprzewodowy, jak inaczej to mozna ustawic w OFW?
 
marianmaciag

Cytat

kille72 napisał(a):
Tryb bezprzewodowy, jak inaczej to mozna ustawic w OFW?


Jasne, zdaję sobie sprawę, że zmiana firmware w tym przypadku raczej nie będzie rozwiązaniem problemu i trzeba się skupić po prostu na dobraniu odpowiednich ustawień połączenia bezprzewodowego. Głównym powodem wgrania Tomato jest jednak ciekawość, bo skoro i tak siedzę i dłubię w tym routerze, a do poniedziałku nie mam dostępu do drugiego testowego komputera, to chociaż poznam jakieś nowe rozwiązanie.
 
kille72
E tam, wgrywaj Tomato i sprawdz! Smile Ja na moim AC56U nawet nie wiem jak wyglada firmware Asusa Pfft
 
marianmaciag
Niestety drugi laptop do testów pojawi się dopiero za kilka dni, niemniej w międzyczasie udało mi się zainstalować Tomato i zmienić kilka parametrów i teraz połączenie WiFi działa już lepiej.
Poniżej konfiguracja routera:
  • Obecna prędkość: 90Mbit/s pobieranie i 100Mbit/s wysyłanie
  • Wireless Network Mode: N only (ale po ustawieniu na Auto działa równie dobrze)
  • Channel Width: 40 MHz
  • Channel: 9 (o dziwno znajdują się tam już inne urządzenia, a mimo wszystko działa lepiej niż inne wolne kanały)
  • Control Sideband: Lower

Ze wszystkich powyższych opcji jedynie jedna nie była dostępna na standardowym firmware Asusa - Control Sideband. Prawdę mówiąc nie do końca wiem jak działa ta opcja, niemniej po wybraniu kanału 9. z opcją "Upper" połączenie działało standardowo, czyli nadal był problem z prędkością pobierania. Dopiero po wybraniu kanału 9. z opcję "Lower" połączenie się poprawiło. Na wszelki wypadek przetestowałem to kilkukrotnie, także dla innych kanałów i za każdym razem po wybraniu wartości "Lower" połączenie działało szybciej. Domyślam się zatem, że brak tej opcji w standardowym firmware Asusa powodował, że pomimo ręcznego wybierania przeze mnie każdego kanału po kolei, otrzymywałem cały czas niezadowalające wartości.

Tak czy siak działa, więc dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 6

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

71,143,381 unikalnych wizyt