28 Marca 2024 12:25:34
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [26]
· [Howto] Xpenology... [13]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
54.196.27.171
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
Pomoc w wybraniu routera
apaczek
Witam.
Bardzo często odwiedzam to forum i czytam wiele ciekawych wypowiedzi różnych osób.
Zanim zdecydowałem się napisać ten temat to przeglądałem różne strony i sporo czytałem.
Otóż finalizując.
Mam dylemat w wybrze odpowiedniego routera.
Obecnie posiadam Netgear WNR3500L v2 oczywiście z wgranym TOMATO i nie zmieniałbym go bo działa wyśmienicie, no czasami mam problemy z WIFI, ale do tego już jestem przyzwyczajony.
Jakieś pół roku temu mój usługodawca zmieniał całą infrastrukturę i dociągnął mi światełko, oraz dostałem łącze 500/100.
Niestety Netgear tej prędkości nie wydala i w praktyce chodzi mi 120/80. Jako, że kilka dni temu mój pakiet został podwyższony obligatoryjnie w ramach nowej promocji do 1000/200 a zależy mi na uploadzie bardziej niż na downloadzie, to zacząłem się zastanawiać nad nowym routerem i stad ten temat.
W sieci lokalnej posiadam 2 serwery NAS Synology, oraz switcha 1 GB 8 portowego, oprócz tego podłączony mam TV (DLNA), dekoder SAT oraz amplituner i 2 laptopy (WiFi) oraz 3 telefony.
Po poszukiwaniach znalazłem 3 modele które biorę pod uwagę.
1. Synology RT1900ac
2. ASUS RT-AC68U
3. ASUS RT-AC66U
Mój budżet to powiedzmy max 750zł, lecz jak by kosztował 800 to przeżyje.
Dobrze by było żeby nowy router wykorzystał potencjał łącza tak powiedzmy na 80% Często też kopiuje duże pliki z serwera NAS na komputer, więc przełącznik sieciowy musiałby być wydajny, aczkolwiek obecnie posiłkuję się switchem gigabitowym i transfery mam rzędu około 70-80 MB/s.

Będę wdzięczny za różne propozycje czy też spostrzeżenia.
 
Steel_Rat
Dwa pierwsze mogą być. Ostatniego sobie odpuść. Może nie wyrobić. Generalnie szukaj routerów opartych na ARM. Inną rzeczą jest, że jak byś załączył QOS to transfery spadną (tak dzieje się w Tomato), dość mocno. Jak nie potrzebujesz radia 5GHz oraz nie będziesz miał dużo usług uruchomionych na routerze to morze cię zainteresować RT-N18U (cena około 300zł). Powinien wyrobić z takim łączem. Możesz poszukać też jakiegoś LinSysa. Oczywiście opartego na ARM. Generalnie odsyłam do działu "Testy i Recenzje".
Ps. Mogę też polecić Netgeary np. R7000, R6400, R8000.
WRT3200ACN (WRT32X) + OpenWRT 18.06+światełko 150/150 Mb/s
Asus RT-AC68UvE1 + RMerlin + Entware
Netgear WNR3500Lv2 + DDWRT
 
jack78
Jeśli zależy Ci na Tomato to RT-AC68U,
jeśli na wydajności to najszybszy będzie Synology.

Co do wydajności między kompem a NAS, to raczej winę niskich transferów można zrzucić na kartę sieciową w kompie lub niską wydajność NASu.
70-80MB/s to żadne wyzwanie dla switcha gigabitowego.

Mikrotik hAP ac2
UniFi AP AC v2
-OFW, UniFi AP PRO- OpenWRT,
Linksys E1000v2 - Tomato-RT-N5x-MIPSR2-116-Hyzoom.4M-Mini
Tenda AC10 - AC1200 OFW
NAS - HP Microserver Gen8 i3-3220T, 8GB RAM 5x 3TB WD RED | Xpenology
 
kille72
Ubiquiti EdgeRouter Lite: 405-437 zl http://sklep.fipro.pl/pl_PL/p/Ubiquit...ite-3/2146
EdgeRouter Lite oferuje przepustowość do 1mln pakietów na sekundę aby zaspokoić potrzeby sieci klasy operatorskiej.
Router osiąga niespotykaną do tej pory, w urządzeniach tej klasy, wydajność 1Mpps przy rozmiarze pakietu 64 Bajty.
WAN - LAN 900 Mbits
LAN - WAN 900 Mbits

https://www.ubnt.com/edgemax/edgerout...uter-lite/
https://ubnt.i.lithium.com/t5/image/s...bl-1&px=-1

Ubiquiti UAP-AC-LITE: 355 zl http://sklep.fipro.pl/pl_PL/p/Ubiquit...-LITE/1648

I za 800 zl masz fajny komplecik, chyba ze chcesz sam cos zbudowac Smile
 
kamilj
Tylko jeżeli chodzi o UniFi należy pamiętać że wymaga kontrolera zainstalowanego np na laptopie.
Po padnięciu prądu niestety trzeba uruchamiać lapka żeby UniFi dostało odpowiednią konfigurację. To jest niestety mały minus tego sprzętu.
------------------------------------------------------------------------------
[b]RegulaminOpenlinksys.info v0.1
[url=http://openlinksys.info/forum/viewthread.p
 
kille72
UniFi Controller jest np w Synology NAS, jakie sa inne dobre sposoby @kamilj?
 
kamilj
Problemem jest to że NAS może wstać później niż UniFi i wtedy ponownie trzeba będzie restartować urządzenie.
Jeżeli komuś nie zależy na 5Ghz zawsze może kupić PicoStation M2 które też się dobrze sprawuje.
------------------------------------------------------------------------------
[b]RegulaminOpenlinksys.info v0.1
[url=http://openlinksys.info/forum/viewthread.p
 
kille72
To jak najlepiej to rozwiazac z UniFi?
 
shibby
@kamilj - wydaje mi się, że kontroler nie jest potrzebny przy podstawowych funkcjach unifi (ssid, wpa2). Dopiero przy zaawansowanych jak np. captive portal kontroler musi być. Mam lokalizacje, w których raz skonfigurowałem unifi i póki ktoś nie zechce np. zmienić hasła to kontroler (który jest na moim lapku) nie jest potrzebny.

@kille72 - ja kontrolery unifi stawiam na malinkach Smile
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
kille72
Wiec nie trzeba miec kontrolera, pierwsza konfiguracja z kontrolerem (UniFi nie ma GUI) i pozniej dziala bez.

Cytat

But you can use the controller software to configure the AP then unplug and never use the software again. As many people have said before there is no web interface for the AP's you can only use the controller software to set them up.

Cytat

Once provisioned, you can then run UAPs in "unmanaged mode" (i.e. turn off the controller), provided that you're not using something that requires the controller (guest networks, wireless uplinks, etc).
 
kamilj
@shibby
Spotkałem się już w 2 przypadkach że po tym jak brakło prądu UniFi nie chciało wstać bez kontrolera. Trzeba było zrobić im reset zasilania i dopiero wtedy wszystko wróciło do normy.

Oczywiście jest jeszcze jeden minus kontrolera.
Jeżeli masz go lokalnie na swoim lapku i lapek padnie później trzeba podłączać pod nowy kontroler UniFi.
Nie mam nic przeciwko UniFi wręcz przeciwnie ale rozwiązanie oparte tylko na kontrolerze nie przekonuje mnie.
------------------------------------------------------------------------------
[b]RegulaminOpenlinksys.info v0.1
[url=http://openlinksys.info/forum/viewthread.p
 
apaczek
Witam i dziękuję za rady.
Co do unify mam w firmie, w prawdzie nie router a access pointa i aby go skonfigurować musi być zainstalowany kontroler na jakimś pc. Tak się składa że kolega który to konfigurował zainstalował sobie to na lapku i padł mu później dysk. Instalacja nowego kontrolera na innym lapku skończyła się tym ze nie można było tego podłączyć i musiał być access point przywrócony do ustawień fabrycznych i od nowa skonfigurowany.
Nie mam złej opinii o ubiquity, lecz jakoś wolę coś innego.
Zamówiłem dzisiaj synology rt-1900ac, a fajnei jest to że mogę go zwrócić w ciągu 30 dni, więc sobie go po testuję.
Nie napisałem w pierwszym poście że używam jeszcze OpoenVPN'a do firmy, ale zarówno na asusie (tomato) jak i na synology powinno to działać.
Po pierwszych dniach testów podzielę się wrażeniami, a jak nie będzie mi to odpowiadało to wymienię na asusa Smile
 
kille72
https://play.google.com/store/apps/de...nifi&hl=pl
Te UniFi tez mozna knfigurowac komorka.

Patrze na test Synology RT1900ac:
http://www.smallnetbuilder.com/wirele...r-reviewed

Niestety WiFi nie imponuje:

Cytat

Very poor wireless performance on both bands. With a rank of 14 out of the 16 AC1900 routers in the Router Ranker, there isn't much reason to recommend the Synology RT1900ac based on either price or performance.
 
kamilj
@kille72
Ten program jest do łączenia się z kontrolerem a nie z Unifi Smile
------------------------------------------------------------------------------
[b]RegulaminOpenlinksys.info v0.1
[url=http://openlinksys.info/forum/viewthread.p
 
kille72
@kamilj: podstawowa funkcjonalnosc mozna ustawic bez kontrollera uzywajac easy setup:

s10.postimg.org/f3wqift3t/2016_10_20_11h20_00.png
 
majkel152
czy jest sens pchać się w te całe unifi dla kowalskiego ? moc tx i tak 20dbm(100mW) w obu pasmach
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
kamilj
@kille72 faktycznie nie zwróciłem wcześniej uwagi na tą opcję :/
------------------------------------------------------------------------------
[b]RegulaminOpenlinksys.info v0.1
[url=http://openlinksys.info/forum/viewthread.p
 
apaczek
Zamówiłem synology i niestety nie przysłali mi go, bo nie mają na magazynie, może to i lepiej, bo poczytałem jeszcze troche opinii.
Teraz zastanawiam się nad Netgear R7000 a ASUS'em RTAC68U.
Obydwa są podobne i cenowo i sprzętowo, lecz asus ma wolniej taktowany procek z tego co czytałem.
Co Waszym zdaniem byłoby lepszym wyborem.
Oglądałem również Netgeara R6400 który również nieźle wypada i jest tańszy od powyzszych.
W testach WAN-LAN wszystkie wypadają podobnie.
 
kille72
Wszystkie sa podobne, w RT-AC68U mozesz bez problemu podkrecic CPU do 1000 MHz.
Uwazaj tylko zeby nie kupic RT-AC68U Hardware Rev C1 bo jeszcze do niego nie ma Tomato, oraz firmware starsze niz 3.0.0.4.380.3264 bo do tego juz nie wgrasz "uncertified third party firmware".

Routery pod Tomato na ktore warto zwrocic uwage, wedlug mnie oczywiscie:
s17.postimg.org/e4520k9gf/routery.png
 
apaczek
Wybrałem Netgear R7000, mam na nim Tomato 1.38 K26ARM USB AIO-64K i użytkuje go już prawie miesiąc, żadnych problemów nie zauważyłem.
Dziękuję wszystkim za pomoc.
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 11

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

Adooni
18-03-2024 19:20
Asus napisał coś takiego Note: Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node. Only one set is available for each band.

70,417,269 unikalnych wizyt