23 Kwietnia 2024 20:51:45
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· konfiguracja router ...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [551]
· Szukam zaproszeni... [16]
· konfiguracja rout... [8]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.221.187.121
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: PORTAL :: » Tutoriale
 Drukuj wątek
[Serwerownia w domu] - cz.1. Okablowanie
shibby
Wstęp

Witam Was w pierwszej części mniej lub bardziej zaawansowanych porad jak w domu lub mieszkaniu zrobić sobie namiastkę serwerowni. Będzie trochę praktycznych porad, trochę teorii i pojęć oraz technologii, o których część z Was mogła nie słyszeć. W pierwszej części zajmiemy się tematyką okablowania, ich rodzaje, metody kładzenia, krosowanie i keystone. Zapraszam.


Typy kabli

Część z Was mogła słyszeć rodzajach o kategoriach kabli. O popularnym zwrocie "utepka piątek kategorii" słyszało zapewne większość z Was. Spróbujmy więc kable skategoryzować, nie mniej zajmiemy się tylko najpopularniejszymi klasami i typami kabli:

- Klasa D (cat5/5e). Maksymalna przepustowość 1Gbps. Do transmisji na poziomie 100Mbps (FD) wykorzystywane są tylko dwie pary (pomarańczowa i zielona). Pozostałe dwie pary mogą zostać użyte do wyprowadzenia drugiego łącza 100BASE-TX, dwóch analogowych linii telefonicznych lub do zasilania urządzeń sieciowych. Ze względów ekonomicznych dla urządzeń pracujących tylko w standardzie 10BASE-T/100BASE-TX spotyka się kable posiadające wyłącznie dwie pary przewodów. Do transmisji 1Gbps wymagane są wszystkie 4 pary. Przyjmuje się, że bezpieczna długość kabla to 100m, choć znane są przypadki poprawnej pracy sieci nawet na odległości 150m.

- Klasa E(A) (cat 6a). Maksymalna przepustowość 10Gbps. Maksymalna długość kabla to 100m.

- Klasa F (cat 7). Maksymalna przepustowość 10Gbps. Należy pamiętać, że większa średnica kabla wymaga wykorzystania specjalnych końcówek RJ45 dedykowanych dla kabla cat.7.


Rodzaje kabli

- UTP (U/UTP) - skrętka nieekranowana (unshielded twisted pair) - 4 pary skręconych, zaizolowanych przewodów we wspólnej izolacji

openlinksys.info/images/siec/utp.jpg


- FTP (F/UTP) - skrętka foliowana (foiled twisted pair) - dodatkowo ekranowana foliowym płaszczem z przewodem uziemiającym

openlinksys.info/images/siec/ftp.png


- STP (SF/UTP) - skrętka ekranowana (shielded twisted pair) - ekran wykonany w postaci oplotu i zewnętrznej koszulki ochronnej

openlinksys.info/images/siec/stp.jpg


- SFTP (S/FTP) - skrętka foliowana ekranowana (shielded foiled twisted pair) - każda para przewodów otoczona osobnym ekranem z folii, cały kabel pokryty oplotem

openlinksys.info/images/siec/sftp.png



Istnieją również wariacje powyższych standardów np. U/FTP, SF/FTP, F/FTP. Zapamiętać wystarczy następujące skróty:
- S - shielded - ekranowany, oplot z siatki
- F - foiled - foliowany, foliowy płaszcz
- U - unshielded - nieekranowany


Zakończenia kabli

Popularny zwrot "erjotki" (RJ - Registered Jack) odnosi się do typu złącza stosowanego w instalacjach sieciowych. Istnieje wiele typów RJ, z których najpopularniejsze to:

- RJ-11, RJ-12 i RJ-14 - wtyki sześciopozycyjne stosowane w telekomunikacji. Wszystkie z wymiarami nie różnią się od ciebie, jednakże RJ-11 posiada 2 styki (6P2C) osadzone po środku, RJ-14 posiada 4 styki (6P4C), zaś RJ-12 posiada 6 styków (6P6C). W praktyce każdy sześciokrotny wtyk modularny nazywany jest RJ-11, co jest błędem, ponieważ nazwa RJ definiuje nie tylko liczbę pozycji ale i liczbę styków oraz sposób okablowania.

openlinksys.info/images/siec/rj11.jpg

z lewej RJ-12, RJ-14 i wreszcie RJ-11



- RJ45 - złącze stosowane w sieciach komputerowych, ośmiostykowe (choć błędnie nazywane również 8P8C).

openlinksys.info/images/siec/rj45.jpg openlinksys.info/images/siec/rt45_cat7.jpg

z lewej RJ-45 cat.5e, z prawej RJ-45 cat.7



Keystone - to wtyk typu żeńskiego, umożliwiający zakończenie kabla (często beznarzędziowe) w gniazdku lub szafie rackowej za pomocą listwy krosowniczej. Dostepne są w wersji plastikowej oraz metalowej.

openlinksys.info/images/siec/keystone1.jpg openlinksys.info/images/siec/keystone2.jpg

z lewej zwykły keystone plastikowy, z prawej keystone metalowy, beznarzędziowy



Patchpanel - panel krosowniczy, służący do organizacji instalacji sieciowej w szafie rackowej. Dostępne są wersje, w którą zwyczajnie wkładany zarobione wcześniej gniazda keystone lub też takie, do krótej wprost krosujemy kable.

openlinksys.info/images/siec/patchpanel1.jpg openlinksys.info/images/siec/patchpanel2.jpg

z lewej patchpanel do zapinania keystone`ów, z prawej patchpanel do zaciskania kabli nożem krosowniczym



Standardy zarabiania gniazd i wtyków

Wprawne oko zauważy, iż zarówno na keystone`ach jak i patchpanelach znaleźć można ilustracje pokazujące kolejność zaciskania krosowania kabli wg standardu A i B. Standard A stosuje się w tzw kablu krosowym, gdzie łączymy ze sobą dwa urządzenia (np. 2 komputery) bez switcha lub routera po drodze. Cross oznacza zamianę pary RX i TX miejscami. Standard B stosuje jest przy kablu prostym, gdzie z obu stron złącza zarabiane są w takiej samej kolejności. Ten standard stosuje się wszędzie tam, gdzie infrastruktura opiera się o przełącznik lub inne urządzenie aktywne (switch, hub, router). Ówczesne przełączniki bez większych problemów radzą sobie z również z kablem krosowym.

openlinksys.info/images/siec/rj45AB.png



Narzędzia

Do budowy sieci niezbędne są narzędzia ułatwiające zarabianie kabli. Prócz noża, ściągacza izolacji, gilotyny i trytytek, warto zaopatrzyć się w kilka specjalistycznych narzędzi:

- Zaciskarka RJ11/12/45 - urządzenia chyba nie trzeba przedstawiać. Domyślam się, że zdecydowana większość z Was trzymała ją chociaż raz w ręku. Urządzenie, jak nazwa wskazuje, służy to zaciskania wtyków RJ na kablu.

openlinksys.info/images/siec/zaciskarka.jpg



- Tester okablowania - urządzenie pozwalające nam sprawdzić poprawność zaciśniętych końcówek RJ lub gniazd. Spotkać można również testery z tzw "Probe" lub "Tracker" - szukacz par, ułatwiający nam odszukać interesujący nas kabel w gąszczu kabli.

openlinksys.info/images/siec/IMG_20140715_182929.jpg openlinksys.info/images/siec/IMG_20140715_182940.jpg



- nóż krosowniczy - choć znam też określenie "szydełko". Urządzenie służy do zarabiania (szydełkowania) kabli na patchpanelu. Istnieją wersje z nożycami, które po zaciśnięciu kabla odcinają jego nadmiar.

openlinksys.info/images/siec/IMG_20140715_183017.jpg openlinksys.info/images/siec/IMG_20140715_183032.jpg



Czas na praktykę

Dosyć teorii. Pora przejść do przykładu praktycznego. Posłużę się tu moim przypadkiem sprzed blisko 5 lat, w którym to zakupiłem mieszkanie deweloperskie. Jeszcze na etapie wykańczania mieszkań przez dewelopera udało mi się dostać zgodę na położenie okablowania przed wylaniem posadzki. W każdym pomieszczeniu (prócz łazienki oczywiście) pociągnąłem po 2 kable w jedno centralne miejsce, w którym planowałem stworzyć "centrum panowania nad światem". Gorąco zachęcam Was to ciągnięcia nadmiarowych kabli. Nie musicie ich zarabiać - ceny gniazd podtynkowych z 2x RJ-45 są dość wysokie. Możecie zarobić po jednym kablu a drugi zostawić na zaś lub na wypadek gdyby okazało się, że jeden z kabli jest uszkodzony. Pamiętajcie też, że po "skrętce" pociągniecie nie tylko sieć, ale i telewizję IP, multiroom, telefon analogowy a nawet zasilanie PoE.

openlinksys.info/images/siec/IMG_20140715_182650.jpg openlinksys.info/images/siec/IMG_20140715_182143.jpg


openlinksys.info/images/siec/IMG_20140715_182750.jpg

Jeżeli tak jak ja gniazdo operatora macie w salonie, przygotujcie sobie swoje gniazdo obok, by w móc w prosty sposób skierować sygnał internetowy do szafki z routerem.



W punkcie styku początkowo zastosowałem budżetowe rozwiązanie, czyli zacisnąłem zwyczajnie końcówki RJ-45. Nie wyglądało to profesjonalnie choć spełniało swoje zadanie. Przydatny na tym etapie okazał się Tracker, za pomocą którego zidentyfikowałem wszystkie kable w mieszkaniu i je opisałem.

openlinksys.info/images/siec/IMG_20140715_182046.jpg openlinksys.info/images/siec/IMG_20140715_182040.jpg



Przyszedł jednak czas montażu patchpanelu. Jako, że posiadałem już wersję 19", która była zbyt duża i nie mieściła mi się we wnęce, musiałem ją skrócić. Zgodnie z wyżej opisanymi standardami zaciskania kabla, wszystkie gniazda zarobiłem wg standardu B.

openlinksys.info/images/siec/IMG_20140715_183108.jpg openlinksys.info/images/siec/IMG_20140715_183123.jpg


openlinksys.info/images/siec/IMG_20140715_183147.jpg openlinksys.info/images/siec/IMG_20140715_184911.jpg


openlinksys.info/images/siec/IMG_20140715_185055.jpg openlinksys.info/images/siec/IMG_20140715_185105.jpg



Krosowanie kabli poszło dość gładko. Początkowo nie miałem pomysłu jak zamontować jak przygotowany patchpanel. Koniec końców zakupiłem za grosze dwa kątowniki i umieściłem patchpanel na górze pólki.

openlinksys.info/images/siec/IMG_20140715_192638.jpg openlinksys.info/images/siec/IMG_20140715_203326.jpg


openlinksys.info/images/siec/IMG_20140715_203335.jpg


openlinksys.info/images/siec/IMG_20140725_190508.jpg openlinksys.info/images/siec/IMG_20140725_191359.jpg


Efekt końcowy okazał się naprawdę zaskakująco dobry.

openlinksys.info/images/siec/IMG_0070.jpg


Podsumowanie

W ten oto sposób dotarliśmy do końca. Mam nadzieję, że tego typu artykuły przypadną Wam do gustu. W kolejnych epizodach mam zamiast poruszyć temat VLANów oraz agregacji linków. Gorąco zachęcam do dzielenia się swoimi perypetiami przy kładzeniu sieci, problemami na jakie natrafiliście oraz sposobami ich rozwiązania.

Pozdrawiam
Edytowany przez shibby dnia 10-07-2016 12:32
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
kille72
Bardzo elegancko Wink
 
evangelion69
Czy jest sens kładzenia kabli cat6? Są routery soho co obsługują linki 10Gbps. Upowszechnia się standard AC i za jakiś czas przeskoczy ceną/wygodą kabel cat5, oczywiście w rozsądnych odległościach.

Drobna uwaga. Nie należy prostować par w kablu. Rozplecione powinny być jak najmniej podczas zabijania w patchpanel czy gniazdo lub przy zakładaniu rj-tki.

Kable też można łączyć stosując do tego tzw: scotchloki (żelki) i z doświadczenia wiem że nie ma to żadnego wpływu na działanie sieci o ile jest to poprawnie zrobione.

Robiąc na nowo instalację w mieszkaniu warto na klatkę wyprowadzić kable aby w przyszłości ISP nie dewastował wam mieszkania jak zechcecie mieć internet z kabla.
Mikrotiki
 
belliash
Jest sens... Na kat5e niekoniecznie musi pojsc 1gbps - zalezy od jakosci kabla. Poza tym warto zwrocic uwage na to jak wykonany jest przewod - miedz, czy stal miedziowana.

Bardzo fajny art. Sam zreszta na przelomie lipca i sierpnia bede ukladal przewody sieciowe i koncentryczne w mieszkaniu. Jedyna roznica, to zamierzam wykorzystac metalowa skrzynke jako rozdzielnice, ktora zamontuje natynkowo przy podlodze w rogu jednego z pokoi, tak by nie rzucala sie za bardzo w oczy. Jak bede mial czas to podziele sie pozniej efektem Wink
Linksys WRT1900AC: OpenWrt 19.07.2
Jetway JC390F841AA34B: OpenWrt 19.07.2
 
evangelion69
Ja już mam to za sobą. W szafie mam całą półkę pod sprzętySmile UPS, HTPC, router, switch, drukarka i bramka voip
Mikrotiki
 
hermes-80

Cytat

evangelion69 napisał(a):
Czy jest sens kładzenia kabli cat6? Są routery soho co obsługują linki 10Gbps. Upowszechnia się standard AC i za jakiś czas przeskoczy ceną/wygodą kabel cat5, oczywiście w rozsądnych odległościach

Nigdy komunikacja radiowa nie wyprze kabla - w szczególności gdy z biegiem lat rośnie śmietnik w eterze na każdej częstotliwości nielicencjonowanej.
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
evangelion69
myślę że w mieszkaniach wyprze, bo spawanie szkła nie będzie w zasięgu cenowym i wymaga nieco drogiego sprzętu, poza tym nie jest tak wygodne jak wifi czy kabel
Mikrotiki
 
Szczotek
Gdzie są routery soho 10Gbit?
Pytam całkiem poważnie bo jeszcze nigdzie nie widziałem.
No i kolejna sprawa co dalej z tym 10Gbit bo karty na miedź lekko zabijają ceną.
No i jeszcze by sie przydał jakiś switch choćby z dwoma portami 10Gbit optycznymi zarzadzalny w jakiś w miare normalnych cenach.

Jak cena bedzie ciekawa to sobie łącze upgraduje do 10Gbit
 
belliash

Cytat

evangelion69 napisał(a):

myślę że w mieszkaniach wyprze, bo spawanie szkła nie będzie w zasięgu cenowym i wymaga nieco drogiego sprzętu, poza tym nie jest tak wygodne jak wifi czy kabel



jakie spawanie? jakie szklo?
po meidzi mozna uzyskac juz dzis przynajmniej 10gbps (afaik 40gbps), a standard przewiduje do 100gbps.
Linksys WRT1900AC: OpenWrt 19.07.2
Jetway JC390F841AA34B: OpenWrt 19.07.2
 
jezikk

Cytat

evangelion69 napisał(a):
...
Czy jest sens kładzenia kabli cat6?
...
Robiąc na nowo instalację w mieszkaniu warto na klatkę wyprowadzić kable aby w przyszłości ISP nie dewastował wam mieszkania jak zechcecie mieć internet z kabla.


Ustosunkuje się do 2 powyższych gdyż własnie jestem po zakończeniu budowy mojej drugiej własnej a chyba 5-6 ogólnie miniserwerowni w domu/mieszkaniu.

- Kable kat 6 obecnie bardzo mocno potaniały i można je kupić w niezłych pieniądzach a cec****ą się lepsza jakością, większą grubości poszczególnych żył (im niższy AWG w specyfikacji tym grubsza żyła czyli "lepiej"). Można na takim kablu pociągnąć nie tylko internet ale również kamere ip z poe, alarm (czujka lub manipulator), sygnał HDMI (przez stosowny konwerter) i inne wspomniane wcześniej.

- Ja dodatkowo ciągnę jeszcze peszel ICTA 720/750N (średnica min 25mm) do każdego pomieszczenie i na zewnątrz budynku/mieszkania. W przypadku domów zazwyczaj w garażu przewiduje skrzynkę metalową do połączenia peszli (2szt: podstawowy i zapasowy) z arotem który idzie do ogrodzenia. Taki układ kilka razy uratował mnie lub osoby którym to robiłem przed przekopywaniem ogrodu lub kuciem mieszkania jak trzeba było wprowadzić nowe kable nie tylko internetowe ale i tv lub inne.

Ważna uwaga, jak kładziecie peszle muszą być one naciągnięte i warto je "przedzwonić". Ja do tego stosuje odkurzacz z jednej strony (ssącej) i napompowaną prezerwatywę tak by szczelnie miescił się w peszlu. Jeśli odkurzacz przeciągnie taki balonik można przystępować do zabetonowania czy zatynkowania peszla. Jeśli gdzieś się zatrzyma warto sprawdzić i poprawić przebieg peszla.

Warto za w czasu wybrać miejsce gdzieś w środkowej części mieszkania/domu gdzie sprowadzimy wszystkie kable: internet, tv, alarm, monitoring. Często wypada to w przedpokoju w części pawlaczowej szafy.
 
evangelion69
Pustego peszla do betonu to boję się dawać, musi być chociaż drut, lub od razu kable. Zwykle dajemy 1xutp +1xcoaxial na 1 peszel na 1 pokój
Mikrotiki
 
jezikk
Jeśli weźmiesz peszel ICTA o nośności 720N lub 750N to spokojnie przetrwa. Właśnie takowego zalewałem ci 3 miesiące temu a ostatnio wciągałem kable i nie było problemu. Po tym Ja zawsze kłade peszle z przewodnikiem, ale później zdarza się że trzeba dociągnąć dodatkowe kable i sposób z odkurzaczem jest bardzo dobry.
 
psoft
Tak się przyglądam ostatniemu zdjęciu... Czy tym białym kablem (wychodzącym ze ściany obok zielonego) zasilasz listwę?
 
shibby
tak, listwa która biegnie do kuchni, gdzie na meblach stoi NAS (za bardzo grzał się w szafce). Wszystko po to ponieważ piętro niżej stoi sobie UPS.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
kamilj
Na początku też miałem wszystko na szafie ale z końcu nadszedł moment że trzeba na było zmienić podejście.
W szafie 9U mam Ups APC 1400, serwer, panel poe, rb2011 w racku. Niestety brakło miejsca na zasilacze buforowe z bateriami i musiałem zamontować jeszcze 6u.
Do tego w 9u 2 wentylatory a w 6u jeden.
Docelowo chyba jednak kupie stojąca 42u i tyle.
------------------------------------------------------------------------------
[b]RegulaminOpenlinksys.info v0.1
[url=http://openlinksys.info/forum/viewthread.p
 
evangelion69
Ja w domu to rozumiemSmile ale nie w mieszkaniuSmile
Mikrotiki
 
jezikk
Ja teraz budując dom postawiłem od razu szafę 32U i zamierzam w niej wszystkie graty zmieścić:
- mam do niej wprowadzone wszystkie kable sieciowe
- mam do niej wprowadzone wszystkie TV (montaż płaski na szufladzie)
- mam do niej wprowadzone wszystkie od alarmu (montaż płaski na szufladzie)
- mam do niej wprowadzone wszystkie peszle zapasowe z pomieszczeń i garażu (2x32mm zalane w stropie)
- mam do niej dociągnięte 2 obwody zasilania z rożnych faz (z bilansu najmniej obciążonych urządzeniami kuchennymi i pralką - te lubią czasem przepięcia robić nie bardzo lubią się z wrażliwą elektroniką)

+ 2x unifi aby pokryć sygnałem wifi cały dom i ogrod.
 
evangelion69
brakuje FO
Mikrotiki
 
jezikk
na ten moment na wiosce u mnie nie ma żadnego providera wiec będę jechał po LTE. Pod FO mam pociągnięty peszel do garażu i dalej arot do ogrodzenia. Jak okablują to bez problemu światełko wyląduje w racku.
 
shibby
poradnik już trochę wiekowy, nie da się ukryć. Nie mniej warto uzupełnić go o wiedzę z poniższych artykułów, ponieważ poruszają one tematy, o których my w swoich małych domowych serwerowniach często nie jesteśmy świadomi.

https://www.napiecie.salama.pl/telete...epieciowe/

https://www.napiecie.salama.pl/jak-do...rmatyczne/

gorąco zachęcam do lektury - koniecznie z kubkiem dużej kawy Smile
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 16

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

71,264,692 unikalnych wizyt