29 Marca 2024 09:26:47
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [27]
· [Howto] Xpenology... [14]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.234.246.109
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
Opóźnienie przy uruchamiamiu mc - rozwiązanie.
PiotrC
Rzecz ma miejsce w optware-ng, ale jestem dziwnie spokojny, że w entware-ng jest identycznie. Po zainstalowaniu bash-a i dodaniu do pliku /opt/etc/profile wpisu:

Cytat

export SHELL=/opt/bin/bash


mc w ostatnio obowiązującej wersji startuje bez opóźnienia. Dodatkowym bonusem jest pełny shell po wciśnięciu ctrl+o
Edytowany przez kille72 dnia 14-09-2016 21:28
 
pedro

Cytat

PiotrC napisał(a):

Rzecz ma miejsce w optware-ng, ale jestem dziwnie spokojny, że w entware-ng jest identycznie. Po zainstalowaniu bash-a i dodaniu do pliku /opt/etc/profile wpisu:

Cytat

export SHELL=/opt/bin/bash


mc w ostatnio obowiązującej wersji startuje bez opóźnienia. Dodatkowym bonusem jest pełny shell po wciśnięciu ctrl+o


Super. Teraz po zalogowaniu mam:


/usr/sbin/cru: line 28: [: not found
/usr/sbin/cru: line 33: [: not found
/usr/sbin/cru: line 36: cat: not found
/usr/sbin/cru: line 28: [: not found
/usr/sbin/cru: line 33: [: not found
/usr/sbin/cru: line 36: cat: not found
/usr/sbin/cru: line 28: [: not found
/usr/sbin/cru: line 33: [: not found
/usr/sbin/cru: line 36: cat: not found
/usr/sbin/cru: line 28: [: not found
/usr/sbin/cru: line 33: [: not found
/usr/sbin/cru: line 36: cat: not found
/usr/sbin/cru: line 28: [: not found
/usr/sbin/cru: line 33: [: not found
/usr/sbin/cru: line 36: cat: not found
/usr/sbin/cru: line 28: [: not found
/usr/sbin/cru: line 33: [: not found
/usr/sbin/cru: line 36: cat: not found


I cokolwiek wpisze (np. ls):


[root@n18u root]$ ls
-sh: ls: not found

Netowski 1Gb/1Gb
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
FreshTomato: Asus RT-AC3200 + RT-N18U + RT-N66U + RT-N12
 
Steel_Rat
@PiotrC ten wpis nie działa w entware. Dalej MC jak wolno się uruchamiało tak się uruchamia, może nawet jeszcze wolniej.

@pedro myślę, że ten wpis w "profile" powinien wyglądać tak

export PATH=/opt/bin:/opt/sbin:/opt/bin/bash:$PATH

ale jak pisałem to nie działa.
Problem z długim startem dotyczy MC w wersji 4.8.17.
Alternatywa dla tych co mają entware-ng to instalacja MC w wersji 4.8.14. Można ją pobrać tu http://qnapware.zyxmon.org/binaries-a...ies-armv7/
Najpierw należy odinstalować wersję 4.8.17 poleceniem

opkg remove mc

Potem pobieramy wersję 4.8.14


cd /tmp
wget http://qnapware.zyxmon.org/binaries-armv7/mc_4.8.14-1.3_armv7soft.ipk
chmod +x mc_4.8.14-1.3_armv7soft.ipk
opkg install mc_4.8.14-1.3_armv7soft.ipk

jak ktoś chce zablokować aktualizację pokietu MC to można go zablokować poleceniem


opkg flag hold mc

WRT3200ACN (WRT32X) + OpenWRT 18.06+światełko 150/150 Mb/s
Asus RT-AC68UvE1 + RMerlin + Entware
Netgear WNR3500Lv2 + DDWRT
 
shibby
poprawnie /opt/etc/profile ma wyglądać tak:

Cytat

PS1="[\u@\h \W]$ "
PATH=/opt/sbin:/opt/bin:/sbin:/bin:/usr/sbin:/usr/bin
LD_LIBRARY_PATH=/lib:/usr/lib:/usr/local/lib:/opt/lib:/opt/usr/lib

#export TERMINFO=/opt/share/terminfo

export PS1 PATH LD_LIBRARY_PATH


Zakomentowana linia z TERMINFO jest wymagana na optware. Na optware-ng nie potrzeba jej odkomentowywać.

Mam od dziś wgrane optware-ng, wgrany bash i nowyższe wpisy w profile i mc działa dobrze, pozostałe komendy również
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
PiotrC
Przepraszam, z pośpiechu pomyliłem zmienne - dla tych, których problem dotknął, do pliku /opt/etc/profile można się dostać przez FTP i albo plik edytować, albo mu zmienić chwilowo nazwę.

Chodzi o zmienną SHELL:

Cytat

export SHELL=/opt/sbin/bash
 
Steel_Rat
Wersja MC 4.8.17 uruchamia się u mnie 10 sekun.
Wersja MC 4.8.14 uruchamia się poniżej 1 sekundy.
Różnica jest...
Wersja 4.8.17 jest pobierana z repo z tej strony http://pkg.entware.net/binaries/armv7/
Wersja 4.8.14 jest pobierana z repo z tej strony http://qnapware.zyxmon.org/binaries-a...ies-armv7/

Wpisy w "profile" które podał Shibby działają ale nie zmieniają szybkości uruchamiania MC.

Połączony z 14 wrzesień 2016 20:51:46:

Cytat

PiotrC napisał(a):

Przepraszam, z pośpiechu pomyliłem zmienne - dla tych, których problem dotknął, do pliku /opt/etc/profile można się dostać przez FTP i albo plik edytować, albo mu zmienić chwilowo nazwę.

Chodzi o zmienną SHELL:

Cytat

export SHELL=/opt/sbin/bash



Ok teraz przyspieszył MC 4.8.17 :). Ale shell po Ctrl+o nie działa. Nie da się wpisać komend.

Połączony z 14 wrzesień 2016 21:09:20:
powinno być

export SHELL=/opt/bin/bash

i działa shell :)
Edytowany przez Steel_Rat dnia 14-09-2016 21:09
WRT3200ACN (WRT32X) + OpenWRT 18.06+światełko 150/150 Mb/s
Asus RT-AC68UvE1 + RMerlin + Entware
Netgear WNR3500Lv2 + DDWRT
 
PiotrC

Cytat

Ok teraz przyspieszył MC 4.8.17 Smile. Ale shell po Ctrl+o nie działa. Nie da się wpisać komend.

A wcześniej się dało? Basha zainstalowałeś?
U mnie (TomatoUSB, ARM7, optware-ng) bez tej linii (w tej, jak i wcześniejszych wersjach) po ctrl+o shella nie było, teraz jest.

@admin
Można prosić o poprawienie pierwszego posta? Z taką ścieżką, to sobie jeszcze kto krzywdę zrobi Shock

@shibby
Zdaniem autora, zmienna LD_LIBRARY_PATH ma być pusta. Generalnie, do dopisania zmiennej SHELL nie miałem pliku /opt/etc/profile. Teraz mam i wygląda następująco:

Cytat


#
# Bash initialization script
#

PS1="[\u@\h \W]$ "
PATH=$PATH:/opt/sbin:/opt/bin

export PS1 PATH
export SHELL=/opt/bin/bash


Połączony z 17 wrzesień 2016 11:07:14:
Osoba nadzorująca optware-ng, alllexx88 jest niezwykle dociekliwy. Znalazł powód, dla którego, pomimo iż w najnowszej wersji mc ash z busybox jest obsługiwany, nie jest przez mc rozpoznawany, co powoduje 10 sekundowe opóźnienie. Prosi o następującą poprawkę w TomatoUSB by Shibby:

Cytat

alllexx88 napisał:
If you want this to work with tomatousb shell, you'll have to ask Shibby to enable CONFIG_ASH_EXPAND_PRMT busybox config.

Ponadto, we wszystkich wersjach TomatoUSB występuje od dawna błąd uniemożliwiający autentykację przez pam (na przykład w CUPS):

Cytat

alllexx88 napisał:
The bug lies within root /etc/shadow entry:

root::0:0:99999:7:0:0:

You can fix it with a sed on every boot:

sed -i -e '/^root:/s/:0:0:99999:7:0:0:$/:17048:0:99999:7:::/' /etc/shadow

This should work for many, many years (at least, if your system time is correct: see http://www.tldp.org/LDP/lame/LAME/linux-admin-made-easy/shadow-file-formats.html)


@Shibby
Byłbyś uprzejmy uwzględnić oba te punkty w następnej kompilacji? Wtedy mc będzie działał bez opóźnienia out-of-the-box bez potrzeby instalowania basha.
Edytowany przez PiotrC dnia 17-09-2016 11:07
 
kille72

Cytat

alllexx88 napisał:
If you want this to work with tomatousb shell, you'll have to ask Shibby to enable CONFIG_ASH_EXPAND_PRMT busybox config.


Czyli w pliku Config.in w /router/busybox trzeba dopisac:


CONFIG_ASH_EXPAND_PRMT=y


Czy: (???)


config CONFIG_ASH
   bool "ash"
   default y
   help
     Tha 'ash' shell adds about 60k in the default configuration and is
     the most complete and most pedantically correct shell included with
     busybox.  This shell is actually a derivative of the Debian 'dash'
     shell (by Herbert Xu), which was created by porting the 'ash' shell
     (written by Kenneth Almquist) from NetBSD.

config CONFIG_ASH_EXPAND_PRMT
   bool "  Support expand PS#"
   default y
   depends on CONFIG_ASH
   help
     "PS#" may be have commands. It option enable expand string
     from prompt before each show.
 
PiotrC
Dopisanie w /opt/etc/profile eksportu

Cytat

export SHELL=/bin/sh

powoduje, że mc startuje z opóźnieniem 10 sekund (busybox melduje, że jest w wersji 1.25.0). Po zainstalowaniu natomiast busyboxa z optware-ng

Cytat

alllexx86 napisał
ipkg update
ipkg upgrade busybox busybox-base busybox-links --force-depends
SHELL=/opt/bin/sh

mc startuje bez opóźnienia i z subshellem.
 
kille72
Nie mam busyboxa w entware-ng i najnowszy mc startuje blyskawicznie i subshell dziala poprawnie (Tomato v138), zainstalowalem bash + dopisalem tylko w /opt/etc/profile


export SHELL=/opt/bin/bash



root@Asus:/tmp/home/root# opkg list_installed
bash - 4.3.42-1a
entware-opt - 222108-2
file - 5.25-1
findutils - 4.6.0-1
glib2 - 2.46.2-1
htop - 2.0.1-1
ldconfig - 2.23-5
libattr - 20160302-1
libblkid - 2.28-1
libc - 2.23-5
libcurl - 7.49.0-1
libevent2 - 2.0.22-1
libffi - 3.2.1-2
libgcc - 5.4.0-5
libiconv-full - 1.11.1-3
libintl-full - 0.19.6-2
libmagic - 5.25-1
libmount - 2.28-1
libncurses - 6.0-1b
libncursesw - 6.0-1b
libopenssl - 1.0.2h-1
libpthread - 2.23-5
librt - 2.23-5
libslang2 - 2.3.0-1
libssh2 - 1.7.0-1
libssp - 5.4.0-5
libstdcpp - 5.4.0-5
libuuid - 2.28-1
locales - 2.23-5
mc - 4.8.17-3
nano - 2.6.0-1
terminfo - 6.0-1b
transmission-daemon-openssl - 2.92-3
zlib - 1.2.8-1
 
PiotrC

Cytat

kille72 napisał(a):
Nie mam busyboxa w entware-ng i najnowszy mc startuje blyskawicznie i subshell dziala poprawnie (Tomato v138), zainstalowalem bash + dopisalem tylko w /opt/etc/profile

Też nie mam busyboxa doinstalowanego w optware-ng, też mam doinstalowanego basha, dopisane SHELL i też mi się otwiera mc błyskiem ciupagi. Dwocip polega na tym, że w aktualnej wersji mc powinien rozpoznawać sh z busyboxa dostępnego w Tomato, ale tego nie robi, co wyjaśnił alllexx88. Sugerujesz, że przy kompilacji Tomato jest ustawione w busyboxie wszystko jak trzeba? Widocznie nie, skoro dopiero busybox z optware-ng działa jak należy. Pomaga, jak sam piszesz, doinstalowanie basha, a powinno działać bez tego dodatkowego basha.
 
kille72
Dodalem CONFIG_ASH_EXPAND_PRMT=y do konfigu busyboxa i skompilowalem obraz ARM, nie rozwiazalo to u mnie problemu z dlugim startem najnowszego mc z entware-ng (oczywiscie wywalilem wczesniej bash).

Dziwne ze przedostatni mc startuje szybko bez bash...
 
PiotrC

Cytat

kille72 napisał(a):Dziwne ze przedostatni mc startuje szybko bez bash...


Poczytaj tutaj.

Cytat

I finally realized what's actually going on when you try to use mc with TomatoUSB busybox ash (/bin/sh points to busybox binary, and it's actually busybox ash shell). I took a look at mc sources (more specifically, src/subshell/common.c), and now it's all clear. mc needs a way to know subshell current working dir in order to change its dir accordingly, so it creates a named pipe for this (subshell_pipe[WRITE]) -- to have subshell echo its CWD there after each prompt. In case of bash, it appends pwd>&subshell_pipe[WRITE];kill -STOP $$ to PROMPT_COMMAND, which gets executed before every prompt, but busybox ash doesn't use PROMPT_COMMAND, so the only way to get it done is emulating similar behaviour with PS1, and it launches this command during subshell initialization for this: precmd() { if [ ! "${PWD##$HOME}" ]; then MC_PWD=\"~\"; else [ "${PWD##$HOME/}" = "$PWD" ] && MC_PWD="$PWD" || MC_PWD="~/${PWD##$HOME/}"; fi; echo "$USER@$(hostname -s):$MC_PWD"; pwd>&subshell_pipe[WRITE]; kill -STOP $$; }; PRECMD=precmd; PS1='$($PRECMD)$ '. This can only work if PS1 is being expanded, so it needs CONFIG_ASH_EXPAND_PRMT=y busybox config, otherwise you get plain $($PRECMD)$ string as a result, and nothing executed/piped (like in case of TomatoUSB shell). What happens in the latter case, is that mc waits 10 seconds after subshell initialization for CWD to get forwarded, and when these 10 seconds expire, it silently disables the subshell.


Rzeczywiście, problem musi być gdzie indziej, bo nawet ustawienie zmiennej SHELL=/foo powoduje, że mc uruchamia się natychmiast (tyle, że bez subshella), a ustawienie SHELL=/bin/sh powoduje oczekiwanie 10 sekund.
Dam znać alllexxowi88, może on coś wymyśli.

PS. A jak dodasz export SHELL=/bin/sh to zmienia to cokolwiek w sytuacji?
PS2. Jak dodam export SHELL="/bin/busybox sh" albo export SHELL="/bin/busybox ash" to startuje natychmiast, tylko oczywiście bez subshella. Sprawdź, jak u Ciebie.

Połączony z 18 wrzesień 2016 21:05:14:
PS3.
Alllexx88 skompilował busyboxa z włączonym CONFIG_ASH_EXPAND_PRMT=y

Cytat

@PiotrC1
OK, I tried, and it works as expected. I think there's something wrong with your colleagues build. A simple way to test if CONFIG_ASH_EXPAND_PRMT=y is really set is to run this command PS1='$(echo "# ")'. If the prompt looks like this after the command:

$(echo "# ")

Then it's off. It should look like this:

#

In the config I used I only disabled deprecated 2.4 modutils stuff and emptied CONFIG_CROSS_COMPILER_PREFIX, everything else was unchanged.
 
kille72
Ok, udalo sie, skompilowalem wersje z ASH_EXPAND_PRMT, po komendzie


PS1='$(echo "# ")'
daje
#
zamiast
$(echo "# ")


Bez bash w /opt oraz wpisu "export SHELL=/opt/bin/bash" w profile, mc startuje w sekunde, subshell tez dziala.

@PiotrC, jaki Ty masz router?
 
PiotrC

Cytat

kille72 napisał(a):

Ok, udalo sie, skompilowalem wersje z ASH_EXPAND_PRMT, po komendzie


PS1='$(echo "# ")'
daje
#
zamiast
$(echo "# ")


Bez bash w /opt oraz wpisu "export SHELL=/opt/bin/bash" w profile, mc startuje w sekunde, subshell tez dziala.

Gratulacje. Co było zwalone przy pierwszej kompilacji, że zapytam z ciekawości?

Cytat

@PiotrC, jaki Ty masz router?

Asus RT-AC68U, czyli wygląda na to, że ta sama wersja co u Ciebie - K26ARM. Jak chcesz, żebym potestował, to wersja 138VPN, bo nie chce mi się ręcznie konfigurować od nowa (skrypt, który ma sam to przenosić nie przeniósł wszystkiego i miałem dodatkową robotę). Popraw przy okazji błąd generacji /etc/shadow.
 
kille72
Ok, skompiluje Ci VPN, bedzie za godzinke. Edytowalem plik Config.in za 1 razem, nic to nie dalo, za drugim edytowalem plik config_base ktorego nie wolno edytowac i poszlo (Automatically generated make config: don't edit) Grin

Połączony z 19 wrzesień 2016 20:48:49:

Cytat

Popraw przy okazji błąd generacji /etc/shadow


A jak dokladnie bo sie na tym nie znam Pfft
 
PiotrC

Cytat

kille72 napisał(a):
Połączony z 19 wrzesień 2016 20:48:49:

Cytat

Popraw przy okazji błąd generacji /etc/shadow

A jak dokladnie bo sie na tym nie znam Pfft
Ja też nie. To w takim razie pozostaje Shibby?
 
kille72
Tak, poczekamy z /etc/shadow na @Shibby. Testowales mc? @Steel_Rat testowal na 68u i dziala u niego poprawnie Wink
 
PiotrC

Cytat

kille72 napisał(a):
Testowales mc?
A pod jakim adresem jest to do testowania?
 
kille72
Jak ktos chce potestowac wersje 138 ARM z poprawionym VLAN, najnowszym OpenVPN 2.3.12, najnowszym TOR 0.2.8.7 oraz zmiana w konfiguracji Busybox ktora przyspieszyla start najnowszego Midnight Commander'a 4.8.17, prosze pisac do mnie PM.

Skompilowalem obrazy ARM do 10 modeli: RT-AC56U, RT-AC68U, RT-N18U, EA6500v2, EA6700, EA6900, R6250, R6300v2, R6400, R7000.
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 13

· Użytkowników online: 1
alibaba121

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

70,439,170 unikalnych wizyt