25 Kwietnia 2024 16:37:03
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· nju swiatło pytania
· Jaki router kupić? ...
· konfiguracja router ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· Szukam zaproszeni... [16]
· konfiguracja rout... [8]
· nju swiatło pytania [0]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.140.185.147
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
Zasięg w domu piętrowym - Tomato / Merlin
pasazer
Od kilku lat mam do Asusa RT-N18 wgrane Tomato - regularnie podnosiłem wersję do v132.

Teraz kupiłem RT-AC68, na który jest także Merlin.

Interesuje mnie głównie zasięg w domu piętrowym - z Waszego doświadczenia radio lepiej działa na:
1) OFW
2) Merlin
3) Tomato
?

PS - prosze nie piszmy o pociągnięciu kabla/power line i postawieniu AP - nie ma takiej opcji.
 
Adooni
powiem tak wgranie softu to max 5 min czyli chcesz sprawdzic 3 softy + czas na test zasiegu (np oprogramem wi-fi analyzer na androida) co daje jakiejs 0.5h Smile. Nikt lepiej od Ciebie samego tego nie zrobi Smile
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
pasazer
Tak wiem. Jak to zrobię to poinformuję innych.

Pytam inne osoby, które podobnie testowały - jakie miały subiektywne odczucia w zasięgu i jakości łącza.
 
g_betiuk
@Pasazer: nie ironizuj, bo @Adooni ma tutaj rację - nic ci nie da czyjeś doświadczenie, bo domy są różne i ilość kondygnacji akurat nie jest tutaj decydująca, czasami jedna ściana potrafi zrobić różnicę, bo akurat jakiś element zbrojenia czy innej instalacji tak zakłóci pole emitowane przez router, że sieć ci "zaniknie" w miejscu, w którym byś się tego najmniej spodziewał. Sam mam w mieszkaniu rodziców sytuację, gdzie w jednym kierunku i to przez ścianę nośną zasięg na 2,4 GHz jest przyzwoity (4 "kreski" na 5, router WNR3500Lv2, klient to jakiś jednoantenowy Atheros w Sony Vaio F23), za to w kierunku prostopadłym, przy widoczności bezpośredniej (dwa pokoje z przesuniętymi o połowę szerokości otworami drzwiowymi) i odległości jakichś 7 metrów już się linku zestawić nie dało - widocznie któraś ze ścian prostopadłych zawiera jakiś element wzmocnienia/zbrojenia.
 
pasazer
Przepraszam - naprawdę nie ironizowałem.

Kojarzę, że kiedyś pisaliście, że w Tomato jest inny sterownik i jest trochę gorszy zasięg. Nie wiem jak jest teraz.
A w Merlinie jest taki sam jak w OFW?
 
Adooni
Merlin to OFW z dodatkowymi opcjami nie zmienia sterownika. W tomato jest nowszy sterownik teraz niz w OFW/Merlin
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Szczotek
Generalnie oprogramowanie nie ma wpływu na zasięg bo nie ma jak.
Jeśli chodzi o stabilność wifi to może mieć znaczenie sterownik.

O zasięgu wifi decyduje parę rzeczy:

- moc nadajnika
- czułość nadajnika
- moc odbiornika
- czułość odbiornika

Tego oprogramowanie nie zmieni.

Musisz sam zamontować i sprawdzić.

Powiem tak. Żeby sieć działała poprawnie to trzeba spełnić sporo wymogów.

Dobre ustawienie AP
Moc nadawania max 14dbm
Jedno AP na jedno piętro i absolutnie nie robi się tak żeby między piętrami działało
Sprawdzenie zasięgu jaki jest, tam gdzie jest za mały dokładamy kolejnego AP.
Używanie kanału 20Mhz maksymalnie dla 2,4Ghz i 40Mhz dla 5Ghz.
W przypadku 2,4Ghz używanie tylko kanałów 1, 6 i 11 z czego 11 można ustawić 40Mhz i w górę rozciągnąć.

To tak jeśli chodzi o projektowanie i wykonywanie sieci bezprzewodowych w dużych budynkach i mowa o powierzchniach ponad 500m^2 gdzie już jest kilka AP.
Po prostu im większą moc ustawimy tym wolniej sieć wifi działa i mniej poprawnie bo sami robimy interferencje przez co są ciągłe retransmisje, które spowalniają znacząco sieć.
Moc dodatkowo max 14dbm bo urządzenia mobilne w ponad 90% nadają z taką mocą.
Wifi jest transmisja dwukierunkową i należy o tym pamiętać
 
pasazer
"Moc nadawania max 14dbm"

jak to się ustawia?
W Polsce max moc to chyba 100mW czyli 20dbm. 14dbm to chyba 25mW.
Zakładając wbudowane anteny w Asusa lub Netgear - 5 dbi.... Chyba się zawiesiłem. Gdzie i jak to ustawić?


"Używanie kanału 20Mhz maksymalnie dla 2,4Ghz i 40Mhz dla 5Ghz."
O to cenne. Ja miałem ustawione 40Mhz dla 2.4


"W przypadku 2,4Ghz używanie tylko kanałów 1, 6 i 11 z czego 11 można ustawić 40Mhz i w górę rozciągnąć."
A to dlaczego? Ja miałem ustawiony główny router na kanał 13, a AP na 3 i 8
Na 1, 6, 11 sąsiedzi mają swoje zabawki

Połączony z 20 lipiec 2016 23:37:46:

Cytat

Adooni napisał(a):

Merlin to OFW z dodatkowymi opcjami nie zmienia sterownika. W tomato jest nowszy sterownik teraz niz w OFW/Merlin


Od której wersji Tomato? 132 ma już nowy? Zatrzymałem się na 132 ze względu na konieczność wyczyszczenia nvram przy kolejnych wersjach. Wiem, że zawsze się powinno ale jakoś udawało się bez tego. Mam torrenty, serwer VPN i kupe rzeczy skonfigurowanych...
Edytowany przez pasazer dnia 20-07-2016 23:37
 
Adooni
jak dobrze pamietam to od v131 ale szczegolnie jak planujesz uzywac MultiWAN to warto przejsc na v137. Ja tez mam duzo pokonfigurowane ale w kilkanascie min wszystko mozna przeniesc. Ja wrzucam recznie do pliku tekstowego a potem wklejam do nowej wersji tomato.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
pasazer

Cytat

Adooni napisał(a):

jak dobrze pamietam to od v131 ale szczegolnie jak planujesz uzywac MultiWAN to warto przejsc na v137. Ja tez mam duzo pokonfigurowane ale w kilkanascie min wszystko mozna przeniesc. Ja wrzucam recznie do pliku tekstowego a potem wklejam do nowej wersji tomato.


Napisz proszę jak zrzucasz konfigurację i jak ją wrzucasz ponownie?
 
Adooni
no powaznie wszystko recznie do worda kopiuje wszystkie pola z tomato ktore uzywam i potem to samo wrzucam do nowego tomato inaczej nie potrafie
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 24

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

71,331,392 unikalnych wizyt